Pc

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Takich porównań moge Ci zrobić całą mase z każdej gry, pierwsze lepsze poniżej.
Wklejałem tez podobne do watku o monitorach.
Dodam że nie ma żadnych deformacji, to nie jest rozciąganie obrazu, to jest dodatkowa grafika bez żadnych zniekształceń którą musi obrobić karta graficzna. Nie ma żadnych wad, tu są tylko same zalety. To jest niepodważalny fakt.

image.jpg
 

klaus71

New member
Bez reklam
Znalazlem takie fajne porownanie :
Zastanawia mnie tylko ile mozna by jeszcze wydluzyc te boki aby nie bylo deformacji obrazu przy obracaniu sie...

"wydłużenie po bokach" to jest zwykły FOV - parametr ustawiany w grze - format tv nie ma znaczenia - ustawiasz na tyle ile chcesz - im większy tv tym potencjalnie większy FOV możesz ustawić bo "ludziki" nie będą za małe

podsumowując na tv 40cali możesz zrobić bez problemu taki sam FOV ("wydłużenie po bokach") co na monitorze 21:9
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Przy duzym FOV gdy patrze na jakis obiekt ktory znajduje sie z boku ekran i ruszam myszka w bok,to ten obiekt zaczyna sie dziwnie i nieproporcjonalnie rozciagac.Testowalem to tylko na jednej grze...
Nie wiem jak jest na monitorze 21:9 ale ze zdjec widze ze sa tylko dodane boki a zwiekszanie FOV to taki jakby odwrotny Zoom i dodatkowo jest jeszcze dodana gora i dol...
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
to się zgadza - ale jak zobaczyłbyś monitor 21:9 (34 cale) i tv 16:9 (40 cali) to na szerokość będą bardzo podobne wielkościowo ekrany.
w obu przypadkach FOV zastosujesz pewnie podobne tylko na tv 40cali zobaczysz więcej w pionie.
zatem zniekształcenia będą podobne na obu.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Jak bede mial ten 21:9 to FOV raczej nie bede stosowal bo obraz wydaje sie jakby "scisniety" a przy obracaniu myszka te obiekty dziwnie sie rozciagaja..
Musze zainstalowac jeszcze raz Far Cry 3 i sie temu dokladnie przyjrzec...ale pamietam ze zwrocilem od razu na to uwage...
 

klaus71

New member
Bez reklam
ale FOV to integralny element gry - ma jakieś domyślne ustawienie (kąt) i wg potrzeb można go zmieniać - ja w samochodówkach go zmieniam i jak jest w rozsądnym zakresie to nie powoduje że obraz wygląda dziwnie
a jak będziesz chciał widzieć więcej to będziesz musiał FOV zmienić także na monitorze 21:9

zresztą filmik od Armanig'a (117sekunda) dobrze to pokazuje:
https://www.youtube.com/watch?v=KnrxNfxRK_4#t=117
monitor 21:9 to odpowiednik 2 monitorów w poziomie a 4k np. 40 cali (i ogólnie duży monitor 40 cali) to bardziej odpowiednik 4 monitorów - 2 w poziomie i 2 w pionie

kwestia co lepiej komponuje się na biurku - monitory 21:9 wyglądają super i są takie bardziej poręczne.
40 cali jako monitor to kolos także w pionie (w poziomie rozmiarowo podobny do tego 34 cali 21:9).
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
W sumie tak,FOV to integralny element gry :)

Zainstalowałem Far Cry 3 i zrobiłem na szybko 2 zrzuty.Na obydwu obrazkach FOV jest na maxa.

http://s12.postimg.org/uwzdliod7/image.jpg

Tutaj tylko lekko przesunąłem myszką w lewo (nie poruszałem się strzałkami) i samochód nagle dostał wielkiego dupska :)
http://s14.postimg.org/zd2dbvm9r/image.jpg

Ogólnie duży FOV sprawia wrażenie jakbyśmy byli w kuli...

Na monitorze 21:9 myślę że domyślny FOV będzie ok,a dodatkowo dojdą boki i nie będzie to deformowało obrazu...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przeprowadziłem przed chwilą szereg testów, mam sporo zdjęć i FOV nie jest taki oczywisty. Testowałem na FC3.
W skrócie, 34" ma 3440x1400 więc sam sens porównywania nie ma sensu, bo tu jest przepaść, do tego ustawiłem 1920x1080 z uwgłednieniem FOV do obaszaru jaki widzimy na 21:9 przy 3440x1440 i nie ma nawet co porównywać wrażeń, teoretycznie widzimy podobnie, ale odbiór w praktyce jest drastycznie inny i to jest kluczowe w tej sytuacji. Chyba najlepiej jak założe kanał na YT i tam może wrzuce jak to wygląda w praktyce, ale szczerze mówiąc nie specjalnie widzę sens.
Mówiąc w skrócie, nie przemawia do mnie specjalnie FOV, a po za tematem dodam, że korzystanie z FOV mając w posiadaniu 21:9 byłoby absurdem. Generalnie przy POV zmienia się perspektywa, w zależności od ustawień. Na 21:9

Zresztą jest cała masa filmików na YT z gameplayów na 21:9 34" 3440x1440 i widać wszystko jak na dłoni, ja generalnie nigdy nie zwracałem uwagi na takie rzeczy, odpalam, gram i cieszę się z tego co widzę.
 
Ostatnia edycja:

Pastusiak

New member
panowie nie to że się czepiam ale zastanawia mnie skąd wy bierzecie chęć na granie w te nowe produkcje? dysponuje dobrym kompem, konsolą i bądź co bądź potężnym TV... jedyne w co wsiąkłem do reszty to far cry 3 przez ostatnie kilka lat i wydoiłem do zera ten tytuł. Cała reszta tytułów zainstalowana pograna chwile i wyp.. rzucona. Nawet od nowego wiedźmina wolałem pograć w stare diablo 2. Nie jestem dziadkiem więc kwestia sentymentu odpada. Mam odpowiedni sprzęt więc i możliwości kwestia również. Obecnie na nowym tv i konsoli przechodzę po raz kolejny wszystkie klasyczne residenty (1,2,3) mimo zakupionych świeżych tytułów. Wy nie czujecie tego, że te nowe tytuły kompletnie nie maja klimatu czy wam to nie przeszkadza? czy wam po prostu na tym nie zależy i kierujecie się doznaniami czysto wzrokowymi? tu troche jest chyba jak z kobietą może być seks bombą, którą możnaby na pierwszy rzut oka zjeść ale po rozmowie z nią odechciewa się nawet patrzeć. Wytłumaczcie mi proszę.. jak można w te nowe badziewia grać bo ja tego nie rozumiem :)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Wy nie czujecie tego, że te nowe tytuły kompletnie nie maja klimatu czy wam to nie przeszkadza?

Trzeba po prostu trafić na dobrą gierkę :)
Ja najbardziej lubię wspomniany Far Cry 3,Skyrim,Crysis 1,niedługo GTA 5 na PC.Bardzo bym chciał aby zrobili Mafię 3.Ogólnie swoje gry wklejałem kilka stron wcześniej i nie uważam że są słabe.
Może po prostu potrzebujesz gierki w której trzeba pomyśleć.Jak przejdziesz tą do końca bez podpowiedzi...to jesteś dobry :)
https://www.youtube.com/watch?v=XeVmSEvhzQU


Edit :
Zapomniałem - Stalker - uuuuuuuuwieeeeeelbiam klimat Czarnobyla :cool: Do tego te dźwięki...:grin:
 
Ostatnia edycja:

Pastusiak

New member
Gry nie muszą być strasznie wymagające od użytkownika aby wciągały. Patrz Angry Birds... Patrz daleko wstecz na grę PONG... w niektóre gry czasem gra się po prostu przyjemnie nie są specjalnie wymagające ale też nie nudzą i pomimo zaliczenia tytułu chce się do niego wracać. Niestety tego typu gry skończyły się na roku 2000.. wtedy chyba faktycznie nastąpił koniec świata światowej rozrywki. Far Cry 3 to ewenement, który przywrócił nadzieje. Szkoda tylko, że tego typu jednostki wymagają od nas wwalenia kilku tysięcy w nowy sprzęt. No tak jest jeszcze konsola.. jednak ja bym musiał się uzbroić w mysz, klawiaturę i razem z oryginalną płytką nie jest to także tani interes. Jest źle do tego stopnia, że od jakiegoś czasu zacząłem czytać książki. 10zł a potrafi wciągnąć na długo... a za taką cenę nie muszę do tego wracać.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig jak możesz wrzuć zrzuty z tego porównania :)

Coś tam może wrzucę, ale temat jest prosty jak budowa cepa i nie wiem jak sens jest drążyć.
Naturalnie że po bokach w grach FPP ten obraz się "rozpływa", ale to jest naturalne "ludzkie" zjawisko.
Nie wyobrażam sobie tego inaczej w FPP.
Za to w takim Simcity, czy FiFA już jest całkowicie inaczej.
Do głowy by mi nie przyszło, żeby sie nad tym wszystkim zastanawiać, po co?
Te analizy kompletnie nie mają sensu.

Wklejałem w innym wątku już porównania z 16:9 i 21:9, widać jak na dłoni ile zyskujemy, POV teoretycznie da nam podobne pole, bo trudno żeby nie skoro zmienimy "zoom", równie dobrze możemy zastosować POV w tablecie i powiedzieć że widzimy tyle samo, albo i więcej, ale to nie ma kompletnie sensu.
Jeszcze trochę i dojdziemy do absurdu, gdzie bedziemy stać w miejscu i z buta zobaczymy cała mapę w grze. Idea 21:9 jest całkiem inna, tu się liczy feeling, odczucia, szerokokątny ekran przed oczami, pole widzenia po bokach które mamy pod okiem do dyspozycji, mimo że się koncentrujemy na środkowej części ekranu, tego nie da się opisać wykresami, tabelkiami czy benchmarkami. To jest coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy.
Mnie POV nie interesuje, nie chce mieć całej mapy w "kwadracie" napaćkane w jednym miejscu i oddalone, to nie to samo. Ja do POV nic nie mam, być może że jest to jakieś rozwiązanie, bynajmniej nie dla mnie.

Piramida, jakie masz parametr POV ustawiony w FC3? W tej grze chyba nie do końca działa to tak jak należy, jeżeli chcemy bezpośrednio zestawić z 21:9.
Wyjdż na beczki i zrób screenshota z góry, zobaczymy czy deńko jest okrągłe.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Gry nie muszą być strasznie wymagające od użytkownika aby wciągały. Patrz Angry Birds... [...]

Zgadzam się, gdybym miał wybierać moją ulubioną prostą grę na telefonie, a COD/BF/FC itp. to zdecydowanie brałbym tą pierwszą, zawsze w wolnej chwili do niej wracam, na szczęście nie jestem zmuszony do takich wyborów.
FC3 jest świetne, ale mam jakieś 10% i nie zamierzam dalej drążyć, zwyczajnie mi się nie chce.
Podobnie jest z innym grami, no może COD Ghost online, tutaj relaksacyjnie wpadnę na 15-30min., aby się przekonać jak bardzo moje umiejętności spadły. Idzie mi już o wiele lepiej, 2-4 pozycja, ale na pierwsze miejsca nie ma co już liczyć, brak czasu na trenowanie robi swoje.

Wy nie czujecie tego, że te nowe tytuły kompletnie nie maja klimatu czy wam to nie przeszkadza? czy wam po prostu na tym nie zależy i kierujecie się doznaniami czysto wzrokowymi?

To prawda, skłamałbym mówiąc że grafika nie jest wabikiem, ale trudno się oprzeć tym widokom szczególnie w wysokiej rozdzielczości.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co widzę, mogę stać przez 15min. w jednym miejscu i podziwiać tereny, delektować się detalami. Na mocnym PC obecne gry robią olbrzymie wrażenie. Niektóre tytuły kupuje tylko po to, żeby nacieszyć oko, sama w sobie gra już mnie tak nie interesuje (oczywiście z wyjątkami).
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Gry nie muszą być strasznie wymagające od użytkownika aby wciągały. Patrz Angry Birds... Patrz daleko wstecz na grę PONG... w niektóre gry czasem gra się po prostu przyjemnie nie są specjalnie wymagające ale też nie nudzą i pomimo zaliczenia tytułu chce się do niego wracać. Niestety tego typu gry skończyły się na roku 2000.. wtedy chyba faktycznie nastąpił koniec świata światowej rozrywki.


O ile z filmami się zgadzam,że kiedyś były lepsze,z grami za cholerę nie.Po prostu ludzie lubią narzekać że kiedyś było lepiej...no i sentyment.Druga sprawa że z wiekiem,niektórych gry przestają interesować...
Teraz mamy w grach lepszą fabułę,przeciwnicy są bardziej inteligentni,chowają się za przeszkodami,skaczą przez jakieś murki,oszukują itd.Mamy o wiele lepszą grafikę,widoczną mimikę twarzy postaci,lepsze dźwięki,fizykę,możemy rozwalać kawałki budynków,czy samochodów.Ogólnie jest więcej możliwości praktycznie wszystkiego,szczególnie w nowych sandboksach (np. GTA 5)...Dodatkowo widzimy to na dużym ekranie mając wrażenie że tam jesteśmy...
Zobacz,np klasyk "Doom" i jak zachowują się przeciwnicy.Można do nich strzelać jak się chce a na poziome hard po prostu jest ich więcej albo dłużej stoją jak do nich siekamy.W ogóle dlaczego chowają w ścianach (1:55 sek) ? (ciekawe ile czasu gościu tam siedział ?:)) https://www.youtube.com/watch?v=ZHT2TgMX7Rg
Teraz wszystko jest bardziej podobne do rzeczywistości a czy komuś się to podoba czy nie to jego sprawa...

Wyjdż na beczki i zrób screenshota z góry, zobaczymy czy deńko jest okrągłe.

Chodzi Ci abym wszedł na beczkę i popatrzył w dół czy denko jest okrągłe ? :)
 

klaus71

New member
Bez reklam
Wklejałem w innym wątku już porównania z 16:9 i 21:9, widać jak na dłoni ile zyskujemy, POV teoretycznie da nam podobne pole, bo trudno żeby nie skoro zmienimy "zoom"

przecież na monitorze 21:9 będziesz miał poszerzony własnie FOV w stosunku do zwykłego monitora - własnie dlatego zyskujesz więcej widoczności w poziomie bo monitor jest szerszy i można zwiększyć mu FOV.
i w stosunku do monitora 16:9 zyskujemy właśnie dlatego że możemy zastosować większy FOV i wygląda to naturalniej - ale to jest prawda tylko w stosunku do małego monitora.

to samo osiągniemy na zwykłym monitorze 40 cali full hd - obraz powinien na nim być identyczny po bokach co na tym 34 cali 21:9 jak zastosujemy ten sam FOV.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chodzi Ci abym wszedł na beczkę i popatrzył w dół czy denko jest okrągłe ? :)

Tak, ale się zastanawiam czy jest sens ciągnąc ten temat. Ew. możesz podać jakąś konkretną lokalizacje z początkowych leveli.

Klaus, ale Ty piszesz o tv 40", innej rozdzielczości itp.itd. Ja nie neguje, zwyczajnie uważam że nie ma sensu tu porównywać cokolwiek. Wszystko w temacie proporcji rozbija się o wielkość przekątnej, to oczywiste, wielokrotnie poruszałem ten temat w innych wątkach przy dużych tv 21:9.
Tu chodzi o konkretną przekątną, format, wielkość, feeling. Rozmawiamy o 34" QHD, jeżeli chcesz mieć to samo co na wspomnianym 34" w poziomie, to trzeba zacząć od rozdzielczości, to po pierwsze, po drugie wielkości samego ekranu jak sam wspomniałeś, tylko kto się będzie w to bawił, nie lepiej kupić 34" i cieszyć się z idealnie dopasowanych parametrów (rozdzielczość, format 21:9, odpowiednia przekątna 34"). Tu jest pies pogrzebany.
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
O ile z filmami się zgadzam,że kiedyś były lepsze,z grami za cholerę nie.Po prostu ludzie lubią narzekać że kiedyś było lepiej...no i sentyment.
.....
Teraz mamy w grach lepszą fabułę,przeciwnicy są bardziej inteligentni,chowają się za przeszkodami,skaczą przez jakieś murki,oszukują itd.Mamy o wiele lepszą grafikę,widoczną mimikę twarzy postaci,lepsze dźwięki,fizykę,możemy rozwalać kawałki budynków,czy samochodów.

ja mam dokładnie takie samo zdanie nie tylko do gier ale i do filmów.
najprostszy przykłady to stare Star Wars-y i nowe. sentyment kazał mi wierzyć że stare są wybitnym dziełem. ostatnio oglądałem wszystkie 6 i czar prysł - nowe są o niebo lepsze.
także kiedyś film był ograniczany przez kiepskie możliwości efektów specjalnych (jak gry przez marną grafikę i cpu) - teraz można własnie się skupić na tym co się chce pokazać (np. Władca Pierścieni) i powstaje wiele filmów SF - a jak jest ich dużo to wiadomo knoty się też trafiają.
 
Ostatnia edycja:
Do góry