Czy OLED osiągnął szczyt ? Dokąd zmierza OLED ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czy OLED osiągnął szczyt ? Dokąd zmierza OLED ?[FONT=&quot]44

92ec8b5399c0ec94ec87c0048c221f89_3x3.jpg

Chociaż temat ten można uznać za kontrowersyjny, nie próbujemy sugerować, że OLED nie pozostaje imponującą technologią wyświetlania. Jednak gdy pył osiada, należy zadać kilka interesujących pytań na temat przyszłości OLED.

Dotychczasowe dzieje...
Od czasu premiery w 2012 roku OLED okazał się niezwykle udanym przedsięwzięciem dla LG. Samo-emisyjna technologia wyświetlania otrzymała niezliczone nagrody i pochwały, ewoluując w celu odzwierciedlenia zmieniających się standardów dostarczania wideo i jest stosowana przez prawie każdego producenta telewizji.

Stało się również wyborem wielu entuzjastów telewizji dzięki szerszym kątom widzenia, głębszej czerni i niesamowitym kontrastom. W rzeczywistości LG C9 odebrał nagrodę za najlepszy telewizor w tegorocznej edycji Editor's Choice Awards.
Jednak patrząc na nową linię OLED 2020, wydaje się, że technologia osiągnęła swój szczyt. Dotyczy to w szczególności możliwości samych paneli, a nie innych funkcji dostępnych w nowoczesnym telewizorze. Inteligentna platforma, obsługa formatu, opóźnienie wejścia, a nawet przetwarzanie i można je zastosować w dowolnej technologii wyświetlania.

Sam OLED jest szczególnie dobrym przykładem tego zjawiska, ponieważ wszystkie panele są wykonane przez LG Display, ale różni producenci, w tym LG Electronics, Panasonic, Sony, Philips, Toshiba i Hisense, dodają własne funkcje, kosmetykę, systemy dźwiękowe i przetwarzanie .

[/FONT]
[FONT=&quot] Wzorcowy obraz Oled ma Sony BVM-X300 w 30-calowym panel RGB OLED (ironicznie wykonany przez Panasonic), który może osiągnąć 100% przestrzeni kolorów DCI-P3, osiągnąć maksymalną jasność 1000 nitów i kosztuje 35 000 $
[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Jak jasny może być OLED?
Opracowując niestandardowy panel stosowany w GZ2000, wiele wysiłków Panasonic poświęcono na zwiększenie maksymalnej jasności w sposób, który nie wymagał dodatkowego chłodzenia zewnętrznego. Wydaje się, że w tych warunkach maksymalna jasność szczytowa wynosi 1000 nitów. W niedawnym wywiadzie dla AVForums, guru obrazu Philipsa, Danny Tack, zasugerował, że OLED jest bardzo bliski swojej wartości szczytowej pod względem jasności, z możliwym 10% wzrostem. Fakt, że nowy HZ2000 firmy Panasonic używa tego samego podstawowego panelu, co w ubiegłym roku, wydaje się potwierdzać to założenie.
Oczywiście niekoniecznie jest to poważne ograniczenie, ponieważ duża część dzisiejszej zawartości HDR jest oceniana na 1000 nitów (lub mniej), a treść, która jest oceniana wyżej, może być mapowana tonalnie, aby dopasować ją do możliwości wyświetlacza. Ponadto OLED z precyzją pikselową pozwala na dostarczanie drobnych odblasków w sposób, którego lokalne przyciemnienie nigdy nie może w pełni osiągnąć.
Przesunięcie jasności do granicy panelu może spowodować artefakty, takie jak posteryzacja wokół bardzo jasnych obiektów. I, oczywiście, ze względu na swój charakter emisyjny, OLED może wyprodukować maksymalnie 200 nitów na jasnym obrazie pełnego pola przed uruchomieniem ABL. Jednak wprowadzenie Quantum Dot OLED może umożliwić producentom zwiększenie jasności pełnego pola do 300 nitów.

Zasadniczo oznacza to, że OLED nie tylko nigdy nie osiągnie szczytowego poziomu jasności 4000 i 10000 nitów, nad którym opanowano niektóre treści, ale nigdy nie może liczyć na dostarczenie całej objętości kolorów HDR, która jest kombinacją przestrzeni kolorów i ogólna jasność wyrażona jako przestrzeń trójwymiarowa.OLED stara się częściowo zapewnić dużą objętość kolorów, ponieważ nie jest on tak jasny, ale także dlatego, że jako wyświetlacz wielochromatyczny osiąga szerszą gamę kolorów, stosując kombinacje białych i wtórnych kanałów kolorów. Jednak wyświetlacze te mogą tracić zarówno jasność, jak i nasycenie kolorów na jaśniejszych poziomach. Ta zmniejszona objętość kolorów jest efektem ubocznym wyświetlaczy wielokolorowych, ale nie wpływa na wyświetlacze trójchromatyczne (RGB) z takim samym efektem, co czyni je lepszymi w odtwarzaniu większych objętości kolorów.

Co z WCG ?

[/FONT]
[FONT=&quot] Kolory to obszar, w którym wydawałoby się, że OLED również osiągnął swój limit, choć uczciwie, osiągnięcie 100% DCI-P3 jest w tej chwili wystarczające, ponieważ przy użyciu Rec.2020 nie tworzy się żadnej treści. Z czasem to się jednak zmieni i producenci będą chcieli poszerzyć przestrzeń kolorów swoich wyświetlaczy, aby zbliżyć się do standardu Rec.2020. Wprowadzenie Quantum Dot OLED może również pomóc poszerzyć gamę kolorów, ale w obecnej postaci OLED nie wydaje się być w stanie objąć więcej niż DCI-P3.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Jak będą się starzeć panele OLED?
OLED został opracowany w erze standardowego zakresu dynamicznego (SDR), który opiera się na szczytowej jasności wynoszącej 120 nitów i gamie kolorów Rec.709. Od tego czasu firma LG Display wykonała niezwykłą pracę, wprowadzając technologię do najnowszych osiągnięć, takich jak zwiększenie rozdzielczości do 4K, a następnie 8K, wraz z wprowadzeniem HDR.

Jednak zwiększona jasność tego ostatniego rodzi szereg pytań związanych z długoterminowym stosowaniem OLED, zaczynając od tego, jaki wpływ na zwiększenie jasności panelu będzie miał na jego żywotność. OLED zawsze miał krótszą efektywną żywotność niż LCD, choć z pewnością jest wystarczająco długi, aby pokryć średni czas wymiany dla telewizora od pięciu do dziesięciu lat.

[/FONT]
[FONT=&quot] Nie wiadomo, jak długo trwa efektywna żywotność, ponieważ OLED jest wciąż stosunkowo nową technologią wyświetlania. W rzeczywistości był to naprawdę produkt masowego rynku od około pięciu lat, więc będzie interesujące dowiedzieć się, jaki efekt, jeśli w ogóle, HDR ma na panelach OLED w miarę starzenia się.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Co z wypaleniem ekranu?
Największą siłą OLED jest jego zdolność do tworzenia absolutnej czerni i dostarczania precyzyjnych szczegółów w pikselach dzięki samozadowoleniu. Ale to także jego największa słabość. OLED może cierpieć z powodu zatrzymywania obrazu, a nawet wypalenia ekranu w skrajnych przypadkach. Zwiększenie jasności panelu w celu dostarczenia obrazów HDR tylko pogarsza ten problem. Producenci stosują różne funkcje w celu zmniejszenia ryzyka, w tym wygaszacze ekranu, przesunięcie pikseli i czyszczenie ekranu w trybie gotowości, ale pozostaje to problemem.

Analiza ankiety w sprawie wypalani przeprowadzonej w ciągu ostatnich dwóch lat pokazuje, że 15% właścicieli OLED w 2015 r. Zgłosiło wypalenie ekranu, ale liczba ta nagle skacze do 30% w przypadku modeli z 2016 r. Od tego czasu wydaje się, że różne funkcje bezpieczeństwa dodane przez producentów działają, ponieważ tylko 8% właścicieli 2017 r. Zgłosiło wypalenie ekranu, a to tylko 4% wśród modeli 2018.

Jak duży wpływ ma żywotność na podatność OLED na wypalenie ekranu, jest jednak widoczne, ale interesujące jest to, że w 2016 roku OLED naprawdę pojawił się jako produkt na rynek masowy. W tym roku w Europie sprzedano w sumie 223 000 telewizorów OLED, w porównaniu do 88 000 w 2015 r. Od tego czasu sprzedaż podwaja się każdego roku, więc jeśli połączymy żywotność i wypalenie ekranu, to w ciągu następnych kilku lat jakakolwiek korelacja powinna stać się oczywista .

[/FONT]
[FONT=&quot] Jeśli chodzi o to, co powoduje wypalenie ekranu ? Wygląda na to, że główną przyczyną są banery informacyjne, a następnie aplikacje, identyfikatory kanałów i gry. Jest to zrozumiałe, ponieważ wszystkie z nich są w dużej mierze poza kontrolą właściciela. Trudno powstrzymać kanał telewizyjny przed użyciem logo identyfikującego, a jeśli jesteś graczem, naprawdę potrzebujesz tego wyświetlacza heads-up, aby właściwie zagrać w grę.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Rozmiary ekranu stają się coraz większe
[/FONT]
[FONT=&quot] Istnieje wyraźny trend w kierunku większych rozmiarów ekranów, a wraz ze wzrostem może to stanowić problem dla OLED. Łatwiej i taniej jest masowo produkować duże panele LCD niż w przypadku OLED. Chociaż dla wszystkich ekranów o przekątnej 75 cali i większej istnieje premia cenowa, niezależnie od technologii wyświetlania, wydaje się to mieć większe znaczenie dla OLED. Ponieważ konsumenci wybierają coraz większe rozmiary ekranów, może to stanowić problem dla OLED.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Co z 8K ?

image.php
Wzrost popularności naprawdę dużych ekranów idzie w parze z wprowadzeniem rozdzielczości 8K. W 2020 roku możemy spodziewać się znacznie większej liczby telewizorów 8K i jest to kolejny obszar, w którym zmaga się OLED. Mówiąc najprościej, niezwykle trudno jest wcisnąć 33 miliony samopisujących pikseli w panel. Chociaż wyświetlacz LG pokazał prototyp 65-calowego 8K OLED , jedyne dotychczas wydane 8K OLED używały ekranów o przekątnej 77 cali i większych, z równie astronomicznymi cenami.Co dalej z LG? Do tej pory LG w dużej mierze posiadało rynek produkcyjny OLED, a dzięki znacznym inwestycjom w technologię LG Display cieszył się wirtualnym monopolem. Jednak sytuacja na pewno się zmieni, wraz ze wzrostem konkurencji ze strony chińskich producentów, takich jak BOE, wprowadzeniem Quantum Dot OLED i nowym procesem drukowania atramentowego, który znacznie obniży koszty wytwarzania paneli OLED.
Ta pierwsza nie jest dobrą wiadomością dla LG Display, która zmagała się w ubiegłym roku, ledwo osiągając zysk w pierwszym kwartale 2019 r. I przynosząc straty w wysokości odpowiednio 469 mln USD i 377 mln USD w drugim i trzecim kwartale. Straty te dotyczą przede wszystkim trudności na rynku LCD, ale zwiększona chińska konkurencja na rynku OLED nie ułatwi rzeczy.

Choć dzieli go jeszcze kilka lat, rozwój Quantum Dot OLED z pewnością ma potencjał, zwiększając ogólną jasność i gamę kolorów paneli oraz poprawiając ich wydajność. Niestety dla LG będzie miał również konkurencję w tym obszarze, a arcy-rywal Samsung zainwestuje znaczne kwoty w Quantum Dot OLED.

W odpowiedzi na to wszystko LG Display chce zdywersyfikować swoje obecne portfolio OLED, oferując przezroczyste modele z możliwością rolowania, a także więcej paneli 8K. Istnieją również nowe 48-calowe telewizory LG CX i Sony A9 4K OLED, które zostały zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby konsumentów w zakresie rozmiarów mniejszych niż 55 cali.

[/FONT]
[FONT=&quot] Jednak jest to metoda drukowania atramentowego, która zapewnia najlepszą okazję dla LG Display, pozwalając mu produkować panele OLED przy niższych kosztach i większej liczbie. Rezultatem będzie szansa na przeniesienie OLED z segmentu premium do klasy średniej, umożliwiając mu przejście na prawdziwy rynek masowy.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot] Co przyniesie przyszłość?
Jeśli OLED zacznie się obniżać w tym przedziale cenowym, która technologia wyświetlania oferuje najlepszy długoterminowy potencjał na rynku premium?

Cóż, na horyzoncie jest wiele technologii wyświetlania, ale przed ich omówieniem warto wspomnieć o starym, dobrym LCD. Kiedy OLED pojawił się po raz pierwszy, wielu entuzjastów odrzuciło LCD jako wczorajszą technologię, ale zamiast tego odkryło na nowo niezwykły sukces.

W dość krótkim czasie wyświetlacz LCD obejmował 4K i 8K, większe rozmiary ekranu, szersze gamy kolorów i zwiększoną maksymalną jasność. Możliwości produkcyjne i korzyści skali oferowane przez LCD umożliwiły również producentom dostarczanie tych funkcji bez znacznego wzrostu ceny.

[/FONT]
[FONT=&quot] Zastosowanie kropek kwantowych pozwoliło również uzyskać szersze gamy kolorów oraz jaśniejsze i bardziej wydajne podświetlenie. W rezultacie telewizory te zapewniają doskonałą głośność kolorów, która łączy szersze gamy i jaśniejszy ogólny obraz.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]
image.php

W przeszłości OLED miał wyraźną przewagę nad LCD pod względem czerni, współczynników kontrastu i kątów widzenia, ale w szczególności Samsung poczynił niezwykłe postępy w tych obszarach. Telewizor Samsung Q90R QLED 4K był kolejnym wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji Editor's Choice Awards i trudno nie być pod wrażeniem jego wydajności, która często wygląda jak OLED, ale jest jaśniejsza.Na targach CES 2020 firma TCL ogłosiła postępy w technologii Mini LED . Zasadniczo odpowiada to panelowi LCD z bezpośrednim podświetleniem LED złożonym z dziesiątek tysięcy diod LED i tysięcy stref ściemniania. Wyniki mogą być bardzo imponujące, ale wdrożenie tego podejścia może czasami być dość kosztowne.

Inną możliwością jest technologia podwójnego wyświetlacza LCD. Łączy w sobie dwa panele LCD - kolorowy panel zewnętrzny 4K i monochromatyczny panel wewnętrzny z możliwością przyciemniania 1080p, który moduluje podświetlenie, tworząc w zasadzie miliony stref przyciemniania. Technologia ta jest opracowywana przez Hisense dla telewizorów konsumenckich oraz przez Panasonic jako profesjonalne rozwiązanie monitorujące.

Prototypowy podwójny monitor Panasonic został ochrzczony jako „MegaCon”, co oznacza mega kontrast, i został zaprojektowany jako zamiennik Sony BVM-X300, który nie jest już produkowany. Panasonic obiecuje, że nowy profesjonalny monitor Dual LCD zapewni ściemnianie na poziomie pikseli, współczynnik kontrastu 1 000 000: 1, 100% DCI-P3 i nieokreśloną jasność szczytową wynoszącą 1000 nitów. Jedynym możliwym minusem tego podejścia jest to, że technologia może mieć problemy z osiągnięciem szczytowej jasności większej niż 1000 nitów, co stawia ją na tej samej łodzi co OLED.

Podwójny LCD z pewnością ma potencjał, z perspektywą technologii wyświetlania, która jest stosunkowo łatwa i opłacalna w produkcji, ale ma zdolność do oferowania szerokiej gamy kolorów, doskonałych współczynników kontrastu oraz wysokich szczytowych i pełnych poziomów jasności pola. Nie ucierpi też z powodu wypalenia ekranu.

Istnieje jednak jeszcze jedna technologia wyświetlania, która oferuje możliwość najlepszego ze wszystkich światów - Micro LED. Wykorzystuje panel, w którym każdy piksel składa się z mikroskopijnych czerwonych, zielonych i niebieskich diod LED, i chociaż obecnie nie jest to łatwe ani opłacalne w produkcji, ma niezwykły potencjał
image.php
Fakt, że każdy piksel sam się emituje oznacza, że ​​możesz uzyskać idealną czerń, fantastyczne szczegóły cieni, niewiarygodne współczynniki kontrastu i bardzo szerokie kąty widzenia, zupełnie jak OLED. Jednak zastosowanie diod LED oznacza również, że nie ma niebezpieczeństwa wypalenia ekranu, a ta technologia ma potencjał szerszych gam kolorów i zwiększonej jasności zarówno w przypadku podświetlenia szczytowego, jak i pomiarów w pełnym polu. Teoretycznie takie podejście może spowodować, że wyświetlacze będą w stanie osiągnąć Rec.2020 i osiągnąć 10.000 nitów maksymalnej jasności.

Na targach CES 2020 Samsung zaprezentował swoje pierwsze telewizory Micro LED z ekranem stałym, w tym model 75-calowy. Ten nowy asortyment jest możliwy dzięki najnowszym postępom Samsunga w zakresie technik produkcji, w wyniku czego chipset LED jest mniejszy, tańszy i bardziej wydajny. Ten nowy chipset LED jest 15 razy mniejszy, ze zmniejszonym wyciekiem światła i ulepszonym sterowaniem prądem i wiązką. Mniejsze układy pozwalają na zoptymalizowanie płyty montażowej, która wykorzystuje podłoże TFT zamiast PCB, co znacznie poprawia integrację, okablowanie i tolerancję modułów. Te pierwsze telewizory Micro LED nie będą tanie, ale oznacza to, że technologia wkrótce stanie się realnym produktem konsumenckim.

Obecnie technologia zmienia się szybko w świecie telewizji. Pierwsze telewizory 4K zostały wypuszczone dopiero siedem lat temu i miały 85-calowy ekran bez HDR i kosztowały ponad 20 000 funtów. Kto wie, co będzie oferowane za kolejne siedem lat?

Więc co o tym myślisz? Czy OLED osiągnął szczyt, czy uważasz, że technologia może przynieść więcej?
AVforums







[/FONT]
 
Ostatnia edycja:
Do góry