Nowe telewizory Samsung QLED - stagnacja, ewolucja czy rewolucja ? Modele na rok 2017 QLED są to panele LCD. Nic dodać, nic ująć.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nowe telewizory Samsung QLED - stagnacja, ewolucja czy rewolucja ?
Modele na rok 2017 QLED są to panele LCD. Nic dodać, nic ująć.


samsungces2017handson-6l.jpg

Na targach CES 2017, Samsung uruchomił swoje pierwsze modele telewizorów "QLED".
Oferta opiewa topowy model Q9 (płaski!), modele serii Q8 i Q7. Jednak Samsung QLED nie jest dokładnie takim przełomem, na jaki wielu oczekuje.
Oto pierwsze wrażenia.

QLED - czyli co nowego ?

Pierwsza rzecz, którą powinieneś wiedzieć jest to, że w 2017 roku QLED będzie znaczyć telewizor LCD z kropkami kwantowymi. Niestety nie jest to jeszcze oczekiwana technologia, która ma się przekładać na synonim nazwy QLED. Chociaż poczyniono pewne działania tworzenia zupełnie nowej własnej technologii wyświetlania, emitującej kropki kwantowe wewnętrznie to mimo nazwy QLED nie jest to. Obecnie są to panele LCD. Nic dodać, nic ująć.

Samsung mówi, że wybrał technologię "QLED", ponieważ stanowić ona będzie w przyszłości duży krok naprzód. Co oznacza "duży" ? To oczywiście kwestia perspektywy.
Firma dodała, że ​​widzi termin QLED, który ma odnosić się do "całej kategorii produktów kwantowych kropek", co oznacza, że ​​może być używana nawet na telewizorach konkurencji (Np TCL).

W przeszłości firma z Korei Południowej wykreowała nazwę dla LCD - LED, a następnie SUHD, a teraz QLED. Zazwyczaj przemysł miał jasną nomenklaturę definiowania technologii wyświetlania przez aktywny element, stosowany do regulowania odcieni szarości.

W nowych modelach istnieją 2 ważne zmiany techniczne w stosunku do modeli 2016 LCD.

Pierwsze opracowanie dotyczy kątów widzenia. W 2017 w panelach LCD, Samsung podzielić ma każdy piksel na dwa. Technika ta jest znana w przemyśle jako struktura podwójnego piksela i pokazywana w przeszłości, głównie w prototypowych ekranach.
Samsung używa jej go poprawienia kątów widzenia.

Ale czy to oznacza, że Samsung opracował nowy typ panelu LCD (oprócz VA, IPS, TN)?
Otóż nie.
Podobnie jak w przypadku ogólnej technologii wyświetlania, inżynierowie mają jasne nazwy wyświetlaczy. Samsung potwierdził, że są one nadal panele LCD VA .

Ważną rzeczą jest to, że nowa struktura poprawia kąty oglądania bardzo mocno i wygląda na to Samsung może faktycznie wyeliminował jedną z największych wad paneli LCD VA. Oczywiście, trudno jest wypowiedzieć się na temat ewentualnych negatywnych skutków w tej nowej strukturze piksela.


samsungces2017handson-6l.jpg

Góra model 2017, dół model 2016.

Drugie osiągnięcie dotyczy kropek kwantowych, lub bardziej konkretnie zastosowanego specjalnego materiału. Samsung twierdzi, że wykorzystuje "nowy rdzeń metalowy" wraz ze "skorupą wykonaną z gradientu ZnSeS". Twierdzi również, że nowy materiał kropek kwantowych pozwoli mu osiągnąć "objętość pełnej palety kolorów w DCI-P3".

Czego Samsung nie zrobił ?

Krążyły pogłoski, że już w 2017 roku Samsung będzie wprowadzać filtry kolorów kropek kwantowych przed pikselem, skutecznie przesuwając kropki kwantowe z tyłu do przodu - tak blisko widza, jak to możliwe. Niestety to nie stanie się w tegorocznych modelach. Chociaż Samsung odmówił komentarza w tej konkretnej sprawie, to mówi się, że nowy system ma się pojawić w roku 2018 a nawet 2019.
Chociaż dopiero takie posunięcie może znacząco poprawić odwzorowanie kolorów, jasności i efektywności energetycznej, to Samsung najwyraźniej czuł, że jest już zmuszony do zmiany nazwy marketingowej do "QLED" z uwagi na ekspansję nawy konkurencyjnej technologii OLED. Następnym krokiem będzie całkowicie usunięcie paneli LCD ale to potrwać może jeszcze kilka lat.

To są w istocie dwie ważne zmiany, które Samsung wprowadzi w swoich telewizorach QLED 2017.
Czy to uzasadnia już zmianę nazwy wyświetlacza LCD na "QLED"?


Do 2000 nitów - z krawędzią LED?

Samsung potwierdził trzy nowe telewizory LCD na CES 2017 czyli Q9, Q8 i Q7.
Wiele osób będzie szczęśliwych dowiadując się, że seria Q9 będzie płaska.
Seria Q8 jest tylko zakrzywiona ale seria Q7 będzie dostępny w obu formach.

Producent twierdzi, że 2017 telewizory LCD mogą mieć jasność szczytową na poziomie 1500-2000 nitów, co oznacza, że ​​Q9 może osiągnąć wartość 2000 nitów, podczas gdy inne modele będą miały mniejszą wartość.

Niestety, większość z was będzie prawdopodobnie również rozczarowana, gdy dowie się, że wszystkie trzy serie modeli ma podświetlenie edge-lit. Czyli diody LED które są umieszczone wzdłuż krawędzi panelu LCD, co oznacza, że ​​nie będą mogły wykorzystywać prawdziwego lokalnego przyciemniania. Jest to zmiana na minus w stosunku do ubiegłego roku, gdzie Samsung miał takie modele w postaci KS9800 (USA) / KS9500 (Europa).

Tak więc, nawet flagowy Q9 jest edge-lit, dzięki czemu jest bardziej porównywalny do ubiegłorocznej serii KS8000 niż KS9800.
Jest to rozczarowujące.
Może to oznaczać trudność w konkurowaniu telewizorów Samsunga w walce o koronę jakości.
Budzi to również wątpliwości co do szczytowych roszczeń jasności.
Korzystając z zeszłorocznego przykładu KS8000, który miał mieć 1000 nitów szczytowej jasności na prostych wzorów testowych, lecz w rzeczywistości jasność ta spadała o połowę wartości ze względu na krawędziowe podświetleniem LED.
To jest naprawdę bardzo proste. Powiedzmy, że telewizor ma kontrast 5000: 1.
To ilekroć scena filmu prosi panel LCD aby wykorzystać maksymalnie współczynnik kontrastu
5000: 1 (co ma być wykorzystane podczas oglądania treści HDR), telewizor musi wykonać jedną z 2 opcji:
1.Zwiększyć jednostkę podświetlenia w pełni wykorzystując szczytową jasności 1000 nitów i wyraźnie namalować obiekt samochodu lub nieba, ale w konsekwencji zdmuchnąć wszystkie ciemne fragmenty i pół-ciemne odcienie .
2.Pozostawić podświetlenie w normalnym natężeniu i uzyskać wyważony obraz, ale ograniczyć szczytową jasność daleko mniej niż deklarowane 1000 nitów.

Jaka faktycznie będzie robić?
To zależy od ustawień w menu obrazu. Samsung starał się rozwiązać ten problem poprzez zastosowanie FALD. Jednak nowe telewizory firmy Samsung są edge-lit, więc nie ma żadnych prawdziwych mechanizmów lokalnego ściemniania.

W 2016, szczytowa jasność 1000 nitów była postacią teoretyczną, która była bardzo rzadko, jeśli w ogóle (chyba, że ktoś kupił flagowy model KS9800).

Jak będzie w 2017 roku ?


Samsung: Porozmawiajmy o kolorach.

Na targach CES 2017, Samsung zaprosił przedstawicieli prasy do udziału w jego "Innovator TV Room". Tu wprowadził koncepcję "objętości" kolorów, wymyśloną przez Dolby Labs. Objętość Kolorów jest rzeczywiście łatwa do wyjaśnienia, jeśli jesteś już zaznajomiony z wykresem gamy kolorów, które były wykorzystane przez dziesięciolecia.

Są trzy etapy przestrzeni kolorów : Rec.709, DCI-P3 i Rec.2020.
Rec.709 służy do treści SD i HD
DCI-P3 i Rec.2020 oba związane z zawartością HDR.
Te kolorowe przestrzenie są zwykle przedstawiana w 2D pokazując jak duży procent dany telewizor można odtworzyć w przestrzeni barw.
Jednak w 2D wykres przedstawia jedynie przestrzeń kolorów na jednym poziomie, na przykład luminancji 100 nitów. Aby zobaczyć, jak telewizor odtwarza wszystkie kolory na wszystkich poziomach luminancji (od najciemniejszego do najjaśniejszego scen) "objętość kolorów" reprezentuje tę samą gamę kolorów o luminancji dodanej w trzeciej osi dla 3-wymiarowego wykresu. To daje bardziej dokładny sposób pomiaru odwzorowania kolorów.

3D reprezentacja objętości barw wygląda mniej więcej tak:

colorvolume.jpg

Kredyt Grafika: Sony

Samsung wykorzystał fakt, że gdy panel OLED odtwarza pełny biały lub bardzo jasny obraz jego ogólna jasność spada. Oznacza to również, że LCD są jaśniejsze, gdy pełny obraz jest bardzo jasny .

Problem wyświetlaczy LCD Edge-lit, takich jak Samsung Q9, jest to, że nie mogą w pełni oświetlić małego segmentu na zdjęciu bez prześwietlania kontrastu i ciemnych kolorów.

Samsung chce dalej otwartego standardu HDR, który może pracować na dynamicznych metadanych. Dolby Vision daje większe możliwości, gdyż w formacie Dolby Vision jasność jest klasyfikowana do 4000 nitów. Więc po co robić taki wielki wysiłek, aby uderzyć 2000 nitów w HDR 10 ? Samsung twierdzi na razie, że robi jedną z dwóch rzeczy. Co będzie dalej zobaczymy....
flatpanelshd.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja natomiast bardziej jestem ciekaw kiedy zaczną robić oledy - bo ich to nie minie,,,
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Prędzej dogadaj się z LG niż zaczną sami coś robić.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

pantomima

Banned
Ja natomiast bardziej jestem ciekaw kiedy zaczną robić oledy - bo ich to nie minie,,,

Nikogo to nie minie !

Oled juz w tej chwili generuje fascynujacy obraz .Z czasem poprawniane sa detale, jak chocby w tym roku zwiekszenie poziomu jasnosci .
Z roku na rok Lg jest coraz blizej uzyskania optymalnej jakosci , a Oni sie bawia w jakis QLED, ktory obecnie nim nawet nie jest o_O.
Zaklamana/naiwna propaganda !
 
Ostatnia edycja:

RHJG

New member
Bez reklam
Nie jestem tego taki pewien,jak uda im się to zrealizować ? To Oled będzie zbędny w ich wykonaniu,okaże się za dwa trzy lata.... scenario_for_qled_development_progress.jpg
 

barburian

New member
Bez reklam
Miejmy nadzieję że się im uda, ale patrząc tu i teraz a nie za lat X niewiadomo kiedy to OLED bije na głowę wszystkie TV - i nie ma co dyskutować.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Dyskutować zawsze można od tego jest Forum....Oled też ma wady i moim zdaniem jest całkiem spora ilość TV która w dzień jest lepsza, może zmienią to tegoroczne modele Oled-mam taką nadzieję.....
 

barburian

New member
Bez reklam
Więcej OLED ma zalet niż wad w porównaniu do LCD , oczywiście każdy TV ma jakieś wady mniejsze kub większe, jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził.
 

pantomima

Banned
No wlasnie.
Teraz pytanko retoryczne, bo odp. jest prosta - wliczajac plusy/minusy obu technologi , ktora z nich generuje lepszy obraz ?
 

pantomima

Banned
Chyba oled, ale zastanawialbym sie rowniez nad dx900 - kwestia czerni.
Jest ona porywnywalna do tej oledowej , ale czy tak jest rzeczywiscie ?
Jesli tak to Panasonic,poniewaz ma lepsza obrobke obrazu. Lepsza elektronika.
 

barburian

New member
Bez reklam
Na minus Panasonica - kąty słabe
Na minus OLED - Brak 3D , gorsza jasność
Na minus Samsunga - katy słabe, brak 3D
 

Kadajo

New member
Bez reklam
DX900 ma mój znajomy, jak na LCD jest super, ale sam mówił że gdyby mógł jeszcze raz wybrać wybrałby oleda.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Pewnie dlatego, że nie obcuje z nim.
Ale nowe Oledy może będą już zabezpieczone przed powidokami .
Obecne mają ostrzeżenie w instrukcji:
"Wyświetlanie przez długi czas nieruchomego obrazu może powodować
pojawienie się na ekranie pozostałości nieruchomego obrazu. Dlatego
należy unikać wyświetlania przez dłuższy czas nieruchomego obrazu na
ekranie telewizora."
file:///E:/DOCUME~1/KRZYSZ~1/USTAWI~1/Temp/MFL69365702_2.pdf
 

pantomima

Banned
Kiki po jakim czasie te powidoki sie ukazuja ?
Ostatnio troche gram na Playstation i powiem Ci(co nie jest dla mnie zaskoczeniem), ze juz po zaledwie 10 minutach na vt mam duszki .(to tak na marginesie)
Na oledach rownie szybko wyskakuja ?
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Kiki ostrzeżenie przed powidokami jest w praktycznie każdej instrukcji do TV, od LCD też.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Do góry