OLED vs MicroLED – kto wygra rywalizację , czyli porównanie technologii.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czy MicroLED zdetronizuje Oled – kto wygra rywalizację , czyli porównanie technologii.

[FONT=&quot]Wyświetlacze MicroLED są ekscytujące dla wielu, ponieważ technologia wydaje się być liderem w dziedzinie wyświetlaczy nowej generacji w wielu segmentach rynku – od okularów AR/VR przez urządzenia do noszenia po telewizory i wyświetlacze IT.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]
LCD-vs-MiniLED-vs-MicroLED-vs-OLED-tablet.jpg


Jednak branża MicroLED, nawet po miliardach dolarów wydanych na badania i rozwój, jest wciąż na bardzo wczesnym etapie. Koszty produkcji są wysokie, procesy nie są wystarczająco niezawodne, a przed rozpoczęciem produkcji należy pokonać kilka problemów technicznych (z wyjątkiem niektórych niszowych obszarów, takich jak bardzo duże telewizory premium).
Jeśli założymy, że wyzwania te zostaną przezwyciężone w przyszłości i pojawią się niezawodne i tanie procesy produkcyjne, jak wyświetlacze microLED będą daleko od ekranów OLED?

[/FONT]
[FONT=&quot] Głównymi zaletami wyświetlaczy microLED będą wysoka wydajność energetyczna i wysoka jasność, a także długa żywotność diod LED i możliwość tworzenia bardzo małych pikseli. Ponadto technologia umożliwia tworzenie unikalnych modeli biznesowych, a czasem unikalnych projektów, które mogą umożliwić jej odniesienie sukcesu w określonych zastosowaniach.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] MicroLED: wysoka jasność i energooszczędność

[/FONT]
[FONT=&quot] Wysoka jasność i energooszczędność są kluczem do sukcesu diod microLED w wielu zastosowaniach - zwłaszcza w urządzeniach mobilnych, urządzeniach do noszenia i rozwiązaniach AR/VR. W rzeczywistości większość twórców AR uważa, że ​​mikroLEDy mogą odnieść duży sukces, ponieważ ekstremalnie wysoki potencjał jasności jest bardzo przydatny.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]
Plessey-CES-2020-native-red-InGaN-microLED-img_assist-400x225.jpg

Prototyp mikrowyświetlacza MicroLED o wysokiej jasności

[/FONT]
[FONT=&quot] Podczas gdy mikroLED teoretycznie rzeczywiście oferują bardzo wysoką jasność/wydajność, w rzeczywistości korzyści ulegają erozji, gdy diody LED stają się mniejsze, a ponadto konstrukcja płyty montażowej może mieć również krytyczne znaczenie dla zużycia energii.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] MicroLED vs OLED: żywotność i wypalenie

Dużą zaletą jest długa żywotność diod nieorganicznych w porównaniu z diodami OLED, która ograniczy efekt wypalania, który jest jednym z głównych wyzwań technologii OLED . To prawdziwa zaleta technologii – ale czy konsumenci zgodzą się zapłacić więcej za wyświetlacze o mniejszym wypaleniu? W końcu dzisiaj konsumenci kupują miliony urządzeń rocznie z wyświetlaczami OLED (a właściwie setki milionów) - urządzenia do noszenia, smartfony, tablety, laptopy i telewizory, a w rzeczywistości niewiele z tych urządzeń faktycznie cierpi z powodu wypalenia.
[/FONT]
[FONT=&quot] Osobiście mogę powiedzieć, że mam telewizor OLED od 2016 roku, w ogóle nie wypalony. Miałem wiele smartfonów AMOLED (zaczynając od Samsunga Galaxy S w 2010 roku) i nigdy nie miałem żadnych problemów. Myślę, że większość konsumentów ma takie same doświadczenia, więc łagodzenie wypalenia przez microLED (lub prawie łagodzenie w każdym razie) może nie okazać się wielką przewagą marketingową.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] MicroLED: unikalne modele

[/FONT]
[FONT=&quot] Jedną z najciekawszych cech technologii MicroLED jest odejście od tradycyjnych procesów produkcyjnych. Wyświetlacze OLED produkowane są na dużych podłożach szklanych, gdzie wszystkie warstwy osadzane są jedna po drugiej. Dotyczy to również wyświetlaczy LCD. Im większe podłoże, tym większa wydajność procesu - co spowodowało, że przemysł zainwestował w bardzo duże linie produkcyjne, które są bardzo wydajne. Linie te są bardzo drogie i wymagały bardzo specyficznych warunków (ze względu na wrażliwość materiałów OLED) oraz łańcuchów dostaw – co zaowocowało przeniesieniem całej branży wyświetlaczy do Korei, Chin, Tajwanu i Japonii.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Ale MicroLED można wytwarzać na różne sposoby - na przykład technologia umożliwia bezproblemowe układanie małych modułów w większe wyświetlacze (nie jest to możliwe w przypadku OLED). Oznacza to, że wymagania dotyczące dużego podłoża mogą już nie być spełnione, a produkcję można podzielić na kilka lokalizacji geograficznych. Może to oznaczać, że mogą pojawić się nowe modele biznesowe i nowi producenci wyświetlaczy, a nawet klienci końcowi mogą produkować własne panele.
[/FONT]
[FONT=&quot] Jest za wcześnie, aby to stwierdzić, ale z pewnością może to być trend, który rzuca wyzwanie tradycyjnym modelom produkcji wyświetlaczy LCD i OLED.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] MicroLED vs OLED: Ostatnie przemyślenia

Branża wyświetlaczy microLED jest wciąż na wczesnym etapie. Rynek tak naprawdę jeszcze nie istnieje i prawdopodobnie minie wiele lat, zanim zobaczymy rzeczywistą produkcję wyświetlaczy do urządzeń konsumenckich.
Nie mamy jeszcze ścieżki do faktycznego przyjęcia na rynek, ale wiele firm zakłada, że ​​gdy procesy produkcyjne ustabilizują się i spadną koszty, microLED znajdą nisze rynkowe i ostatecznie duży sukces rynkowy ze względu na niektóre nieodłączne zalety.
Czy tak się stanie, jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, zwłaszcza że technologie OLED są cały czas ulepszane.
Oled-info

[/FONT]
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na razie póki co Oled wygrywa wszystkie porównania.
Ale kibicujemy nowym technologiom również bo każda rywalizacja daje nadzieję na lepszą jakość .
 

SDman

Banned
Oczywiście jest jak piszesz:
nie najtańszy OLED , odpowiedni materiał, warunki oświetlenia otoczenia i OLED wygrywa
jest to tak oczywiste jak to, że może się wypalić i strasznie odbija otoczenie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mógł się wypalić, ale nowe modele mają nowe dodatkowe zabezpieczenia.
U mnie się nie wypalił.
 

SDman

Banned
Jak już pisałem u Ciebie się nigdy nie wypali bo masz możliwość częstej zmiany.
Moje laptopy też się nigdy nie psuły bo prowadząc firmę mogłem je często zmieniać.
Podaj model , wstaw zdjęcie z ilości przepracowanych godzin. :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Znam bardzo wielu użytkowników Oled TV którzy też nie mają powidoków.
I są szczęśliwi z posiadania najlepszej jakości obrazu.
Czasem warto nie wiele już dopłacić do LCD aby cieszyć się najwyższą jakością. I mieć moc radości z wydania każdej złotówki.
 

SDman

Banned
Ja znam niewielu, a dokładnie jednego, cóż LG C9 -wypalił się po 15 miesiącach bez oglądania kanałów Info.
 

Manarino

Banned
Ja znam niewielu, a dokładnie jednego, cóż LG C9 -wypalił się po 15 miesiącach bez oglądania kanałów Info.

Przepraszam, ale mam prośbę.
Stoję przed zakupem nowego telewizora . W zasadzie to już zdecydowałem, że będzie to oled . Zastanawiają mnie jedynie tylko te wypalenia .
Czytałem o modelu c9 . To nowszy oled już chyba z lepszymi zabezpieczeniami.
Wspominasz o wypaleniach w tym modelu , modelu kolegi . Czy byłbyś w stanie pokazać zdjęcie tego modelu , ilość przepracowanych godzin ? , bo jeżeli faktycznie jest tak jak mówisz, to trzeba się mocno zastanowić przed zakupem .
Chciałbym nadmienić, że na forum konkurencyjnym w testach jedynie oledy dostają referencję a temat wypaleń w zasadzie nie istnieje.
 

SDman

Banned
Rozmawiałem z kolegą w maju, czekał na serwis bo również porty hdmi poszły, pewnie była wymiana, a szkoda bo myślalem, że po 3-4 latach zadzwonię i zapytam czy OLED ma się dobrze. Tak czas biegnie od początku. Zakładam od mają 2021.
 
Ostatnia edycja:

Manarino

Banned
Trudno . W takim razie odnieś się proszę w temacie, gdy będziesz już miał jakieś informacje.
Na temat wypaleń są zdania podzielone . Ja sam jednak wolę przed zakupem bazować na materialnych dowodach, chociażby zdjęciach.
Czy sam osobiście doświadczyłeś wypaleń na swoim oledzie ?
 

SDman

Banned
Wejdź na OLX, wiadomo że obecnie starsze modele, ale za chwilę 2023-25 pojawią się - to pewne. Taka technologia. Zwyczajnie trzeba się ztym liczyć, pomijając to i mocne odbicia stałby u mnie zamiast Q90T. Jednak ze stajni Sony, Philips lub Panasonic - dużo kablówki DVB-C.
 

Manarino

Banned
W temacie wypaleń nie mam doświadczenia. Mogę jedynie powiedzieć tylko tyle, że znajomi posiadają oledy i nie skarżą się na nie , co jeszcze bardziej skłania mnie w kierunku zakupu takiego telewizora, bo jego obraz jest świetny.
Dużo czasu poświęciłem na porównania sklepowe ledów z oledami .
Ja tam nie dostrzegam aż tak bardzo mocnych odbić. Odniosłem się już na ten temat w innym wątku.
Rozumię, że nie posiadasz oleda .
Widziałem model Samsunga, którego posiadasz . Na mnie jednak bie zrobił wrażenia. To jednak zupełnie inna liga w stosunku do oleda .
Myślę jeszcze nad mini ledem od TCL , ale wątpie aby choć zbliżył się jakością do oleda .
 

SDman

Banned
Moim celem nie jest odradzanie OLED`a, a wręcz przeciwnie jak jest i będzie kasa można śmiało brać OLED`a (może nie koniecznie najtańszego).
Również złości mnie uwypuklanie tej OGROMNEJ przepaści -uwierz mi nie ma jej.
Sam borykałem się z tym przez prawie rok, a finanse topniały, pewnie gdyby krzywa była prosta, a najlepiej wzrostowa na pierwszy test w domu poszedłby OLED czy by został? Zadecydowałyby tylko i wyłącznie odbicia w moim pokoju. Dokładnie w miejscu w którym miałby być używany.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mini Led TCL - w swojej klasie cena do jakości - nie ma żadnej konkurencji.
I dobrze jak sam wybierasz - warto go sprawdzić.
Ci co kupili są bardzo zadowoleni. Ma też najlepszą ocenę czyli nagrodę EISA.
 

tracer10

Member
Ale jednak podaj nam ilość przepracowanych godzin, tyle chyba możesz.
Mój LG B7V z 2017 wypalił się po 18 miechach w miejscu pasków programów info. Matryca wymieniona i póki co do dziś jest ok.
Nówka sztuka Panas JZ1500 65' raczej nie będzie ''oglądał'' TVN 24 zbyt często.
LG wymienia swoje panele na potęgę, Panas nie wiem ale też nie ma wielu sygnałów aby nowe oledy Panasa miały tę przypadłość normalnie używając tv.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Matryca wymieniona i póki co do dziś jest ok. - na nowych matrycach są lepsze zabezpieczenia.
Im nowsze tym więcej zabezpieczeń.
 

SDman

Banned
Tak można w nieskończoność, za rok znów będą lepsze zabezpieczenia.
Po ponad 8 latach z PDP i przesiadce na LCD oglądanie czego się chce i tak jak się powinno oglądać (bez przeformatowywania i lekcji dla pozostałych użytkowników) jest zwyczajnie fajne.
 
Do góry