Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane


NewsyTutaj dodajemy newsy, możliwe, że znajdą się na stronie głównej.

Wróć HDforum > Początek > Newsy > Do 2022 roku telewizory UHD zdominują rynek.
Odpowiedz

Sklep audiovideo.com.pl

Avatar kiki

Meldunek: Mar 2005
Postów: 93,874
Cytuj  
#1
16-05-2018, 13:19
Domyślnie Do 2022 roku telewizory UHD zdominują rynek.

Do 2022 roku telewizory UHD zdominują rynek.


Współcześni konsumenci coraz chętniej wybierają telewizory o większej przekątnej, wynoszącej 65 lub nawet 75 cali. To powoduje zmianę także w zakresie jakości wyświetlanego obrazu. Badania potwierdzają, że w zeszłym roku na świecie sprzedało się więcej telewizorów UHD niż Full HD, a zgodnie z szacunkami do 2022 ich udział w globalnym rynku wzrośnie do 60 proc. Wchodzimy w erę ekranów o ultrawysokiej rozdzielczości, gdzie analizie poddawanych jest coraz więcej czynników, które mają znaczący wpływ zarówno na poprawę jakości obrazu, jak i specyfikację oglądanych treści.
Jeśli ekran – niezależnie od wielkości – nie zachwyca jakością obrazu, użytkownicy nie będą czerpali przyjemności z oglądania. Właśnie dlatego duże telewizory nieuchronnie doprowadziły do wzrostu popytu na Ultra High Definition (4K).
Warto zaznaczyć, że liczba pikseli nie jest jednym wyznacznikiem jakości i zawsze powinna być analizowana wraz z innymi czynnikami. Pod uwagę należy wziąć choćby otoczenie, w jakim znajduje się telewizor oraz oryginalną jakość oglądanej treści.

Telewizor UHD – coś więcej niż FHD


Globalna sprzedaż telewizorów firmy Samsung wg typu rozdzielczości (liczba sprzedanych jednostek)
Jak wynika z badań rynku, przeprowadzonych przez IHS Markit, w zeszłym roku światowa sprzedaż telewizorów UHD po raz pierwszy przewyższyła popyt na ekrany FHD (Full High Definition). Przewiduje się, że w tym roku sprzedaż wyniesie ponad 100 milionów sztuk, co stanowi około 45% całego rynku telewizyjnego. Z kolei w 2022 r. szacowany udział telewizorów UHD osiągnie 60%.
Już w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedaż telewizorów Samsung UHD przekroczyła 50% całkowitej sprzedaży na świecie. W pierwszym kwartale bieżącego roku firma również odnotowała wzrost o ponad 35% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Duży wpływ mają na to telewizory QLED z technologią kropki kwantowej. Jedną z cech tych produktów jest to, że nawet w jasnych pomieszczeniach i przy dużej jasności obrazu barwy nie tracą na intensywności. To istotne, gdyż według badania przeprowadzonego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (ang. The United States Department of Energy – DOE) konsumenci w Stanach Zjednoczonych i Europie zazwyczaj oglądają telewizję w jasnym otoczeniu przy średnim domowym natężeniu oświetlenia wynoszącym 79 luksów.

Jaki jest standard ultrawysokiej rozdzielczości?

Zmiana natężenia jasności obrazu w czasie
Eksperci doradzają konsumentom, zainteresowanym zakupem telewizora, aby zwracali uwagę nie tylko na rozdzielczość, ale także na inne czynniki, które powodują różnice w jasności, kontraście i odbiorze treści. Sposób, w jaki widzowie oglądają telewizję i w jaki eksperci oceniają jej możliwości, jest dziś niezwykle złożony. Telewizor Smart TV powinien być bardziej wszechstronny, ponieważ jego rola i funkcje stale się rozszerzają.

Ulepszone czernie i barwy
Nowym kryterium jakości obrazu jest objętość koloru, która trójwymiarowo, w zależności od zmiennych stopni jasności, mierzy minimalne modyfikacje barwy. Niedawno Verband Deutscher Electrotechnischer (VDE), renomowana niemiecka instytucja certyfikująca potwierdziła, że telewizory QLED osiągają 100 proc. natężenia kolorów. Jest to pierwszy i jedyny na świecie przypadek, w którym telewizor otrzymał takie wyróżnienie.
Telewizory QLED, oparte na technologii kropek kwantowych, dokładnie odwzorowują naturalne kolory niezależnie od poziomu naświetlenia sceny. W modelach Q9F z 2018 roku dzięki technologii HDR można osiągnąć jasność 2000 nitów, co oznacza wynik o 3-4 razy lepszy w porównaniu z konwencjonalnymi odbiornikami. Dzięki temu widzowie otrzymują bardziej realistyczny obraz, co szczególnie widać na przykład podczas oglądania białych, ośnieżonych krajobrazów.
Tegoroczne telewizory QLED firmy Samsung osiągają wysoki poziom kontrastu. Jest to możliwe dzięki poprawie jakości czerni przy jednoczesnym zachowaniu jasności. Model Q9F, który został wyposażony w nową technologię Direct Full Array zapewnia jeszcze wyższy współczynnik kontrastu. W tym przypadku za panelem umieszczono podświetlenie LED, co pozwala precyzyjnie sterować jasnością. Dzięki temu, że bloków LED jest ponad dziesięciokrotnie więcej niż w konwencjonalnych telewizorach, światło może być dostosowywane indywidulanie, co daje subtelniejszą różnicę w czerniach. Ponadto zastosowano algorytm, który precyzyjnie dopasowuje czernie i tym samym dostarcza detale obrazu nawet w szczególnie ciemnych scenach.
Oglądając ciemne sceny w jasnym pomieszczeniu uciążliwe mogą być odbicia rzeczy, które znajdują się w pobliżu ekranu. W telewizorach QLED problem ten został rozwiązany za pomocą powłoki antyrefleksyjnej*. Redukuje ona odblaski, dzięki czemu widz może skupić się na oglądanej treści.
Samsung pracuje również nad rozbudową ekosystemu i rozwojem technologii HDR (High Dynamic Range), która jest integralną funkcją telewizora o ultrawysokiej rozdzielczości. W ubiegłym roku firma opracowała HDR10+, czyli technologię nieco bardziej zaawansowaną niż HDR10, będącą standardem realizacji wideo HDR. HDR10+ to technologia ukazująca optymalny współczynnik kontrastu za pomocą „dynamicznego odwzorowania tonalnego”, które stosuje inny kontrast dla każdej sceny. Samsung poszerza ofertę treści HDR10+ we współpracy z takimi globalnymi firmami jak Amazon, 20th Century Fox, Panasonic czy Warner Bros.

AI poprawia treści

Odpowiednia jakość treści jest tak samo ważna jak specyfikacja telewizora o ultrawysokiej rozdzielczości. Wiele najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z tworzeniem i dostarczaniem treści wideo, takich jak Netflix, YouTube czy różni dostawcy telewizji kablowej, już oferuje kontent UHD. Jednak ze względu na koszty produkcji widzowie nie mogą jeszcze korzystać z treści Ultra High Definition (4K), które byłyby nadawane w telewizji.
Problem polega na tym, że jeśli na dużym ekranie wyświetlana jest treść o niskiej jakości, piksele są zazwyczaj sztucznie powiększane, co powoduje drgania lub utratę wyrazistości obrazu. Samsung rozwiązał ten problem, instalując w tegorocznych telewizorach QLED „Q Engine” – mechanizm oparty na technologii półprzewodnikowej.
Technologia „Q Engine” polega na poprawie jakości obrazu klasy SD (400 tys. pikseli) i FHD (2 mln pikseli) do klasy 4K (8 mln pikseli). W oparciu o sztuczną inteligencję stosuje ona algorytm 5-stopniowy (analiza sygnału obrazu ▷ redukcja szumów ▷ poprawa pierwszego szczegółu ▷ udoskonalenie do 4K ▷ poprawa drugiego szczegółu) w celu podniesienia jakości obrazu i ukazania ukrytych detali.
Ponadto w drugiej połowie roku zostanie wprowadzona technologia 8K AI, która zapewni jeszcze lepszą jakość obrazu i dźwięku.


Ostatnio edytowane przez kiki ; 16-05-2018 o 14:16
Odpowiedź z Cytatem
kiki jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 
Full HD

Avatar Karol1976

Meldunek: Sep 2016
Postów: 366
Cytuj  
#2
16-05-2018, 22:14
Domyślnie

To normalka bo już nie będą nastawiać się na produkcję FULL HD tylko na UHD i rachunek jest prosty że dominacja wzrośnie tv uhd
Odpowiedź z Cytatem
Karol1976 jest online
Wspiera forum

Avatar lolo2

Meldunek: Apr 2013
Postów: 3,715
Skąd: Pomorskie

Cytuj  
#3
17-05-2018, 00:05
Domyślnie

no i ceny 4k chyba sa juz tansze od fullhd

To jest ciekawa propozycja, ciekawe ile jest warta ta nowa manta.

https://www.neo24.pl/manta-65lua58l.html?ceneo_spo=true
__________________
Odpowiedź z Cytatem
lolo2 jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Full HD

Avatar Karol1976

Meldunek: Sep 2016
Postów: 366
Cytuj  
#4
17-05-2018, 20:23
Domyślnie

A przy okazji , może ktoś ma mantę uhd i ogólnie jak one się sprawują ? Może ktoś coś napisze na ten temat ?
Odpowiedź z Cytatem
Karol1976 jest online
Sklep audiovideo.com.pl

Avatar kiki

Meldunek: Mar 2005
Postów: 93,874
Cytuj  
#5
18-05-2018, 01:46
Domyślnie

Jaka cena - taka jakość .
Odpowiedź z Cytatem
kiki jest offline
Wspiera forum

Avatar robertuss

Meldunek: Nov 2007
Postów: 1,568
Skąd: Lublin

Cytuj  
#6
21-05-2018, 09:17
Domyślnie

1999zł mieliśmy ją na magazynie.Jakośc ?? 32 cale sprzedane w dużych ilościach , żaden na serwis nie trafił.
Manta będzie najtańsza na rynku
-1999zł jak Pamiętam
-Dalej to Thomsony 3499zł, Philipsy pewnie podobnie
-Dalej To już firmowe Samsung ,Lg 4199zł


Przypomniał mi się jeszcze Kruger Matz 2999zł Matryce wyczytałem Samsunga??Nie chce mi się wierzyć.Bo Samsung i Lg za 4000tys w nich siedzi Chińczyk lub Tajwan.Można kupić firmę krzach i w niej matryca Samsunga będzie.Za znaną marke trzeba zapłacić i tak dostaniemy matrycę Chińską tak przypuszczam.To nie ta jakość obrazu no ale UHD
__________________
ONKYO TX-NR 5007,Yamaha Ns-777,Ns-333,Paradigm Reference SUB-15 (Piano Black)Ostatnio edytowane przez robertuss ; 21-05-2018 o 11:05
Odpowiedź z Cytatem
robertuss jest offline
Wspiera forum

Avatar lolek126

Meldunek: Dec 2007
Postów: 21,186
Cytuj  
#7
21-05-2018, 09:59
Domyślnie

Cytat:
Napisał kiki Zobacz post
Jaka cena - taka jakość .
Jak mowa jest o TCL już nie piszesz w ten sposób, a również tv są znacząco tańsze od konkurencji... oczywiście, są to lepsze tv co nie zmienia faktu, że są tacy dla których jedna jak i druga marka nie jest do zaakceptowania na chwilę obecną.
__________________
Sony KD-55X8505C,KDL-55HX955,Onkyo TX-NR5010, Denon DBT-3313UD, Marantz SA-KI Pearl Lite. Paradigm Reference studio 60 v5, Paradigm Reference CC-590 v5, MA Gold GX-FX, Velodyne SPL – 1200 ultra.Van den hul D-352 z konfekcją DIY,Hq Ofc ProlinkExclusive,
Van den hul the Flat, Qed reference, Audioquest chocolate.Wireworld ultrafiolet 5. Oehlbach NF 1 Y.Nordost Red Dawn,. Kabl. zasil. PS-Audio AC-3, Audioquest NRG 2x 2szt. , Monster Cabel powerline 200. Listwy zasilające Supra DB-06EU, Belkina.
Odpowiedź z Cytatem
lolek126 jest offline
reklama


Meldunek: Feb 2005
Skąd: hdtv.com.pl

 

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are WłączonyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:56. Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin VBulletin Skin by ForumMonkeys.
Nowy na forum?

 • Regulamin
 • Zapomniałeś hasła?
 • Zarejestruj się.
 • Jak szukać treści.
 • Polityka prywatności
 • Reklama

 • Ciekawe artykuły

 • Czy Hz ma znaczenie?
 • Nie strać danych.
 • Robot co skosi trawnik
 • Zestawy użytkowników
 • Graj w 4K!

 • Testy otwarte

 • Panasonic ET5E test
 • Philips PFL 4007 test
 • Panasonic VT50 test
 • Sharp 70le835 test
 • Samsung ES7000 test
 • Panasonic DT50 test

 • Nasi Partnerzy

 • Cyfrowe atelier

 • Kontakt - hdtv.com.pl - Archiwum - Dyrektywa prywatności - Na górę