Najbardziej wydajne dyski SSD 960 PRO i EVO od Samsung Electronics.

robertuss

Active member
Bez reklam
Kupując takie dyski z technologią NVMe warto zwrócić uwagę czy ma się płytę główną obsługującą ten standard, bo się okaże później, że ten dysk nie jest taki szybki jak podaje producent :) Osobiście z komputera pozbyłem się już dysków hdd, system jest na kingston HyperX Predator 480GB M.2, a dane na Samsungu 850pro 1TB sata. Jest szybko, ale bardziej cieszy ta cisza :D

Złącze M2 na płycie głownej to podstawa jak chcemy myśleć o takim dysku.No i do kompletu DDR4 , a do 2020 ma byc ogłoszony standard DDR5 ;)
Dokładnie nie zbadałem jeszcze tego tematu , ale mam oko na technologie M2 i dyski tego typu. Są także i budzetowe dyski M2 ale prędkość nie wiele większa niż standardowe SSD czyli lekko powyzej 700 mega bit na sekundę .Przypomnę ze SATA III (SATA 600) maks 600 mega/na sekundę. Dyski M2 Samsung Pro 256 GB czyli ten o którym jest głośno ma prędkość do 33000 tys mega na sekundę !!! odczyt.Mogę się mylić to takie ogólnikowe dane.Kompa nie nie składam jeszcze , a za 4 lata się wiele zmieni
 
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
Złącze M2 na płycie głownej to podstawa jak chcemy myśleć o takim dysku.No i do kompletu DDR4 , a do 2020 ma byc ogłoszony standard DDR5 ;)
Dokładnie nie zbadałem jeszcze tego tematu , ale mam oko na technologie M2 i dyski tego typu. Są także i budzetowe dyski M2 ale prędkość nie wiele większa niż standardowe SSD czyli lekko powyzej 700 mega bit na sekundę .Przypomnę ze SATA III (SATA 600) maks 600 mega/na sekundę. Dyski M2 Samsung Pro 256 GB czyli ten o którym jest głośno ma prędkość do 33000 tys mega na sekundę !!! odczyt.Mogę się mylić to takie ogólnikowe dane.Kompa nie nie składam jeszcze , a za 4 lata się wiele zmieni

Trochę przesadziłeś z tą prędkością ;) 33000 tyś mega na sekundę. Te nowe Samsungi mają teoretycznie 3500 MB/s i 2100 MB/s odczyt/zapis :) Najdroższe dyski po kilkadziesiąt tysięcy dolarów nie osiągają takiej prędkości 33000tyś. To pieśń przyszłości :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kupując takie dyski z technologią NVMe warto zwrócić uwagę czy ma się płytę główną obsługującą ten standard, bo się okaże później, że ten dysk nie jest taki szybki jak podaje producent :) Osobiście z komputera pozbyłem się już dysków hdd, system jest na kingston HyperX Predator 480GB M.2, a dane na Samsungu 850pro 1TB sata. Jest szybko, ale bardziej cieszy ta cisza :D

No dobrze, pozbyłeś się HDD, a co z chłodzeniem, wodne?
HDD przy wentylatorach to pikuś.
 

cezary69

New member
Bez reklam
No dobrze, pozbyłeś się HDD, a co z chłodzeniem, wodne?
HDD przy wentylatorach to pikuś.


Wszystkie wentylatory jakie są w obudowie to be quiet! pure wings 2 140. Jest ich 4 + jeden 200 z przodu :) Skręcone do niskich obrotów są bardzo bardzo mało słyszalne, a jeśli nawet to ich dźwięk nie jest irytujący czego nie można powiedzieć o terkoczących dyskach. Chłodzenie wodne niekręci mnie ;) czytając testy i opinie to szkoda zachodu. Komputer ma działać, a nie wyglądać jak panna na wydaniu :D
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Tak masz racje , z prędkością Samsunga Pro przesadziłem.W to trza będzie celować za kilka lat.Ja tam chłodzenia nie mam , wentylator na wejściu i wyjściu i tyle.;) potwora nie mam wiec i chłodzenia nie potrzebne
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja jestem zdania, że komputer właśnie ma wyglądać, a nie straszyć i przede wszystkim on, bo przy nim najwięcej siedzę i dlatego inwestuje w obudowy HTPC itp. ;)
Ale chłodzenie wodne typu DIY mnie nie interesuje.
Za to interesuje mnie wodne typu Corsair H100i które kiedyś miałem i sprawdzało się rewelacyjnie, a obecnie kupiłem właśnie H80i GT.
Będę to montował, bo tylko taki mi się zmieści do obudowy HTPC.
Już kiedyś to pisałem, my jesteśmy 100lat za murzynami. Mało kto na forach korzysta, za to wszyscy z tych badziewnych radiatorów (sam mam obecnie), natomiast na całym świecie gdzie nie poparzy, wszędzie montują chłodzenie wodne pokroju Corsair i podobnych.
Chłodzenie świetne, a do tego minimalizm. Może cena odstrasza, bo 500zł trzeba wydać.

No i właśnie, będę chciał podmienić wentylatory. HDD u mnie są ciche. Obudowa nie przepuszcza żadnych hałasów HDD, ale wiatraki lekko słychać, a ma być ultra cicho.

Poczytałem trochę i z tego co widzę, najlepsze (też tanie jak barszcz) są:
https://www.morele.net/silentiumpc-zephyr-120-spc016-321476/
Ten sam poziom co be quiet.
Na 1 miejscu Noiseblocker, ale tylko 2db cichszy, za to sporo droższy.
Na któreś się muszę zdecydować.

Za to z tego co widzę, a raczej słyszę, to wymiana też powinna dotyczyć wiatraka w zasilaczu.
 
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
Co do chłodzenia wodnego to tak na zachodzie dawno się tym bawią, ale różnie z tym bywa wymagają większego zachodu niż dobre powietrzne chłodzenie gdzie raz na jakiś czas wystarczy wymienić pastę termoprzewodzącą. Przy wodnych jest więcej zachodu żywotność pompki, dolewanie płynu, a i z głośnością też różnie bywa. Dobrym przykładem jest np. nowy wypust be quiet! silent loop opinie są średnie bo i obsługa nie jest fajna jaki i głośność żadna rewelacja. Nowe dobre zasilacze są teraz półpasywne i do 50% obciążenia wentylator nawet się nie kręci.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, ale ja piszę o czymś innym. To chłodzenie które mam, jest bezobsługowe. Nic się tam nie wymienia. Nawet montaż jest o wiele łatwiejszy. Same plusy.
Zresztą miałem już, za radą zagranicznych for (bo u nas leży i kwiczy wiedza) i w 100% każdemu mogę poręczyć. To jest potężna i znana wszystkim firma, pełno testów i opinii.
Ja mam obecnie tą, jeszcze nie dotarła, ale będzie na dniach. Będzie też więcej miejsca w obudowie, więc i cyrkulacja powietrza skorzysta.
Zasilacz byc może zmienię, chociaż też nie mam byle czego. Jak kupię to coś takiego, ale już pod SLI:
https://www.morele.net/zasilacz-corsair-hx1000i-1000w-modularny-cp-9020074-eu-655601/
Ma być modularny, tak jak mój obecny.

maxresdefault.jpg


08154921918l.jpg
 

Attachments

  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    21,8 KB · Wyś: 17
Ostatnia edycja:

cezary69

New member
Bez reklam
Patrząc na jego test na YouTube to mam mieszane uczucia... bo na chłodzeniu be quiel! Dark Rock 3 na takim samym procesorze 6700K przy zegarze 4000MHz mam 26 stopni! i wentylator nie pracuje na całą moc ma 1400 obrotów. Przy tej chłodnicy corsaira wychodzi 30 stopni więc gdzie tu sens? :) Przecież chłodzenie wodne opiera się też na wentylatorach, a jak są za słabe to będą wysokie temperatury, a jak wydajne to hałas wykluczy sens takiego montażu. Sztuka dla sztuki.
Modularne zasilacze są fajne, ale ... trzeba uważać z nimi. Chciałem wymienić swojego 580W be quiet! na coś nowszego ma już ze 4 lata jest modularny tylko przewód do płyty jest na stałe i to wydaje mi się jest plus. Zamieniłem na BitFenix Whisper M 650W w testach bardzo dobry zasilacz trzymający dobrze napięcia i wysoka sprawność 93% to już prawie platinum był taki dobry, że procesor poszedł na wymianę gwarancyjną :D Przeprosiłem stary zasilacz, bo nie wszystko nowe jest lepsze.
 

DrWredman

Active member
Cezary co ty robisz na kompie ze masz tylko 26 st.
Mam ten sam procek i wentylatory BeQuiet i 26 st mam na starcie. Przeważnie podczas mojej pracy z photoshopem i indesignem jest około 30 st. Jeśli odpalę ilustratora to już potrafi skoczyć do 35, a czasem nawet do 41 st.

Co do wentylatorów są bardzo ciche, ale najgłośniejszy jest górny a to dlatego że jest blisko dziurkowanej kratki co powoduje większy hałas gdy wkręca sie na obroty.
Chłodzenie procka czy obudowy to jedno, ale jest jeszcze karta graficzna wiec rozważając chłodzenie wodne warto mieć też kartę graficzną którą można chłodzić wodą. Inaczej cała zabawa nie ma sensu.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Cezary co ty robisz na kompie ze masz tylko 26 st.
Mam ten sam procek i wentylatory BeQuiet i 26 st mam na starcie. Przeważnie podczas mojej pracy z photoshopem i indesignem jest około 30 st. Jeśli odpalę ilustratora to już potrafi skoczyć do 35, a czasem nawet do 41 st.

Co do wentylatorów są bardzo ciche, ale najgłośniejszy jest górny a to dlatego że jest blisko dziurkowanej kratki co powoduje większy hałas gdy wkręca sie na obroty.
Chłodzenie procka czy obudowy to jedno, ale jest jeszcze karta graficzna wiec rozważając chłodzenie wodne warto mieć też kartę graficzną którą można chłodzić wodą. Inaczej cała zabawa nie ma sensu.

Oczywiście jak się zacznie coś bardziej konkretniejszego robić temperatura podskoczy do 40, ale przy oglądaniu filmów z YouTube czy słuchaniu muzyki, internet no to nigdy nie ma 30 stopni. Dobry przewiew obudowy to podstawa jak i sama obudowa. Mam dwa 140 od góry wyciągające, jeden z tyłu wyciągający, z przodu wciągający 200 i jeden z boku dmuchający na mostek płyty z 51 temperatura spada na 40. Nowe karty grafiki są w tym przypadku bardzo ciche praktycznie półpasywne więc nie ma obaw o nadmiar hałasu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlaczego trzeba na coś uważać przy modularnych?
Sam mam przecież taki od lat. Sprawdza się idealnie.
Przenosiłem już kilka razy, nie rozumiem na co trzeba uważać?
Chyba tylko na zwarcie ;)

Co do chłodzenia, dlatego właśnie staram się nie wchodzić w dyskusje.
Mam kobyłe na procesorze, polecaną i generalnie tip top pod moją obudową, ale zajmuje dużo miejsca, a temperatury tak samo w normie jak na Corsair którego posiada zdecydowana większość, no, ale nie u nas.
U nas jest jak ze skrzynią automatyczną, każdy się boi, a ja od 15lat jeżdze automatami i nigdy nie wrócę do manuala.

Zresztą nie ma co gadać. Kiedyś dyskutowałem na jednym forum stricte PC z fachurami, miałem kilka problemów. Mędrzcy się odezwali, a jak grzecznie słuchałem jako ten który pyta, a w końcu sam doszedłem (jak zawsze!) do rozwiązania. Tak żenujące to było, że odpuściłem Polskie fora, a mój projekt i tak wyszedł najlepiej.
Zresztą podobnie jest z audio u nas.

Ten "radiator" też mam z polecenia i żałuje, u nas wszyscy polecali.
Jak jeden mąż, za granicą na forach PC mało kto o tym słyszał. Pisałem o tym jakieś 2 lata temu.

Także pierdzielenie u nas jakiego ze świecą szukać za granicą.
;)
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Zasilacze to tylko Corsair/Seasonic bo chyba do Corsaira oni robią.Mam najwyzszą serię AX ale "tylko" certyfikat GOLD :) nowa seria ma juz PLATINIUM , chyba nic więcej nie bedzie??:) ale serwis mają chyba wspaniały , zapytałem o jedną rzecz czy tak musi być , a odpowiadają mi proszę przysłać!!już mi zgłoszenie serwisowe przysłali ;) mówię ze tylko pytam, proszę przysłać !!!.Teraz i seasonic ma 5 lat gwarancji na zasilacze.Ale pierwszy był Corsair.O takich chłodzeniach wodnych co mówicie to mi całkowicie są nie potrzebne.Ktoś gra na zaawansowanych grach to jak najbardziej.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Dlaczego trzeba na coś uważać przy modularnych?
Sam mam przecież taki od lat. Sprawdza się idealnie.
Przenosiłem już kilka razy, nie rozumiem na co trzeba uważać?
Chyba tylko na zwarcie ;)

Co do chłodzenia, dlatego właśnie staram się nie wchodzić w dyskusje.
Mam kobyłe na procesorze, polecaną i generalnie tip top pod moją obudową, ale zajmuje dużo miejsca, a temperatury tak samo w normie jak na Corsair którego posiada zdecydowana większość, no, ale nie u nas.
U nas jest jak ze skrzynią automatyczną, każdy się boi, a ja od 15lat jeżdze automatami i nigdy nie wrócę do manuala.

Zresztą nie ma co gadać. Kiedyś dyskutowałem na jednym forum stricte PC z fachurami, miałem kilka problemów. Mędrzcy się odezwali, a jak grzecznie słuchałem jako ten który pyta, a w końcu sam doszedłem (jak zawsze!) do rozwiązania. Tak żenujące to było, że odpuściłem Polskie fora, a mój projekt i tak wyszedł najlepiej.
Zresztą podobnie jest z audio u nas.

Ten "radiator" też mam z polecenia i żałuje, u nas wszyscy polecali.
Jak jeden mąż, za granicą na forach PC mało kto o tym słyszał. Pisałem o tym jakieś 2 lata temu.

Także pierdzielenie u nas jakiego ze świecą szukać za granicą.
;)

Trzeba uważać na te wtyczki jak się wpina bo może być tak, że nie wszystkie piny dobrze wejdą i będzie problem ;) a im więcej złączy tym więcej możliwych problemów z połączeniem. Nie wiem czy ten problem zaistniał u mnie przy nowym zasilaczu czy kwestia napięcia, które dawał co spowodowało uszkodzenie procka.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jednym słowem trzeba uważać.
Mnie raz gość opierniczył, jak mu przyniosłem płytę główną bez w foli antystatycznej. Mówię, żeby nie dramatyzował, to zaczął wywód.
No i miał w teorii rację. Chociaż w praktyce nie takie rzeczy się robiło ; )
 
Do góry