Panasonic 2013 - OLED TV 56" i jego możliwości.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Panasonic 2013 - OLED TV 56" i jego możliwości.

011_P1500063.JPG

Największy na świecie 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2kna Forum w Nicei.

Firma Panasonic stworzyła 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k (3840 x 2160, czyli 8,29 miliona pikseli), który jest największym na świecie telewizorem OLED.
W nadrukowej metodzie produkcji paneli OLED materiały OLED są nakładane na podłoże przy użyciu specjalnej techniki nadruku, tworząc warstwę elektroluminescencyjną. Ze względu na prostotę procesu produkcji oczekuje się, że nową technologię będzie można łatwo przystosować do wytwarzania paneli OLED o różnych rozmiarach. Metoda nadrukowa umożliwia również zastosowanie precyzyjnie określonej ilości materiału organicznego we właściwym miejscu. Prowadzi to do ograniczenia odpadów i skrócenia czasu produkcji, dzięki czemu nowa metoda jest bardziej ekonomiczna.

012_P1500064.JPG


W produkcji nowych paneli OLED firma Panasonic stosuje metodę RGB all-printing, która umożliwia osobne nadrukowywanie czerwonego, zielonego i niebieskiego materiału OLED. Firma opracowała również urządzenia i techniki produkcyjne, które umożliwiają równomierne nakładanie materiałów na dużych podłożach.

014_P1500066.JPG


Ponadto dzięki zastosowaniu opracowanej przez firmę Panasonic struktury emisji górnej z przezroczystą katodą, która zapewnia efektywniejszą ekstrakcję światła, udało się uzyskać największy na świecie 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k wyprodukowany metodą RGB all-printing, który charakteryzuje się znakomitym odwzorowaniem kolorów i szerokim kątem widzenia.

018_P1500070.JPG


Ponieważ panele OLED są urządzeniami samoświecącymi, zapewniają znakomitą jakość obrazu — wysoki kontrast, wierne odwzorowanie kolorów i krótki czas reakcji. Ponadto łączą atuty paneli plazmowych i ciekłokrystalicznych (LCD), takie jak ultracienka konstrukcja, niewielka masa i mały pobór mocy. Ze względu na te cechy z technologią OLED wiąże się duże nadzieje, jeśli chodzi o wyświetlacze nowej generacji, które znajdą zastosowanie na wielu różnych obszarach — nie tylko w domu, ale również w medycynie, telewizji i lotnictwie. Wraz z rozwojem technologii, dzięki któremu mogą pojawić się wyświetlacze elastyczne lub arkuszowe, panele OLED będą wprowadzane w wielu nowych branżach.

020_P1500072.JPG

Panasonic prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe na obszarze technologii OLED. Firma poszukuje sposobów maksymalnego wykorzystania cech i możliwości urządzeń OLED, posiłkując się doświadczeniem w dziedzinie produkcji i osiągania wysokiej jakości obrazu, które zdobyła dzięki pracom nad wyświetlaczami PDP i LCD z płaskim ekranem. Ponadto Panasonic rozwija nadrukową technologię masowej produkcji paneli OLED we współpracy z Sony Corporation.2 Podłoża TFT zastosowane w prototypowych panelach zostały dostarczone przez Sony w ramach tej współpracy.
Firma Panasonic zamierza utrzymać wysokie tempo tworzenia innowacyjnych technologii w dziedzinie urządzeń wyświetlających oraz wzmacniać własne działania badawczo-rozwojowe, chcąc w ten sposób zapewniać klientom wartościowe rozwiązania.

[Główne cechy nowej technologii OLED]


[youtube]BKKtA0oFmHE[/youtube]


1) Metoda RGB all-printing odpowiednia do produkcji dużych paneli
W przypadku metody nadrukowej ta sama głowica drukująca może być używana niezależnie od wielkości panelu w trakcie tworzenia warstwy elektroluminescencyjnej, a sam proces produkcji jest prosty i nie wymaga stosowania środowiska próżniowego ani wysokiej temperatury. Jest to proces bardzo skalowalny, który nadaje się do wytwarzania dużych paneli. Firma Panasonic opracowała urządzenia drukujące i techniki produkcyjne, które umożliwiają osobne nadrukowywanie materiałów OLED RGB o poszczególnych barwach i równomierne nakładanie materiałów na dużych panelach. Dzięki temu firmie udało się wyprodukować panel OLED o wielkości 56 cali — największy panel wytworzony metodą RGB all-printing — i rozdzielczości 4k2k.
2) Połączenie metody RGB all-printing oraz specjalnej struktury emisji górnej z przezroczystą katodą pozwala osiągnąć znakomite odwzorowanie kolorów i szeroki kąt widzenia
Dzięki wykorzystaniu metody RGB all printing, w której czerwony, zielony i niebieski materiał elektroluminescencyjny są nakładane osobno w każdym podpikselu, oraz filtru kolorów, który dostraja barwę emisji, w 56-calowym panelu OLED udało się uzyskać kolory o wysokiej czystości i znakomitym odwzorowaniu. Panel OLED charakteryzuje się również szerokim kątem widzenia, który uzyskano dzięki opracowanej przez firmę Panasonic strukturze emisji górnej z przezroczystą katodą. Poprawia ona skuteczność ekstrakcji światła, wyprowadzając światło z warstwy elektroluminescencyjnej do góry przez przezroczystą katodę bez wielokrotnych odbić.

Najważniejsze dane techniczne:

Rozmiar ekranu: 56 cali (55,6 cala)
Wymiary ekranu: 1233 x 693 x 1414 mm (szerokość x wysokość x przekątna)
Rozdzielczość: 3840 (RGB) x 2160
Luminancja maksymalna: 500 cd/m2
Skala szarości: 10 bitów
Kontrast: 3,000,000:1
Gama kolorów: NTSC (u' v'): 100%
Grubość: (w najcieńszym miejscu) 8,9 mm
Waga: 12,4 kg
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Grubość tego TV żadna rewelacja.Sony miał TV bezprzewodowy i miał grubość nie całe 1 centymetr....no ale to prototyp więc ujdzie
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
W tym wszystkim zastanawia mnie jedno, skoro działanie jest zbliżone do technologii plazmowej, to czy także i tu nie występuje przypadkiem te nieszczęsne migotanie jasnych powierzchni a raczej mruganie ??. A co z np. wypalaniem miejscowym pikseli czyli powidokami ?? Cóż na komórkach z Amoled w/w problemy nie występują to i pewnie tu nie ma obaw.Oraz czy te 500cd/m potrafi pokazać na jednolitym jasnym tle, tu też problem plazm.Jakby co to Sony po cichu udoskonala technologie Crystal LED, co też pokazuje pazurki.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To jest prototyp póki co więc ceny nie podano.
Migotania żadnego nie zauważyłem.
 

andreas2012

New member
oled bedzie chitem w przyszlosci i nie podzieli losu plazm jesli cena bedzie na poziomie LED lub nizsza i energooszczednosc taka jak led lub nizsza wiec kto juz ma LCD czy plazme to do czasu upowszechnienia oleda nie ma co zmieniac tv
 

lajkonik122

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja z ciekawoscia wypatruje wszystkie nowinki na temat OLED'ow. Mam nadzieje ze ta technologia bd sie rozwijac i juz niedlugo ujrzymy domowe wersje tego typu telewizorow, niekoniecznie 56' (Ten jest tak duzy chyba tylko po to zeby sie pochwalic ze mozna ;D )
 

amebka4

New member
@lolek126 - gdy pokazywali to cudo na CESie, ktos wspominal o cenie 5 cyfrowej w $, ale to prototyp i nie wiem czy wogole mozna to gdzies dostac.

@lajkonik - mam plazme 50", 56" nie robi duzego wrazenia.
 

lm648

Banned
oled bedzie chitem w przyszlosci i nie podzieli losu plazm jesli cena bedzie na poziomie LED lub nizsza i energooszczednosc taka jak led lub nizsza wiec kto juz ma LCD czy plazme to do czasu upowszechnienia oleda nie ma co zmieniac tv

Nie łudźcie się :) jednak wbrew pozorom ta "przyszłość" dla "zwykłego" Kowalskiego z prędkością światła nie nadejdzie:) Stawiam na ok. 7-10 lat, wówczas będziemy tu pisali o wadach/zaletach użytkowania 56" OLED-a w cenie ok.10 k PLN :)
Na dzień dzisiejszy w ramach "nowinki technicznej" warto to zobaczyć i tyle co nam pozostało, nikt w 'krainie nad Wisłą" jeszcze nie jest gotowy wydać 5-cio cyfrowej kwoty (zapewne w Ojro) na "zwykły" telewizor :)
Pomarzyć dobra rzecz :)
 

peterka1000

Member
Bez reklam
Do tego co powiedział lm648 trzeba dodać że oled nie wchodzi do produkcji minn z tego powodu że powidoki są na nim o wiele gorsze aniżeli w plaźmie . Taka prawda . Nie opanowali tego teraz to może się okazać że nie da się tego wyeliminować i potem . Do tego bardzo mała żywotność OLEDA nie wróży mu zbytniej przyszłości . Te pokazy i wzajemne odgrażanie się przez różne firmy mogą być niczym innym jak kiedyś zimna wojna . Każdy kto miał arsenał nuklearny pokazał że na takowy go stać i posiada ale nigdy nie został w tej wojnie użyty . To samo może stać się z Oledami . Każda z firm pokazała że go może wyprodukować ale żadna nie wprowadzi do sprzedaży z powodu wad nie do przeskoczenia . Mogę się mylić oczywiście i oby . Ale na dzień dzisiejszy jak kolega ROMAN38 powiedział że amoledy nie mają na komórkach problemu z wypalaniem to chyba nie wie o czym mówi . Problem wypalenia belki informacyjnej na Samsungu Galaxy s czy s2 jak i innych jest powszechnym problemem . Do tego wystarczy się przyjżeć jak malutki amoled smuży żeby wiedzieć że nie jest różowo w tej materii . Mam sam Galaxy s2 to wiem o czym pisze . Więc może się okazać że przyszłość telewizorów to zupełnie inna jeszcze technologia aniżeli OLEDOWA , PLAZMOWA czy LCD LEDOWA . Więc nie ma co się podniecać oledami bo nie ma czym . Narazie bubel do pokazu dwu dniowego i nic więcej i do tego za drogi żeby wogóle się ktoś tym zainteresował . :) Pozdrawiam
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
na początku podobnie było z plazmami jeden wielki bubel, ale jakoś to okełznali teraz :) czas pokaże :)
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Do tego co powiedział lm648 trzeba dodać że oled nie wchodzi do produkcji minn z tego powodu że powidoki są na nim o wiele gorsze aniżeli w plaźmie . Taka prawda . Nie opanowali tego teraz to może się okazać że nie da się tego wyeliminować i potem . Do tego bardzo mała żywotność OLEDA nie wróży mu zbytniej przyszłości . Te pokazy i wzajemne odgrażanie się przez różne firmy mogą być niczym innym jak kiedyś zimna wojna . Każdy kto miał arsenał nuklearny pokazał że na takowy go stać i posiada ale nigdy nie został w tej wojnie użyty . To samo może stać się z Oledami . Każda z firm pokazała że go może wyprodukować ale żadna nie wprowadzi do sprzedaży z powodu wad nie do przeskoczenia . Mogę się mylić oczywiście i oby . Ale na dzień dzisiejszy jak kolega ROMAN38 powiedział że amoledy nie mają na komórkach problemu z wypalaniem to chyba nie wie o czym mówi . Problem wypalenia belki informacyjnej na Samsungu Galaxy s czy s2 jak i innych jest powszechnym problemem . Do tego wystarczy się przyjżeć jak malutki amoled smuży żeby wiedzieć że nie jest różowo w tej materii . Mam sam Galaxy s2 to wiem o czym pisze . Więc może się okazać że przyszłość telewizorów to zupełnie inna jeszcze technologia aniżeli OLEDOWA , PLAZMOWA czy LCD LEDOWA . Więc nie ma co się podniecać oledami bo nie ma czym . Narazie bubel do pokazu dwu dniowego i nic więcej i do tego za drogi żeby wogóle się ktoś tym zainteresował . :) Pozdrawiam
Jakby co to jest jeszcze wynalazek Sony zwany jako CRYSTAL LED.;-)
 

lajkonik122

Klub HDTV.com.pl
vip
Skoro pokazuja i tak sie tym chwala to wczesniej czy pozniej i tak to wprowadza na rynek, pamietam ze z plazmami na poczatku tez bylo tak ze wszyscy narzekali ze bubel, ze syf, ze piksele padaja jeden za drugim a jak to wyglada aktualnie wszyscy wiemy
 

Festan06

New member
A ja się przymierzam do Panasonica TX L47DT60 i nie będę czekał na OLEDY. I myślę że gdy go wreszcie nabędę to będę zadowolony. Niestety kłopoty z samochodem odwlekają mój zakup.Ale....do cierpliwych świat...itd.
 
Do góry