BenQ PL490 – 49” ekran do budowy ścian wizyjnych z zaledwie 3,5 mm odstępem między panelami.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
BenQ PL490 – 49” ekran do budowy ścian wizyjnych z zaledwie 3,5 mm odstępem między panelami.

BenQ PL490 to 49 calowy (124 cm) panel Full HD o jasności 450 nitów i kontraście 1300:1 przeznaczony do budowy ścian wizyjnych (video wall) pracujących w trybie ciągłym 24/7 czyli całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
1476213932.jpg

BenQ wprowadził na polski rynek PL490 – 49 calowy (124 cm) panel LED do budowy ścian wizyjnych (video wall) o najmniejszym odstępie między poszczególnymi panelami – zaledwie 3,5 mm. PL490 ma rozdzielczość Full HD (1920x1080), kontrast 1300:1 i jasność 450 nitów (cd/m2).
Łańcuchowy system gniazd DP
Przy tworzeniu ścian wizyjnych składających się z wielu ekranów kłopotliwa jest konieczność stosowania dzielnika sygnału wizyjnego (splitter) jaki jest wyświetlany na poszczególnych ekranach tworzących ścianę. BenQ rozwiązał tę niedogodność tworząc łańcuchowy system gniazd DP (Display Port) umożliwiający budowę ściany wizyjnej składającej się z max 25 ekranów - połączonych bezpośrednio tymi gniazdami - i automatyczne uzyskanie obrazu na całej ścianie. Wykorzystując dodatkowy splitter sygnału można budować ściany składające się z max 255 paneli.
Kalibracja i unifikacja kolorów
PL490 wyposażony jest w oprogramowanie do kalibracji kolorów, które umożliwia ujednolicenie kolorów na całej ścianie wizyjnej.
Multiple Display Administrator (MDA)
MDA to narzędzie do zdalnego - przez LAN czy RS232 - zarządzania panelami m.in. ustalania parametrów. wyświetlanymi na ekranach. Umożliwia również tworzenie harmonogramów włączania i wyłączania ekranów oraz mailowego powiadamiania administratora o zaistniałych wydarzeniach.
Wiele gniazd połączeniowych i głośniki
PL490 ma wiele gniazd połączeniowych m.in. Audio line-in/out, composite video in/out (RCA), composite video in/out (BNC), composite video in/out (YPbPr, RCA), D-sub in/out, HDMI in/out, DVI-D in/out, Display Port in/out, USB (typ A), RS232 in/out, RJ45 in/out, external speaker in/out (L/R).
Gniazdo OPS i USB
Panel nie musi być podłączony do komputera – wyświetlane materiały mogą być odtwarzane bezpośrednio z nośnika pamięci podłączonego do gniazda USB lub modułu OPS podłączonego do gniazda standardu OPS (Open Plugable Specification).
Bezpłatne oprogramowanie
Do panelu PL490 dołączane jest oprogramowanie: do kalibracji kolorów, MDA (Multiple Display Administrator).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To urządzenie do zastosowań komercyjnych, a tam gdzie komercja jest kasa... do wydojenia. Taka prawda.

Można zrobić wiele projektów z podobnym skutkiem, przy wykorzystaniu produktów dla typowego konsumenta, z tą różnica, że sporo taniej.
 

cygan

Member
W mojej miejscowości w Media Expert były w promo SHARP 40" za 799. Przez moment miałem błysk na szalony pomysł, połączyć 9 tv i mieć 120" za ok.8-10tys.zł, bo do wszystkoego byłby jakiś komp z odpowiednimi kartami, o ile takie coś tanio istnieje. Niestety pomysł błyskawicznie upadł jak powstał :) pozbycie się ramek i upakowanie zbędnych rzeczy, idelane usztywnienie, spasowanie, itd.
Może to jest pomysł dla producentów na duże tanie przekątne? Wielu by nie zwracało uwagi z kilku metrów na np.0,5-1 mm pionowe i poziome szparki, jak już, to może podczas igrzysk zimowych, gdzie dużo białego :)
 

cygan

Member
sugerowana cena jednego panelu to 10 tys zł - czy to aby nie przesada?

Zależy, jak za jeden to tak, ale kto kupuje jeden? Chodzi o możliwości modułowego łączenia, praktycznie bez ograniczeń. Za 150cali wychodzi poniżej 100tys., gdzie powyżej 100cali ceny tv oscylują ok.300tys...
Przy dużych odległościach głębokość tv nie ma już znaczenia jak dla mnie.
Dziś panel 10tys.i 3,5mm odstępy, dwa,trzy lata i będzie kosztował kilka tys.a przerwy może będą niezauważalne w praktyce? Jak dla mnie, dobry kierunek dla mega przekątnych.
Dodajmy jeszcze, że 8K robimy na 16 panelach na 200calach, za "marne" ok.160.000zł...hehe :)
Ps.
Wypalone pixele od loga, uszkodzenie miejscowe mechaniczne matrycy, itd.? Jeden moduł do wymiany i śmiga jak nówelas, oczywiście kalibracja z innymi. Przy 100 calowym tv uszkodzone piksele po gwarancji...zgroza :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Krzychu lubi czekoladki, więc zapewne jakaś Czarna Mamba ;)

Lipet, nie mam pojęcia jakby to się sprawdziło jako TV w salonie, widziałem podobne rozwiązania, ale oparte na monitorach. Nie jestem do tego do końca przekonany.

Ja pisałem o zastosowaniach komercyjnych, tyle, że z wykorzystaniem produktów przeznaczonych dla typowego konsumenta.
W konsekwencji daje to nie +/- np. 80tyś. a np. 30tyś. - w zależności czego potrzebujemy.
To nie jest chyba temat na to forum, ale ci którzy wiedzą jak kombinować i mają trochę wyobraźni, mogą zaoszczędzić kupe kasy.
Inni natomiast, zostaną wydojeni na 100-200tyś.
Duże firmy na to stać, ale mniejsi stosunkowo mogą łatwo to obejść.
 

DrWredman

Active member
Lipet, nie mam pojęcia jakby to się sprawdziło jako TV w salonie, widziałem podobne rozwiązania, ale oparte na monitorach. Nie jestem do tego do końca przekonany.

No właśnie bo 3-4 mm odstępu między ekranami można przeboleć. Jeśli udałoby się złożyć 4*50 cali full HD to mamy 100 calowy ekran 4K. TV 50 cali to koszt 2-3 tys.
Połączenia na pewno da się ogarnąć jakimś splitterem. Pozostaje problem podświetlania matrycy bo z tym jest różnie. No i trzeba znaleźć model z najcieńszą ramką.
 
Do góry