Czy problem z wypalaniem OLED został naprawiony?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czy problem z wypalaniem OLED został naprawiony?

B27hfdUdJCD5rLBPfeUTiE-970-80.jpg.webp


Jeśli badałeś najlepsze telewizory na rynku, koncentrując się na najlepszych telewizorach OLED , być może zauważyłeś trend dotyczący ryzyka wypalenia OLED . Historycznie uważany za główny problem dla takich ekranów, wypalanie OLED – znane również jako retencja obrazu – brzmi niesamowicie odpychająco, jeśli chcesz kupić wysokiej klasy telewizor.
Wypalanie ma miejsce, gdy obraz lub sekwencja jest odtwarzana tak często i nieprzerwanie na telewizorze, że pozostawia trwały ślad na panelu, rujnując wygląd wszystkiego, co możesz oglądać.

Ale czy to rzeczywiście problem? Wielu producentów, w tym LG, wyjaśnia, że ​​„rzadko zdarza się, aby przeciętny konsument telewizora tworzył środowisko, które mogłoby spowodować wypalenie”, ale niepokój nadal istnieje, gdy szybki Google wciąż może przytoczyć wiele niezbyt pozytywnych anegdot na ten temat .

Przyjrzeliśmy się bliżej historii wypalania i utrwalania obrazu i przyjrzeliśmy się, czy nadal stanowi to problem dla przeciętnego użytkownika i czy w ogóle jest to ryzyko, które warto podjąć.

Historia wypalenia

Wypalanie ekranu nie jest nowym zjawiskiem. Istnieje tak długo, jak istnieją ekrany, na których nawet staromodne monitory komputerowe typu CRT mogą cierpieć na trwałe obrazy przypominające duchy po zbyt długim wyświetlaniu tego samego obrazu. Takie problemy doprowadziły do ​​powstania wygaszacza ekranu, który do dziś jest ostoją ekranów komputerowych.

Następnie pojawiły się wyświetlacze plazmowe, które były bardzo podatne na wypalenie w czasie, gdy wyświetlacze LCD były mniej narażone na ten problem. Jednak ekrany LCD były bardziej podatne na awarie pikseli lub „zablokowanie”, powodując inny rodzaj problemu dla zwykłych widzów telewizyjnych.
Przynajmniej na razie problem nigdy nie zostanie rozwiązany w 100% – ale producenci pracują nad praktykami łagodzącymi, aby zminimalizować problem i na pewno jest to poprawiane przez lata.

NsosEB6Gb2D8ZHo2dsYTen-970-80.jpg.webp

Ekrany OLED używane do gier mogą być bardziej podatne na wypalenie ze względu na uporczywe HUDy, chociaż doświadcza tego bardzo niewielu użytkowników (Źródło zdjęcia: LG)

Co robią producenci telewizorów, aby rozwiązać ten problem?

Producenci telewizorów chcieli zapewnić, że ludzie nadal będą chcieli kupować telewizory OLED i nie martwią się o wypalenie. LG ma na swojej stronie internetowej całą sekcję wyjaśniającą swoje podejście do niezawodności telewizorów OLED, zapewniając klientów, że tak naprawdę nie stanowi to problemu.
LG wyjaśnia, że ​​we wszystkich swoich telewizorach ma funkcję wygaszacza ekranu, która włącza się automatycznie, gdy telewizor wykryje, że przez około dwie minuty wyświetlany jest statyczny obraz. Dostępna jest również funkcja Clear Panel Noise, która zachowuje jakość obrazu na panelu wyświetlacza poprzez zresetowanie telewizora w celu usunięcia pikseli, oraz funkcja regulacji luminancji logo, która wykrywa statyczne logo na ekranie i zmniejsza jasność, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrazu zatrzymanie.

Najważniejsza jest funkcja Screen Shift, która nieznacznie przesuwa ekran w regularnych odstępach czasu, aby zminimalizować ryzyko wypalenia.
Telewizory Sony i Panasonic również korzystają z dostarczonych przez LG paneli OLED, więc tutaj obowiązuje ta sama zasada. Zazwyczaj wszystko, co musisz wiedzieć, to to, że najnowsze diody OLED są znacznie mniej podatne na wypalenie niż kiedykolwiek wcześniej, a szanse te z czasem rosną.
Jednak nie tylko LG pracuje nad nowymi technologiami. Firma Philips zaprezentowała niedawno nowe diody OLED na 2021 r. z technologią zapobiegającą wypalaniu, ustandaryzowaną w całej gamie produktów .

65OLED806_12-_FP-global-001


Inne rodzaje ekranów również wykorzystują OLED, a Nintendo wypuściło Nintendo Switch OLED jeszcze w tym roku.

EUBNustPrUnfbC2tqsFZBK-970-80.jpg.webp
Rozmawialiśmy z ekspertem w tej dziedzinie – dyrektorem generalnym OTI Lumionics Michaelem Helanderem – o tym, co by to oznaczało pod względem wypalenia obrazu i nie był on fazowany na żadne potencjalne problemy. „Nowoczesne panele wyświetlaczy OLED mają aktywną kompensację, która zapobiega efektowi wypalenia. Rejestruje to, ile czasu każdy piksel był włączany indywidualnie, a następnie w sprzęcie zaplecza dostosuje sygnał wyjściowy [...], aby zapewnić że wynik na ekranie pozostaje jednolity, a efekt wypalenia jest wyeliminowany” – wyjaśnił.


Wspomniał również, że PS Vita oferował również panel OLED w przeszłości i było wtedy niewiele skarg dotyczących jakiegokolwiek wypalenia – i tak jest nadal. PS Vita to starzejąca się konsola, która korzystała ze starszej formy OLED niż obecnie, więc najnowsze panele OLED powinny być jeszcze bardziej niezawodne.

A co, jeśli napotkasz problem?

Polityka gwarancyjna jest trochę niejasna, jeśli chodzi o to, czy jesteś objęty ubezpieczeniem. Podczas gdy telewizory LG OLED mają gwarancję na wady paneli , rzecznik LG zwrócił ostatnio uwagę, że utrzymywanie obrazu „nie jest wadą produktu”, ale nie do końca odnosi się do tego, czy obejmuje ona trwałe wypalenie ekranu, odnosząc się do tego. będąc rzadkim problemem. Możesz mieć walkę na rękach, jeśli jesteś jednym z pechowców, ponieważ często uważa się to za ogólne zużycie.

Natomiast Samsung ma 10-letnią gwarancję na wypalenie ekranu . Gwarancja nie dotyczy jednak Samsunga, ponieważ firma Samsung używa w swoich telewizorach technologii LED lub QLED zamiast OLED, co przede wszystkim zmniejsza potencjalne problemy z utrzymywaniem obrazu i wypalaniem ekranu.

TEeNWruPNs68vQh8Qa48nB-970-80.jpg.webp
Telewizory Samsung nie korzystają z OLED, więc gwarancje na wypalenie są w dużej mierze marketingowe (Źródło zdjęcia: Samsung)


Czy powinienem się tym martwić przy zakupie telewizora OLED?

Nie bardzo. Wypalenie ekranu najprawdopodobniej nastąpi na ekspozytorach w salonach sklepów detalicznych lub jeśli przez cały czas oglądasz ten sam statyczny obraz.
To prawda, że ​​może to być drobny problem, jeśli oglądasz wiele bieżących wiadomości lub sportu i zawsze wyświetla się pasek, ale technologia taka jak Screen Shift powinna dość łatwo obejść ten problem. Co najważniejsze, powinno to zająć tak dużo czasu, aby był to zauważalny problem, że w końcu zmodernizujesz swój telewizor na długo, zanim stanie się to problemem. Jedno z badań przeprowadzonych przez firmę LG wskazuje, że oczekiwana żywotność wyświetlacza OLED to około 100 000 godzin użytkowania , w porównaniu z panelami LCD z podświetleniem LED, których oczekiwana żywotność wynosi od 6 do 10 lat .
Należy jednak pamiętać o tymczasowych problemach z retencją obrazu. Nie jest to stały problem, ale możesz to zauważyć od czasu do czasu. Jest prawdopodobne, że samoistnie zniknie, a nie zamieni się w trwałe wypalenie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby to naprawić i uniknąć retencji obrazu lub ryzyka wypalenia w przyszłości.

Co mogę zrobić, aby uniknąć wypalenia?

Najlepszym sposobem na uniknięcie wypalenia jest ciągłe oglądanie zróżnicowanych treści. Nie zostawiaj telewizora cały czas na tym samym obrazie i zdecydowanie nie zostawiaj niczego w stanie wstrzymania na wiele godzin. Powinno to zająć wiele godzin, zanim stanie się problemem, ale możesz skończyć z tymczasowymi problemami z zatrzymywaniem obrazu i odrobiną paranoi, którą zepsułeś.

Możesz też zmniejszyć jasność lub wybrać przyciemniony tryb obrazu z opcji telewizora, np. Kino zamiast Żywy. Nie musisz jednak robić tego cały czas – tylko wtedy, gdy grasz w tę samą grę godzinami lub oglądasz bieżące wiadomości przez większość dnia.
Sprawdź również ustawienia telewizora i włącz funkcje, takie jak LG Screen Shift – lub Pixel Shift, w przypadku Sony. Uruchom Pixel Refresh lub Panel Refresh, aby zresetować piksele, aby uniknąć retencji obrazu.

Masz dodatkowo przeformatowywanie obrazu przy długich zasiadaniach na tym samym programie.
Techradar

 

Stratoss

Member
Bez reklam
Chcesz mieć oglądanie bez stresu i straconych nerwów przy reklamacjach, to nie kupuj Oleda i tyle w temacie...
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mam Oleda , rewelacja i każdemu [polecam.
Obecnie najlepsza jakość na rynku.
Dlatego najwyższe modele wszystkich markowych Firm to Oledy.
Samsung też się przygotowuje do produkcji, TCL również, Sharp już produkuje( w Japonii )
 

SDman

Banned
Oczywiście ja też każdemu polecam OLED`a, informując jednocześnie o wadach jakie ta technologia ma: wypalenia, bardzo mocne odbicia.
Czyli nie mam Oleda, a polecam :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mam Oleda i ma powłokę antyrefleksową na wysokim poziomie.
Mam wielkie trzy okna od podłogi do sufitu w domu .
Obok wisi Oled i nie zasłaniam ( bo nie lubię) nigdy okien !
Kłania się kalibracja - Polecam.
 

sej34

Member
Mam Oleda i ma powłokę antyrefleksową na wysokim poziomie.
Mam wielkie trzy okna od podłogi do sufitu w domu .
Obok wisi Oled i nie zasłaniam ( bo nie lubię) nigdy okien !
Kłania się kalibracja - Polecam.

Mocno rozważam zakup Oleda gdyż moja plazma Panasonica G20 (ma już ponad 11lat ) więc Kiki podziel się jaki masz patent na to jak zapobiec powstawaniu wypaleń. Czy faktycznie oglądanie programów informayjnych może spowodować wypalenia ?? Czy masz jakiś patent jak temu zapobiec ?
 

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Najlepszą rekomendacją wdrożenia zabezpieczeń niech będzie gwarancja . Skoro poziom zabezpieczeń jaki oferuje LG i Philips reklamują jako wystarczający (notabene określane jako najlepszy) , niech pozostawią na całą elektronikę 2 lata , a na panele oled 3 -5 lat skoro są tacy pewni swoich produktów. Na fanpage LG cały czas odpowiada do osób , które zaprzeczają temu że jednak pojawią się często powidoki, że to niemożliwe , że gwarantują kilkuletnią pracę jeśli......no właśnie lista jest długa, a i tak dbając o to są problemy. Wiadomo że 5-10 letnie gwarancje są na podzespoły które w przeszłości się nie psuły , przykład silniki inwerterowe , tam nie ma co się popsuć w bo w pralkach najczęściej pada programator a w lodówkach szwankuje szczelność i z roku na rok gorzej chłodzi bo gaz ma tendencję do mikro ulatniania się z obwodu chłodzenia. Nie staram się oczernić techniki OLED bo sam czekam na Philipsa 706 , jak się będzie w testach sprawował.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Każdy wybiera dla siebie co uważa.
Ja wybrałem dla własnego zadowolenia Oleda z gwarancją ogólnopolską.
I tak już zostanie.
 

irek29

Member
Witam. Tak wygląda mój oled LG 55E8 po 3 latach użytkowania, jakaś tragedia!
 

Attachments

  • 20221102_114740.jpg
    20221102_114740.jpg
    2,3 MB · Wyś: 863
  • 20221102_114748.jpg
    20221102_114748.jpg
    2,2 MB · Wyś: 863

conqest

Well-known member
Bez reklam
A przecież niedawno Kiki pisał że oledy działają od 15 do 25 lat... Zapewne nie zrobiłeś kalibracji...:ROFLMAO:
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
Jego Oled działa i będzie działał bo go ogląda na Święta i w Weekendy , Dlatego tak zachwala : Oledy , TCL to jego polityka marketingowa ,
To jest taki "GOŚĆ "
 

KLOSjanek

Member
Bez reklam
Tak czy siak Oled nadal nie ma konkurencji , chcesz mieć nalepszy obraz kupujesz Oleda , spłacasz 60 rat i liczysz na 10-15lat :) użytkowania kupujesz inną technologie :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Cieszę się Waszą troską Świąteczną o moje oledy.
Dodatkowa troska nigdy im nie zaszkodzi.
Moje Oledy nie działają u mnie 25 lat - zmieniam je ku zadowoleniu domowników.
Ale później działają w kolejnych rodzinnych domach przez wiele lat ku ich zadowoleniu.
 

tracer10

Member
Witam. Tak wygląda mój oled LG 55E8 po 3 latach użytkowania, jakaś tragedia!
Nie panikuj podobno LG wymienia bez problemu matryce i nawet mają jakiś procent produkcji tychże tylko na takie akcje.
Tłuką je milionami pakują do swoich oledów prosto z taśmy więc czego się spodziewałeś?
Miałem to samo co u ciebie z LGB7V.
Więcej nawet nie spojrzę na tv tej firmy.
 

Andrewarm

New member
Czy się wypala ? Oczywiście że tak . Mam od 5 lat Lg oled 55EG9a7V z 2017 roku. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi ale po 2 latch zauważyłem powidoki od paska tvn 24 jak i loga programów. Kto ogląda programy informacyjne na oledzie ? Wszyscy ? Chyba do tego służy telewizor żeby oglądać co się chce . Kumpel kupił LG55cx z kalibracją z MediaExpert. Po 2 miesiącach wpadłem i pozmieniałem ustawienia bo powidoku były widoczne od paska TVP info. Ogólnie cenie oledy jako TV ale jest jak jest, wypalają się, z tego co widzę to wszystkie. Może qd-oled od Samsunga jest lepszy ale niech wypowiedzą się użytkownicy. Jak trzeba zamieszczę zdjęcia moich wypaleń , niestety są coraz bardziej widoczne przy normalnym użytkowaniu tv.
 
Do góry