Jak wyczyścić obecnie ekran telewizora: LED, LCD, OLED ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak wyczyścić obecnie ekran telewizora: LED, LCD, OLED ?
hdtv.com_.pl-Sharp60UI9362-test-3.jpg


Powiedzmy, że właśnie kupiłeś nowy telewizor z płaskim ekranem albo masz już telewizor i zdałeś sobie sprawę, że staje się coraz bardziej zakurzony. Jak dokładnie masz dbać o czystość telewizora i dlaczego to ma znaczenie?

Chociaż możesz nie być w stanie stwierdzi jeśli telewizor jest włączony, czy kurz i brud występuje.
I kurz i brud mogą łatwo gromadzić się zarówno na ekranie, jak i wokół otworów wentylacyjnych i kratek głośników - potencjalnie ściemniając obraz panelu telewizyjnego, na który tak ciężko pracowałeś. Nie będzie fajnie gdy goście zawitają i zobaczą zakurzony ekran.

Stare domy z kominkami, w szczególności, mają skłonność emisji większej ilości kurzu.
Aby nie wpaść w pułapkę, rozmawialiśmy ze specjalistami od telewizorów z Richer Sounds, aby dowiedzieć się, jak wyczyścić telewizor i najczęstsze pułapki, których należy unikać.

1. Użyj delikatnej, niestrzępiącej się szmatki z mikrofibry

Kiedy cały dzień wpatrujesz się w ekran telewizora lub całą no, ważne jest, aby upewnić się, że na ekranie nie ma kurzu ani brudu.

Najlepiej jest używać niestrzępiącej się ściereczki z mikrofibry do czyszczenia lub ściereczki do czyszczenia okularów, ponieważ tego rodzaju materiał nie zostawia włókien podczas wycierania powierzchni - co oznacza, że ​​nie będzie bałaganu. Nie generujesz ładunek elektrostatycznego na ekran i nie ryzykujesz zarysowanie ekranu .
I nie martw się, czy Twój telewizor jest mały czy duży, niezależnie od tego, czy jest to panel LCD, OLED czy QLED.


Cokolwiek robisz,wycieraj dokładnie i do końca : nierówne czyszczenie może wyglądać znacznie gorzej niż zakurzony ekran, ponieważ niektóre części ekranu będą mniej pokryte kurzem niż inne i widoczny będzie dalej efekt plam.



2.Płyny
Nigdy nie nakładaj żadnego sprayu, wody lub roztworu czyszczącego bezpośrednio na ekran.

Powinieneś trzymać się tylko suchej szmatki, ale jeśli telewizor jest szczególnie brudny - dobrze jest lekko zwilżyć szmatkę wodą przed wycieraniem.
Ważne jest, aby nie używać środka czyszczącego, który jest zbyt korozyjny.
Zwykłe środki czyszczące „mogą być zbyt żrące dla telewizora i usuwać powłokę ochronną z delikatnego ekranu”. Nawet mydło może być dla niego za dużo, choć zależy od tego, jak poważnie jest brudny ekran.


Najlepiej jest również unikać używania zbyt dużej ilości płynu lub roztworu z rozpylacza, ponieważ duże ilości mogą przenikać do samego telewizora i uszkadzać części sprzętu: „Płyn plus prąd to generalnie zły pomysł!”



3. Obudowa i porty
Wyczyściłeś ekran, ale czy musisz się martwić o resztę?

Nie ma nic złego w traktowaniu obudowy w ten sam sposób - suchą lub lekko zwilżoną szmatką.
Tu można sobie pozwolić na więcej bo obudowa nie jest tak czuła jak ekran.


Porty z podłączonymi przewodami lub kablami nie powinny wpuszczać kurzu, a zestaw AV w dzisiejszych czasach na ogół nie wymaga wydmuchiwania kurzu za każdym razem, aby działał.
Jednak puste porty „Od czasu do czasu może potrzebować delikatnego podmuchu konserwowanego powietrza, aby usunąć kurz”.

techradar.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Z telewizorami lcd jest łatwiej bo nie maja tej chamskiej fioletowej warstwy co oledy. Mozna nawet pokusic sie o umycie izopropanolem. Oczywiscie najpierw próba w rogu, czy nie odbarwia.
 

marekDKL

New member
Możecie polecić konkretne, delikatne płyny do mycia ekranów lcd, oled? Mnóstwo tego na rynku a trochę strach kupować w ciemno.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Żadnych płynów, delikatna miękka mikrofibra (bez włosów) - są np. w sklepie "Action" takie po parę zł, zreszta w kazdym większym sklepie, byle byla gladka, zwilżyć ją delilatnie wodą i dopiero przecierać ekran.
Robię tak od dekad, ekrany jak nowe.

Po z tym, jak ekran nie jest umaziany jakimś klejącym dziadostwem, a ma jedynie kurz, to się go nie myje, a przeciera sam kurz np. miotełką z włosiem strusim ; ) Taka miotełka zbiera idealnie kurz, a ekran dalej jak nowy.
Myje się jak ktoś umazia, raz na rok, a nie co niedzielę.

Częste mycie na mokro, to polerowanie i z czasem będzie widać pod światło wytarty ekran od częstej polerki - jeden monitor w pracy tak był myty co tydzien i na środku pod światło pięknie został wytarty.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
armanig ma rację też gdzieś wyczytałem że im mniej kontaktu z ekranem tym lepiej ,swój LCD kupiłem rok temu jeszcze go nie czyściłem na mokro Też wyczytałem że na kurz trzeba uważać ponieważ jest ostry i może porysować powierzchnie ,podobnie miałem z pokrywą gramofonu zebrałem kurz chusteczką higieniczną i umyłem płynem do ekranów lcd teraz jes tak że jak się popatrzy pod kątem to na pokrywie widać tęczę głupio to trochę wygląda To taka przestroga żeby się zastanowić co się robi ,jak będziecie czyścić obudowy sprzętów to nie używajcie ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych
 
Ostatnia edycja:
Do góry