Dlaczego ledy mogą być niebezpieczne?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Francuska Agencja do spraw Żywności, Środowiska, Higieny i Bezpieczeństwa Pracy (ANSES) opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na zagrożenia dla zdrowia, wynikające z patrzenia na światło emitowane przez diody elektroluminescencyjne. Testy przeprowadzone przez Agencję nie uwzględniały jednak czasu patrzenia i intensywności światła, a także jakości i pochodzenia badanych LED. Sprawa jest na tyle poważna, że zaangażowano w nią Komisję Europejską.

ANSES_logo.jpg


Po lampy LED sięgają coraz częściej nie tylko firmy i instytucje, ale także użytkownicy domowi. Nic dziwnego – długa trwałość i oszczędność energii elektrycznej sięgająca nawet 90% w stosunku do tradycyjnych żarówek potrafią przekonać niejednego sceptyka. Dlaczego więc uznano te produkty za niebezpieczne?
W sklepach coraz częściej pojawiają się produkty niemarkowe, kuszące cenami i podobnymi do markowych opakowaniami. Jest jednak coś, co odróżnia lampy LED znanych firm od produktów z niższej półki. Tą rzeczą jest elektronika. To dzięki niej LED świeci tak, jak powinien, emitując odpowiednio dużo światła i utrzymując bezpieczną temperaturę. W odprowadzaniu ciepła pomaga mu też specjalnie skonstruowany radiator. Produkty niemarkowe są tańsze, bo nie mają tego zabezpieczenia. W praktyce może to spowodować stopienie się obudowy i wywołanie pożaru bądź wybuch samego LED-a.
Niemarkowi producenci często nie dbają też o zdrowie nabywców swoich produktów narażając ich oczy na zbyt intensywne światło. Najlepiej obrazuje to norma IEC 62471. Dzieli ona światło na dwie kategorie, przyporządkowując mu kolejne cyfry. I tak światło niskiego ryzyka (nieszkodliwe) będzie miało przyporządkowane cyfry 0 i 1, a światło wysokiego ryzyka 2 i 3.
Produkty LED firmy OSRAM (np. Parathom, LED Deco Flex, LEDstixx, PowerSTIXX, Qod, Substitube, LEDvance i PrevaLED) należą do grup 0 i 1 – do tych samych grup, co tradycyjne żarówki. Właśnie dlatego produkty te nie wymagają specjalnych środków ostrożności. Niemarkowe wyroby są często przyporządkowane kategoriom 2 i 3, dlatego ich długotrwałe stosowanie, może grozić pogorszeniem się wzroku.
Francuska agencja ANSES nie brała pod uwagę LED-ów różnych producentów, mierząc jedną miarą wszystkie produkty. Jednak idea, która jej przyświecała była słuszna: należy wstrzymać obrót niebezpiecznymi i niemarkowymi diodami.
Rząd Francji powiadomił o raporcie Komisję Europejską, która obiecała zbadać tę sprawę. W tym celu poproszono instytut naukowy SCENIHR o wydanie opinii, postawienie wniosków i zaproponowanie ewentualnych rozwiązań. Data publikacji prac SCENHIR była już kilka razy przekładana. Obecnie mówi się o opublikowaniu raportu do końca września.
- Nieodpowiedni układ elektroniczny lub jego brak, czy też niewłaściwe odprowadzanie ciepła mogą być przyczyną wielu nieszczęść – ostrzega Andrzej Wiśniewski, ekspert firmy OSRAMNależy wybierać produkty sprawdzonych producentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na utratę wiarygodności w oczach klientów. Jesteśmy przekonani, że dalsze badania zlecone przez Komisję Europejską dowiodą, że tylko markowe lampy LED cechują się długą żywotnością i oszczędnością energii, spełniając przy tym wszystkie standardy bezpieczeństwa – podsumowuje Andrzej Wiśniewski.
Bez wątpienia, po zakończeniu prac Instytutu, potrzebne będzie wprowadzenie odpowiednich przepisów i uregulowań prawnych wskazujących, które produkty mogą pozostać w obiegu, a które należy niezwłocznie wycofać. Jednak już teraz można kierować się sprawdzoną zasadą i wybierać tylko produkty znanych i sprawdzonych producentów. W przypadku niemarkowych LED powiedzenie „chytry traci dwa razy” sprawdza się - nabywca traci bowiem i zdrowie i nerwy.
osram
 

pawelll

Member
"Niemarkowe" LEDy są niebezpieczne przede wszystkim dla takich "markowych" producentów jak OSRAM. Cały temat pachnie mi przede wszystkim protekcjonizmem a nie "ochroną konsumenta".
Najpierw "markowi" producenci załatwili sobie w UE zakaz sprzedaży żarówek (czytaj zwiększenie zysków) a teraz wypędzają z rynku tych którzy chcieliby obniżyć ceny (czytaj zmniejszyć zyski "markowych").
Klient ma tu najmniejsze znaczenie.
 

panorafix

Member
Całkowicie w domu przeszedłem na oświetlenie ledowe i jest super.A na produktach firmowych pewnie bym sobie na to nie pozwolił bo cena 2 albo 3 razy wyższa od zamienników które naprawdę świecą dobrze są tańsze i też maja 2 lata gwarancji.Mówię oczywiście o smd.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Ja nabyłem kinkiet i zamontowałem w nim 3 ledowe "halogeny". 1 Osram bo świeci punktowo na biurko i 2 szerokie nołnejmy z dobrego sklepu. Ceny były niemal identyczne. Jednak kolor z 3-ch powerledów Osram jest żółtawy i przez to podobny do żarówek a nołnejmy świecą niebiesko. Efekt jest taki, że córka używa jedynie tego Osrama. Kiedy jednak musialem włączyć wszystkie by było jak najjaśniej, to po kilkudziesięciu minutach, gdy chciałem zmienić kąt ustawienia reflektorków, omal nie poparzyłem się tymi 3 watowymi ..wnami. 4,5 W Osram też był ciepły ale nie gorący. Trochę to szokujące, że i diody tracą tyle ciepła... A może to układy elektroniczne ?
 
Do góry