Jak mądrze kupować telewizor wg Samsunga ? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika...

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak mądrze kupować telewizor wg Samsunga ? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika...


http://samsungmedia.pl/releases/1396
s-500-500.jpg
Dla większości z nas telewizor jest najważniejszym elementem domowej strefy rozrywki. Wybierając nowy sprzęt do swojego salonu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie funkcje i możliwości zapewniają dostępne na rynku produkty. Dlatego eksperci Samsung przygotowali cykl artykułów zawierających wskazówki przydatne przy wyborze i zakupie wymarzonego telewizora.
Na początek warto przemyśleć kwestię wielkości telewizora. Pozornie sprawa wydaje się oczywista: im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Tymczasem przy wyborze telewizora należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym go postawimy, a zatem i odległość, z jakiej będziemy oglądać obraz, gdyż od tego zależy optymalna rozdzielczość i przekątna ekranu. Większe znaczy lepsze? Niekoniecznie!
Era wielkich ekranów
Powszechnie wiadomo, że telewizory o dużych przekątnych cieszą się coraz większym powodzeniem. Wkrótce średnia wielkość ekranu domowych telewizorów przekroczy próg 40 cali. Według danych zgromadzonych przez firmę IHS, średnia przekątna ekranu telewizorów kupowanych na całym świecie w 2015 roku wynosiła 39,4 cala. Przewiduje się, że w przyszłym roku będzie to już 40,8 cala.
Na dużych, światowych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny, zmiany te są jeszcze bardziej widoczne. W USA średnia przekątna ekranów telewizorów kupowanych w bieżącym roku wynosiła 42,6 cala, a w 2016 roku powinna wzrosnąć do 44,5 cala. Analogiczne dane dla Chin to 43 cale w 2015 roku i 43,9 cala w przyszłym roku. W przypadku telewizorów UHD przekątne są jeszcze większe. W Korei i Australii najpopularniejszy rozmiar telewizorów UHD Samsung w tym roku to 55 cali.
W Polsce w tym roku najchętniej wśród telewizorów firmy Samsung wybierano te o przekątnych ekranu 40-43 cale. W stosunku do 2012 roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba sprzedanych telewizorów o przekątnych 50-54 cale i ponad trzykrotnie dużych telewizorów z ekranami 55-59 cali.
Do zwiększania przekątnej ekranu telewizorów przyczynia się jeszcze jedna kwestia – coraz mniejsze ramki. W przeszłości ramki wokół ekranów dużych telewizorów miały nawet kilka cali (kilkanaście centymetrów) szerokości, co ograniczało swobodę w aranżacji wnętrza, a imponująca była nie tyle przekątna ekranu, co wielkość całego urządzenia. Dziś ramki są tak wąskie, że wręcz zlewają się z otoczeniem. Dzięki temu telewizor 55-calowy zajmuje tyle samo miejsca, co 46-calowy odbiornik poprzedniej generacji.
Jak wybrać optymalną wielkość ekranu
Imponujący wygląd i wrażenie zanurzenia w obrazie nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru wielkości ekranu. Zbyt duży ekran w stosunku do wielkości pomieszczenia może okazać się przytłaczający. Jaki jest więc ten odpowiedni rozmiar?
Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiarów pomieszczenia. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości 2 metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. Jeżeli odległość między kanapą a telewizorem wynosi 3 metry, zalecana przekątna to 75 cali. W przypadku telewizorów Samsung SUHD i UHD, ze względu na jeszcze doskonalszą jakość i szczegółowość obrazu, odległość między odbiornikiem a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości 2 metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Jeżeli kanapa jest oddalona od telewizora o 3 metry, odbiornik UHD powinien mieć ekran o przekątnej 117 cali.
Ekran telewizora UHD może być większy
Telewizory UHD są wyposażone w ekrany nowej generacji, na których zagęszczenie pikseli jest czterokrotnie większe w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami Full HD. Ekran Full HD ma rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. W standardzie UHD rozdzielczość ta rośnie do 3840 na 2160 pikseli, co przekłada się na niezwykle wyraźny obraz. Dlatego telewizor UHD może mieć większy ekran niż Full HD przy tej samej odległości od kanapy, a mimo to poszczególne piksele nie będą widoczne i obraz nie będzie męczący dla oczu.
Z jakiej odległości powinno się oglądać telewizję? Międzynarodowa organizacja normalizacyjna ITU-R sugeruje, że w przypadku 50-calowego telewizora Full HD optymalna odległość od ekranu powinna wynosić od 2 do niespełna 3 metrów. Jeżeli odległość ta jest mniejsza niż 2 metry, należy wybrać telewizor z mniejszym ekranem lub zdecydować się na odbiornik UHD. W przeciwnym razie można odczuwać pewien dyskomfort. Obraz na 50-calowym ekranie UHD można komfortowo oglądać już z odległości 1 metra. W przypadku telewizora UHD z ekranem 85-calowym optymalna odległość to od 1,6 do 3,3 metra.
Samsung Electronics oferuje aż 40 modeli zakrzywionych telewizorów SUHD i UHD o przekątnej od 40 do 88 cali i wiele modeli w standardzie Full HD. Dzięki temu każdy może dopasować wielkość ekranu do swoich potrzeb oraz rozmiarów pomieszczenia. Warto kierować się przy tym zdrowym rozsądkiem. Optymalna wielkość ekranu to bowiem nie tylko kwestia gustu, lecz logicznie uzasadniona prawidłowość.
 

heniumon

New member
Po cichu i bez specjalnego rozgłosu na naszym rynku pojawiły się telewizory 4K Ultra HD z nowym rodzajem wyświetlacza LCD. Zamiast subpikseli RGB (czerwony, zielony, niebieski), matryce te mają subpiksele RGBW (czerwony, zielony, niebieski, biały), jak na przykład w 49-calowym telewizorze LG z serii UF6.
Producent reklamuje te telewizory jako 4K Ultra HD i rzeczywiście potrafią one wyświetlić 3840 pionowych lub 2160 poziomych linii, co jest niezbędne do spełnienia wymogów Międzynarodowego Komitetu ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM). Problem w tym, że najnowsze wyświetlacze RGBW UHD nie zapewniają takiej samej jakości obrazu jak konwencjonalne wyświetlacze RGB UHD.
Konwencjonalne panele Ultra HD mają w poziomie 3840 pikseli, a każdy z nich składa się z 3 subpikseli RGB, co daje 11520 subpikseli (w poziomie). Z kolei wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 1920 pikseli składających się z 3 subpikseli RGB (co daje 5760 „kolorowych” subpikseli) oraz, dodatkowo, 1920 białych subpikseli. Jeżeli zsumujemy liczbę kolorowych i białych subpikseli takiego wyświetlacza, okaże się, że ma on w poziomie tylko 7680 subpikseli (5760+1920). Oznacza, to, że wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 67% subpikseli typowego wyświetlacza RGB UHD.
„No dobrze” – zapytacie, „ale jakim cudem panel RGBW UHD jest w stanie zapewnić pełną rozdzielczość UHD skoro ma mniej subpikseli?”. Jest to możliwe, bowiem do spełnienia wymogu rozdzielczości wystarczy zdolność do wyświetlenia pionowych linii (na przemian białych i czarnych). A z tym, dzięki sprytnemu układowi subpikseli, wyświetlacze RGBW jeszcze sobie radzą.
Rzecz w tym, że o choć matryce RGBW UHD spełniają wymogi (dość łatwej do spełnienia) normy, okazuje się, że przy wyświetlaniu obrazów innych niż plansze testowe nie są w stanie zapewnić takiej samej ostrości i szczegółowości jak typowe wyświetlacze RGB UHD.
Oto przykład. Florian Friedrich, niemiecki inżynier i specjalista od wyświetlaczy, przeprowadził szereg testów porównawczych wyświetlaczy RGB i RGBW. Owocem jego prac jest film „Advanced UHD Resolution and Panel Test”, w którym Friedrich porównuje jakość obrazu wyświetlanego na trzech różnych telewizorach. Kadr filmu podzielono na cztery sekcje:
 

collider

New member
Bez reklam
Znowu te tabele. Ja tam kiedys z nosem w kineskopie siedzialem jak ogladalem "Amerykanskiego ninje" z wideo i bylo dobrze :).
 

collider

New member
Bez reklam
I powiem ci, ze wymieniles calkiem dobre seriale. Czlowiek wtedy nie zwracal uwagi na jakosc a jedynie na tresc. Chociaz pamietam jak dzis gdy kumpla rodzice kupili jakis telewizor Sanyo to obraz z oryginalnej kasety zrobil na mnie takie wrazenie, ze wiercilem rodzicom dziure w brzuchu az pojawil sie u nas Sharp :).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy nie zwracał? Polemizowałbym.
W czasach VHS człowiek "żył" jakością kopi, filmy wymieniało się na giełdach, a pierwsze pytanie brzmiało - "która to kopia?".
Mieliśmy filmy z pierwszej kopi, drugiej, trzeciej..itd.
Treść owszem, ale jakość była równie istotna.
To były inne czasy, a dostępność oryginałów? Jakich oryginałów? To była abstrakcja ; )
Dziś "podziwiamy" ładne wydania, steelbooki, wydania kolekcjonerskie, a kiedyś? Człowiek się cieszył jak miał na półce kasetę Panasonica, Basfa, TDK.

Tak na dobrą sprawę to nic się nie zmieniło, podejście to samo.
Też się wymieniało tv (crt), dokładało pierwsze kolumny, potem pseudo KD (kwadro) itp.itd.
Zawsze była pogoń za polepszeniem wrażeń.
Obecnie jest bardzo podobnie, tyle, że dokładamy już sufitowe, a zamiast latającego paska z czwartej kopi VHS, podziwiamy ziarenka piasku w UHD ; )
 

lobos

New member
Bez reklam
Oj... fajne czasy z tymi kasetami VHS ;-)
Wymiany na giełdzie przeszły do historii. Każdy z pudełkiem krążył i...
Panie co Pan masz ciekawego? Co to za film jest? A wiesz Pan taka sensacja...
Ucieka z więzienia, dużo akcji... :p
Miała być bajka dla dzieci a tu okazało się TABU ;-)
Prze jaja były... a dym z kiełbasek unosił się wszędzie :-D
 

collider

New member
Bez reklam
Czy nie zwracał? Polemizowałbym.
W czasach VHS człowiek "żył" jakością kopi, filmy wymieniało się na giełdach, a pierwsze pytanie brzmiało - "która to kopia?".
Mieliśmy filmy z pierwszej kopi, drugiej, trzeciej..itd.
Treść owszem, ale jakość była równie istotna.
To były inne czasy, a dostępność oryginałów? Jakich oryginałów? To była abstrakcja ; )
Dziś "podziwiamy" ładne wydania, steelbooki, wydania kolekcjonerskie, a kiedyś? Człowiek się cieszył jak miał na półce kasetę Panasonica, Basfa, TDK.

Tak na dobrą sprawę to nic się nie zmieniło, podejście to samo.
Też się wymieniało tv (crt), dokładało pierwsze kolumny, potem pseudo KD (kwadro) itp.itd.
Zawsze była pogoń za polepszeniem wrażeń.
Obecnie jest bardzo podobnie, tyle, że dokładamy już sufitowe, a zamiast latającego paska z czwartej kopi VHS, podziwiamy ziarenka piasku w UHD ; )

W pewnym sensie masz racje, ale wtedy raczej chodzilo czy lepiej cos widac czy nie. Do tego byl magiczny przycisk tracking zeby usunac zalamania obrazu na dole lub gorze ekranu. Jednak to tresc byla duzo istotniejsza. Dzis czesto ludzie zachwycaja sie bardziej obrazem czy dzwiekiem niz tym co prezentowal sam film. Z oryginalami tez nie bylo tak zle. Cala masa wypozyczalni video. W kazdym "Pcimiu" taka znalazles. Oczywiscie kopiowane kasety krolowaly, ale kto chcial obejrzec lub nabyc oryginal mogl to zrobic. I jeszcze jeden wazny fakt z tamtych lat. Byla to zlota era filmow dla doroslych szczegolnie tych z Niemiec.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jasne! :) Pod Elbudem od rana w sobotę życie tętniło bardziej niż na Rynku :p
Nie mów, że bywałeś w tamtych stronach? :)

Bywałem? Rozmawiasz z Krakusem, Wawka to "incydent" ;)
Każdy jeden weekend obowiązkowa wizyta, a jeszcze wcześniej "Karlik", czyli lata 80-te.
Zanim przenieśli giełdę właśnie pod Elbuda, jakoś 89r.
Pamiętasz jak się wchodziło do budynku i zaraz po prawej był punkt sprawdzania sprzętu?
Ludzie tam znosili tv, wzmacniacze, kolumny itp. i w zimie zawsze suszareczką ogrzewali, kolejki jak w PRLu.
A samo wejście na giełdę (od strony Matecznego), zawsze full wymieniaczy kaset VHS.
Każdy na ręce trzymał swoją kolekcję VHS i zaglądał do drugiego co by wymienić ;)
 

lobos

New member
Bez reklam
No co Ty?! No to grabula Krakusie! ;-) Ja od 7 lat poza miastowy ;-)
25 km codziennie do Krakowa dymam Zakopianką, wiec Elbud mijam ;-)
Były czasy... Trochę moich znajomych "dorabiało" na giełdzie.
Teraz na Balickiej to nie pamiętam kiedy byłem.
Człowiek się spańszczył i teraz w Empiku kupuje ;-)
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Wczoraj natknąłem się na HD 65" (4k zł Hisense czy jakoś tak) i zaskoczyło mnie, że piksele widziałem z odległości prawie 2m... Jednak gdy oddalilem się o kolejny metr piksele zniknęły ale obraz wciąż pozostawał nieostry. Obok stały maleństwa typu 55" i już tego problemu nie miały.
 

collider

New member
Bez reklam
Wczoraj natknąłem się na HD 65" (4k zł Hisense czy jakoś tak) i zaskoczyło mnie, że piksele widziałem z odległości prawie 2m... Jednak gdy oddalilem się o kolejny metr piksele zniknęły ale obraz wciąż pozostawał nieostry. Obok stały maleństwa typu 55" i już tego problemu nie miały.

Jaki material na tym lecial. 4K czy FHD?
 

pierwszyy

Member
nie ma większego znaczenia, bo tv kosztował 4k zł, a ma rozdzielczość fhd... chyba, że wyświetlany materiał był sd...
 
Ostatnia edycja:
Do góry