Prywatność, bezpieczeństwo. VPN na przykładzie Windscribe VPN. Poradnik/recenzja.

Artur

R2RSTUDIO.EU
Pomagam
16215d1516987309-oled-nowa-propozycja-w-dziale-video-windscribeapp.jpg

Jeszcze do niedawna pojęcie VPN kojarzone było głównie z możliwością skorzystania z oferty zagranicznych stron VOD nieobecnych na naszym rynku. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Serwisy streamingowe zarówno audio jak i video zawitały na dobre do Polski i wydaje się, że termin VPN zniknął nieco z szerszego obiegu a wielu użytkowników przestało korzystać z tego rodzaju usług. Czy słusznie? Co to jest VPN i do czego może służyć?

Co to jest vpn?


Szybką i trafną odpowiedź na to pytanie przyniesie nam Wikipedia: "VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.

Określenie „wirtualna” oznacza, że sieć ta istnieje jedynie jako struktura logiczna działająca w rzeczywistości w ramach sieci publicznej, w odróżnieniu od sieci prywatnej, która powstaje na bazie specjalnie dzierżawionych w tym celu łączy. Pomimo takiego mechanizmu działania stacje końcowe mogą korzystać z VPN dokładnie tak, jak gdyby istniało pomiędzy nimi fizyczne łącze prywatne."

Yyyy po ludzku a jednak skomplikowanie. Można prościej? Szyfrowane połączenie w sieci pomiędzy punktami A i B. Jeśli wysyłacie list pocztą, nie chcielibyście wysłać go bez koperty, ponieważ wszelkie infgormacje w nim zawarte byłyby ogólno dostępne. W przypadku Internetu jest nieco inaczej, co prawda wysyłane informacje nie są widoczne dla wszystkich ale chyba widzieliście film Snowden ?;)

VPN dla Kowalskiego? Prywatność i bezpieczeństwo.


W czasach gdy Internet staje się niemal pełną alternatywą dla świata zewnętrznego warto pomyśleć o tym jak poruszać się w nowym świecie. Czy może istnieją jakieś rozwiązania, które mogą pomóc nam w zachowaniu bezpieczeństwa i prywatności. Czy w ogóle powinienem się tym martwić? Na tak podstawowe pytania każdy z nas powinien odpowiedzieć samemu. Czy w ogóle przeszkadza mu hipotetyczny brak prywatności? Czy dane osobowe są dla mnie wartością, którą trzeba chronić?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco to warto zgłębić temat sieci VPN.
Dlaczego sam zdecydowałem się na korzystanie z VPN? Główną przyczyną jest chęć dostępu do własnej chmury w sposób szyfrowany. Dodatkową zaletą jest faktyczne ograniczenie dostępu do tejże chmury do obszaru kraju. W ustawieniach całkowicie zablokowałem możliwość podłączenia się kogoś, kto nie posiada adresu ip pochodzącego z wybranego przezemnie obszaru, dzięki czemu dodatkowo zwiększam jej bezpieczeństwo.

Kolejnym argumentem "za" była chęć dostępu do treści, które ograniczone są blokadą geolokalizacyjną. W związku z badzo częstymi podróżami pomimo, iż pochodzę z pewnego regionu i płacę za daną usługę bez VPN nie jestem w stanie z niej korzystać. Rozumiem, że firmy bronią się przed tym aby celując z ceną tego samego produktu nie podciąć sobie skrzydeł na bogatszych rynkach, tylko dlaczego odbywa się to moim kosztem. Mogli by przecież autoryzować (jeśli się nie mylę ;) mój MAC adres karty sieciowej dla danej usługi.

Ostatnim argumentem jest prywatność samego przeglądania Internetu. Jeśli korzystacie z serwerów VPN wasz dostawca internetowy widzi jedynie, że łączycie się z serwerem X - w naszym przypadku jest to adres serwera firmy Windscribe a całość ruchu jest szyfrowana.

Jak zacząć - Windscribe VPN


16216d1516987312-oled-nowa-propozycja-w-dziale-video-windscribednld.jpg

Zapewne w niektórych głowach już zaczyna bulgotać a palce zaczynają składać się do wklepania w klawiaturę - to zwykła reklama, co to w ogóle ma być. Przewidziawszy takie zachowania już na wstępie zaznaczę, iż VPN nie musi być płatny, nie musi być w ogóle usługą firmy zewnętrznej. Można samemu stworzyć prywatną sieć korzystając choćby z własnego serwera NAS np tego opisywanego tutaj: http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/1...nology-ds216j-nie-badz-madry-po-szkodzie.html.

Dla chętnych podsyłam kod na darmowy pakiet 50 GB - "50GBFREE" dzięki czemu możecie sprawdzić czy odpowiadają wam usługi Windscribe. Pamiętajcie, nie ważne jakiej firmy usługę wybierzecie. Musicie jej zaufać.

Zaczynając ponownie aby zainstalować program należy ze strony windscribe.com pobrać instalator poprzez kliknięcie Download Windscribe. Następnie należy wybrać opcję, czy chcemy aby aplikacja odnosiła się do całego komputera (wtedy wybieramy znaczek Windowsa) czy tylko do przeglądarki (wszelkie połączenia, programy nie korzystające z tej przeglądarki będą poza łączem VPN). Po kliknięciu odpowiedniej opcji ściągamy program.

Podczas instalacji wybieramy język jaki nam odpowiada np. polski i kontynuujemy. Po zakończeniu i odpaleniu logujemy się i cieszymy się z możliwości podłączenia do VPN.

Moje testy Windscribe VPN.

16217d1516987315-oled-nowa-propozycja-w-dziale-video-windscribespeed.jpg


Korzystam z tego systemu od ponad czterech miesięcy i jak do tej pory jestem zadowolony. Są dwa serwery PL. Jeden, który z moim łączem nie chce za bardzo współpracować. Drugi pozwalający na spokojną pracę. Przeprowadzane testy prędkości na łączu 50 megabit były bardzo powtarzalne. Ping w granicach 60ms oraz prędkości ściągania - stałe 20 mega dochodzące do 35. W przypadku uploadu sprawa wygląda nieco wolniej. Na łączu 5 mega serwer VPN zapewnia mi pewny 1 megabit. Podane wartości były dla mnie minimalne, w większości czasu osiągi były wyższe.

Jeśli jakieś określenia poprzekręcałem to proszę o poprawienie :). Polecam rozeznanie się w temacie i wypróbowanie choćby darmowego planu https://windscribe.com/?affid=4doxgulf. W czasie gdy tworzyłem moją subskrypcję w razie problemów z oprogramowaniem lub serwerami można było anulować ją przez 3 dni od nabycia.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Obejscie geoblockingu - tak, z pewnymi wyjatkami ( sa dostawcy uslug, blacklist-ujacy proxy, np nie zarejestrujesz sie na Movies Anywhere, przy uzyciu powyzszego VPN ),

Prywatnosc - mlehehe :) :) :)

Czy WINDSCRIBE przypadkiem nie jest z Kanady, ktora jest czlonkiem Five Eyes i ktorej oficjalne prawo pozwala/wymusza retencje danych ruchu sieciowego, a pakty wspoldzielenie danych z NSA i agencjami wywiadowczymi pozostalych krajow ukladu ?
Pytanie retoryczne.
Nie wierzcie w brak logow Waszej aktywnosci sieciowej, w przypadku dostawcow uslug VPN z ponizszej listy 14 krajow, ani zadnemu innemu uslugodawcy, jesli reklamuje usluge z jakas restrykcja na okreslona ilosc danych, bo oznacza to, ze musi logowac dane, aby wiedziec ile z nich wykorzystaliscie i czy nie przekroczyliscie limitu.

https://restoreprivacy.com/5-eyes-9-eyes-14-eyes/
https://restoreprivacy.com/vpn-logs-lies/
 
Ostatnia edycja:

Artur

R2RSTUDIO.EU
Pomagam
Dzięki za cenną wiedzę. Postaram się złożyć zapytanie do nich na ten temat zobaczymy co odpowiedzą :).

Odnośnie prywatności to czy nie jest tak, że w PL podnosisz swoją prywatność? NSA tak czy siak ma dostęp do wszystkiego a szyfrowane połączenie w PL pokazuje, że jesteś podłączony tylko do jednego adresu? Dobrze myślę?

Dodatkowo jest opcja skorzystania z funkcji double-hop? Czy ruch ten można też śledzić jak przechodzi przez 2 serwery?
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Dzięki za cenną wiedzę. Postaram się złożyć zapytanie do nich na ten temat zobaczymy co odpowiedzą :).

Odnośnie prywatności to czy nie jest tak, że w PL podnosisz swoją prywatność? NSA tak czy siak ma dostęp do wszystkiego a szyfrowane połączenie w PL pokazuje, że jesteś podłączony tylko do jednego adresu? Dobrze myślę?

Dodatkowo jest opcja skorzystania z funkcji double-hop? Czy ruch ten można też śledzić jak przechodzi przez 2 serwery?

Mysle, ze wystraczy zebys przeczytal najpierw podlinkowane strony.
Jesli ktos szuka anonimowosci w sieci, dzisiaj juz praktycznie nie istniejacej, to od przeszlo dekady uzywa Tor-a. DARMOWEGO. ;)
info : http://en.wikipedia.org/wiki/Tor_(anonymity_network)
Ty propagujesz rozwiazanie komercyjne, w dodaku marne. Jezeli jednak jestes zywo zainteresowany skutecznym rozwiazaniem komercyjnym, to polecam sprawdzic NordVPN.
 
Ostatnia edycja:

Artur

R2RSTUDIO.EU
Pomagam
Tak się składa, że przeczytałem i uważam, że są tam bardzo ciekawe informacje. Jeśli natomiast przeczytałbyś mój wpis, dowiedziałbyś się, że opisuje własne doświadczenie. Ty jako ekspert w temacie mógłbyś odpowiedzieć na moje pytania, które zresztą zacytowałeś w poprzedniej wypowiedzi.

W swoich wpisach nigdzie nie zaznaczam, iż Windscribe jest jedyną i najlepszą opcją, wręcz przeciwnie, wyraźnie napisałem, iż główną zmienną w korzystaniu z jakiegokolwiek dostawcy jest zaufanie.

Myślę również, iż nie wszyscy są tak zaawansowani jak TY i być może nie wiedzą, co to TOR i nie używają go od dekady, bo to takie oczywiste. Wpis w żadnym stopniu nie skupia się na samej anonimowości.

Marne to są moim zdaniem wstawki adwersarzy właśnie na takim poziomie. Propaguję rozmowę o bezpieczeństwie, anonimowości i innych korzyściach i być może problemach płynących z VPN. Ponownie, jakbyś przeczytał to co napisałem, to zauważyłbyś, iż wskazuję, że VPN można zrobić samemu całkowicie za darmo, bez udziału osób trzecich czy firm gdzie Windscribe także oferuje darmową wersję. Wolisz VPN Nord? Nie mam nic na przeciw, znowu sprawa wraca do tego co napisałem - zaufanie do firmy, że właśnie ona robi to co mówi, że robi.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Z jednej strony, czy cywilizowanemu spoleczenstwu potrzebna jest anonimowosc w sieci? Bo do czego sie ja uzywa? Na mysl mi przychodza same zle rzeczy.

Na co mi czy tobie Arturze "lepsza" prywatnosc w sieci, przeciez mozliwosc kozystania z sieci w takim stopniu jaki mamy jest wystarczajaca.
Ps. Doczytalem, "geolokalizacja" jedyny aspekt mowiacy za VPN.

Rozumiem chinczykow czy inne kraje z cenzura. Jak rozmawiam ze swoimi klientami z chin to wkolko zabawy z vpn whatsappem i wechatem.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Tak się składa, że przeczytałem i uważam, że są tam bardzo ciekawe informacje. Jeśli natomiast przeczytałbyś mój wpis, dowiedziałbyś się, że opisuje własne doświadczenie. Ty jako ekspert w temacie mógłbyś odpowiedzieć na moje pytania, które zresztą zacytowałeś w poprzedniej wypowiedzi.

W swoich wpisach nigdzie nie zaznaczam, iż Windscribe jest jedyną i najlepszą opcją, wręcz przeciwnie, wyraźnie napisałem, iż główną zmienną w korzystaniu z jakiegokolwiek dostawcy jest zaufanie.

Myślę również, iż nie wszyscy są tak zaawansowani jak TY i być może nie wiedzą, co to TOR i nie używają go od dekady, bo to takie oczywiste. Wpis w żadnym stopniu nie skupia się na samej anonimowości.

Marne to są moim zdaniem wstawki adwersarzy właśnie na takim poziomie. Propaguję rozmowę o bezpieczeństwie, anonimowości i innych korzyściach i być może problemach płynących z VPN. Ponownie, jakbyś przeczytał to co napisałem, to zauważyłbyś, iż wskazuję, że VPN można zrobić samemu całkowicie za darmo, bez udziału osób trzecich czy firm gdzie Windscribe także oferuje darmową wersję. Wolisz VPN Nord? Nie mam nic na przeciw, znowu sprawa wraca do tego co napisałem - zaufanie do firmy, że właśnie ona robi to co mówi, że robi.

Przeczytałem to co napisałeś.
To co nazywasz "wpisem" jest zwykla kryptoreklama. Myślalem, że skoro prowadzisz forum, to możesz sobie pozwolić na oznaczenie tekstu, jako reklamowego, a nie udawac, że jest on wpisem użytkownika, który chce coś doradzić, czy artykułem informacyjnym, bo taki powinien proponować więcej niż jednego usługodawce, wskazać ich wady, zalety, albo istotne różnice. Nic mi do tego. Twój VPN jest tak samo, albo prawie tak samo dobry jak pozostałe.

Nie jestem ekspertem, ale mam pewne doświadczenie.
Nie odpowiedziałem na pytania, bo odpowiedzi są oczywiste i zawarte w podlinkowanych materiałach. Pytasz o Double hop w jednym zdaniu z Torem? ;)
Pytasz czy jest to 100% metoda, kiedy podlinkowane teksty, bądź zawarte w nich odnośniki, wskazują na sytuacje, czy okoliczności, w których nie jest bezpieczna.
Napisałem dlaczego polecam NordVPN, pomimo iż nikt mi za to nie placi. Ponieważ działa tam, gdzie Windscreen nie da rady.
Podałem konkretny przykład, który akurat powinien interesować uczestnikow forum o profilu HDTV. Spróbuj zarejestrować konto na Movies Anywhere. Co to za usługa i do czego służy, być może, na chwilę obecną, wie tylko 1 promil użytkowników tego forum, w europie zachodniej będzie to 3 rzędy wielkości większy udział. Na polskich użytkowników z pewnością też przyjdzie czas. Wyjaśniam więc, że jest to najważniejszy, bo skupiający 4 głównych dostawców kontentu online i prawie wszystkich studiów filmowych, magazyn filmów. Kto redeemuje UV-kody, ten powinien czym prędzej się zarejestrować. Niestety usługa obecnie przeznaczona jest wyłącznie dla rezydentów USA i serwery WINDSCRIBE (i innych VPN-ow) są rozpoznawane jako proxy, po czym następuje odmowa rejestracji konta. Z niektórych serwerów Norda natomiast się to udaje. Teraz Ty możesz przedstawić swój rzeczowy kontrargument. Czego nie zrobię przy użyciu NordVPN, co dokonac można Winscribem?
 
Ostatnia edycja:

Artur

R2RSTUDIO.EU
Pomagam
Czyli Każdy Twój wpis lub wpis kogoś innego to Twoim zdaniem kryptoreklama. Ok, możesz określać jak chcesz. Idąc tą kategorią nie wiem dlaczego udajesz, że nie reklamujesz wszystkiego o czym gdziekolwiek piszesz. Mnie nikt za ten wpis nie zapłacił i podkreślam w nim, że są to moje doświadczenia, ale widzę, że masz większą wiedzę na ten temat i nie mogę mieć własnych doświadczeń. To, że dla Ciebie jest coś oczywiste, nie znaczy, że jest dla innych.

Cały czas coś Ci się myli, ponieważ nigdzie nie twierdzę, że Windscribe jest najlepszy i reszta narzędzi jest słaba to raczej Ty napisałeś, że jest mierny. Z tego co pamiętam to podziękowałem Tobie za linki i za wiedzę i po to był ten pierwszy wpis.

Zapewne jak będę miał wystarczająco szybkie łącze i wiedzę to postawie własny VPN na serwerze NAS. Korzystasz z innego VPN i jesteś zadowolony? Bardzo dobrze, bo to o to chodzi.

P.S. Nie bardzo wiem gdzie zapytałem w jednym zdaniu o TOR i Double hop



Z jednej strony, czy cywilizowanemu spoleczenstwu potrzebna jest anonimowosc w sieci? Bo do czego sie ja uzywa? Na mysl mi przychodza same zle rzeczy.

Na co mi czy tobie Arturze "lepsza" prywatnosc w sieci, przeciez mozliwosc kozystania z sieci w takim stopniu jaki mamy jest wystarczajaca.
Ps. Doczytalem, "geolokalizacja" jedyny aspekt mowiacy za VPN.

Rozumiem chinczykow czy inne kraje z cenzura. Jak rozmawiam ze swoimi klientami z chin to wkolko zabawy z vpn whatsappem i wechatem.

Przeczytaj proszę akapit zaczynający się od "Dlaczego sam zdecydowałem się na korzystanie z VPN? "
 
Ostatnia edycja:

dario888

New member
Czyli Każdy Twój wpis lub wpis kogoś innego to Twoim zdaniem kryptoreklama. Ok, możesz określać jak chcesz. Idąc tą kategorią nie wiem dlaczego udajesz, że nie reklamujesz wszystkiego o czym gdziekolwiek piszesz. Mnie nikt za ten wpis nie zapłacił i podkreślam w nim, że są to moje doświadczenia, ale widzę, że masz większą wiedzę na ten temat i nie mogę mieć własnych doświadczeń. To, że dla Ciebie jest coś oczywiste, nie znaczy, że jest dla innych.
Jak we wpisie są jakieś reflinki to jest to reklama.
Przecież sam przyznajesz, że:
zawiera się kod afiliacyjny, który wspomoże mnie za każdym razem, kiedy ktoś wykupi z niego subskrypcję
Masz płacone za to jeżeli reklama okaże się być skuteczna i ktoś kupi produkt.


Z innej beczki:

Czy za Windscribe da się zapłacić anonimową walutą (Monero, Zcash)?
Czy do wykonania płatności za Windscribe jest potrzebne posłużenie się skrzynką emailową?
 

Artur

R2RSTUDIO.EU
Pomagam
A co jest napisane przy linku? Może zacytuj do końca.

zawiera się kod afiliacyjny, który wspomoże mnie za każdym razem, kiedy ktoś wykupi z niego subskrypcję. Jeśli macie obiekcje co do tej metody wystarczy wykasować końcówkę adresu.

Poza tym nie widzę żadnego problemu, specjalnie dla ogrodników linki usunięte :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry