Poradnik sieciowy - jak zadbać o WiFi abyśmy nie zrywali włosów z głowy.

Jam Nius

piszę
14297d1476403687-poradnik-sieciowy-jak-zadbac-o-wifi-poradnik_siec_wifi.jpg


W dobie Internetu rzeczy i wszędobylskich urządzeń "smart" (nie mylić z mądrymi), niemal każde gospodarstwo domowe dysponuje własną siecią WiFi. Smartfony, telewizory, komputery tablety, pralki, lodówki, piekarniki, odkurzacze, aparaty... prawie każde nowe urządzenie elektroniczne chciałoby połączyć się z Internetem. O ile pamiętamy aby z roku na rok zabezpieczyć coraz szybsze łącze, często zapominamy o podstawach, iż mając nawet 600 megabitowe łącze, nie będziemy w stanie wykorzystać tej mocy, jeśli nie skorzystamy z odpowiednich urządzeń sieciowych. Dopiero ostatnio poczułem co to znaczy duża różnica w transferach WiFi, gdy po zmianie operatora Internetowego, dodałem do sieci własny router zamiast korzystać z dostarczonego przez ten firmowany przez dostawcę. Postaram się w tym poradniku jak najprościej wytłumaczyć co z czym i dlaczego.

Od czego zacząć.

Tak na prawdę w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się sprzętu oferowanego przez firmy telekomunikacyjne. Główną tego przyczyną jest parowanie usługi z osprzętem, który zawiera w sobie także modem. Na nasze szczęście są odstępstwa od tej reguły, a jak już się nie da, to można dodatkowo podłączyć dodatkowy router do naszej sieci. I właśnie taka operacja potrafi polepszyć nie tylko prędkości, ale także zasięg oraz samą użyteczność. W moim przypadku podłączyłem router Synology RT1900ac i był to strzał w dziesiątkę!

WiFi nie równa się WiFi.

W świecie bezprzewodowego sygnału istnieje wiele standardów i mają one znaczenie. Wraz z rozwojem Internetu oraz sieci co jakiś czas przedstawiany jest nowy protokół. Oznaczenia ograniczają się do literek. Standardy a, b, g, n, ac mówią nam w bardzo niejasny sposób jakie parametry zapewniają urządzenia. Dlaczego nie koniecznie myślimy o tych różnych standardach? Ponieważ są kompatybilne wstecz i dopóki nie martwimy się o to to przeważnie ich nie zauważamy. I tak, router Synology zapewnił mi dostęp do najlepszych obecnie standardu WiFi - "ac" czego nie zapewnia urządzenie dostarczone przez operatora.

Sięgając nieba.

Kolejną bardzo ważną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest zasięg sieci, który nie tylko wpływa na odległość, ale także na prędkość użytkowania. W pomiarach wykonanych aplikacją WiFi Analyzer sprzęt operatora ponownie nie mógł równać się ze świeżo pozyskanym Synology. Test przeprowadzony w kamienicy (grube ściany) nie pozostawia żadnych wątpliwości, tam gdzie skończył się zasięg "chińczyka", RT1900ac oferuje jeszcze ponad połowę nominalnej mocy sygnału zapewniając wysokiej jakości transfery. Oznacza to, iż po przekroczeniu tego punktu sygnał z urządzenia operatora urywał się całkowicie i nie można było w ogóle korzystać z Internetu. Pamiętajcie, że duże znaczenie dla zasięgu ma umiejscowienie routera. Najlepszym miejscem, będzie centralny punkt nieruchomości, dzięki czemu sygnał będzie mógł rozchodzić się równomiernie. Jeśli macie taką możliwość to nie chowajcie routera gdzieś po szafkach. Dodatkowo możecie poszukać jak najwyżej położonego miejsca, w moim przypadku umieszczenie routera na piętrze dawało ogólnie mocniejszy sygnał we wszystkich pomieszczeniach względem umieszczenia go na parterze. Pamiętajcie aby anteny były w pionowej pozycji.

Pasmo 5Ghz i 2,4Ghz

Jeśli mieszkamy w mieście, nie sposób odciąć się od innych sieci zewnętrznych. Wystarczy włączyć telefon i widzimy, iż do wyboru jest co najmniej kilka zabezpieczonych sieci. To także wpływa na jakość naszego Internetu. Jeśli więc używając np WiFi analyzer okaże się, że jest duży tłok, w danej częstotliwości warto przesiąść się na tą drugą np. z 2,4Ghz na 5Ghz. Szczególnie, iż najszybsze prędkości uzyskamy w naszym wypadku na 5 Ghz. Tutaj mam jedyną uwagę dla potencjalnych klientów routera Synology, iż zasięg w częstotliwości 5Ghz mam mniejszy niż w wydaniu 2,4Ghz. Pamiętajcie, że jeśli nie udało się zastąpić urządzenia dostarczonego przez operatora to całkowicie wyłączcie sieć przez nie rozgłaszaną, dzięki czemu nie będziecie zapychać przestrzeni. Zakłócenia nie są powodowane jedynie przez inne sieci. Jeśli macie w pobliżu routera kuchenkę mikrofalową, czy choćby telefon bezprzewodowy, także ma to wpływ na wasze WiFi, pamiętajcie więc o roztropnym umiejscowieniu.

Zabezpieczenie.

Tak, nie zapominajcie się zabezpieczyć. Wolniejsze transfery to tylko czubek góry lodowej jaki może czekać na słabe hasła użyte w waszej sieci. Pamiętajcie, że to brama do świata zewnętrznego i przesyłacie nią niemal wszystkie swoje dane.

Restartuj router profilaktycznie,

Można by powiedzieć, iż z dnia na dzień rośnie liczba urządzeń podłączanych przez nas do domowej sieci WiFi. Jeśli dodatkowo staramy się wykorzystać całkowitą przepustowość naszego łącza, pamiętajmy o profilaktycznym restarcie routera np raz na dwa tygodnie, o ile Synology jeszcze ani razu się nie zapchało o tyle np urządzenia operatorów robiły to wielokrotnie, nawet mój poprzedni router, który także oceniam bardzo pozytywnie TP-link serii WRT potrafił się "zapchać". Pamiętajcie: jeśli sieć nie działa poprawnie, wolno etc. zrestartujcie urządzenia sieciowe poprzez odłączenie ich na chwilę od prądu.


intro_img_01.png

Nie tylko Synology człowiek żyje.

RT1900ac to pierwszy router tej firmy, który baaardzo polecam. Ma najładniejsze i najczytelniejsze menu z routerów z jakimi spotkałem się dotychczas (a było ich dużo). Pozwala na ustawianie priorytetów w zależności od aplikacji/gry/urządzenia. W przeciwieństwie do sprzętów dostarczanych przez operatorów nie ma zablokowanych menu, będziecie w stanie odblokować porty jeśli wymagają tego jakieś aplikacje. Dodatkowo jeśli używany w trybie routera ma możliwość filtrowania treści (to dla rodziców . Po podłączeniu pamięci przez USB możecie stworzyć z niego dysk sieciowy, który dodatkowo ma możliwość poszerzenia funkcji poprzez instalację dodatkowego oprogramowania. Lecz jeśli macie inny router, który spełnia wasze oczekiwania i posiada najnowsze protokoły to pozostańcie przy nim, pamiętajcie o wskazówkach a wasza sieć powinna działać z najwyższymi prędkościami.


Przykłady? Różnice prędkości Synology RT1900ac vs router dostawcy Internetowego.


Wszystkie pomiary wykonane tym samym sprzętem w tym samym miejscu. Łącze 50 megabit, maksymalna prędkość po kablu 48 megabit. Download WiFi przez bardzo grubą ścianę (ok 1m) i odległości ok 3m od routera:

Synology RT1900ac
1. pasmo 2.4 ghz - 30 megabit/s
2. pasmo 5 ghz - 42 megabit/s

Router dostawcy Internetowego
1. pasmo 2,4ghz - 5 megabit/s
2. brak pasma 5ghz


Pamiętajcie, iż aby skorzystać z dobrodziejstwa nowych protokołów sieciowych oba urządzenia, które się ze sobą komunikują muszą mieć taki sam standard. Powodzenia w dopieszczaniu waszych sieci :)
 

Seizo

Active member
Bez reklam
Raczej reklama routera, bo poradnik z tego żaden Panie. Bardzo słaba zresztą. Zabrakło najważniejszych danych o samym sprzęcie i chcąc nie chcąc, człowiek musi dowiadywać się szczegółów z sieci.
 

Jam Nius

piszę
Zdecyduj się proszę czy w końcu jest to reklama czy może nie :). Jak słusznie zauważyłeś, nie podaję danych o sprzęcie bo można wykorzystać do tego każdy zaawansowany router co zaznaczyłem w tekście. W moim przypadku los chciał, że padło na ten sprzęt. Być może jesteś zaawansowanym użytkownikiem i znasz wszystkie opisywane tu zagadnienia, a być może wiesz więcej ode mnie, więc jeśli uważasz, że czegoś brakuje zamiast marudzić i międrolić to napisz co i jak a chętnie uzupełnię tekst :)

Miłego dnia życzę.
 

Seizo

Active member
Bez reklam
Brakuje mi tutaj konkretów o samym sprzęcie. Nie napisałeś też do jakich sieci jest przeznaczony ten sprzęt. Miło byłoby przeczytać wszystko w jednym miejscu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mnie akurat zmobilizował ten wpis.
Pokrywa się to w moimi problemami i chyba w końcu ruszę temat.
Szarpnąłem się swojego czasu na lepszy router (bo trudno nazwać to badziewie od dostawcy dobrym) i pewnie nie byłoby dziś problemu, tyle, że u mnie po zmianie przestał działać AirPlay. Więc odpuściłem.
Pisałem o tym na forum swojego czasu.

Mam bardzo podobną sytuację obecnie.
Prędkości po Wifi w kratkę, raz jest to 3mb/s innym razem 30mb/s. Czasem całkowicie zrywa.
Kilka razy udało mi się uzyskać prędkość 80mb/s
Wystarczy też ruszyć routerem kilka cm i zmienia się drastycznie poziom.
Generalnie staram się spinać wszystko kablem (tutaj maks), ale co z telefonami, tabletami, laptopami itp.?

Mało tego, "zabójcze" prędkości rzędu kilku mb/s występują w odległości 1-2 metrów.
Nie ma reguły, a ja nie mam nerwów.
Router był już wymieniany, pomaga też wspomniane resetowanie.

Śmieszne jest to, że u mnie nie ma dużych odległości. To powinno latać przy łączu 120mb/s, przynajmniej w 80-90mb/s i tak też kiedyś było. Jeden z serwisantów stwierdził to samo, wszak sporo osób nie wykorzystuje już kabla, a płacić za szybkie łącze trzeba.

Wiem, że sporo pomagają same ustawienia, w tym zmiana kanałów.
Pamiętam, że sporo dobrego zrobił kiedyś serwisant grzebiąc przy pc (gdzieś w ustawieniach sieciowych w swoim panelu).

Edit:
Udało się za pomocą WiFi Analyzer znaleźć odpowiedni kanał, prędkość skoczyła (o dziwo) do 80mb/s.
Duże zaskoczenie. Pytanie na jak długo.
 
Ostatnia edycja:

brodacz

Active member
Bez reklam
Na wstępie nowy Maximusie gratuluję awansu.
Niestety teraz już słodko nie będzie. Podłączenie tego routera za 600 zł do internetu 50 Mb jest jak montaż projektora w wygódce. Przy takiej prędkości wystarcza standard N150 za 50 zł czy bardziej rozwojowo N300. AC ma sens przy necie minimum 250 Mb ale i tu zysk nad N300 nie jest usprawiedliwiony ekonomicznie.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Zalezy z czego kozystacie.
Ja mam router asusa ac56u za 500zl postawione na nim serwer ftp, serwer dlna, server sambe, dodatkowo wpiety pendrive i zainstalowane linuksa z aplikacja do torrenow i aplikacja do wareza. I zmapowany dysk 1TB na dane.

Niby mam te 600hz i 256Ramu ale router dostaje mega zadyszki temp nie spada ponizej 60 stopni. Wiec teraz kupowalbym jeszcze szybszy i drozszy router.
 

Jam Nius

piszę
Brakuje mi tutaj konkretów o samym sprzęcie. Nie napisałeś też do jakich sieci jest przeznaczony ten sprzęt. Miło byłoby przeczytać wszystko w jednym miejscu.


Specjalnie dla Ciebie link do specyfikacji: https://www.synology.com/pl-pl/products/RT1900ac#spec


@Brodaczu drogi, pozwolę uprzejmie się nie zgodzić (lub być może brakuje mi wiedzy :D) ale podczas testowania urządzeń ac transfery miałem wyższe niż podczas testowania urządzeń n, oczywiście do tego samego serwera w tym samym miejscu. Nie były to jakieś kosmiczne różnice ale kilka megabit, co przy mocno obciążonej sieci może robić różnicę. Być może coś źle mierzyłem ?:)

Co do ekonomiczności rozwiązania się nie wypowiem, ponieważ każdy powinien kupować wg zapotrzebowania, ale patrząc na przyszłość bezsensownym byłoby się ograniczać do n jeśli zasadniczo dzisiaj nie dopłaca się dodatkowo za ac.

@armani Brawo Ty :krol:
 

Jam Nius

piszę
Jest to mało możliwe, żeby było to spowodowane restartem routera, ponieważ ustawień restart nie zmienia. Być może zaszły zmiany w sieci lub dodatkowo masz jakiegoś switcha lub modem ?
 
Do góry