Tajemnice HDR - czyli przemysł pracuje nad dodaniem dynamicznych metadanych w normie HDR10.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tajemnice HDR - czyli przemysł pracuje nad dodaniem dynamicznych metadanych w normie HDR10.

P1740262.JPG

Na NAB 2016, Samsung zrobił pierwszy publiczny pokaz statyczne vs. dynamiczne metadane dla HDR10, czyli otwartego formatu HDR. Dynamiczne metadane będzie podobno można dodać do standardu HDR10 jeszcze w tym roku w celu poprawy jakości obrazu.

Dynamiczna obsługa metadanych w HDR10

Obecnie istnieją dwa istotne formaty HDR; otwarty HDR10 i Dolby Vision.
Główna różnica między nimi jest taka, że HDR10 jest oparty na metadanych statycznych podczas Dolby Vision obsługuje dynamiczne metadane. HDR Dolby Vision jest obecnie w telewizorach LG.

Dynamiczne metadane mogą być wykorzystywane do optymalizacji krzywej jasności obrazu na podstawie scen jednostkowych miejsca (nawet klatka po klatce). Dolby umieściła format Dolby Vision jako format najwyższej jakości w oparciu o ten czynnik.

Jednakże przemysł pracuje nad dodaniem dynamicznych metadanych do otwartego standardu HDR10 w celu nieodpłatnych wartości, w odróżnieniu od Dolby Vision. Na konwencji NAB 2016, Samsung wykazał po raz pierwszy, co dynamiczne metadane w HDR10 mogą zrobić dla poprawy jakości obrazu. Dynamiczne metadane "wyraźnie pomagają w ciemniejszych scenach".

Dynamiczne metadane pozwolą telewizorom z otwartym HDR zmieniać średni poziomu jasności obrazu poprzez regulację krzywej PQ. Można to zrobić nawet klatka po klatce. Pozwoli to telewizorom uzyskać więcej informacji z obrazu HDR i poprawić odwzorowanie w jasno oświetlonym otoczeniu. Obecnie HDR 10 jest oceniany jako bardzo ciemny poprzez zastosowaniu metadanych statycznych.

Dynamiczne metadane najwyraźniej nie wymagają żadnych zmian w procesie masteringu w studiach filmowych.

Będzie wymagać aktualizacji HDMI.

Dynamiczne metadane są standaryzowane w nowej specyfikacji ST2094 SMPTE i opierają się na udziale Dolby, Philips, Samsung i Technicolor. Specyfikacja ST2094 opiera się na obecnej specyfikacji ST2048 określonej przez PQ (perceptual quantizer) EOTF przyjętej jako podstawa zawartości HDR.

Aby skorzystać z dynamicznych metadanych na przykład odtwarzacz Blu-ray UHD będzie wymagana aktualizacja do standardu HDMI. Przemysł musi jeszcze potwierdzić szczegóły, ale to będzie prawdopodobnie aktualizacja do HDMI 2.1.

Nie jest jasne, czy HDMI 2.1 dotyczyć będzie aktualizacji sprzętu czy również oprogramowania. Jednak Samsung potwierdził, że będzie upgrade firmware dla obecnych telewizorów jeszcze w tym roku, aby umożliwić korzystanie z dynamicznych metadanych dla HDR 10.
Nie jest jasne, czy ta aktualizacja dotyczy tylko modeli 2016 czy też modeli 2015.
Samsung sugeruje, że aktualizacja oprogramowania jest możliwa. Inni producenci TV jeszcze się wypowiedzieć w tej sprawie.
flatpanelsh.
 

Rudeford

New member
Odnośnie zdjęć. Pewnie to ten sam model z ustawionym minimalnym podświetleniem kontra ustawienie maksymalne Chcą mi wmówić, że mój konwencjonalny LCD świeci aż tak kiepsko.
 

bluray

Banned
To oczywiste, że tylko dynamiczny HDMI 2.1 otwiera możliwości tej technologii dla reprodukcji treści video.
Producenci matryc biją pianę aby przedawać TV z tzw. HDR.

Jako fan HDR napiszę:
Jest za wcześnie na HDR a bardzo jasne matryce w TV 2016 będą wygrywać w sklepach.
Tak samo ciemne plazmy przegrały w sklepach.

W warunkach domowych i tak z tej super jasności nie skorzystamy.
 
Ostatnia edycja:

RHJG

New member
Bez reklam
Witam a to dlaczego ? Przynajmniej jeden logiczny argument na poparcie tej tezy...
 

bluray

Banned
Odnośnie zdjęć. Pewnie to ten sam model z ustawionym minimalnym podświetleniem kontra ustawienie maksymalne Chcą mi wmówić, że mój konwencjonalny LCD świeci aż tak kiepsko.
Mylisz HDR photo z HDR video.
W Twoim ujęciu HDR można wydrukować w gazecie ...
Albo na plakacie ulicznym.


HDR Video dotyczy wyłącznie paneli wydzielających światło.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ale wg mnie świecą tak jasno, że nikt chyba nie zadbał w tym całym szumie o oczy odbiorcy...
 

pantomima

Banned
Odnośnie zdjęć. Pewnie to ten sam model z ustawionym minimalnym podświetleniem kontra ustawienie maksymalne Chcą mi wmówić, że mój konwencjonalny LCD świeci aż tak kiepsko.

Mialem to samo wrazenie w pierwszej chwili patrzac , porownujac te dwa obrazy .
Bez sciemy prosze !
Jasne ze bedzie roznica i to spora ale bez przesady , a jezeli faktycznie jest tak oszalamiajaco jasno to ktore oczy to wytrzymaja .... ?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Z tego co ja widziałem, właśnie największy problem to oczy przy kilku godzinach dziennie.
 

pantomima

Banned
Kiki wiec po co to wszystko ?
Czasami wlaczam tryb dynamiczny w tv i po krotkim czasie mam dosyc , w zasadzie to w ogole nie wlaczam bo nie bardzo idzie cokolwiek ogladac , glownie tylko w przypadku gdy ogladam cos w 3d.

Nie da sie przeciez tak zoptymalizowac tego wszystkiego aby zachowac zamierzony efekt przy jednoczesnym wzglednym swieceniu , tak zeby ostro po galach nie dawalo .
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na każdym etapie produkcji jest potrzebna oliwa aby jej dolewać.
Producenci próbuję nowych rzeczy i odstawiają, bo nie sprawdzają.
Ktoś wymyśla , łoży kasę na marketig - a nuż się uda.
Od pierwszego dnia 3D pisałem że to się nie uda, większość łapała się na marketing, tu jest podobnie. Dla mnie szkoda oczu, a oczy to moje zdrowie...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Na każdym etapie produkcji jest potrzebna oliwa aby jej dolewać.
Producenci próbuję nowych rzeczy i odstawiają, bo nie sprawdzają.
Ktoś wymyśla , łoży kasę na marketig - a nuż się uda.
Od pierwszego dnia 3D pisałem że to się nie uda, większość łapała się na marketing, tu jest podobnie. Dla mnie szkoda oczu, a oczy to moje zdrowie...
 

pantomima

Banned
To to ja doskonale wiem ze machina marketingowa musi sie krecic , nawet na chwile nie ma zamiaru zwalniac ale gdzie tu logika.
Po co pchac sie w cos co sie nie sprzeda bo jak sam to ujales - "szkoda oczu" .
Nawet na uparciucha na dluzsza chwile nikt tego nie wytrzyma .
 

kuba378

Active member
Zanim ludzie zdadzą sobie sprawę / sami się przekonają że HDR jest szkodliwe będą już mieli owy TV w domu, no i kasa u producenta będzie się zgadzać ;)

Dopiero po czasie będą teksty typu: po co mi to HDR było, zowu dałem się nabrać na reklamę, niepotrzebnie dopłacałem do tego HDR itp.

Oby nie było tylko tekstów typu: kupiłem tak zwchwalany nowoczesny TV z HDR i straciłem wzrok / wypaliło mi oczy :)
 

pantomima

Banned
To taki bajer na chwile raczej .
Sprawdzi sie pewnie w kinie (2godzinki takiego seansu oczu nie wypala). no i moze w domu w podobnej sytuacji , ale na dluzsza mete raczej odpada ten bajer :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czas pokaże na ile silny marketing wywoła potrzebę HDR dla siły zakupu.
 

porkbone

Member
Po co kupować TV tylko dlatego że ma HDR ?
Dla śladowej ilości filmów ?
Co 6 m-cy musiałbym wymieniać TV bo co chwila coś nowego , rewelacyjnego wprowadzają . (żeby oglądać reklamówki ? )
HDR10 i Dolby Vision ? Będzie to samo co DVDA i SACD czyli popłuczyny .
Nadawcy i tak nieprędko to wprowadzą , to tak jakby oglądać w 3D parę godzin
szkoda oczu . Ciekawe ile lat będę czekał na Rydzyk Vision 4K TV ha ha . Amen
 

ernet

Active member
Bez reklam
Skoro o HDR tu mowa, to przekleję swój wpis bez odpowiedzi, ale na temat !
Takie pytanie KS8000/9000.
Czy trzeba podłaczyć kabel HDMI do HDMI 1 w Connect box aby działał upscaler ( z dekodera sat ) ?
Czy też dowolne gniazdo HDMI ?
I czy w przypadku odbioru materiału HDR 4K z Youtube powinien ukazac się jakiś krótki ( o tym ) komunikat/informacja na ekranie ? Teoretycznie powinny się od razu zmienić ustawienia obrazu z podświetleniem matrycy na maxa. U mnie tak się nie dzieje .
 
Do góry