Lepsza jakość obrazu - FullHd umiera, 3D umiera, zakrzywiona technologia umiera !

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Lepsza jakość obrazu - FullHd umiera, 3D umiera, zakrzywiona technologia umiera !
002_sharp-ifa-20111.jpg

Lepsza jakość obrazu

Inteligentne telewizory są wciąż wokół ale dobra wiadomość to taka, że praca inżynierów skierowane są na wysoką jakość obrazu. Telewizory 3D są martwe, zakrzywione umierają i fulhd umierają.
I to wszystko pomimo ogromnych nakładów pracy producentów. Jest to kosztowny błąd, więc jest rzeczą naturalną, że firmy starają się uzyskać zwrot z inwestycji.

Potrzebne są nowe nagłówki i cieszymy się informacją, że producenci zdecydowali się ponownie skupić całe serce na jakości obrazu.

Można argumentować, że wszystko zaczęło się od Ultra HD ale przemysł szybko zdał sobie sprawę, że to za mało aby konsumenci naprawdę byli podekscytowani. Przy tym wszystkim, korzyści tracą producenci poprzez malejące przychody.


Więc przemysł zaczął mówić oprócz lepszej jakości czyli nie tylko 4K ale jeszcze o "lepszych pikselach".
Poprawiają one kontrast, mają szerszy zakres dynamiki i lepsze kolory.
Sytuacja ta doprowadziła do powstania HDR (High Dynamic Range) i przestrzeni barw Rec.2020 które powinny być rozumiane jako ambitny cel do roku 2020 - stąd nazwa.
Definiując te cele - i ratyfikacji je jako norma - gracze przemysłu są zachęcani do ich spełnienia.

colorgamuts.jpg

W bardziej konkretny sposób przemysł chce poprawić kolory na naszym telewizorze z obecnej przestrzeni barwowej Rec.709, które zostały wykorzystane do treści HD, aby przejść do Rec.2020 i dać szacunkowo duży skok. Ocenia się że Rec.709 obejmuje mniej więcej 33% widocznych kolorów (dla ludzkiego oka), natomiast Rec.2020 obejmuje mniej więcej 75%. Producenci telewizyjni zaś są mniej więcej w połowie drogi pokrycia barw DCI-P3, która posiada około 50% widocznych kolorów. Przy Rec.2020 musimy również znacząco podwyższyć luminancję, co oznacza, że ​​zakres dynamiki wyświetlacza musi zostać rozszerzony.

HDR stanowi więc nowy etap w branży. Każdy producent ma swój własny program. Ponieważ HDR to zupełnie nowy fundament dla standardów wideo - od aparatu przez studia do wyświetlaczy - ma zachęcać producentów gonić najwyższy cel. HDR jest większą rewolucją w TV / filmach / grach niż większość innych realizacji.


HDR pomógł już pobudzić popyt na OLED TV, które wyznaczają nowy standard jakości obrazu oraz przyspieszył przyjęcie kropek kwantowych w wyświetlaczach LCD. Ambitne wartości docelowe w formatach HDR pomogą przyspieszyć innowacje w zakresie wyświetlaczy i prowadzić do całkowicie nowych typów i odmian - technologii wyświetlania.

Ultra HD to był dopiero pierwszy krok do zdecydowanej poprawi jakości obrazu.
Drugi krok to HDR. Stagnacji nie będzie bo za kilka lat od teraz, przemysł będzie przechodził na jakość i rozdzielczość 8K i HFR - które poprawią odtwarzanie ruchu drastycznie.
Oczywiście, jako konsument chcesz mieć wszystko w jednym pakiecie, ale znając wcześniej plan co Cię czeka sprawi, że masz ​​możliwość podjęcia świadomej i racjonalnej decyzji.


Są 4 formaty HDR - zbyt wiele?

Nie jest to wojna formatów jak Betamax vs. VHS czy HD-DVD vs Blu-ray. Jako konsument nie jesteś zobowiązany do dokonania wyboru w oparciu o wyłączność. Ale musisz wiedzieć, że telewizory obsługuje więcej niż jeden format HDR.
Jako konsument będziesz musiał gruntownie to rozważyć przed dokonaniem zakupu.

W 4 formaty HDR są:
HDR10
Dolby Vision
GWS (HLG)
Zaawansowane HDR Technicolor



Dolby Vision jest najbardziej elastycznym formatem, podczas gdy format GWS (HLG) został opracowany, aby doprowadzić HDR do transmisji telewizyjnych. Powodem, dla którego nadawcy wymagają oddzielnego formatu jest ograniczona przepustowość w sieciach transmisji TV.
BBC/NHK opracowali format, który można zamieścić informacje HDR w standardowym nadawanym sygnale. Dolby Vision może technicznie służyć temu samemu celowi, ale do tej pory pomijane było przez nadawców. Format Technicolor ma niewielki zakres i może być może być ignorowane na obecnym etapie, ale nigdy nie mów nigdy.
Najszerzej przyjętym formatem w tej chwili jest format otwarty HDR10, który jest obsługiwany przez wszystkie telewizory HDR.

4 formaty HDR mogą współistnieć, ale każdy z nich oferuje inne korzyści. Firmy wiedzą - zwłaszcza Dolby - że jeśli wygra tą bitwę będzie odgrywać ważną rolę w przemyśle telewizyjnym przez wiele kolejnych lat.
Samsung zaś pracuje nad swoim (piątym HDR ?) dodając dynamiczne metadane do formatu HDR10 aby umożliwić optymalizację jakości obrazu w oparciu o tryb scena-by-scena.


Jeden wielki znak zapytania dotyczy Apple.
Producenci TV wydaje się - wybrali swoje sojusze i to samo można powiedzieć o głównych firmach strumieniowych (Netflix, Amazon, YouTube). Większość nadawców będzie decydować się na stosowanie HLG. Google, Amazon i Roku odkryły również swoje karty, ale co Apple?
Najcenniejsza firma na świecie działa od lat w największych usługach strumieniowych (iTunes) i
systemie operacyjnym Apple TV. Czy Apple wesprze jeden z istniejących formatów czy wprowadzi nowy? Piąty format?
Zobaczymy....
faltpanelshd
 

enocyl

Banned
Dlaczego mój poprzedni post został skasowany?
Zadam pytanie raz jeszcze:
Jak to jest z HDR? Pisałeś wcześniej, że jest szkodliwy dla oczu (zdrowia), a tutaj nazywasz go drugim krokiem co do zdecydowanej poprawy obrazu?
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Beznadziejny post, pełno filmów np.3D i powstają nowe. Kto powiedział, że technologia umiera. Już biegnę by kupić to 4K HDR bo to nowość i trzeba mieć. Może za kilka lat, na pewno nie teraz now.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Odpowiadam:
Jedno nie ma nic wspólnego z drugim.

Powstają filmy 3D jedynie dla kina.
Technologia 3D została wstrzymana i na bazie urządzeń i na badzie softu OFICJALNIE !
Artykuł niczego nie nakazuje a pokazuje kierunki.
 
Ostatnia edycja:

enocyl

Banned
Odpowiadam:
Jedno nie ma nic wspólnego z drugim.

Powstają filmy 3D jedynie dla kina.
Technologia 3D została wstrzymana i na bazie urządzeń i na badzie softu OFICJALNIE !
Artykuł niczego nie nakazuje a pokazuje kierunki.
A co z moim pytaniem o HDR? Ciekawy jestem co o nim teraz sądzisz. Pewnie nie tylko ja chcę wiedzieć. Jesteś najbardziej kompetentną osobą tutaj i Twoje zdanie wiele znaczy i zapewne pomoże zrozumieć innym jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą HDR. Post jak najbardziej związany z tematem i przydałby się odpowiedź. Dziękuję z góry Krzysztofie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie zmienia to mojej opinii i innych autorów tekstów których czytałem z Anglii i w Danii też. HDR wg. mnie męczy wzrok wieczorami bo daje większy kontrast , jasność i ostrość. Producenci - jest opisane - szukają wg niech nowych kierunków do poprawy jakości lub do zmiany jakości obrazu z przyczyn estetycznych i również ekonomicznych (też jest opisane).

Moja osobista ocena jest taka jak pisałem jeszcze gdy 4K nie było.
Że technologia 4K jest przejściowym etapem - wymuszonym również względami ekonomicznymi - do jakości 8K, którą miałem okazję oglądać wiele razy. Ci którzy bywają na targach IFa w Berlinie czy Ces w Las Vegas - również. Pierwsze transmisje pokazowe już ruszyły a NHK największy potentat i promotor jakości inwestuje wyłącznie w 8K.
Igrzyska w Tokyo mają już być transmitowane w 8K.

Na dziś osobiście wybieram 4K nad fullhd którego byłem ogromnym zwolennikiem i jako jeden z pierwszych w Polsce jeździłem osobiście na pokazy po różnych miastach w Polsce (Warszawa. Łódź , Wrocław, Lublin, Gdańsk, Toruń itd... pokazując jakość fullhd na pierwszym telewizorze 40" JVC.
Opinie były podobne jak teraz przy 4 K i pewnie za 5-8 lat przy 8K.
Że na świecie to może, może ale w Polsce to 100 lat.
A okazuje się że Polska nie jest zaściankiem Europy.

Wracając do HDR - to wspaniale to wygląda na projektorach JVC czy Sim.
W dzień również na telewizorach.
 

nowy57

Member
Nie zmienia to mojej opinii i innych autorów tekstów których czytałem z Anglii i w Danii też. HDR wg. mnie męczy wzrok wieczorami bo daje większy kontrast , jasność i ostrość. Producenci - jest opisane - szukają wg niech nowych kierunków do poprawy jakości lub do zmiany jakości obrazu z przyczyn estetycznych i również ekonomicznych (też jest opisane).

Moja osobista ocena jest taka jak pisałem jeszcze gdy 4K nie było.
Że technologia 4K jest przejściowym etapem - wymuszonym również względami ekonomicznymi - do jakości 8K, którą miałem okazję oglądać wiele razy. Ci którzy bywają na targach IFa w Berlinie czy Ces w Las Vegas - również. Pierwsze transmisje pokazowe już ruszyły a NHK największy potentat i promotor jakości inwestuje wyłącznie w 8K.
Igrzyska w Tokyo mają już być transmitowane w 8K.

Na dziś osobiście wybieram 4K nad fullhd którego byłem ogromnym zwolennikiem i jako jeden z pierwszych w Polsce jeździłem osobiście na pokazy po różnych miastach w Polsce (Warszawa. Łódź , Wrocław, Lublin, Gdańsk, Toruń itd... pokazując jakość fullhd na pierwszym telewizorze 40" JVC.
Opinie były podobne jak teraz przy 4 K i pewnie za 5-8 lat przy 8K.
Że na świecie to może, może ale w Polsce to 100 lat.
A okazuje się że Polska nie jest zaściankiem Europy.

Wracając do HDR - to wspaniale to wygląda na projektorach JVC czy Sim.
W dzień również na telewizorach.

czesc
jaki TV na dzis oferuja jakosc godną "jutra" ?
wielkosc od 70" +
 

Tonito

New member
Odpowiadam:
Jedno nie ma nic wspólnego z drugim.

Powstają filmy 3D jedynie dla kina.
Technologia 3D została wstrzymana i na bazie urządzeń i na badzie softu OFICJALNIE !
Artykuł niczego nie nakazuje a pokazuje kierunki.

Bzdury!

Wszystkie nowe (tanie) modele UHD playerow PANASONIC DMP-UB400, UB310 i UB300 maja wsparcie dla 3D!

W Czechach sa kazdy miesiac wypusciane nowe tytuly 3D Blu Ray! Watpie, ze w Polsce jest inaczej ...

I lepsza jakosc obrazu? Gdzie? Mamy rok 2017 i 4K LCD panele maja 50Hz, maximalnie 60Hz!

P.S. Ile rzeczy jest dostepnych w NATYWNYM 4K?
 

krzyszy691

New member
#6 Poprawiając jakość obrazu (zakup tv 4k) nie należy zapominać o poprawieniu jakości "akustyki oświetlenia" w pomieszczeniu, w którym ogląda się obraz (HDR).
 

nowy57

Member
zapytam jeszcze raz :

jest na dzis jakis naprawde godny jakosciowo TV lcd w wielkosci od 70" +

to na czym mi zalezy
czern
kąty boczne
kolory
najlepiej full led zeby bylo rownomierne podswietlenie

thx .
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Masz prosty wybór - Sony 75XD9405 za 23999 zł z kalibracją.
Ci którzy nabyli są uśmiechnięci i zadowoleni.
 
Do góry