Czy będzie format 8K Blu-ray? Rynek DVD / Blu-ray zmniejszył się o połowę w ciągu 5 lat

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czy będzie format 8K Blu-ray? Rynek DVD / Blu-ray zmniejszył się o połowę w ciągu 5 lat.

m-sonyx700.jpg


Rynek rozrywki wideo na nośnikach fizycznych miał w zeszłym roku kolejny spadek, podczas gdy rynek wideo „cyfrowego” nadal rósł gwałtownie, napędzany przez usługi strumieniowe, takie jak Amazon i Netflix.

Upadek mediów fizycznych
Roczny „Raport tematyczny” MPAA (Motion Picture Association of America), przytaczający dane globalne z danych IHS Markit i USA z DEG, dokumentuje, że przychody z płyt wideo spadły z 25,2 mld USD w 2014 r. Do 13,1 mld USD na całym świecie w 2018 r.

Innymi słowy - spadek prawie na pół. Rynek spada o 13-19% rocznie, a format UHD Blu-ray niewiele zrobił, by odwrócić ten trend.

Wiodący producenci elektroniki użytkowej również rezygnują z rynku płyt. W kwietniu 2018 r. Oppo ogłosiło, że „czas pożegnać się” i stopniowo zaprzestać produkcji odtwarzaczy DVD Blu-ray, Blu-ray i UHD. W lutym 2019 r. Samsung potwierdził, że przyłączy się do trendu.

Przejście z płyty na online
W tym samym 5-letnim okresie „cyfrowy” rynek domowej rozrywki wideo (transakcja online i abonament) wzrósł o 170% na całym świecie z 15,7 mld USD w 2014 r. Do 42,6 mld USD w 2018 r. W ubiegłym roku rynek wzrósł o 29%.

- „Od 2014 r. Wydatki cyfrowe wzrosły o 170 procent na całym świecie, podczas gdy wydatki na nośniki fizyczne zmniejszyły się o 48 procent w tym samym okresie, co odzwierciedla zmianę w kierunku możliwości cyfrowego oglądania”, powiedział raport MPAA.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek domowej rozrywki wideo wzrósł z 40,9 mld USD w 2014 r. Do 55,7 mld USD w 2018 r. Wzrost napędzany jest przez usługi transmisji strumieniowej subskrypcji i oczekuje się, że rynek będzie się dalej rozwijał, gdy Apple, Disney i WarnerMedia wkrótce dołączą do takich jak Amazon , HBO i Netflix.

- „Żyjemy w złotym wieku historii” - powiedział Charles H. Rivkin, prezes i dyrektor generalny MPAA. „Dziś historie budzą się do życia dla widzów w teatrach, w domu i w podróży. Jest to dynamiczny rynek, który dostarcza kreatywnych treści, jak, kiedy i gdzie widzowie tego chcą”.

Sprzedaż dysków fizycznych nadal stanowi znaczną część rynku rozrywki wideo, ale segment jest dziesiątkowany rocznie. UHD Blu-ray prawdopodobnie pozostanie niszą, ale nawet ten segment ostatnio wykazuje oznaki słabości.

Czy będzie format 8K Blu-ray? Czas pokaże.
Flatpanelshd
 

Stratoss

Member
Bez reklam
Niech zaczną sprzedawać płyty bez gromadki pośredników, którzy do cen doliczają swoją lichwę - to nie będzie źle.
Ja czekam na nośniki i odtwarzacz 8K.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Bez urazy koledzy, ale od zawsze nabywców takich nośników uważałem za niezbyt rozgarniętych. Dziś to już ewidentnie coś musi być nie tak z kimś, kto za roczny abonament Netflixa 4k kupuje 1 (słownie:jeden) film UHD. Ile razy można taki film oglądać i po co aż tyle?
 

JanVid

New member
Popieram pogląd. Przyszłość leży w strumieniu a nie w fizycznym nośniku :) a kto tego w porę nie zrozumie straci kupę kasy.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Bez urazy koledzy, ale od zawsze nabywców takich nośników uważałem za niezbyt rozgarniętych. Dziś to już ewidentnie coś musi być nie tak z kimś, kto za roczny abonament Netflixa 4k kupuje 1 (słownie:jeden) film UHD. Ile razy można taki film oglądać i po co aż tyle?

Wziąłeś pod uwagę że są ludzie co zamiast łazić do kina wolą poczekać na blu ray/uhd i za cenę biletów na dwie osoby to jest około 50 zł chyba że tanie środy cy coś tam podobnego to jest 30 pare ale trzeba dojechać czasami więc średnio stawiam 60 zł trzeba stracić a dźwięk i obraz z tyłka ( nie mówie to u imaxie ) Więc zamiast tego można kupić film na blu lub uhd obejrzeć i sprzedać. Więc nawet kupując film za te 150 i sprzedając za 100-120 i tak jesteś do przodu z biletem do kina.

Ja taką taktykę czasami obejmuje, w zależności od filmu. Nie jestem zwolennikiem kupowania płyt po 150 zł bo to jest idiotyzm. Ale np Bipo kupuje filmy tanio od 60 w górę za uhd, i też można poczekać a nie od razu premiera i ciach do sklepu. Ja czekam aż stanieje lub z drugiej ręki, aquamana jeszcze nie oglądałem i czekam na płytę w dobrej cenie. Nie musze oglądać już, nie jestem kąpany w gorącej wodzie jak niektórzy tutaj że film jeszcze dobrze nie wyszedł a już ogądają z chińskimi ślaczkami na ekranie a być może jeszcze rmvb :fool:.
Będzie to kupie, nie będzie to nie kupie :lol: ale przeważnie zawsze coś jest i da sie urwać z ceny.
Co do oglądania filmów po pare razy, ja wczoraj oglądałem nie wiem który raz BvS w uhd bo ten film lubie. Bipo kupuje marvela bo to lubi. Lolek kupuje Edytę Górniak bo ją lubi, piramida kupuje ps4 bo lubi grać..

Filmy streamingowe są ograniczone dźwiękowo, o ile obraz jest ładny jak ost pozycja Nasza Planeta na netflixie ( wizualne arcydzieło dla oka ), to dźwiękowo kuleje to jak Williams w F1.
Puściłem Johna Wicka 2 na netflixie a potem na blu ray.. myślałem że oglądam dwa różne filmy..
 

Jam Nius

piszę
A ja tam oglądam dobre produkcje po kilka razy, cenię wysoką jakość i wolałbym, żeby byłą opcja zakupu na fizycznym nośniku, szczególnie, że koszt wytłoczenia nie jest tragiczny. Nie jestem zależny od Internetu ani od serwerów ani od kaprysów firmy etc.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Więc zamiast tego można kupić film na blu lub uhd obejrzeć i sprzedać. Więc nawet kupując film za te 150 i sprzedając za 100-120 i tak jesteś do przodu z biletem do kina.

I tu zgadzam się w 99,7%. Sam tak robiłem z płytami DVD po ich uprzednim skopiowaniu, ale nie chciałem teraz o tym pisać by nie być wziętym za Janusza biznesu.:popcorn:
 

Henry

Active member
Bez reklam
I tu zgadzam się w 99,7%. Sam tak robiłem z płytami DVD po ich uprzednim skopiowaniu, ale nie chciałem teraz o tym pisać by nie być wziętym za Janusza biznesu.:popcorn:
Możesz być wzięty za Brodacza biznesu ;)

Powtórzę po raz kolejny, że zapominacie o tych wszystkich, którzy pozbawieni są dobrodziejstw szybkiej sieci i o dobrej jakości streamingu mogą jedynie pomarzyć... a widząc tych wszystkich "oświeconych" protestujących przeciw rozwojowi nowej infrastruktury póki co możemy dalej marzyć.
Ja jestem za tym, żeby było w czym wybierać, kto chce niech kupuje, a kto chce niech streamuje.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Ale tu nie chodzi już nawet o kwestie streamingu, a samego nośnika. Przy dzisiejszej cenie karty SD64GB oscylującej w okolicy 30 zł płyta jest archaizmem. Oczywiście 30 zł to wciąż nie 5 jak przy tłoczeniu BD, ale odtwarzacz bez czytnika optycznego byłby zapewne nieproporcjonalnie tańszy. A po latach zamiast wywalać BD do kosza czy upychać po szafach, można by było kartę wykorzystać powtórnie.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Ale tu nie chodzi już nawet o kwestie streamingu, a samego nośnika. Przy dzisiejszej cenie karty SD64GB oscylującej w okolicy 30 zł płyta jest archaizmem. Oczywiście 30 zł to wciąż nie 5 jak przy tłoczeniu BD, ale odtwarzacz bez czytnika optycznego byłby zapewne nieproporcjonalnie tańszy. A po latach zamiast wywalać BD do kosza czy upychać po szafach, można by było kartę wykorzystać powtórnie.


Głupotą to są ceny filmów w 4k i dodawanie do nich płyt blu ray bez sensu... Filmy na rynku dwa lata a cena na alledrogo dalej 145 zł za byle jaki film...



Tu nie chodzi o januszowanie bo janusze to mają zestawy za kilkanaście tysi - kilkadziesiąt a torent to ich ulubiona strona... Tu chodzi o ekonomike bardziej i dostępność dla każdego zarabiającego normalną kase.
U niemca filmy 4k kosztują 10 euro nowość 15-20 gdzieś przez pierwsze pare dni. A u nas ? Nieadekwatne do wszystkiego
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
I tu zgadzam się w 99,7%. Sam tak robiłem z płytami DVD po ich uprzednim skopiowaniu, ale nie chciałem teraz o tym pisać by nie być wziętym za Janusza biznesu.:popcorn:

Tak skopiowałem prawie całą kolekcje, tyle, że płyty dalej mam. Kurzą się schowane i nie ma po co do nich wracać, wszystko leci z Shielda. Szybciej, wygodniej.

Pomijając już co kto lubi, to do każdej płyty powinien być dodany kod do ściągniecia wersji cyfrowej, a playery powinny być wyposażone w HDD do ew. kopii i odtwarzania z pliku. Tak jak gry z konsol, lub właśnie takiego Shielda.
Kody już były, ale nie w każdym wydaniu.
Jak ktoś chce na legalu, to płyty trzyma, a odtwarza już z pliku.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
a co ci dają pliki ? a nie płyty ? Tylko proszę cię bez pisania o żonglowaniu płyt... jakaś sensowna zaleta :)
i czemu nie sprzedasz tych płyt jak masz na dysku ? zwróciły by ci sie koszta zakupy kilku dysków ssd
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dałbym Ci takiego Shielda + HDD z ok. 200 filmami, demami, testami i innymi cudami (do dużej kieszeni to zmieścisz, czyli malizna) i musiałbyś sam ocenić o co chodzi. Po prostu komfort, frajda z tego co widzisz, włączasz tv, załączasz tego Shielda (może być jakiś Xiaomi Box) i wyświetla Ci się caaaała biblioteka na ekranie tv/projektora.

Żonglowanie płytami? To też, wiadomo, że szybciej i nie ma co porównywać, ale nie o to tylko chodzi.
Tu masz wszystko, sam musiałbyś sobie ocenić na żywo, czy Ci pasuje takie rozwiązanie.
Pogląd na całą swoją bibliotekę. Dla mnie takie rozwiązanie, to nic innego jak następny etap po tej naszej kolekcjonerce z płytami, fajnie było, fajnie się zbierało, czy to jakieś steelboki, czy inne, półeczka te sprawy, nie mówię nie, a teraz coś nowego po tych wszystkich latach zbierania płyt.
No co więcej można napisać, ja jak to zobaczyłem na żywo w akcji - a też byłem kiedyś przeciwniekiem, to miałem radochę, jak z pierwszych zakupionych 10 płyt BR ; ) Bipo też się mocno tym interesował, namawiałem m.in żeby w końcu spróbował tak swoją kolekcje uporządkować.

Tu masz foty:
http://www.hdtv.com.pl/forum/1500096-post616.html

Nad sprzedażą się zastanawiałem, nawet pisałem i już sporo chętnych było, ale faktycznie jakby kiedyś była jakaś dedykowana salka, to można to ładnie na półkę wrzucić, zawsze to fajnie będzie wyglądać jak figurki chociażby. Nie wiem, pomyślę, na razie leżą schowane.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Niestety to nie uniknione, jeszcze kilka lat I płyty będą tylko w antykwariatach do kupienia. Spadek zakupu nośników fizycznych jest z roku na rok coraz większy.
Ja kupuje filmy na nośnikach bo lubię, tak jak Caparzo napisał raczej czekam na fajna promocje chyba że jest film na który nie mogę się doczekać lub długo trzyma cenę to kupie go w końcu po normalnej.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Jakoś winyle miały upaść a wracają do łask ;P

Póki nie będzie internetu rzędu 100 mb/s, netflixa z dzwiękiem 11.4.2 ;P i sprzętu który to obsłuży to blu raye zawsze będą w modzie.
Niedługo nie będzie nic innego jak netflix, disney, hbo, (c)anal+ i inne dziwadła i w każdym będą jakieś filmy tylko czy to będzie miało mieć sens, płacić kupie siana za każdy serwis streamingowy. Nie będzie jednego worka, nie będzie gwiezdnych wojen gdzie indziej niż u disneja itd.


armani daj adres, niedługo wpadniemy z radiem i heńkiem :D
 

timonek

Member
Bez reklam
Tez uwazam ten trend z netfliksem itp za zly , tacy ludzie tylko czekaja na film obejrza go raz i tyle, nawet do kina nie chodza. A te osoby co sie tu wypowiadaja ile razy mozna ogladac film niech mowia za siebie bo niektorzy lubia wiec wracaja do filmow. Osobiscie wole obejzrzec dobry film niz ta papke telewizyjna. Prawie codziennie ogladam jakis film a premier tyle w kinach nie ma wiec to o czywiste ze trzeba wracac do starszych filmow ;)
Chodze tez do kina na 90 procent filmow potem w domu jak juz je mam to ogladadm wiele razy w ciagu roku to nawet kilkanascie wszystko zalerzy od flmu. A czasem mozna po kilku latatch wrocic do jakiegos filmu i sie bardzo przyjemnie oglada.
Ale to zrozumieja osoby takie jak ja co lubia ogladadc filmy wczuwaja sie w nie i sa jak by w innym swiecie. Reszta osob poprostu oglada i tyle raz i koniec, znam osoby co prawie wogole nie ogladaja na takich to nikt nie zarobi.;)
Wielka szkoda ze ten dzial rynku plyt i odtwarzaczy ma sie zle, oczywiscie nie jestem tez przeciwnikiem internetu ale najlepiej jakby jedno i drugie ze soba bylo na rynku.
Fakt ze troche ceny moze sa za wysokie na nosniki lub nasze zarobki za male ;) bo wtedy moze wiecej osob by kupowalo. Ale fakt ze ekrany mamy coraz wieksze w domach i w cenie biltow do kina dla rodziny mozna kupic plyte. Chodz jak by byly o polowe tansze bylo by naprawde milo.
Jak zawsze cena robi swoje a my nie zarabiamy duzo ;)
 
Ostatnia edycja:

barburian

New member
Bez reklam
To mi namieszaliście w głowie teraz :)
Stoję właśnie przed zakupem nowego odtwarzacza CD/SACD lub
BLU-RAY/SACD bo na czymś muszę odtwarzać swoje kilkaset płyt , a Wy piszecie że to bez sensu i lepiej skopiować wszystko na HDD i odtwarzać z dysku. No i co robić ...
 
Do góry