Pytanie o surround 5.1 w tanich blue-ray

kinner

New member
Witam,

Jeżeli takowe pytanie już pało na tym forum albo jest zbyt banalne - to z góry przepraszam, ale przewertowałem już sporo wątków i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Noszę się z zamiarem kupna ekonomicznego blue ray - i wydawało by się że sprawa jest banalna, gdyby nie jeden dość niejednoznaczny szczegół:

1. Blue ray chcę spiąć po HDMI z onkyo tx-rz810 i zależy mi na pełnym bezproblemowym 5.1 z filmów blue-ray (wszelkie dodatki typu obsluga mkv itd. kompletnie mnie nie interesują)

2. Wytypowałem pierwszy z brzegu najtańszy sasmung j4500/j4500r - i tu zaglądam do szczegółów specyfikacji i jest napisane, że:

DTS 2.0
Dolby Decoding Channel: 2 kanały


Czy to znaczy, że pomimo, że będzie spięty po hdmi z amplitunerem, to odtwarzacz i tak będzie puszczał tylko 2 kanały ?

3. Podobnie są opisane tanie panasonici np DMP-BD84, dopiero przy modelu DMP-BDT380 jest, że
Dolby Digital/ TrueHD: tak, dekodowanie (5.1 kanałów) i dekoder zewnętrzny

dla BD84 jest: tak, dekodowanie (2 kanały) i dekoder zewnętrzny


4. Jeżeli moje obawy się potwierdzą, czy np. DMP-BDT380 spełni moje wymagania dotyczące dźwięku 5.1? Jakie inne modele byłby godne polecenia w mikrobudżecie (im mniej tym lepiej, byle miał faktyczną obsługę 5.1, na bajerach jakichś sieciowych funkcjach, czy odtwarzania tryliarda formatów mi nie zależy)


Z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że nie dubluję tym pytaniem poradnika lub innych wątków :)
 

kinner

New member
Po dalszym poszukiwaniu sam sobie odpowiem na pytanie :)

1. W przypadku samsunga/panasonica istotny jest wybór trybu przesyłanego dźwięku (za instrukcją obsługi), jeśli jest PCM (strumień audio zdekodowany przez odtwarzacz) wtedy będzie tylko format 2.0 (stereo), jeżeli bitstream - wtedy strumień audio nienaruszony zostanie przesłany po hdmi do amplitunera - wtedy amplituner musi zdekodować dźwięk.

Pytanie trochę z innej beczki w takim razie:
Czy warto dopłacić do wymienionego wyżej panasonica bd84 wzgledem samsunga j4500, są jakieś istotne różnice? Jakie inne odtwarzacze z kategorii ekstremalnie tanich są godne rozważenia?

Tak jak wspomniałem, nie zależy mi na bajerach, bo od tego mam podłączony już htpc.

Pozdrawiam
 
Do góry