To będzie kolejny milowy krok w jakości rozwoju telewizji na świecie..

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To będzie kolejny milowy krok w jakości rozwoju telewizji na świecie.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 - w jakości 8k i z prędkością 240 klatek/sekundę

Jakość 8 K dopadnie nas wcześniej niż ktoś przypuszcza. NHK z Japonii opracowała kamerę, która daje niesamowite możliwości dla realizacji transmisji z następnych igrzysk olimpijskich.

Telewizja NHK deklaruje, że obraz w rozdzielczości 8K będzie w każdym domu.
Pierwsze testy z poprzednich Igrzysk w Rio Olimpiady wypadły pomyślnie , ale to jest nic w porównaniu z tym co NHK obecnie rozwija.
Bo nowa kamera zdolna jest wykonania obrazów w jakości 8K w 240 klatek na sekundę.
A wszystko ma być transmitowane za pośrednictwem satelity.

Kamera będzie gotowa do Tokio w 2020 roku, a jej system częstotliwości odświeżania będzie zdolny uchwycić każdy szczegół nawet w najszybszym ruchu.Zapewni niesamowitą precyzję obrazu również podczas zwolnionej prezentacji ruchu.
Oczywiście będzie to możliwe na ekranach telewizorów z technologią 8K.
Oczekuje się, że produkcja ekranów w tej technologii ruszy w 2019 roku.
Źródło: NHK
 

cygan

Member
Za dwa lata w MM pewnie pierwszy model będzie na wystawce, min.80cali za jakieś 50tys.zł...:) pytanie, czy będą wogóle istniały tv mniejsze niż 80cali w 8k? Kubatura mieszkań generalnie nie pozwoli w Polsce na popularność tej rozdzielczości. Skoro teraz brak mniejszych 4K niż 40, to dla 8K wątpię, że ktoś wypuści "maleństwo" 65cali. Tak jak pisałem kiedyś, 8K to sztuka dla sztuki dla przeciętnego Kowalskiego.
 

denbi

New member
Tak. Tylko patrząc na te wszystkie kalkulatory to od takiego 55 cali 8k trzeba będzie siedzieć w odległości max 100 cm skoro teraz 4k 65 cali poleca się do odległości 2.5 metra. :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tu o marketing chodzi a nie o to, kto z jakiej odleglosci ma siedziec.

Te wszystkie nowe szyldy 8k, nowe telewizory... to skloni mase ludzi do wymiany swoich telewizorow. Wiec sprzedaz wzrosnie.
 

denbi

New member
Może nie wzrośnie ale będzie kręcić się dalej. Gdzieś te stare 4k i FHD będą musiały trafić. Jeśli oczywiście nie zepsują się zaraz po gwarancji.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja poproszę wypasione VR oraz hologramy do wyboru :D

Prosze, obraz podobno jak zywy.

1348066094664_16_11479_001.JPG
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tu o marketing chodzi a nie o to, kto z jakiej odleglosci ma siedziec.

Te wszystkie nowe szyldy 8k, nowe telewizory... to skloni mase ludzi do wymiany swoich telewizorow. Wiec sprzedaz wzrosnie.

Lolo powiedz uczciwie jak kupisz dzisiaj sobie fajny tv 4k 65 cali to za dwa lata wymienisz go żeby mieć 8k ... nie wspominając że będzie droższy znaczenie przez pierwsze 2 lata jak wejdą takie tv.. myślę że ludzie będą mieli ciekawsze pomysły na wydanie kasy..
Wg mnie ludziom nie jest potrzebne 8k czy 16 k ... ludziom jest potrzebne dzisiaj żeby dobre tv 75 cali powiedzmy kosztowały w granicach 15 tys zł a obraz jaki dają kablówki itp żeby był o to prawdziwe chociaż FHD .. to jest potrzebne bo na 65 calach 8k nie zobaczysz nic więcej niż to co widzisz przy 4k w takim rozmiarze, chyba że głowę wsadzisz do tv :)
Co jakiś czas dostaje materiały z kamery 4k to jak oglądam na tv 55 calowym to z metra żeby zobaczyć więcej szczegółów ...:)

Ale w tym wszystkim nie chodzi o 8k o 16 k itp tylko chodzi żeby ludziom znowu zrobić z mózgu .... sieczkę.. bo piep.. o 8k a ja w tv z C+ nawet nie mam prawdziwego FHD... nowe filmy (premierowe) niektóre są w takiej jakości ze idzie się wyż.. więc co dopiero jak to wygląda na 75 czy 80 calach..
 
Ostatnia edycja:

cygan

Member
Kupią kupią :) My nie, bo znamy się na tym. Wiemy, co i kiedy jest nam potrzebne. Producenci z chęcią zlikwidowaliby takie fora :) Mniejsza wiedza, to i więcej kitu klientowi wciśniesz ;)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Lolek dokladnie chodzi mi o ta sieczke z mozgu ale nie tylko.

Widzisz nie mamy w polsce praktycznie zadnego nadawania satelitarnego w 4k. A idz do sklepu to jaki TV ci wcisna?
Tak samo bedzie 8k, pojdziesz do sklepu na demowkach zobaczysz materialy oczywiscie w 8k, z boku postawia tv 4k z demowkami 4k albo gorszymi aby specjalnie pokazac roznice w obrazie. I ludziska beda kupowac 8k.

Dodatkowo koncerny zacza inwestowac wieksza kase w rozwoj matryc 8k niz 4k i zapewne bedzie roznica w czerni, kontrascie itp. Specjalnie uposledza matryce 4k.

Wiec za 2 lata wchodza tv 8k, za 4 lata zrobia ceny dla ludzi z portfelem a za 6lat beda w cenie dzisiejszych 4k z ta roznica ze matryce beda bardziej rozwiniete niz w 4k aby byla roznica.



Wiec myslenie ze obraz 8k na 55" czy 65" bedzie taki sam jak w 4k jest bledne. Daje se reke uciac ze bedzie roznica coraz wieksza. I to nie z powodu technologii tylko z powodu ekonomii.

Ja bym tak zrobil.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Na pewno tak będą robić jak napisałeś to jest pewne.. różnica w obrazie będzie tylko wtedy jak będzie z bliska oglądał.. przy 55-65 calach jak odejdziesz na 3-4 m.. nie zobaczysz nic więcej.. na tv FHD pewnych szczegółów nie zobaczysz z odl. 3,5 na tv 55 calach.. jestem w stanie się z Tobą o to założyć a już kilka takich zakładów wygrałem ze znajomymi.. jak im pościłem z filmów pewne szczegóły które było widać dopiero kiedy się podeszło pod sam tv bo z odl. 3,5 nie było widać tego.. a im większa rozdzielczość ekranu to tym trudniej takie niuanse zauważyć.
Dla mnie dzisiaj ważniejsze od 8 k jest to co pisałem wcześniej czyli żeby tv 4k 75-80 cali były powiedzmy w okolicach 15 tys. i to te które teraz są powiedzmy po 25 tysi i obraz w kablówkach itp żeby był taki jak i jest na filmach z BR i to wystarczy mi na dzisiaj... i nie tylko na dzisiaj.. a obraz np. z kablówki itp. 4k to może się doczekam jak będę na emeryturze.. Skoro tyle czasu minęło i jeszcze nie możemy doczekać się prawdziwego FHD w tv..
 

brodacz

Active member
Bez reklam
8k to pieśń dalszej przyszłości niż sugeruje NHK (znacznie dalszej). Dlaczego? Wąskim gardłem stają się matryce, procesory i karty pamięci. Dlaczego 4k rozwija się pomimo braku nadawców? Bo już bez problemu możemy kręcič takie materiały smartfonami czy sportowymi kamerkami typu GoPro. Jak nie my to inni wrzucają to na YT a my mamy radochę. Niestety, koszty sprzętu pod rejestrację filmów 32 Mpx są niewyobrażalne. Żaden obiektyw telefonu komórkowego nie jest w stanie obsłużyć poprawnie takiej rozdzielczości. Matryca nawet 2/3" miałaby straszny problem z czułością (a przecież obecnie stosuje się jeszcze mniejsze). Karty pamięci od przeszło roku zamiast tanieć to drożeją. Do tego powinny mieć nieprzeciętną pojemność przy prędkości minimum U3. A teraz wyobraźcie sobie 10-cio rdzeniowy procek, który to obrabia. Akumulator pożarłby szybciej, niż zdążylibyśmy nacisnąć klawisz "record".
Zatem spokojnie, bez obaw. Świat elektroniki już nie pruje tak do przodu jak jeszcze 10 lat temu. Jeśli nawet ktoś wypuści takie telewizory, to tylko po to by oglądać na nich zdjęcia.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak wchodziły telewizory full hd też tak mówili, jak weszły telewizory 4K tę podobne opinie. Ale odwrotu nie ma. Jak się tylko uda pokonać barierę transmisji i ceny się skomercjalizują - to resztę na początek załatwi streamowanie sygnału via internet.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Kiki tym razem nie masz racji. Tu wąskim gardłem zaczynają być prawa fizyki i dostępne materiały. O ile wyprodukowanie kamery 8k/240 profi już dziś jest wykonalne, ale niebywale kosztowne, o tyle za względu na wielkość senseli przy jednoczesnym spadku ich czułości wyprodukowanie matrycy światłoczułej o takiej wielkiści, jaka jest akceptowalna w smartfonach, jest i będzie jeszcze długo kosmicznie drogie, by nie powiedzieć niemożliwe. Nokia 808 miala rozdzielczość 41Mpx, ale wynikowa rozdzielczość zdjęć była zupełnie inna. Nawet puszki z matrycami APS-C o rozdzielczości 24Mpx nie dawały początkowo przewagi ostrości nad 16-to megowymi.
A teraz bitrate. Obecne BD 4k w najlepszej jakości dają 128Mb/s. Jeśli naiwnie założymy, že pozostanie ten sam kodek, to wartość strumienia dla 8k/240 musiałaby być prawie 20x większa! Nawet przyjmując, że wystrarczy tyle klatek co obecnie to smartfony musiałyby dawać zapis na pozomie 100 Mb/s czyli 800MB na minutę. To ogromne obciąże nie dla procka i karty SD, Już dziś wysokiej klasy lustrzanki czy bezlusterkowce nagrywajace 4k mają info, że mogą się przegrzewać i nastąpi samoistne wyłączenie a co dopiero upakowany plaster smarka. Amatorski sprzęt nie wydoli takich parametrów jeszcze przez co najmniej 10 lat.
 
Do góry