Harman Kardon AVR-360 nowość!

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
harmanavr360.jpg

Harman AVR-360


Highlights
• Dolby® TrueHD decoding
• Logic 7® (5.1 and 7.1) processing
• Dolby Volume technology
• DTS-HD Master Audio™ decoding
• HDMI repeater with 1080p upscaling
• Faroudja DCDi Cinema™ video processing
• EzSet/EQ™ equalization
• HDTV-ready
• Component video inputs
• Compressed music tools
• Quadruple-crossover bass manager
• Multiroom audio
• High-current capability
• 192kHz/24-Bit DACs

The Harman Kardon® AVR 360 is the perfect addition for consumers looking to add
high-quality audio to new high-defi nition video sources with the ease of a one-wire
connection. Home theater enthusiasts will enjoy access to all the latest audio features
(including Dolby, DTS® and Logic 7 processing), the fl exibility of separate components,
and high-quality Faroudja DCDi Cinema video processing.

Key Specifi cations

• Audio Section – Continuous Average Power (FTC), (stereo mode): 70 watts per channel
into 8 ohms @ 20Hz – 20kHz, <0.07% THD, both channels driven; (seven-channel
surround mode): 130 watts per channel into 6 ohms @ 1kHz, <1% THD, one channel
driven; 55 watts per channel into 8 ohms @ 20Hz – 20kHz, <0.07% THD, all channels
driven; High Instantaneous Current Capability (HCC): ±35 amps
• Tuner – Usable Sensitivity: IHF 1.3μV/13.2dBf; THD at 1kHz with 100% modulation, (mono):
0.2%; (stereo): 0.3%; FM Adjacent Channel Selectivity: ±400kHz, 70dB; Ultimate
(maximum) S/N Ratio (measured at 1mV RF input level), (mono): 70dB; (stereo): 68dB
• Dimensions (H x W x D) and weight: 165mm x 440mm x 382mm, 13.4kg

Features

Power
• 130W x 7 into 6 ohms, 1kHz, at <0.1% THD, one channel driven
• 55W x 7 into 8 ohms, 20Hz – 20kHz, at <0.07% THD, with all channels driven simultaneously
• High-current (±35 amps), ultrawide-bandwidth (10Hz – 100kHz) amplifi er design

Surround Processing
• Full suite of Dolby surround decoding, including Dolby TrueHD and Dolby Digital Plus using an advanced Cirrus Logic® CS 49700
32-bit DSP processor
• Dolby Volume technology
• Full suite of DTS® modes, including DTS-HD,™ DTS-HD Master Audio, DTS-ES® 6.1 Discrete & Matrix, DTS Neo:6® and DTS 96/24™
• Dolby Pro Logic® IIx (Movie, Music and Game modes) surround sound
• Harman-exclusive Logic 7 Movie, Music and Game surround sound processing in 5.1 and 7.1 channels
• Headphone and Virtual Speaker surround modes
• Five- and seven-channel Stereo, Hall and Theater surround modes
• 192kHz/24-Bit DACs
• Compressed music tools improve playback quality of any compressed audio stream

Connectivity
• Four HDMI inputs and one HDMI output with 12-bit Deep Color and xvYCC pass-through
• Two assignable, wide-bandwidth (50MHz), HDTV-ready component video inputs and one output
• Connects to the Harman Kardon-engineered The Bridge III docking station for playback, control and charging of iPod and iPhone
• Subwoofer output for direct connection to a powered subwoofer
• Four A/V inputs, plus two audio-only inputs
• Eight-channel-direct inputs for use with external surround decoders
• Convenient front-panel audio/video input for use with video games or portable players
• Six digital inputs (two optical and two coaxial on rear panel, and one optical and one coaxial on front panel)
• One coaxial digital output on rear panel
• USB port for fi rmware upgrades
• IR remote extension jacks for control of the amplifi er when placed in a cabinet

Ease of Use

• HDMI with audio processing and Faroudja DCDi Cinema video processing with upscaling to 1080p
• Adjustable A/V Sync Delay
• EzSet/EQ equalization for quick and accurate system setup
• FM stereo/AM tuner with 30 presets and direct-access tuning
• Quadruple-crossover bass manager
• Wide range of low-frequency crossover points (40Hz, 60Hz, 80Hz, 100Hz, 120Hz and 200Hz) available
• Full-color, high-defi nition, graphical on-screen interface, including HDMI and component video
• Programmable power-up volume
• Multiroom audio
• Surround back amplifi er channels confi gurable for use as second-zone amplifi cation
• Seven-device, preprogrammed system remote control
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Ceny detaliczne sugerowane przez dystrybutora:

AVR160................2299
AVR260................2549
AVR360................3599
AVR460................3999
AVR660................8499
AVR760................9999
 

arczik

New member
Moglibyscie mnie uswiadomic ja cos takiego dziala, wlasnie zamierzam kupic onkyo 807 z podobna funkcja ale jakos nie moge sobie tego wyobrazic...?
mozna odpalic dowolne radio z sieci?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

trendys

New member
blackninja napisał:
Coś takiego jak:
"Ethernet network connection for Internet radio"
Mają:
AVR660
AVR760

Tak myślałem. Szkoda bo to "półka" nie dla mnie. Tak czy inaczej, dzięki.

arczik napisał:
Moglibyscie mnie uswiadomic ja cos takiego dziala, wlasnie zamierzam kupic onkyo 807 z podobna funkcja ale jakos nie moge sobie tego wyobrazic...?
mozna odpalic dowolne radio z sieci?

Nie tylko. Zajrzyj do wrześniowego AV. Jest ciekawy artykół Filipa Kulpy na temat streamingu.
Ogolnie to mżliwości odtwarzania plików muzycznych z kompa, a jeśli nie są skompresowane to jakość podobno jest lepsza niż z CD Hi End (brak Jitera).
Pzdr.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ryba229

New member
No to nalezy oczekiwac spadku cen avr 355 i kupowac bo praktycznie sie nie rozni niczym od 360. Ot kosmetyczne zmiany, nowy numerek aby nakrecic spirale kupna.
 

enem

New member
HDMI z x.v.Color

Witam!
Mam właśnie zamiar kupić m.in. jeden z amplitunerów Harmana ale że nie jestem znawcą tematu podjęcie decyzji, który wybrać model, utrudnia mi informacja w opisie wejść HDMI w nowych modeleach (np. AVR 360), które obsługują 12-bitową głębie kolorów z xvYCC (x,v,Color?). Przy opisach modeli AVR 255 i 355 nie pojawia się taka informacja. Reszta sprzętu, jaki chcę skompletować (np. BDP-10 i tv Panasonic TX-P50V10E) posiada tę "funkcję" więc zastanawiam się, czy żeby z tego w pełni korzystać, muszę dołożyć prawie 1500,- złotych i kupować AVR 360 zamiast zachwalanego AVR 255? Na innych "bajerach" typu Dolby Volume czy The Brigde do iPoda mi nie zależy).
I co sądzicie na temat zestawu głośników KEF seria Q do tego sprzętu?
Z góry dziękuję za fachową poradę i pomoc!
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
 

boncio1

New member
Wbrew pozorom Dolby volume nie jest takim bajerem, a bardzo przydatną funkcją. W 255 radio gra zawsze głośniej niż reszta.
Co do iPoda to zgadzam się, no ale jedno i drugie z USA...
 

amhome

New member
Zasilanie AVR360

W opisach pisze, że AVR 360 ma odłaczany kabel zasialania, w sklepie widziałem kabel "na stałe zintegrowany" z obudową. Czy są różne wersje tego amplitunera?
Proszę o info.
 

odek 102

New member
AVR 360 czy 460

Mam pytanie odnośnie różnicy pomiędzy Avr 360 a 460.Czym się różnią oprócz mocy?Czy do pomieszczenia 18m* w zupełności wystarczy mi 360-ka?A może w 460-ce zastosowane są inne końcówki mocy, co w rzeczywistości przełoży się to na inny efekt w odsłuchu, (przy podanej wielkości pomieszczenia?)
 

odek 102

New member
Dzięki za odpowiedz ale czy zatem różnica w odsłuchu może być znaczna? miał może już ktoś okazję porównywać te dwa modele? może warto dołożyć te parę setek by uzyskać lepszy efekt. Różnica w cenie nie jest aż tak porażająca.
 
Do góry