Kto ma TV HD

dnc

Moderator
VIP
W zasadzie to jest pewna sugestia do adminów.
Wiele się mówi o tym, że w Polsce nie ma rynku na telewizję HDTV. Tak najczęściej tłumaczą się operatorzy satelitani i kablowi oraz stacje typu TVP.
Dlatego mam takie pytanie a raczej prośbę czy nie dałoby się zrobić jakiejś zaawansowanej ankiety, która dałaby nam obraz kto z forumowiczów ma telewizor lub inny sprzęt spełniający wymagania HD, kto z nich używa tunerów satelitarnych, kto wreszcie byłby chętny na pakiet DVB z HD czy to z satelity czy kabla czy anteny naziemnej.
Po pierwsze mielibyśmy wreszcie ogląd jaki jest rynek HD w Polsce (tacy forumowicze to przecież potencjalni klienci!!!). Ilu ludzi byłoby gotowych na HDTV? Kto jeszcze nie kupił TV tego typu ale zbiera kasę i jeszcze w tym roku byłby skłonny nabyć go?
Wielu ludzi ma bowiem sprzęt do odbioru HDTV, ale tak naprawdę nikt jeszcze nie robił takich ankiet nie wiadomo czy to co mówią przedstawiciele platform i operatorów telewizyjnych jest prawdą czy to raczej ich lenistwo i niemoc skłaniają do sugestii jakoby HDTV to taki bajer i tak naprawdę nikt tego nie chce i nie potrzebuje.
 

arsenal

Moderator
VIP
Ja powiem może trochę przewrotnie. Wielu użytkowników telewizorów HD nie ma pojęcia, że mają sprzęt do odbioru HDTV. Zawdzięczać to chyba należy bardzo słabej wiedzy i kulturze technicznej Polaków. Często aż mnie serce ściska jak widzę u znajomych czy w sklepie odtwarzacz DVD połączony z plazmą marnym chinczem kompozytem a kable do głośników mają cenę liconą w groszach za metr. "Tak pan ze sklepu podłączył, gra, więc nic nie ruszam". Jak takiemu człowiekowi wytłumaczysz o co chodzi z tym 1080i, YUV, HDMI lub nie daj boże 3/2 pulldown.
Na polski oddział HBO czy Canal+ nie ma co na razie liczyć. Ich bardziej interesuje zarzucenie nas badziewnymi kanałami typu:Kuchnia.tv, Łazienka.tv, Balkon.tv, itp... .
Na pytanie o HDTV Aleksander Kutela z HBO Polska powiedział, cytuję: "Nie wiem, czy jest sens inwestować dla HDTV w Polsce. Suma inwestycji jest nieuzasadniona finansowo, a dla widza będzie niezauważalna"
Jak widac z powyższego decydentów nie iteresuje to czy polepszenie jakości widzom się spodoba tylko czy zauważą ile HBO łaskawie wydało na to kasy. Zaiste złota myśl:fool:
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Sądze że nie będzie problemu ze zrobieniem tego trzeba jakieś pytania sensowne skonstruować i postaram się dalej to jakoś popchnąć.

pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
ar2 napisał:
Sądze że nie będzie problemu ze zrobieniem tego trzeba jakieś pytania sensowne skonstruować i postaram się dalej to jakoś popchnąć.

pozdrawiam

Jeśli będzie trzeba w czymś pomóc, podsunąc pytania, czy coś innego, to proszę dać znać na PW.
 

marsonek

New member
arsenal napisał:
Ja powiem może trochę przewrotnie. Wielu użytkowników telewizorów HD nie ma pojęcia, że mają sprzęt do odbioru HDTV.


Po czesci masz racje. Porownuje te opinie ze soba jednak decydujac sie na zakup HDTV wiedzialem ze z braku prywatnego czasu zainteresuje sie tym prawie po roku. I tak tez zrobilem. Interesuje sie tym od 2 dni :). Dziecko podroslo wiec tatus ma czas. Problem w tym ze logujac sie na forum myslalem ze wszyscy bardziej pomagaja poniewaz jak na razie to wiedze zdobywan na anglojezycznych forach. Ostatni moj post jest dalej bez odpowiedzi :(. Prosze podpowiedzcie jak przekonwertowac sygnal cyfrowy DVI z kompa na Composite ew. jakies inne rozwiazania KOMP vs TV composite

pozdrowionka
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
DNC masz bardzo dobry pomysł! Ja osobiscie czekam z zakupem LCD HD ready az do momentu kiedy pojawi sie trzecia platforma z mam nadzieje "normalnym" sygnałem lub moze jakas kablówka (moze UPC) przejdzie na nadawanie cyfrowe.
 

dnc

Moderator
VIP
W zasadzie to sonda jest.
Ja jednak myślalem o jakimś większym badaniu. Tzn, by strona zawierała kilkanaście pytań z zakresu RTV, HDTV, wiedzy i znajomości tematu. Jednak to wymagałoby dodatkowej strony z modułem zbierającym dane. Tak czy siak jest to możliwe do zrobienia. Myślałem już o tym u siebie na serwerze, ale jakoś brak czasu powoduje, że nie mogę nic w tej kwesti zdziałać.
 

M@rtinez

New member
ar2 napisał:
Czas to chyba jedyna rzecz, która nas ogranicza :(
Mogę przygotować serię pytań z ekonomi HDTV w rodzaju

Czy jesteś zainteresowany
Ile byś był skłonny dać
Co wg ciebie jest ważne w technice HDTV
Jak sprzęt wg Ciebie jest odpowiedni
itp
 

dnc

Moderator
VIP
M@rtinez napisał:
Mogę przygotować serię pytań z ekonomi HDTV w rodzaju

Czy jesteś zainteresowany
Ile byś był skłonny dać
Co wg ciebie jest ważne w technice HDTV
Jak sprzęt wg Ciebie jest odpowiedni
itp

Dobrze by było gdyby na podstawowe pytania były juz zasugerowane odpowiedzi na zasadzie:
----
Jaki TV posiadasz:
-LCD
-CRT
-Plazmowy
-projektor
-tylnoprojekcyjny
-LED
-inny
----
I tak ja bym to widział.
 

M@rtinez

New member
dnc napisał:
Dobrze by było gdyby na podstawowe pytania były juz zasugerowane odpowiedzi na zasadzie:
----
Jaki TV posiadasz:
-LCD
-CRT
-Plazmowy
-projektor
-tylnoprojekcyjny
-LED
-inny
----
I tak j
a bym to widział.

Ok ... przez weekend opracuję zestaw pytań wprowadzających (na studiach byłem dobry w ankietach) z możliwością wyboru, do tego propozycje pytań konkretyzujących wiedzę

W poniedziełek podeślę
 

Rocks

New member
dnc napisał:
Po pierwsze mielibyśmy wreszcie ogląd jaki jest rynek HD w Polsce (tacy forumowicze to przecież potencjalni klienci!!!). Ilu ludzi byłoby gotowych na HDTV? quote]

Przepraszam że się wtracam, ale to całkowicie pozbawione sensu.

To troszke tak jakbys na forum dotyczącym rapu zapytał czy słuchacze oczekują tego w radiu. Rap non-stop, czy zapyał w klubie ŁAdy czy to najlepsze auta na niemieckie drogii... Ofkoz jes padrug..
99% uzytkowników tego forum ma pojęcie o HDTV, plazmach, lcdkach, oczekiwaniach wobec sat i innych tv tylko że wszyscy użytkownicy tego forum to promil odbiorców tv.
Jeśli chcesz mieć realny i szczery poglad trzeba tak chyba skonstruowac pytania aby obraz rynku nie był zamazany. Np jeśli chodzi o mnie... ja jestem rekoma i nogami za HDTV i mam ok... 100 znajomych. Nie znam nikogo z tych 100 znajomych czy rodziny którzy mieli by pojęcie co oznacza HDTV czy imponowało im 1080 lini. Plazma owszem bo widzieli i ładne to to jest ale parametry ? Kogo to interesuje, podobnie jak to czy iti czy cyfra jest hdtv czy nie...
Jeśli ankieta miała by oddawać nastawienie społeczeństwa do hdtv... Albo.. po co się załamywać.

Ankieta powinna własciwie miec kilka odpowiedzi:
czy 1 % twoich znajomych czeka na HDTV ?
czy 1.5 % twoich znajomych czeka na HDTV ?
czy 2 % twoich znajomych czeka na HDTV ?
czy 2.5% twoich znajomych/rodziny licząc ciebie czeka na HDTV ?
I tyle... ;) Więcej pól chyba nie trzeba bo to juz bajki wyjdą.
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Co do samej idei pytania o to czy masz zamiar kupić bądź jesteś posiadaczem sprzętu HD, to takie badania były by jak najbardziej potrzebne. Oczywiście wszystko rozbija się o formę takiej sondy. Ja także jestem za dokładnie sprecyzowanymi pytaniami i do jak najszerszej grupy ludzi. Także tych, którzy nie mają o tym bladego pojęcia. Im wcześniej trafi się do szerzsej publiki tym mamy wiekszą szansę, że zobaczymy HDTV u siebie w domu. Zgadzam się, że dla promila użytkowników, jakimi jesteśmy, nie opłaca się robić HDTV. Ale już dla 1 mln. potencjalnych klientów tak.
I w tym cały jest ambaras, żeby milion chciało na raz... :p
 

Szemot

New member
dnc napisał:
.... nie wiadomo czy to co mówią przedstawiciele platform i operatorów telewizyjnych jest prawdą czy to raczej ich lenistwo i niemoc skłaniają do sugestii jakoby HDTV to taki bajer i tak naprawdę nikt tego nie chce i nie potrzebuje.

No jeśłi chodzi o TVN i TVN7 to już nadaje w HD na hotbirdzie bodajrze ale to jest topic na forum. Jeśłi chodzi o TVP1 to chyba czyste kurewskie lenistwo. Mój brat pracuje tam i wiem od niego, że pod koniec zeszłęgo roku TVP zakupiło cały sprzęt potrzebny do nadawania w standarcie HDTV i to za gigantyczne pieniądze. A podejtrzewam, że 3/4 pracowników o tym pewnie nie wie bo stoi to zapewne w magazynie i czeka az ktoś ukradnie sprzęt za kilka milionów złotych. Więc masz swoje HDTV w Polsce - w magazynie.
 
Do góry