Jak dziala DLNA ?

83piotrek

New member
Witam, w tym momencie mam zbudowana siec domowa: router wifi tp link 740-150mbit, do niego po kablu podpiety jest komp stacjonarny, a w siecie wifi jest laptop. Czy dobrze rozumiem: ze jezeli odtwarzacz ma dlna to bedzie korzystajac z wifi, bez pomocy kabli mogl pobierac np film, ktory jest na laptopie badz na stacjonarnym? Czy w takim przypadku nie bedzie zaciec ? Czy tez musi byc puszczony kabel od routera do bluraya ?
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Podłącz i sprawdź jaką masz przepustowość, każda sieć wifi jest inna, bo każdy ma inne warunki m.in. różna ilość pobliskich sieci, przeszkody, zakłócenia itd. Na przewodzie zawsze masz zagwarantowane 9-12MB/s.
 

83piotrek

New member
Czyli jezeli np kupie odtwarzacz BD LG BP 220- ktory ma DLNA, a nie ma WIFI- to bede mogl ogladac na nim filmy z laptopa, ktory jest w sieci wifi- bez fizycznego podlaczenia kablem Lg-ika do sieci w domu- ?

O przepustowosc sieci sie nie martwie. W pokoju, w ktorym bedzie stala BD-laptop odbiera internet bez problemu kilkanascie mbit....
 

mariuszpk

New member
DLNA to nie sposób połączenia a standard przesyłu danych. To jak wszystko połączysz w domu to jedno a to czy będziesz mógł oglądać filmy z komórki czy laptopa na tv to drugie. Do podłączenia możesz użyć wi fi, kabla utp czy puścić sygnał po sieci energetycznej w domu. To tego żeby coś zobaczyć potrzebujesz sprzętu "dogadującego się" po dlna.
Wysyłane z mojego GT-I9003 za pomocą Tapatalk 2
 
Ostatnia edycja:

83piotrek

New member
Czyli rozumiem, ze w teorii taki prosty bd lg-220 co ma dlna, a nie ma wifi powinien w teorii laczyc sie z moim laptopem bezprzewodowo i odtwarzac filmy? Rozumiem, ze jak ma wifi- to daje to tylko ze bezprzewodowo bedzie internet na bd. A ma ktos info czy ten bd daje rade odtwarzac filmy hd bezprzewodowo-ale bez przyciec ?
 

bluray

Banned
Mam pytanie:
Czy DLNA jest wogóle potrzebne ?
Czy nie wystarczy zwykłe udostępnienie zasobów ?
W DLNA zasoby muszą być umieszczane w bibliotekach VIDEO, AUDIO, IMAGE.
Tylko po co ten zabieg ?
Taki PotPlayer widzi po sieci wszystkie pliki i je płynnie odtwarza.
O ile pamiętam to DLNA dekoduje "w locie" formaty i tylko niektóre w zależności od autora takiego softu.
Komp musi więc być mocny.

Ostatnio bawiłem się DLNA po Wi-Fi i jestem mocno rozczarowany brakiem wydolności przy wymagających plikach.
Np PANASONIC DEMO ORIANTHI "Now or Never".
 
Ostatnia edycja:

83piotrek

New member
Technogolia jest dla mnie obojetna, ale potrzebuje sprzetu do bezprzewodowego odtwarzania filmow. Modem od netu, router i stacjonarny sa spiete po kablu w jednym pokoju i z tego pokoju leci tez sygnal wifi. Ciagniecie kabli do pokoju gdzie bedzie stal bd nie wchodzi w gre.
Stad tez mysle o LB BP-220- ma DLNA, bez wifi-kosztuje 250pln. Youtube na tv nie jest mi potrzebny. Ja chce ogladac filmy ze stacjonarnego na BD bez kabli i to wszytsko... Choc nie mam pewnosci, czy ta siec uciagnie beprzewodowa filmy po kilkanascie gb....
 

mariuszpk

New member
Nie zawsze można coś łatwo udostępnić. jak to zrobić na telefonie, tablecie czy komputerze z pracy który jest domenie? W serwerze
Dlna ustawia się jakie standardy obsługuje tv czy
coś na czym będziemy oglądać media. Jeżeli plik będzie na liście nieobsługiwanych formatów dobry serwer dlna przekoduje go dopiero wtedy w locie. Z tym wydajnym komputerem to przesada myślę, że kilkulatek sobie poradzi.
Wysyłane z mojego GT-I9003 za pomocą Tapatalk 2
 
Ostatnia edycja:

83piotrek

New member
hmm wlasnie bylem w sklepie rtv euro agd :) chcialem zakupic model lg bp-220, ktory ma dlna a nie ma wifi. Otrzymalem odpowiedz, ze ten model nie odtworzy mi bezprzewodowo filmow i ze jak chce tak robic to musze kupic model lg 620, ktory ma dlna i rowniez wifi---zglupialem panowie....
 

mariuszpk

New member
Przeczytaj jeszczę raz moja odpowiedź z przed godziny. Poczytaj o ethernet power line, może to będzie tańsze niż blueray z wi fi.
Dlna to rozwiązanie softwarowe, działa na każdym sprzęcie na który da się napisać taki program. To jego zaletą i wadą jak masz za wolny komp lub jest źle napisany program. Co do mocy obliczeniowej to jak masz stary odtwarzacz to też sobie za dużo nie poglądasz nawet jakbyś chciał swój software napisać. Też będzie za wolny.
Co do jakości wi fi to mam wd tv live. muszę powiedzieć, że szybko położyłem 30 metrów skrętki. Rwało się strasznie. Co ciekaw problem jest tylko po stronie wdtv. Gdy odtwarzam ten sam plik z 6 letniego kompa mojej żony podłączonego do wi-fi a wdtv jest po kablu wszystko działa super. tak samo filmy hd z telefonu po wi-fi działają. Oczywiście po dlna. Nie mowie, że wi-fi zawsze jest bee. W tv samsung działa super. Warto jednak sprawdzić opinie ludzi o danym sprzęcie np na forach.
Wysyłane z mojego GT-I9003 za pomocą Tapatalk 2
 
Ostatnia edycja:

slawko_23

New member
Bez reklam
Czyli rozumiem, ze w teorii taki prosty bd lg-220 co ma dlna, a nie ma wifi powinien w teorii laczyc sie z moim laptopem bezprzewodowo i odtwarzac filmy? Rozumiem, ze jak ma wifi- to daje to tylko ze bezprzewodowo bedzie internet na bd. A ma ktos info czy ten bd daje rade odtwarzac filmy hd bezprzewodowo-ale bez przyciec ?


W DLNA nie ma zależności od wifi. To tylko wygoda albo i nie co do sposobu podłączenia. Jeżeli masz DLNA a nie masz wifi to łączysz kablem do rutera (najlepiej n) i tyle. Komputer musi być "mocny" aby płynnie odtwarzał filmy hd. Ewentualnie możesz nagrać filmy na pena lub dysk i podpiąć pod usb w BD i odtwarzać. :)
 

83piotrek

New member
Czyli juz wszytsko wiem, jesli Blu ray:
- ma samo DLNA- to filmy z kompa moge puszczac tylko po kablu
- ma DLNA i Wifi to filmy z kompa pojda bezprzewodowo

i o to mi chodzilo...
 

83piotrek

New member
Dzis podejme decyzje i bedzie to albo:
LG BP 220 PLUS DYSK PRZENOSNY
ALBO LG BP 620 Z WIFI - tylko wtedy ryzyko klatkowania filmow istnieje...

piersza metoda pewniejsza :)
 

Tom0000

New member
Mam pytanie:
Czy DLNA jest wogóle potrzebne ?

Generalnie nie jest do niczego potrzebne.

DLNA ma zastosowanie do sprzetu/klienta bez mocnego procesora z wyswietlaczem. Wtedy jesli serwerem dlna jest domowy PCet , to streamuje on po sieci gotowy obraz, ktory bez obrobki bedzie wrzucany od razu na wyswietlacz klienta.

W obecnym momencie nie ma juz chyba slabych klientow z wyswietlaczem lcd. Tak wiec prawie zawsze klient jest mozcniejszy niz server udostepniajacy dane z wyjatkiem przypadku ze serwerem jest PCet.

Tylko ze robi sie wszystko aby PCta nie uzywac. Mamy wiec centrum danych w domowym NASie, ktory ma procek wystarczajacy tylko na swoje potrzeby. Posadzenie tam dlna dobije go juz na poziomie udostepniania informacji o zasobach, przygotowanie danych do streamowania to juz bedzie za duzo nawet na probe.

Jesli chodzi o klientow to co nimi moze byc ?
TV ze sprzetowym dekodowaniem mp4 hd - toz to jest silniejsze od tego co daje standardowy PC. Telefon komorkowy jesli nowoczesny to takze ze wsparciem sprzetowym dla mpg4. Tablet, to samo. BR to ma chyba silniejszy chipset niz tv.

Tak wiec wstawianie w TV/BR tylko DLNA to zla wola producentow. Zmusza do gorszego rozwiazania. Jedyne sensowne to dostep takiego urzadzenia po sieci do zasobow CIFS minimum , nfs i ftp maximum i korzystania z tego medium tylko do dostarczania danych , ktore wlasny chipset obrobi znacznie sprawniej lokalnie.

Mysle , ze projektowano DLNA w czasach gdy nie spodziewano sie , ze serwerem dlna moze byc cokolwiek innego niz najszybszy dostepny PCet. Wtenczas klienci wydajnoscia nie dorastali do piet mocy procka w PCie. Teraz mamy chipsety i wyzszoscia PCta moga byc tylko multimedia niestandardowe: nie mpg2 i nie mpg4 , ktore w chipsetach wsparcie nie maja. Tylko czy takie istnieja i czy ktokolwiek z nich korzysta?

Moja rada - unikac dlna. Standardowe rozwiazanie duzo lepsze, tylko trudno je znalezc w sprzecie od producentow rtv.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
...

Moja rada - unikac dlna. Standardowe rozwiazanie duzo lepsze, tylko trudno je znalezc w sprzecie od producentow rtv.

Wydawało mi się, że to DLNA jest właśnie standardem... z którego korzystam już od ładnych kilku lat na bardzo różnych sprzętach... i jak dotąd niczego uniwersalnieszego nie widziałem (iWynalazki odpadają, bo istnieją tylko w swoim zamkniętym świecie - wiem, miałem, testowałem, zmarnowane troche pieniążków).

Na czym zatem polega cytowane "standardowe rozwiązanie"?
 

Tom0000

New member
Na czym zatem polega cytowane "standardowe rozwiązanie"?

Na zwyczajnej obsludze eternetu/wifi jaka znamy od dziesiecioleci (cifs,nfs,ftp).
To co i jak uzywaja playery sieciowe produkowane przez producentow blizszych komputerom niz telewizorom.

Obawiam sie , ze funkcjonalnosc takich rozwiazan wygra i rynek przejmnie bylejakosc ale funcjonalna, a jakosc reprezentowana przez wytworcow rtv zostanie zabita brakiem funkcjonalnosci.

Wlasnie zamowilem BR z funkcjonalnoscia sieciowa . Jest wyjatkiem na rynku w dodatku juz nieprodukowanym. Gdyby nie bylo go juz do kupienia, musialbym kupic jakis payer sieciowy z wdudowanym czytnikiem br z PCeta. Takie sklecone ustrojstwo. W tym przypadku jakosc jszcze zwyciezyla, ale kto wie co bedzie nastepnym razem.
 
Ostatnia edycja:

LukeSky

Member
Bez reklam
@Tom0000, kolego o czym Ty piszesz?

Wybacz ale DLNA to standard, który powstał właśnie do wymiany danych między urządzeniami domowymi (bez konieczności posiadania komputera) i jak najbardziej działa to zgodnie z założeniami. Standard DLNA pozwala na dużo więcej nić Ci się wydaje. To nie tylko transmisja plików typu media, to także komunikacja z urządzeniami, sterowanie urządzeniami itp.

FTP? Żart jakiś chyba, chcę zobaczyć jak robisz streaming protokołem FTP.
Standardy po to powstają aby ułatwić życie producentom i przyczynić się do sprawnej i stabilnej implementacji w urządzeniach masowych.

Nie wiem gdzie wyczytałeś że DLNA zabija NAS'a. Transkodowanie w locie nie ma nic wspólnego z DLNA. Wydajność ważna jest po stronie Klienta a nie po stronie SERWERA, bo to Klient odpowiada za prezentowanie/dekodowanie strumienia danych.

Pochwal się co to za BR kupiłeś, aż jestem ciekaw. Dawaj tutaj model i producenta tego cacka co to już nie można go kupić.

Z tego co wiem to sporo urządzeń ma zarówno DLNA jako standard komunikacji oraz także CIFS/NFS/SAMBA, choćby mój NAD czy WD Media Player.

Moja rada - unikac dlna. Standardowe rozwiazanie duzo lepsze, tylko trudno je znalezc w sprzecie od producentow rtv.

A co to jest to standardowe rozwiązanie?
 
Ostatnia edycja:

fazo

New member
Tak DLNA to standard ale bardzo ułomny niestety. Gościu ma trochę racji z "zabijaniem" NAS'a. Bardzo często trafiają się urządzenia które nie obsługują danej funkcjonalności albo obsługują ją akurat nie tak jak nasz serwer (gdzie ten standard?). Problemy są głównie z video (napisy, formaty video, bądź też z konkretnym serwerem DLNA) i niestety trzeba transkodować strumień (dedykowany nas może mieć problem, jest raczej słabiutkim komputerkiem którego zadaniem jest udostępnianie danych a nie ich przekształcanie). U siebie korzystam z DLNA (amplituner, TV) i CIFS (mediaplayery, tablet). Mam tez Panasonica 120 i nie działa dobrze ani po DLNA ani CIFS. Miałem wcześniej LG 660 i działał bardzo dobrze z oboma serwisami, jednak CIFS był dużo wygodniejszy. Jak jest możliwość wyboru (w TV raczej nie ma a w nowych modelach BD CIFS też jest wycinany) to CIFS jest zdecydowanie lepszy. Nie wiem gdzie został popełniony błąd, ale na chwile obecną dowolność implementacji przez producentów sprzętu standardu DLNA nie sprawdza się. Sprzęty niby spełniają wymagania DLNA 1.5 ale są one na tyle podstawowe że wszystkie nadprogramowe rzeczy są obsługiwane wg własnego widzimisię (albo i nie są obsługiwane wcale -> trzeba transkodować)
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Ale gdzie ma trochę racji? Trzymajmy się faktów a nie tego co nam się wydaje. Albo rozmawiamy o standardzie albo o naszych oczekiwaniach, jak byśmy chcieli aby było a nie jest.

Po prostu producenci wychodzą ponad standard, dodają różne bajery od siebie i to jest chyba problemem, przykładowo obsługa napisów w zew. plikach, przecież to nie jest w standardzie DLNA.

Na zachodzie nikt nie narzeka na DLNA, bo tam nie ma problemy napisów. Dodatkowo jak już się trzymamy standardu to napisy na zew nie są zaimplementowane w żadnym standardzie. Taki kontener MKV zakłada że napisy będą wew jego pliku, tak samo jak ścieżki audio etc.

Napisz o jakich "nadprogramowe rzeczy są obsługiwane wg własnego widzimisię" piszesz, bardzo mnie to interesuje.
 

fazo

New member
Chodzi o to że posiadanie certyfikatu DLNA przez urządzenie nie gwarantuje tak naprawdę niczego. Nie wiadomo jakie formaty plików będą odtwarzane natywnie. Często zdarza się że klient działa tylko z konkretnym serwerem DLNA. Wnioskuję z tego że tak naprawdę standard jest otwarty i nie do końca usystematyzowany skoro dopuszcza do takich sytuacji.
Drugim problemem jest fakt że urządzenia radzą sobie z plikami na dyskach a pomimo posiadania certyfikatu przez siec nie chcą lub są z tym spore problemy (specjalne profile pod konkretny model/producenta, specjalny serwer).
Kolejnym jest przypadek że urządzenie mogłoby ale nie będzie. Np; ps3, większość trzeba transkodować (a do tego potrzebny jest mocny szybki komputer, przeciętny nas nie da rady).
Wszystko to prowadzi do wniosku że standard może i jest ale nie daje żadnych gwarancji kupującemu.
Wiem że DLNA ma o wiele większe możliwości prezentacji treści niż proste przeglądanie udziałów sieciowych, że każda kolejna generacja sprzętu obsługuje coraz więcej, sam korzystam z dobrodziejstw ale uważam że zostało to nie do końca dobrze zaplanowane i z tego powodu są teraz niemałe problemy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry