Pasywne czy aktywne ? I tak musisz wypowiedzieć się co wybierasz. Chyba że ...

Jaką technologię 3D wybierasz dla siebie ?


  • Total voters
    0
Status
Zamknięty.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Bitwa o hegemonię 3D pasywne vs 3D aktywne - trwa.
A strony mówią , jeńców nie bierzemy .


070111sony.jpg

Bezpardonowa walka o uznanie wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy - czyli pasywne kontra aktywne - trwa.

Walka nabiera na sile . Nieznana do tej pory zaciekłość w historii elektroniki - trwa:
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...j-technologii-3d-w-amerykanskich-mediach.html
20110630000433_0.jpg


Dziś użytkownicy nie tylko mają kłopot , wybrać już telewizor z 3D ale jeśli wybrać to jaką technologię ? Cena okularów jest jednym z głównych argumentów przy wyborze konsumentów poszukujących tanie rozwiązania 3D . Szczególnie gdy chcesz w dużej grupie przeglądać zdjęcia. Producenci 3D telewizorów z okularami aktywnymi twierdzą że ich panele w pełnej rozdzielczości podają nieporównywalnie lepszą jakość obrazu ?

Kto ma rację ?


Ludzie z branży nie mają jeszcze wyrobionego zdania:
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/69339-a-wiec-quo-vadis-3d-czy-kolejne-baty-dla-3d-w-historii.html
RealD%203D%20cine%20spex-420-90.jpg

Oryginalny obraz zapisany na 3D w Blu-rayu podaje sygnał 1080p na jedno oko - to zaleta systemu aktywnego. Okulary drogie i kruche oraz dyskomfort niektórych widzów przy oglądaniu programów na aktywnych 3D - to niedogodności.


Producenci biernego spolaryzowanego obrazu 3D twierdzą, że ich okulary są tanie i że obraz jest podobny do tego w aktywnej technologii .Widzowie na ogół nie zauważają pół rozdzielczości dla każdego oka (540 linii z 1080 potrzebnych na jedno oko) i nie widzą różnic zasadniczych dla technologii. Mało tego przeprowadzili badania które potwierdzają ich opinie:
lg.jpg

LG postanowiło ostro zagrać na rynku technologii 3D. Zleciło porównanie konkretnych modeli LCD LED w klasie wielkości i klasie cenowej firmie badawczej Morpace. Porównanie dotyczyć miało odczucia własnego osób które uczestniczyły w teście i odpowiedzieć jaka technologia zrobiła większe wrażenie na widzach ?
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/69214-pasywne-kontra-aktywne-epizod-ii-czy-mleko-sie-wylalo.html

Na taki bezpośredni atak odpowiedzi były natychmiastowe.
024_DSC_0181.jpg

Sony twierdzi że:
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...asywne-vs-3d-aktywne-rozpoczeta-na-dobre.html

Samsung odpiera ataki :
002_P1310242.JPG

http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/69334-samsung-odpiera-ataki-lg.html


Problem dodatkowy wynika z podejścia sprzedawców w sklepach wielkopowierzchniowych.
Szczerze mówiąc sklepy dają niewiele porad dla konsumentów dotyczących tego tematu.
Pracownicy działu sprzedaży się nie znają tematu tak jak powinni i zazwyczaj oni po prostu chcą sprzedać TV jak najszybciej i przejść do następnego klienta. Podobnie nie można liczyć na porady w sklepach internetowych.
Jedynym źródłem informacji są specjalistyczne portale internetowe.

clip_image002_853d5c0c-47d0-427e-9688-45b91f975ad4.jpg

Tu LG Display przedstawia swoją tabelę przewagi pasywnych.


Technologii pasywna pokazuje tylko 540 linii z 1080 linii rozdzielczości dla każdego oka .To powoduje wielkie zamieszanie. Producenci "pasywnych" twierdzą że ich ostateczny obraz łączy się i w mózgu jest w pełni 1080.
lgcinema3dspiega.jpg

Ale sami podają że :
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...da-poprawe-jakosci-telewizorow-ale-kiedy.html

lgcinema3d_b_8646.jpg

Zagadnienia jakości

Jakość HDTV została wprowadzona w 1998 roku. HD osiągnęła wówczas najwyższą jakość czyli rozdzielczość 1080x1920 dla całego obrazu. Dało to optymalne kolory, kontrast, jasność, prędkość reakcji .Wynika z tego że w 3D powinny być dwa obrazy o jakości HD które już na wejściu docierają do naszego oka. Nie powinno się robić kroku wstecz aby pokazać jakość obrazu 3D i aby pokazać głębię.
http://www.hdtv.com.pl/forum/3d-tv/68015-telewizory-aktywne-3d-czy-pasywne-3d-co-wybrac.htmlAktywne okulary 3d
Active%20summerhouse%20wide-420-90.jpg

W tej technologii obraz ma doskonałą rozdzielczość i gładkość krawędzi. Zdjęcia z filmu Potwory i spółka.

Pasywne 3D
Passive%20summerhouse%20wide-420-90.jpg

Obraz nie jest ostry i i nie jest wyraźny.
Zdjęcia z filmu Potwory i spółka.

Jakość obrazu powinna zawsze być priorytetem i aktywne migawkowe okulary oferują lepszą jakość obrazu w domu na dzisiaj.
Ale jeśli aktywna technologia powoduje dyskomfort oglądania a widzowie potrafią się cieszyć pasywnymi 3D na połowie rozdzielczości - to jest to ich wybór. Powinni być tylko o tym poinformowani przy zakupie zestawu. W końcu jest to decyzja konsumenta i mam nadzieję, że wybór będzie wspierany rzetelną informacją o jakości przez dobrze poinformowanego sprzedawcę , a nie tylko wybór na podstawie kosztu okularów.

Czy to się dzieje? Na pewno nie. 3DTV po prostu przechodzi wstępne WOW!

Podobnie jak fazy transmisji HDTV w 1998 roku. Jednak to nie wszystko. Jest kilka nowych zwrotów w technologii wyświetlania niektórych obrazów z pasywnymi okularami.



LG twierdzi - wszystkie piksele są widoczne.
clip_image004_c02499ff-2ba0-4085-ade3-97ca39d616b0.jpg
LG twierdzi, że ich pasywne okulary 3DTV faktycznie wyświetlają wszystkie 1080 linii na oko skoro pochodzą z 3D Blu-raya ( brak pikseli od źródła są pominięte). Chociaż może to być prawdą, że wszystkie piksele są wyświetlane przez panel w jakieś miejsce (choć nie jednocześnie) LG powstrzymuje się publicznie od opinii opisując jak piksel jest pokazany, w których liniach w TV, w którym czasie i co ważniejsze w ujawnianiu korzyści tej metody do jakości obrazu.
Chociaż w Cinema LG mówi się, że faktycznie wyodrębniana jest cała rozdzielczość z dwóch obrazów zapisanych z 3D Blu-raya , to chodzi o to "jak" 3DTV wyświetla pełną rozdzielczość do obu oczu jednocześnie uznając, że nie ma wystarczającej liczby pikseli w panelu na równoczesne wyświetlanie dwóch obrazów 1080p polaryzacji dla każdego oka. Taki wyświetlacz musiałby mieć 4K na 2K. Wiedząc że panel ma fizycznie ograniczenia. Dzieli dwa obrazy z przeplotem na 540 linii, które są spolaryzowane.
Linia 1 jest ustalona aby wyświetlić jego wartość pikseli tylko do lewego oka, linia 2 tylko do prawego, linia 3 do lewego i tak dalej.

LG Electronics i LG Display nie dostarczyli dokumentacji technicznej na ten temat.
clip_image005_24b083d6-e1c8-4f95-9e22-63320304647d.jpg



Podsumowując w jednym zdaniu: TV wykorzystuje większą prędkość na panelu, aby wyświetlić 540 linii i szybko po nim pokazuje pozostałe 540 linii oryginalnego obrazu.
W trakcie pierwszego cyklu 120Hz panelu - pokazuje (połowę rozdzielczości) lewego obrazu na TV czyli 540-nieparzystych linii, jednocześnie pokazując (połowa rozdzielczości) prawidłowy obraz na TV . W następnym cyklu 120Hz panel wyświetla linie, które zostały zignorowane z sygnału ale ponieważ nie ma więcej linii dostępnych na TV w 1080p , panel pokazuje obraz przez nakładanie na siebie linii prezentowanych w pierwszym cyklu .

Czy 3DTV LG to może być to czego potrzebujesz ?


Jednak Cinema 3D LG to może być dokładnie to czego potrzebujesz.

Niech twoje oczy będą sędzią w wyborze.


Kilka porad.

Przy sprawdzaniu technologii 3D ważne jest z jakiej odległości będziesz oglądać programy.

Już w sklepie można zauważyć poziome czarne linie na prezentacji jeśli odległość w pasywnych będzie zbyt bliska.

Przy dużych odległościach problem zanika, ale zanika też zachwyt głębią jakości obrazu 3D.
Należy wziąć pod uwagę że chociaż LG Electronics twierdzi, że ich nowy 3DTVs można oglądać na zwiększonych kątach to przecież istnieje zwykłe ograniczenie kątów widzenia dla typowych ekranów w technologii LCD, która rozkłada się nie tylko kolor, kontrast, jasność i ogólną jakość obrazu, ale także wpływa na efekty 3D
Na podstawie hdtv magazine.
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Bardzo potrzebne jest takie podsumowanie 3D.

Pisanie o 540 liniach to czarny PR.
Przecież wystarczy na sąsiedniem TV puścić DVD ( 576 linii ;BEZ UPSCALINGU !!! tylko czysty ZOOM) i opisać czy DVD mam lepszą szczegółowość obrazu. Ma przecież więcej niż 540 linii pixelowych.
Test niezwykle prosty do wykonania.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Wg mnie to nie żaden PR tylko czysta prawda. Kilka razy sprawdzałem w różnych sklepach system pasywny LG. Jakkolwiek rzeczywiście komfort związany z brakiem migotania w tej technologii jest znacznie lepszy niż w systemie aktywnym, to bardzo wyraźnie widoczne poziome linie struktury obrazu IMO zwyczajnie dyskwalifikują tę technikę jako 3D HD. Jeśli chcesz mieć jakość 3D SD (DVD) to twój wybór, ale dla mnie to krok wstecz. Przy czym linie te są widoczne nawet w dużej odległości od ekranu w stosunku do jego przekątnej. A prawda jest taka, że efekt 3D jest najlepszy wówczas, gdy ekran zajmuje dużą część pola widzenia - czyli optymalna odległość oglądania jest jeszcze mniejsza niż dla 2D HD. W praktyce oznacza to, że np. na ekran 3D HD o przekątnej 50" najlepszy efekt 3D byłby przy oglądaniu z odległości 1-1,5 metra, co nie jest sytuacją komfortową. Teoretycznie lepiej byłoby mieć większy ekran, np 100" i oglądać go z 3 metrów. To może nam dać już tylko projektor. Nie jest przypadkiem, że kina IMAX 3D mają takie wielkie ekrany.
 

czaros

New member
Również porównywałem swoje wrażenia i niestety obraz na LG z pasywnym 3D faktycznie jest mniej szczegółowy. Różnica jest szczególnie widoczna gdy najpierw przez kilka/kilkanaście minut pooglądałem sobie aktywne 3D, akurat na Samsungu.

Po podejści do LG: efekty 3D na lecącej reklamówce świetne, ale obraz mniej wyraźny, w porównaniu do aktywnego 3D - jakby lekko rozmyty. Obniżenie rozdzielczości jest widoczne od razu. Za to okulary super lekkie i wygodne. W sumie jednak na teraz jestem za 3D aktywnym, przede wszystkim ze względu na jakość obrazu.
 

bluray

Banned
Całkowicie się nie zgadzam co do rozdzielczości !
Zróbcie test z porównaniem DVD. Opisałem wczesniej.
Wystarczy poprosić sprtzedawcę o AVATARA DVD bez upskalingu.
Czyli czyste 576 linii na sąsiednim TV.

Każdy kto z radością odkrywa czarne, jedno-pixelowe linii stoi za blisko ekranu.
Sprawa druga to różnice w materiałach demo Samsunga i LG.
To nie jest spełnienie kryterium porównwczego.

Ja wizytowałem sklep z własną BD AVATAR 3D.
A więc doskonale znany mi materiał. W domu mam aktywne 46C8000 Sama.
Test był na 55" LG.
Materiały demo kolekcjonuję od 6 lat.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Ale o co ci chodzi z tym DVD bo zupełnie nie rozumiem czemu ma to służyć? Piszemy o jakości HD a nie SD. Co do ciemnych linii, ja także napisałem swoją odmienną opinię. Chyba że widzieliśmy inny materiał w innych warunkach itp.
 

HiTman

New member
Akurat mam ten komfort że mam w pracy 3 różne tv z technologią 3D ( pasywne LG, aktywne Sony lcd i aktywną plazmę Panasonica ) i muszę wyprostować "sensacje" przedmówców..
Powiedźcie mi jakim cudem można mówić o większej szczegółowości aktywnego 3D lcd ( w tym przypadku Sony) skoro obraz jest zdecydowanie ciemniejszy ?? No chyba że oglądacie tylko sceny w dzień albo na śniegu - w każdym innym przypadku szarobura plama jest żadnym wyznacznikiem co do jakości drugiego planu..
Jeżeli ktoś widzi przeplot na pasywnym to proponuje się oddalić od tv a nie wnioskować po krótkiej prezentacji w sklepie w ciasnych warunkach..
Czekam na dalsze rewelacje mitomanów -expertów..
 

jarmalik

Member
Bez reklam
"Dziękuję" za mitomana - jeśli nie wczytałeś się w moje wyjaśnienia, to spróbuj proszę jeszcze raz a może zrozumiesz i odpowiesz merytorycznie a nie za pomocą inwektyw. Ja wypowiadałem się zgodnie z tematem - czyli o technologii pasywnej. Nie mówiłem prawie nic o aktywnej. Jeśli się wypowiadam krytycznie o tej pierwszej, nie znaczy wcale że ta druga automatycznie mi odpowiada. Ona ma swoje wady - tak jak piszesz - przyciemnienie obrazu, migotanie, ciężkie i drogie okulary. Jednak co ma jasność do rozdzielczości? NIC. Podobnie rada aby oddalić się od ekranu tak aby nie widzieć linii przypomina mi korygowanie złego balansu bieli za pomocą wygaszenia koloru do czerni i bieli. Pozdrawiam.
 

redlum

New member
Bez reklam
Akurat mam ten komfort że mam w pracy 3 różne tv z technologią 3D ( pasywne LG, aktywne Sony lcd i aktywną plazmę Panasonica ) i muszę wyprostować "sensacje" przedmówców..
Powiedźcie mi jakim cudem można mówić o większej szczegółowości aktywnego 3D lcd ( w tym przypadku Sony) skoro obraz jest zdecydowanie ciemniejszy ?? No chyba że oglądacie tylko sceny w dzień albo na śniegu - w każdym innym przypadku szarobura plama jest żadnym wyznacznikiem co do jakości drugiego planu..
Jeżeli ktoś widzi przeplot na pasywnym to proponuje się oddalić od tv a nie wnioskować po krótkiej prezentacji w sklepie w ciasnych warunkach..
Czekam na dalsze rewelacje mitomanów -expertów..

idąc twoim tokiem rozumowania - po co komu HD oraz BluRay - wystarczy DVD i odpowiednie oddalenie się od ekranu - aby obraz był taki sam.
 

bluray

Banned
Piszę o DVD 576 linii bo się często zdaża , że pasywne jest określane jako 540 linii. Dla każdego oka.
To wyprubowany "straszak" nas potencjalnych nabywców.

Przypomnę więc, że 1080i dostarcza 540 linii naprzemiennie.
Zaś obraz składa sie w głowie z uwagi na bezwładność oka.
Wiem, że to nie to samo co Cinema 3D.
Ale obrazuje mijanie sie (wytrawnych) teoretyków akatkujących 3D LG z prawdą.

Jak zwykle dopiszę:
po 1,5 r 3D w sklepach brak jakiegokolwiek normalnego filmu 3D.
Home 3D jest całkowicie zabiokowane przez producentów.
Czy pamiętacie ile było BD po roku obecności formatu na rynku ?
Kilkaset (HD DVD + BD).
Zaś z aktywnym to szkoda mi biednych dzieci.

Skoro więc dominują pozycje dla dzieci to spór powinien być na linii:
Co wybiorą nasze dzieci ?
Aktywne czy pasywne.

Tu możecie sprawdzić, że nawet zapowiedzi nie ma:
http://www.blu-ray.com/3d/
Bajeczju, bajeczki, staruchy od IMAX.
 
Ostatnia edycja:

HiTman

New member
@Jarmalik
cyt. "Jednak co ma jasność do rozdzielczości?"
Wyświetl sobie gwieździste niebo w obu technologiach i zobaczysz gdzie widać więcej szczegółów (gwiazd )
Niestety technologia lcd ma wady i z bliska nigdy nie będzie fajnie, plazma to samo jak dodamy ograniczenia technologii 3D to albo się godzimy na to i dostosowujemy do wymagań (kąty, odległość itd ) albo czekamy na dopracowanie.. nie ma rzeczy idealnych..
@Redlum
Polecam obejrzeć dvd z dobrym bitrate'm nie jeden BR mięknie - to samo ze zwykłym tv niemieckie stacje naziemne nadające w PALu dla wielu po zobaczeniu uchodzą za HD ;)) U nas z takim "przepływem" chodzą kanały HD i wszyscy się jarają..
 

redlum

New member
Bez reklam
Te argumenty z wysokim bitratem dvd to chyba na obalenie teorii i testy bluray-a? No chyba że ten lg cuda robi i ze słabego hd 3d pokazywanego co druga linijkę pokażę ci lepszy obraz niż z dobrego dvd?

Ps 1080i tylko w źródle mi przeplot a każdy nowoczesny tv konwertuje go do 1080p w locie.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Widziałem w akcji (co prawda w markecie) pasywne 3D LG, aktywne Samsung, Sony i Panasonic. Na tym samym demie Sony porażka (meczacy obraz i nienaturalne efekty). Samsung najladniej.
To i tak bez znaczenia, bo stawiam na pasywne - wygoda i jakość obrazu mówi za wszystko. Coś mi się wydaje, ze sama ilośc linii i inne technoparametry i tak bedą bez znaczenia - ludzie wybiorą to co tańsze i wygodniejsze... a już nie tylko LG robi pasywne... Lata temu tez betacam był lepszy od vhs... i co? I mieliśmy kasety VHS :(
Technoparametry fajne ale i tak w trakcie oglądania filmu liczy się wygoda a nie ilośc linii.., no chyba ze zachwycamy się rozdzielczoscia a nie akcja ;)
Osobiście stawiam na pasywne!
 

HiTman

New member
@Redlum
Wiadomo, że z g ciasta nie ulepisz.. i żaden sprzęt nie dorobi czegoś czego nie ma w źródle - 3D nie jest wyjątkiem i w dowolnej technologii będzie gorsze od obrazu 2D.
Co do 1080i to każdy tv czy komp poskłada klatki filmu do kupy - żadna mecyja (obraz będzie nie do odróżnienia ) - ale zobacz jaki efekt dostaniesz jak to będzie transmisja np meczu - gdy obie pół klatki pochodzą z innych interwałów czasowych.. jak widać nie ma cudów i idealnych algorytmów sprawdzających się zawsze i wszędzie..
Trochę odbiegłem, od głównego wątku..
 

jarmalik

Member
Bez reklam
@Jarmalik
cyt. "Jednak co ma jasność do rozdzielczości?"
Wyświetl sobie gwieździste niebo w obu technologiach i zobaczysz gdzie widać więcej szczegółów (gwiazd )

Dalej mieszasz pojęcia. Wg twojej teorii wystarczyłoby obraz SD wyświetlić z dwa razy większą jasnością i otrzymalibyśmy HD. To nonsens. Ale, żeby się nie konfliktować - każdy z nas ma trochę inny wzrok i jest wyczulony na inne aspekty obrazu. Dla mnie ewidentnie obraz aktywny ma wyższą rozdzielczość (to chyba jego jedyna zaleta) zaś to co widziałem na pasywnym LG przypomina mi obraz widziany z bliska na czarno-białym CRT (pewnie mało kto z tu obecnych takie rzeczy pamięta ;-)) z tym że linie w LG są dla mnie widoczne naprawdę z dużej odległości i to mi wybitnie nie odpowiada - to znaczy wolę zdecydowanie piękny ostry obraz 2D HD niż taki "niedorobiony" 3D. Ty masz zapewne inny typ postrzegania i odpowiada ci co innego.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Piszę o DVD 576 linii bo się często zdaża , że pasywne jest określane jako 540 linii. Dla każdego oka.
To wyprubowany "straszak" nas potencjalnych nabywców.

Wiesz, teoretycznie to się zgadza, bo mój system kina domowego pięknie usuwa przeploty a obraz DVD jest fantastycznie upskalowany i rzeczywiście dobry materiał SD wygląda pięknie: żadnych linii i pikseloz. Jednak po pierwsze i tak nie umywa się do wzorcowego obrazu HD z blu-raya. Po drugie - w systemie pasywnym LG coś jest ewidentnie skopane skoro nie potrafi tych linii zlikwidować. Nie wiem, może ty ich nie widzisz, albo z jakiegoś powodu ci to nie przeszkadza. Dla mnie różnica jest kosmiczna i w ogóle się dziwię, że coś takiego zostało wprowadzone na rynek. Dla mnie to kompletna porażka i rzecz przynosząca firmie wiele wstydu (zaznaczam że od 5 lat mam 50-cio calową plazmę LG z której generalnie jestem zadowolony).
 

redlum

New member
Bez reklam
@Redlum
Wiadomo, że z g ciasta nie ulepisz.. i żaden sprzęt nie dorobi czegoś czego nie ma w źródle - 3D nie jest wyjątkiem i w dowolnej technologii będzie gorsze od obrazu 2D.
Co do 1080i to każdy tv czy komp poskłada klatki filmu do kupy - żadna mecyja (obraz będzie nie do odróżnienia ) - ale zobacz jaki efekt dostaniesz jak to będzie transmisja np meczu - gdy obie pół klatki pochodzą z innych interwałów czasowych.. jak widać nie ma cudów i idealnych algorytmów sprawdzających się zawsze i wszędzie..
Trochę odbiegłem, od głównego wątku..

powiedz to dla bluray-a bo on twierdzi że
Przypomnę więc, że 1080i dostarcza 540 linii naprzemiennie.
Zaś obraz składa sie w głowie z uwagi na bezwładność oka.
 

bluray

Banned
Ktoś pyta czyb widzę czarne liniie jednopixelowe.
Z nosem w ekranie widzę. Ale nie o to chodzi.

Cieszy wzrastająca ilość pozytywnych opinii o LG.

Z mojej rozmowy ze sprzedawcą z SATURN ARKADIA (juz cytowanej) wynika, że kupujący 3D obecnie wybierają wyłącznie pasywne.
Tak przewidywałem.
A na rynku już Toshiba, Philips i LG.
Jest wybór, a za chwilę wyższe modele.

Bo tak jest:
- jak chcesz sie mordować z plazmą, to kup plazmę
- jak chcesz sie mordować ( i Twoje dzieci) aktywnym, ciemnym migotaniem to kup aktywne 3D.

Na koniec poradnik dla kupujących:
Aktywne 3D to te co maja okulary na łańcuchu !
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry