UHD i HDR: wszystko, co musisz wiedzieć.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
UHD i HDR: wszystko, co musisz wiedzieć.

4k-uhd-chart-768x768.jpg


Witamy w rozległym świecie akronimów telewizyjnych! Przyjrzyjmy się dwóm bardzo powszechnym terminom, z którymi często będziesz się spotykać, kupując nowy wyświetlacz: UHD i HDR. Tak, oba te terminy mają w sobie „HD”, ale jak są ze sobą powiązane? Co jest najważniejsze przy zakupie? Potrzebujesz ich obu? Omówmy najczęstsze pytania dotyczące UHD kontra HDR i wszystko, co powinieneś wiedzieć!

2021-sony-a90j-oled-4k-hdr-tv-featured-768x768.jpg
Co oznacza UHD?

UHD to skrót od Ultra High Definition, oznaczający liczbę pikseli na wyświetlaczu. Jest to przeciwieństwo starszego terminu FHD lub Full High Definition, który możesz również znać jako 1080p (podczas gdy HD to zwykle 720p o niższej rozdzielczości), odnosząc się do liczby pikseli 1920 x 1080 pikseli.
Według stowarzyszenia Consumer Technology Association (CTA), Ultra High Definition definiuje się jako wszystko, co ma minimalną rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli. To ulepszenie telewizora, ponieważ większa gęstość pikseli oznacza wyraźniejszy obraz z większą ilością szczegółów. Im większy telewizor, tym bardziej zazwyczaj korzysta z rozdzielczości UHD, chociaż inne czynniki, takie jak odległość widzów od ekranu, również odgrywają pewną rolę.

Czy UHD to to samo co 4K?

Nie dokładnie. 4K jest pod parasolem UHD, podobnie jak 8K, ale w rzeczywistości jest to specyfikacja stworzona przez DCI — Digital Cinema Initiatives — odnosząca się do poziomej liczby pikseli wynoszącej 4000 (w rzeczywistości jest to nieco więcej, ale zaokrąglona w dół) wraz z pewnymi określonymi standardami kodowania. Jest to również format, który musi być obsługiwany przez urządzenia takie jak dekodery, aby funkcjonować. Mamy przewodnik wyjaśniający to dalej tutaj .
4K jest powszechne w telewizorach, ale nie jest to jedyna dostępna rozdzielczość UHD. Niektóre wyświetlacze, zwłaszcza monitory komputerowe, mają rozdzielczość UHD, ale mają różną liczbę pikseli — o ile są wyższe niż 1080p, można je zakwalifikować jako UHD. Wyższe rozdzielczości, takie jak 8K, również liczą się jako UHD.

Z biegiem czasu te dwa terminy zostały połączone i mogą być traktowane zamiennie, co może prowadzić do nieporozumień. Rozmiar i kształt telewizorów oznaczają, że prawie zawsze mają rozdzielczość 4K, ale jeśli chcesz się upewnić, możesz sprawdzić etykietę. Marki zaczęły używać pełnej etykiety „4K UHD”, aby uniknąć nieporozumień.

4k-uhd-chart-768x768.jpg


OK, więc co to jest HDR?

HDR to skrót od High-Dynamic Range . Jest to funkcja odrębna od UHD, która nie ma nic wspólnego z liczbą pikseli: zamiast tego odnosi się do technologii optymalizacji, która dostosowuje kontrast, jasność i kolor do wyznaczonych poziomów, aby uzyskać idealne wrażenia wizualne. Dzięki temu obraz w telewizorze jest bogatszy i bardziej realistyczny — ale wymaga treści, które mają odpowiednie metadane HDR, aby poinformować telewizor, co ma robić. Treści HDR można znaleźć we wszystkim, od aplikacji do przesyłania strumieniowego po Blu-ray, i obejmują zarówno filmy, jak i gry. Technologia sprawia również, że dostosowywanie trybów telewizyjnych, takich jak „film” lub „żywy”, jest w dużej mierze niepotrzebne.
Wreszcie, HDR wymaga szerszej gamy kolorów i zakresu jasności niż starsze telewizory, więc wskazuje na ogólną aktualizację modeli telewizorów w porównaniu z telewizorami, które nie mają tej technologii.

Czy istnieje więcej niż jeden rodzaj HDR?

Tak, istnieje wiele wersji HDR. HDR10 jest obecnie najpopularniejszym, otwartym standardem używanym przez różnych producentów treści, a następnie zastrzeżoną opcją Dolby o nazwie Dolby Vision, która pozwala na jeszcze bardziej szczegółową optymalizację. Inne standardy HDR to zyskujący na popularności HDR10+ oraz Advanced HDR, standard stworzony przez Technicolor. Wszystkie działają, wysyłając metadane treści do telewizora, aby poinformować go, jakich ustawień jasności i kolorów potrzebuje oraz kiedy należy je zmienić.

Potrzebujesz UHD do HDR lub odwrotnie?

Ty nie. Są to osobne funkcje na wyświetlaczu i nie są od siebie zależne. UHD wymaga większej liczby pikseli w panelu telewizora, podczas gdy HDR wymaga zwiększonej jasności i kolorów.

Czy telewizor może obsługiwać zarówno UHD, jak i HDR?

Tak, i to w dzisiejszych czasach powszechne. Oba są znaczącymi ulepszeniami telewizorów w przeszłości, więc sensowne jest ich łączenie, aby uzyskać ogólnie lepsze wrażenia. Jeśli na przykład przeglądasz dzisiejsze najlepsze telewizory 4K UHD , na wszystkich znajdziesz jakiś rodzaj HDR.


hisense-u8g-4k-uled-hdr-tv-5-768x768.jpg
Czy mogę dodać UHD lub HDR do starszego telewizora?

Nie możesz. Są to natywne funkcje, których nie można dodać do postprodukcji telewizora. Ponadto pamiętaj, że Twój inny sprzęt również musi obsługiwać odtwarzanie HDR i UHD, jeśli odtwarzasz przez niego wideo. I chociaż wyświetlacze UHD/HDR i media strumieniowe są potrzebne do oglądania treści UHD/HDR, urządzenia te są również wstecznie kompatybilne ze wszystkimi źródłami treści innych niż UHD/HDR. Filmy, gry i inne treści są zazwyczaj oznaczane etykietami, dzięki czemu można je rozpoznać.

Czy te dwa terminy są ze sobą powiązane w inny sposób?

Nie. Nawet „HD” w ich nazwach to czerwony śledź: jeden oznacza High Definition, a drugi oznacza High-Dynamic. Są one powiązane tylko dlatego, że są technologiami wideo, które mogą poprawić jakość obrazu na telewizorze.

Co jest ważniejsze przy zakupie telewizora?

Obie są świetnymi rzeczami, na które należy zwrócić uwagę, a ponieważ większość telewizorów UHD w dzisiejszych czasach jest wyposażona w jakąś wersję HDR, prawdopodobnie nie będziesz musiał wybierać między nimi. Jeśli kiedykolwiek to zrobisz, HDR jest ogólnie bardziej korzystny dla optymalizacji kolorów — sprawia, że ​​wizualizacje wyglądają świetnie. UHD dodaje więcej pikseli — zapewnia więcej szczegółów wizualnych. Twoje osobiste preferencje mają tutaj znaczenie, ale warto pomyśleć o tym, jak korzystasz z telewizora. Na przykład fani sportu mogą bardziej korzystać z rozdzielczości UHD, podczas gdy gracze mogą bardziej cieszyć się efektami HDR.
Digitaltrends
 
Do góry