Harman Kardon AVR-460 nowość!

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
harmanavr460.jpg

Harman AVR-460


Highlights
• Dolby® TrueHD decoding
• Logic 7® (5.1 and 7.1) processing
• Dolby Volume technology
• DTS-HD Master Audio™ decoding
• HDMI™ repeater with 1080p
upscaling
• Faroudja DCDi Cinema™
video processing
• EzSet/EQ™ equalization
• Ready for iPod and iPhone
• HDTV-ready
• Component video inputs
• Compressed music tools
• Quadruple-crossover bass manager
• Multiroom audio
• High-current capability
• 192kHz/24-Bit DACs

The Harman Kardon® AVR 460 features a high-defi nition user interface for seamless access
to, and control of, all audio/video content. Built-in Dolby Volume maintains a constant volume
level, regardless of changes when switching channels or sources. Multizone audio is achieved
with a Zone II remote control and A-BUS® multiroom connectivity, while EzSet/EQ technology
ensures simple system setup.

Key Specifi cations

• Audio Section – Continuous Average Power (FTC), (stereo mode): 75 watts per channel
into 8 ohms @ 20Hz – 20kHz, <0.07% THD, both channels driven; (seven-channel
surround mode): 140 watts per channel into 6 ohms @ 1kHz, <1% THD, one channel
driven; 60 watts per channel into 8 ohms @ 20Hz – 20kHz, <0.07% THD, all channels
driven; High Instantaneous Current Capability (HCC): ±35 amps
• Tuner – Usable Sensitivity: IHF 1.3μV/13.2dBf; THD at 1kHz with 100% modulation, (mono):
0.2%; (stereo): 0.3%; FM Adjacent Channel Selectivity: ±400kHz, 70dB; Ultimate
(maximum) S/N Ratio (measured at 1mV RF input level), (mono): 70dB; (stereo): 68dB
• Dimensions (H x W x D) and weight: 165mm x 440mm x 382mm, 13.5kg

Features

Power
• 140W x 7 into 6 ohms, 1kHz, at <0.1% THD, one channel driven
• 60W x 7 into 8 ohms, 20Hz – 20kHz, at <0.07% THD, with all channels driven simultaneously
• High-current (±35 amps), ultrawide-bandwidth (10Hz – 100kHz) amplifi er design

Surround Processing
• Full suite of Dolby surround decoding, including Dolby TrueHD and Dolby Digital Plus using an advanced Cirrus Logic®
CS 49700 32-bit DSP processor
• Dolby Volume technology
• Full suite of DTS® modes, including DTS-HD,™ DTS-HD Master Audio, DTS-ES® 6.1 Discrete & Matrix, DTS Neo:6® and DTS 96/24™
• Dolby Pro Logic® IIx (Movie, Music and Game modes) surround sound
• Harman-exclusive Logic 7 Movie, Music and Game surround sound processing in 5.1 and 7.1 channels
• Headphone and Virtual Speaker surround modes
• Five- and seven-channel Stereo, Hall and Theater surround modes
• 192kHz/24-Bit DACs
• Compressed music tools improve playback quality of any compressed audio stream

Connectivity
• Four HDMI inputs and one HDMI output with 12-bit Deep Color and xvYCC pass-through
• Three assignable, wide-bandwidth (50MHz), HDTV-ready component video inputs and one output
• Connects to the Harman Kardon-engineered The Bridge III docking station for playback, control and charging of iPod and iPhone
• Subwoofer output for direct connection to a powered subwoofer
• Four A/V inputs, plus two audio-only inputs
• Eight-channel-direct inputs for use with external surround decoders
• 7.1 Preamp outputs allow the use of external amplifi ers
• Convenient front-panel audio/video input for use with video games or portable players
• Seven digital inputs (two optical and three coaxial on rear panel, and one optical and one coaxial on front panel)
• One coaxial digital output on rear panel
• USB port for fi rmware upgrades
• IR remote extension jacks for control of the amplifi er when placed in a cabinet
• Zone II and A-BUS multiroom audio outputs

Ease of Use

• HDMI with audio processing and Faroudja DCDi Cinema video processing with upscaling to 1080p
• Adjustable A/V Sync Delay
• EzSet/EQ equalization for quick and accurate system setup
• FM stereo/AM tuner with 30 presets and direct-access tuning
• Quadruple-crossover bass manager
• Wide range of low-frequency crossover points (40Hz, 60Hz, 80Hz, 100Hz, 120Hz and 200Hz) available
• Full-color, high-defi nition, graphical on-screen interface, including HDMI and component video
• Programmable power-up volume
• A-BUS/READY™ multiroom audio with Zone II remote control
• Surround back amplifi er channels confi gurable for use as second-zone amplifi cation
• Detachable IEC power cord
• Eight-device, backlit, preprogrammed and learning-system remote control
 

KAJTOS27

New member
Harman kardon avr 460

Czy poprzez USB można odtwarzać również muzykę, czy to tylko do wgrywania firmware?



Wejscie USB: to wejscie normalnie używane jest do podlaczenia przenosnych żródeł takich,jak dyski i pamieci flash (pendrive) itp.Nie podłaczaj tutaj PC ,klawiatur,myszy i innych urzadzen peryferyjnych PC.Nie podłaczaj tutaj także ipoda - użyj THE BRIDGE II
 

KAJTOS27

New member
Harman kardon avr 460

POBÓR PRADU < 1W STAND,890WMAXIMUM(7KAN)


WAGA 14,4 dane z instrukcji obslugi jak potrzebe jakies iformacjie pytac smiało
 

Amra Lew

New member
Bez reklam
Masz fajny test w grudniowym Audio.AVR460 dostał bardzo dobra notę za wydajny zasilacz,najmniejsze szumy i zniekształcenia z testowanych amplitunerów.Bardzo dobrze oceniony w stereo.2x106 wat w stereo i 5x86 przy obciążonych pięciu kanałach.
 

sul76

New member
Witam,
stałem się właśnie posiadaczem opisywanego HK AVR-460.
Na załączonym zdjęciu - na wyświetlaczu znajduje się schemat podłączonych głośników w formie graficznej.
W moim HK-460 po ustawieniu i kalibracji na wyświetlaczu nie mogę uzyskać takiego schematu.
Wyświetlany jest tylko w formie tekstu wybrany kanał oraz format dźwięku.
Proszę o info czy w jakiś sposób jestem w stanie uzyskać na wyświetlaczu opisane wyżej informacje.
Pzdr
Jacek
 

Max78

New member
Witaj,

Mam ten sam model.
IMO - nie mam takiego wyświetlacza, jak na fotce w pierwszym poście.
Najpewniej w części zdjęć wykorzystano kawałek foty z wyższych modeli, albo z 'projektu', który nie doczekał się realizacji :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Ostatecznie producent zrezygnował z wyświetlacza jak na pierwszym zdjęciu i montuje bez graficznego odwzorowania kolumn.

harmankardonavr4607x60w.jpg
 

sul76

New member
Ostatecznie producent zrezygnował z wyświetlacza jak na pierwszym zdjęciu i montuje bez graficznego odwzorowania kolumn.

Witam,
dziękuje wszystkim za informacje.
Po przesiadce z denona po prostu wyświetlacz wydaje mi się b. ubogi choć elegancki - kwestia przyzwyczajenia.
Pzdr
Jacek
 

Max78

New member
IMHO - im mnie świeci, tym lepiej.
Niezbędne informacje są. Nadmiar robi z urządzenia choinkę (kwestia gustu), co dla mnie dyskwalifikuje mocno sprzęt - niepotrzebnie rozprasza.

O ile można regulować siłę świecenia wyświetlacza, o tyle już nie mamy żadnego wpływu na siłę świecenia diody sygnalizującej stan amplitunera - czuwanie/praca -> świeci po oczach...

Z irytujących cech: u mnie wzbudza się chwilami transformator :/
Niestety w innych sprzętach audio mam podobne akcje.

Po dwóch miesiącach użytkowania ze sprzętem jak niżej oraz dekoderem n-ki - raz nagle przestał przesyłać sygnał video do TV (audio działało) -> pomogło wyłączenie i włączenie. Innym razem po prostu się wyłączył - mimo przeciętnego obciążenia (nie więcej niż 30-40%)...
Zobaczymy co będzie dalej.
 

Max78

New member
...2 tygodnie przed upływem 2 lat od zakupu - HK AVR 460 padł.
Drugi dzień świąt, głośność na 45, któryś z kanałów n-ki, tryb logic-7 - zaiskrzyło w prawej tylnej części, dymu sporo, PROTECT na wyświetlaczu i zero reakcji na cokolwiek.

Wyłączyłem, wywietrzyłem, sprawdziłem połączenia i przewody - wsio OK.
Ampli PADŁ. Pojechał wczoraj do sprzedawcy (UK -> gdyż polski serwis HK honoruje wyłącznie sprzęt z gwarancją wystawioną przez nich).

Gdyby ktoś pytał -> wszystkie przewody i głośniki są OK. Sprawdziłem na pozostałym sprzęcie (stereo) po kolei. Działa :)

Ktoś jeszcze miał IDENTYCZNY przypadek z tym modelem?
 

Max78

New member
Luzik :) Jak tylko będę znał ich opinię i cóż tam brytole wydumają - podzielę się.
Na razie sprzęt jest w połowie drogi do sprzedawcy... :)
 

Max78

New member
Melduję - AVR 460 wrócił w ub. czwartek DPD (na koszt nadawcy, czyli sprzedającego) do mnie :)
Naprawili sprzęt w ramach gwarancji.
Mnie kosztowało to jedynie wysyłkę do UK (wybrałem nienajtańszą opcję - 115PLN) :)
Jak na razie gra :D

Angielski opis serwisu:
Engineers report: replaced sbr amplifier output stage components setup and bench tested

Parts used:
B1560 - 2pcs
D2390 - 2pcs
TR KSC1845FTA - 1pc

Nie miałem i nie mam zaplombowanego ampli, ale totalnie nie chce mi się bawić w rozkęcanie celem sprawdzenia co jest co i co faktycznie wymieniono :)
 
Do góry