Routery

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Słuchajcie nie widziałem tematu z Routerami a raz na jakiś czas każdy z nas wymienia takowe urządzenie. Mam pytanko czy ktoś z Was używał Router Dlink DWR 921 ? Czysto teoretycznie już prawie miałem go brać w jednej z sieci, ale postanowiłem sobie poczytać i wychodzi, że nie jest różowo, a nawet bym powiedział dość słabo. Wielu pisało, że Routery Huaweia są lepszymi niż właśnie ten model. Chociaz jak to bywa byli i zadowoleni ludzie. Do tej pory miałem jakieś zabawki właśnie od Huawei i chyba jednak dalej z tym producentem pozostanę. A może ktoś z Was używa Huawei B528?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja uzywam glownie Asusa, maja w sobie proste i przyjazne UI, w standardzie masz klienta torrent, chmure, NAS i w sumie wiecej nic nie potrzeba. Robie dziesiatki sieci monitoringu i zawsze stawiam na adusa.

W domu mam asusa ale przerobionego - wgrany firmware tomato.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niestety ja potrzebuje taki, do którego można włożyć kartę operatora.. więc wchodzą w grę te, które wymieniłem.
 

piechu

Member
Bez reklam
Asus ma przecież w ofercie routery z modemem LTE. W przypadku asusa dostajesz nieporównywalnie lepszy sprzęt od wymienionego przez Ciebie ale też cena jak na router dla wielu może być czynnikiem odstraszajacym.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kolego właśnie chodzi o dwie rzeczy po pierwsze to fakt, że u operatora dostaje taki router za 1 zł, a po drugie jaki nie miałbym router to w tym miejscu co mieszkam szału nie będzie. Więc jedynie chodzi mi o to aby dany router sam z siebie nie sprawiał problemów i był bezawaryjny w miarę możliwości. Router mega klasy nie zmieni mi zasięgu, bo to zależy od operatora, który tak, a nie inaczej działa, ale nie mam co psioczyć, bo inny operator (w którym mam służbowym telefonie) praktycznie wcale nie chodzi internet w domu.. I tak się czuje jakbym mieszkal w pci dolnym pod rosyjską granicą i do tego w lesie, a mieszkam bardzo blisko od granicy Wawy.. I wszystko się płaci niemalże jak za Wawę..
 

piechu

Member
Bez reklam
I masz rację i nie masz racji jednocześnie [emoji4] Dobry router zapewni Ci lepszy sygnał w mieszkaniu. To raz. Dwa, lepszy router będzie w stanie nawiązać lepsze połączenie z siecią komórkową. Prawda jest jednak to, że router za 1000 nie spowoduje, że nagle będziesz miał prędkość rzędu 100 mbit na sekundę skoro operator gwarantuje prędkość do 30 mbit [emoji6]
Ale jeśli się upierasz przy tych dwóch to dlinkow nie lubię a Huawei nie ma zewnętrznych anten a nawet jeśli ma możliwość podpięcia zewnętrznych to z doświadczenia z innym routerem LTE Huawei mogę powiedzieć, że anteny zewnętrzne działają jeszcze gorzej niż słabe anteny wewnętrzne. Którykolwiek wybierzesz, będziesz tak samo nie/zadowolony [emoji4] Skoro oba są za złotówkę to wybierz który chcesz... I tak go zmienisz [emoji6]
Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ostatnie dwa miałem takie proste właśnie od Huaweia a i tak co dwa lata biorę kolejny za darmo więc nic nie tracę, ale szlag trafia z netem jak się nie ma światłowodu.. Niby mają wejścia na anteny te ich routery ale to szkoda kasy na te mega anteny.. lepiej kupić płytę cd ..
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Lolek a nie mozesz miec neostrady lub netii? Lacza do 10mbit?

W zupelnosci starcza na Tidal, Netflix.
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Mam pytanko czy ktoś z Was używał Router Dlink DWR 921 ? Czysto teoretycznie już prawie miałem go brać w jednej z sieci, ale postanowiłem sobie poczytać i wychodzi, że nie jest różowo, a nawet bym powiedział dość słabo. Wielu pisało, że Routery Huaweia są lepszymi niż właśnie ten model. Chociaz jak to bywa byli i zadowoleni ludzie. Do tej pory miałem jakieś zabawki właśnie od Huawei i chyba jednak dalej z tym producentem pozostanę. A może ktoś z Was używa Huawei B528?

Osobiście poleciłbym Ci bardziej D-link niż Huawei. Po pierwsze dlatego, że mają mocniejsze wbudowane anteny, czego sam doświadczyłem.
Używając Huawei zmuszony byłem zastosować zewnętrzną antenę do BTS-U oddalonego zaledwie około 1KM. Obecnie używam D-link DWR-966 i antena zewnętrzna poszła w odstawkę.
Sygnał (parametry) jest zdecydowanie lepszy a nawet pełen. Jest przysłowiowe pięć kresek a transfery sięgają 90 Mb/s.
Oczywiście zasługą tego jest agregacja pasm, którą obsługuje ten model (LTE Cat 6).
I dlatego jeśli się zdecydujesz na D-link, to szukaj tego wyższego modelu.
921 nie obsługuje agregacji pasm, więc nie osiągniesz na nim wysokich transferów.
Oczywiście wszystko zależy od operatora i innych warunków.
Huawei B528 jak najbardziej ma agregację, jednak jak jest z zasięgiem nie wiem i ciężko jest znaleźć jakieś opinie. Huawei B529 również obsluguje agregację.

Polecam poczytać trochę wątków o LTE i o agregacji pasm.

Tu linki do D-link DWR-966 i specyfikacji:

https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwr-966

Cyfrowy Polsat

I trochę lektury:

D-LINK DWR-966 PLUS - Forum bez kabli - Internet mobilny 3G LTE CDMA WIFI

Dobre routery ma też Netgear, ostatnio jakiś czas na rynku jest Netgear AirCard 810S, który ma LTE Cat.11, co pozwala na agregacje już trzech pasm a co za tym idzie jeszcze wyższych transferów.
Jednak cena jest trochę wygórowana jak za takie małe urządzenie.
Jeśli jednak w przyszłości operatorzy uruchomią agregację trzech pasm to z pewnością pojawi się więcej takich routerów i ceny spadną.
Testy już trwają, więc może niedługo będziemy się cieszyć transferami jakie można osiągnąć na światłowodach.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niewątpliwie jak mieszka się w dobrym miejscu dobry router pomaga, ale w moim przypadku nie wierzę w dobre routery, choćby dlatego jak mój sąsiad z rok temu sprawdzał jak to wychodzi na pożyczonym Dlinku za fajne pieniądze i szału nie było w stosunku do huaweia.. takie miejsce.. Tak jak kiedyś pisałem wystarczyłoby aby kilometr mieszkać bliżej i byłoby już znacznie lepiej. Ale jest jak jest, wchodzą w grę dwa routery bo mam je za darmo i potrzeba tylko aby był taki , który w miarę nie sprawia problemów i nie gubi zasięgu czy też wifi. A w przypadku wspomnianego dlinka różnie ludzie piszą, bo mieli problemy nawet kiedy byli na parterze w swoich domach..też jakaś dziwna sprawa podobno będąc na wifi nie można dostać się w dlinku na stronę administratora routera.. w huaweiu najprostszej "mydelniczce" jest taka możliwość. Dzwoniłem do wsparcia technicznego i Pan powiedział, że jest taka możliwość.. :) więc trzeba to sprawdzić. W takim prostym routerze od huaweia prędkości w moim drugim mieszkaniu mam po 40-60 Mbit/s. :) Myślę, że na pierwszy ogień pójdzie huawei jak coś to odeślę i wezmę kolejny.
Byłem przekonany, że dlink wymiata, ale bardzo dużo opinii jest o tym konkretnym routerze, że jednak najlepiej sobie nie radzi i kupując go w sklepie za taką cenę to na 100% wolałbym kupić od huaweia za mniejsze pieniądze a u siebie na pewno nie miałbym gorzej. A w tym wypadku wszystko jest za 1 zł więc zawsze można w sumie wypróbować.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Loluś, w końcu założyłeś pożyteczny wątek ;)

Niestety też jestem skazany na internet mobilny, najbliższy nadajnik mam około 5km od siebie.
Z tmobile mam Huawei'a B525 , po wkręceniu anten prędkość wzrosła prawie dwukrotnie.
Spróbuj, może i u ciebie też coś to zmieni.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A marvela to nie pożyteczne tematy :) daj spokój moje dzieciaki i Brata by sie zapłakały .. :)
A poważnie to niestety Kolego jest problem i generalnie czytałem opinie ludzi, którzy mieli dlinka i z powrotem przesiadali się na huaweia np na model, który Ty masz, a który dzisiaj już chyba jest prawie niedostępny..
Plus huaweia też jest taki, że biorę pod pachę router i po drodze do pracy/z pracy odnoszę go do serwisu i po problemie.. w dlinku wzywasz kuriera i czekasz około 10 dni na odbiór bo wszystko robią na Litwie.. a to mi się nie uśmiecha ..pomimo, że jakiś tam router zawsze w domu jest, ale generalnie z takim serwisantem nie mam możliwości pogadać tak jak jest to w przypadku huaweia.
A najlepsze jest to, że co by nie kupić to i tak szału nie ma.. oczywiście na zwykłe strony, YT na spokojnie wystarcza przynajmniej jak na razie to już na coś więcej jest za mało.. trzeba czekać aż dociągnął światłowód.. :)
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Tak jak napisałem, dużo zależy od operatora i wielu innych warunków: tj, lokalizacja, sygnał, ilość dostępnych BTS dla naszej sieci, itd..
I oczywiście tak jak jest to w moim przypadku, operator udostępnia agregację pasm, więc D-Link DWR-966 sprawdza się.
Co do zasięgu Wi-Fi ,to nie mam kłopotu i do sieci loguję się bez problemu. Stronę admina ładuje i nigdy nie miałem z tym kłopotu. A sama konfiguracja jest prosta. Oczywiście zdarzają się awarie ze strony operatora (naprawy, modernizacje) i chwilowe braki łączności bywały.
Jedyny minus tego routera , to brak obsługi z LTEWatch, ale umożliwia wymuszenie pasm, więc LTEWatch jest zbędne.Z tego ,co czytałem, to również niektóre modele Huawei mają z tym kłopot.

Wspomniany Dlink DWR 921 rzeczywiście nie jest wart zachodu, jeśli masz dostęp do Huawei B528. Tak jak kolega wspomniał, zawsze możesz wzmocnić sygnał anteną zewnętrzną.
Jak wspomniałem wcześniej warto poczytać i nie polegałbym do końca na obsłudze technicznej. Są fora, gdzie odpowiedzą ci na wszystkie pytania.

Pomocna bywa też ta mapka:

BTSearch :: Baza danych oraz mapa lokalizacji stacji BTS / pozwoleń UKE
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dzisiaj dla przykładu mój ala Router "mydelniczka" od Huawei-a od 40 kilku do 66 MB/s :) Oczywiście to jest chwilowe i gdybym zapodał jakiś filmik z YT w 4k zaraz by spadło do poziomów, gdzie taki film nie da się normalnie go obejrzeć, ale co by nie mówić jakoś dają radę routery tego Producenta, więc jakby decyzja padła na B528 to mam nadzieję, że nie powinno być gorzej niż na tej mydelniczce, którą ciężko określić jako router..
 
Do góry