Jakie są wg Was milowe kroki na drodze rozwoju telewizji ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jakie są wg Was milowe kroki na drodze rozwoju telewizji ?

hdtv.com_.pl_55OLED903_test-31.jpg

Telewizory czarno/białe

Niektórzy podają :

46e4321450a1e6346478fdbc282630ac.jpg

- TV kolorowa,

hdtv.com_.pl_55OLED903_test-28.jpg
- płaskie ekrany,

full-hd-logo-png-5.png

- technologia FHD,

5245585100_1496316860.jpg

- technologia 8K.




- telewizory zwijane

maxresdefault.jpg

- holografia

A wg Was - jakie najważniejsze chwile w rozwoju telewizorów na świecie ?
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Dobrym krokiem byłaby produkcja tv, które przeżyją co najmniej 5 lat bez żadnych problemów. Księgowi liczą kasę mając w d.... fakt, że przeciętnego Kowalskiego nie stać na wydawanie 14k na tv z fajnej półki co dwa lata...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla mnie największym krokiem milowym było wprowadzenie dużych przekątnych. To jest coś o czym myślałem już od najmłodszych lat.
Każdy jeden tv który kupowałem, był tylko krokiem do celu i zawsze czułem niedosyt z tego z tego tytułu.
Celu którego nie dało się w żaden sposób przeskoczyć.
Dziś już nie ma tego problemu. Takie tv są w każdym sklepie, na szczęście.

Obiektywnie natomiast, to naturalnie kolor. Potem już poszło z górki ; )
 

cygan

Member
Trinitron od Sony. Technologia deklasowała konkurencję przez 30 lat. Jakością i geometrią obrazu. Wynik nie do pobicia w XXI wieku. Kropka.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przypomniało mi się jeszcze jedno, mianowicie sukcesywne wprowadzanie formatu 16:9, czyli tzw. "panoramy".
Dzisiaj już nikt nie używa takiego nazewnictwa, ale kiedyś określenie "panorama" w kontekście tv znaczyło bardzo dużo.

Pamiętam te gorące niekończące się dyskusje, a po co to, komu potrzebne itd.
Nigdy nie mogłem tego zrozumieć, bo zawsze byłem wielkim fanem "szerokiego obrazu".
Ta "panorama", to oczywiście nic innego jak 16:9, czyli niemal wszystkie dzisiejsze tv.

Problem był taki, że pojawiały się już na rynku pierwsze tv w tym formacie (16:9), ale nie było materiału (po za filmowym, dvd itp.). Natomiast stacje nadawały dalej w 4:3, co znowu rodziło problemy z wyświetlaniem takiego obrazu na ekranach już panoramicznych.
Tutaj znowu producenci przebijali się w opcjach (trybach) dostosowania żródła 4:3 do ekranu 16:9, czyli inteligentne rozciąganie, zoomowanie itd. ; )

Posiadacze dobrych tv 4:3 (jak chociażby Trinitron, którego też miałem) trzęśli się i usilnie bronili tej przestarzałej proporcji i nigdy tego nie mogłem zrozumieć.

Dlatego dla mnie ten okres przejścia z 4:3 na 16:9, to również był istotny przełom.

Dziś, moim skromny zdaniem następna znacząca zmiana, to faktycznie będzie już jakiś hologram, może 3d bez okularów.
 

ernet

Active member
Bez reklam
1. Przejście z SECAM na PAL
2.Grubość i waga telewizorów. Pamiętam Sony Trinitron, który ważył ponad 96 kg (sic! )
3. Duże przekątne (patrz wyżej ). Pamietam, jak zaczynałem od 24". Podczas/wraz z postępem technologi kupowałem coraz większe aby skończyć obecnie na 65". Do- jescze nie tak dawna (relatywnie)- taka wielkość nie tylko nie była wyobrażalna, ale nawet nie przyszło mi to do głowy ! ;-)

PS.Dopiszcie w Waszych komentarzach, jaki telewizor swój lub rodziców pamietacie ,jako pierwszy.
Aladyn ( cz/b)
 
Ostatnia edycja:

miroski

Member
Jeżeli podejść do tematu literalnie (milowe kroki telewizji) to jest ich moim zdaniem tylko kilka. Przekaz sygnału czarno-białego, kolorowego, przekaz satelitarny (wielki krok umożliwiający odbiór gdzie nie było zasięgu nadajników naziemnych) i przekaz cyfrowy naziemny (zamiast kilku programów - kilka paczek programów). Jeżeli telewizję rozciągnąć na telewizory to podobnie - tv czarno-biały, tv kolorowy i tv z płaskim wyświetlaczem. Pozostałe zmiany to raczej ewolucja. Duże przekątne? Nie pojawiły się nagle, ciągle rosną a ceny spadają. Format 16/9? Już bardziej samo odejście od 4/3 bo coś mam przeczucie, że 16/9 pożyje dużo krócej niż stary format.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nikt nie twierdzi, że duże przekątne pojawiły się nagle.
To była długa i żmudna droga, wiem o tym doskonale, bo nią kroczyłem całe lata zmieniając sukcesywnie tv rok w rok, ale widz polega na tym, że doczekaliśmy czasów, gdzie w końcu technologia pozwala każdemu (z odpowiednim budżetem) zaspokoić oczekiwania właśnie względem wielkości ekranu. Większe przekątne (czyli wszystko od 90" w górę) nie są już marzeniem typowego użytkownika, bo właśnie te +/- 80" jest optymalną przekątną do typowych stricte domowych zastosowań. Pomijając przypadki absurdalnie dużych pomieszczeń/odległości.

Dokładnie ta sama zasada jak przy ekranach projekcyjnych, z tą różnicą, że w tym przypadku już od samego początku mieliśmy możliwość ustalenia dowolnej przekątnej, ale nikt nie korzystał z największych dostępnych ekranów, a dopasowywał jest do odległości. W przypadku tv nie było czego dopasować, byliśmy skazani na małe przekątne i na szczęście dziś już nie ma tego problemu.

Co do 16:9, to nie rozumiem?
Uważasz, że coś tu może się zmienić, na jakiej podstawie?
Ja tu nie widzę rozsądnej alternatywy, owszem mamy 21:9 i ta sprawdza się o niebo lepiej jak 16:9, ale przy monitorach (moje i nie tylko zdanie), ale już przy TV i typowych programach, uważam że jest opti.
 

miroski

Member
"Co do 16:9, to nie rozumiem?
Uważasz, że coś tu może się zmienić, na jakiej podstawie?"

Mam taką przerażającą wizję, że producenci TV, wzorem producentów telefonów, wprowadzą format 18:9. Kto by nie chciał oglądać telewizji na ekranie FullVision, MaxVision czy 4kHD+? ;)
 

WuMike

New member
Bez reklam
Czarno-biały Rubin, z gałką zmiany kanałów z boku skrzyni, niemalże protoplasta telewizji domowej. Uwielbiałem się nim bawić :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dziwne, że nikt nie wspomniał o pilocie. Toć, to dopiero wynalazek.
Pomyśleć, że jeszcze w latach 80-tych tę funkcje pełniły żony, a teraz? :D
Odkurzać nie musi, bo jakieś roomby jeżdzą po salonie, po piwo nie pójdzie bo "masz nogi" i jeszcze trzeba pytać o "zgode" na kolor ścianki audiowizualnej.
Co za czasy ; )
 
Do góry