Telewizja – koniec czy nowy początek?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Telewizja – koniec czy nowy początek?


4.jpg

Wyniki badania Samsung Techonomic Index obaliły mit na temat spadającej popularności oglądania telewizji. W ostatnim roku obserwujemy wprost przeciwną tendencję. Wraz z rozwojem technologii, diametralnie zmieniają się sposoby korzystania z telewizorów i możliwości jakie oferują.





lifestyle.jpg

Powrót telewizji
Badanie Technomic Index przeprowadzone przez firmę Samsung pokazują, że era telewizji nie kończy się, a wchodzi w zupełnie nową fazę. W przeciętnym europejskim domu znajdują się dwa telewizory, z których Europejczycy korzystają coraz chętniej – w typowym dniu oglądają telewizję średnio przez 3 godziny i 7 minut, czyli aż o 32 minuty więcej niż w 2014 roku. Aż 54% Europejczyków korzysta ze streamingu transmisji wideo, co stanowi 50-procentowy wzrost rok do roku w porównaniu z 2014 r.


Telewizja po polsku
Polacy nie odbiegają od europejskich standardów. Częściej wybieramy spędzanie czasu przed telewizorami niż przed laptopami. W typowym dniu oglądamy telewizję średnio przez 3 godziny i 26 minut a z laptopów korzystamy średnio przez 3 godziny i 22 minuty. Chociaż różnica nie jest duża, jednak to telewizory pozostają najczęściej wykorzystywanym urządzeniem podczas typowego dnia w domach Polaków. Ich możliwości zmieniły się diametralnie w ciągu ostatnich lat. Już nie jesteśmy skazani na bycie biernymi odbiorcami narzuconych przez stacje telewizyjne ramówek.


Era nowych możliwości
Do niedawna telewizory służyły jedynie do odbierania treści nadawanych przez kanały telewizyjne. Dziś są one dosłownie „oknami na świat“ – telewizory to prawdziwe centra rozrywki o coraz większych możliwościach. Oglądanie filmów na YouTube, nauka gotowania czy kursy językowe na telewizorach stały się codziennością wielu Polaków. Współczesne, inteligentne telewizory, takie jak Samsung Smart TV, zapewniają dostęp do szerokiej oferty zróżnicowanych aplikacji.
lifestyle1.jpg

Sport, filmy, kultura – na wyciągnięcie pilota
Aplikacja KICK dla fanów piłki nożnej ze statystykami w czasie rzeczywistym, transmisje na żywo z Opery Wiedeńskiej, Strefa VOD UHD z bogatą bazą filmów w jakości Ultra High Definition i wiele, wiele innych ciekawych treści znajdziemy w telewizorach Samsung Smart TV. Nie musimy się ruszać z własnej kanapy, aby mieć dostęp do bogatych, często niedostępne na co dzień dla zwiedzających, zbiorów instytucji kultury takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Narodowy Instytut Audiowizualny. Po raz pierwszy, w niemal 90-letniej historii Konkursu Chopinowskiego, wielbiciele muzyki klasycznej mieli możliwość oglądania na żywo wszystkich wystąpień uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego bez względu na to, gdzie mieszkają. Dzięki nowej aplikacji można nie tylko obejrzeć wszystkie przesłuchania konkursowe, ale też uzyskać dostęp do unikalnych informacji, także z poprzednich edycji Konkursu.
 

astw

New member
Należy pamiętać, iż badanie przygotowała instytucja zawierająca w nazwie nazwę znanego producenta TV. Brak w opisie informacji co do metody badawczej, reprezentatywności próby badanych itp. Czy może są to dane ze SMART tv? Zdanie typu "Współczesne, inteligentne telewizory, takie jak Samsung Smart TV, zapewniają dostęp do szerokiej oferty zróżnicowanych aplikacji" - wygląda bardziej na reklamę.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
To oczywiste, że artykuł sponsorowany ale chociaż należy mieć nadzieję, że wyniki obiektywne.
Ja osobiście stronię od streamingu bo co z tego, że wybór jest szeroki jak w większości są to materiały SD. Czasem coś na ipli ale na TVNPlayerze chyba oglądam niewłaściwe materiały bo HD jeszcze nie spotkałem.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Należy pamiętać, iż badanie przygotowała instytucja zawierająca w nazwie nazwę znanego producenta TV. Brak w opisie informacji co do metody badawczej, reprezentatywności próby badanych itp. Czy może są to dane ze SMART tv? Zdanie typu "Współczesne, inteligentne telewizory, takie jak Samsung Smart TV, zapewniają dostęp do szerokiej oferty zróżnicowanych aplikacji" - wygląda bardziej na reklamę.

Zgadzam się z Tobą Kolego w 100% nawet w tamtym roku pisałem były badania przeprowadzone rok do roku sprzedaż tv w Polsce spadła i to bardzo dużo więc to też może się wiązać z tym że ludzie mniej oglądają tv a znowu inna grupa rzadziej zmienia tv , gdyż ten który mają im całkowicie wystarcza. Art. sponsorowany ...
 

collider

New member
Bez reklam
Prawda jest taka, ze telewizory zaczynaja i juz spełniaja funkcje centrum medialnego w domu. W miare rozwoju aplikacji i systemow stana sie tym czym do tej pory byl komputer, jezeli juz nie sa. Sama telewizja musi przejsc jakies rewolucyjne zmiany by utrzymac sie na rynku. Stac sie bardziej interaktywna oraz oferowac to czego nie moze dac nam streaming.
 

pantomima

Banned
Prawda jest taka, ze telewizory zaczynaja i juz spełniaja funkcje centrum medialnego w domu. W miare rozwoju aplikacji i systemow stana sie tym czym do tej pory byl komputer, jezeli juz nie sa. Sama telewizja musi przejsc jakies rewolucyjne zmiany by utrzymac sie na rynku. Stac sie bardziej interaktywna oraz oferowac to czego nie moze dac nam streaming.

Bla bla bla - telewizja ma być telewizją a tv telewizorem . Jak już jakieś rewolucyjne zmiany to szersza oferta programowa + co najważniejsze jakość a nie tam nędzne skalowanie,podbijanie .Poprostu .
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A jakby jakość wszystkich filmów i programów była taka jak np. jakość wiadomości na kanałach Polsat, tvn, program 1 - to wystarczyłoby to Wam?
 

collider

New member
Bez reklam
Bla bla bla - telewizja ma być telewizją a tv telewizorem . Jak już jakieś rewolucyjne zmiany to szersza oferta programowa + co najważniejsze jakość a nie tam nędzne skalowanie,podbijanie .Poprostu .

Telewizja nie moze byc dalej taka jak teraz bo zwyczajnie przegra z innymi mediami. Na razie jako tako sie trzyma bo jeszcze zyja pokolenia na niej wychowane. Coraz wiecej ludzi chce miec mozliwosc wyboru i czasu projekcji a nie tylko bezwiedne czekanie na to co ci laskawie podadza a takze miec wplyw na to co sie dzieje. Dla mnie przyszlosc jest jasna. Telewizja a tym samym telewizory musza stac sie eleastyczne jak komputer czy tablet inaczej dzisiejsi 5-10 latkowie od niej odejda.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem co będą robić obecne 5-10 latki, wolę nie myśleć, to cyber pokolenie będzie kompletnie oderwane od rzeczywistości.
Natomiast wiem, że mnie kompletnie nie interesują żadne rodzime VOD, a już te TVN playery, iPle i inne cuda, to omijam od dawna z szerokim łukiem.
Dla mnie to zwyczajne dziadostwo.

Zdecydowanie wolałbym lepszą jakość sygnału, jak snucie teorii nt. końca telewizji. która była, jest i będzie. Podobnie będzie z radiem, a taki Tidal czy Spotify niech sobie funkcjonuje równolegle jako uzupełnienie oferty.
 

collider

New member
Bez reklam
No to zle myslicie bo to internet i streaming jest przyszloscia wysokich rozdzielczosci. To tu juz w tej chwili fani UHD maja wieksza oferte. Z calym szacunkiem ale radio przezylo tylko dzieki starzejacemu sie spoleczenstwu i srodkom lokomocji tj. samochody. Co do 5-10 latkow to ja na waszym miejscu bym sie jednak zastanawial co beda robic bo to podejrzewam w wiekszosci przypadkow przedzial wiekowy dzieci forumowiczow a czas biegnie szybciutko i za 10 lat to oni beda stanowili powazna grupe konsumentow i odbiorcow.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiesz spierać nie ma co się :) dyskutować zawsze można jedno jest pewne skoro na zachodzie czy też na świecie jakość kanałów w tv jest lepsza jak u nas to znaczy że można i również ludziom to pasuje i być może wystarcza . Ipla , Vod itp. to dla mnie żenada (jakość słabiutka nawet na 55 calach a co mówić o 65 czy większym tv), czekam z utęsknieniem kiedy włączę tv i jakość kanałów cyfrowych będzie taka jak jest na filmach BR i to dla mnie wystarczy .. tym bardziej że za powiedzmy 10 lat jak się do tego doczekam to będę miał 50 la,t a wtedy i wzrok słabszy niż teraz więc to dla takiego Pana w tym wieku już wystarczy :) A ze wszystkich statystyk wynika jasno jeśli nic się nie zmieni w RP to społeczeństwo będzie się w szybkim tempie starzeć więc dla wielu ludzi jakość kanałów jaka jest obecnie na filmach z BR wystarczy... a jak ktoś będzie chciał lepszy zapoda sobie film w 4k czy 8k z odtwarzacza i wszyscy są zadowoleni..
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
No juz nie przesadzaj. 50 latek to jescze w pelni full wypas no chyba, ze zajechany wodka i robota na budowie ;). Ja nie staram sie wmowic, ze telewizja zniknie, ale ze potrzebuje radykalnych zmian. Musi byc elastyczna, blizsza widzowi byc moze jak piszesz w lepszej jakosci. Musi jednak sie zmieniac bo zmieniaja sie czasy i widzowie. Mam tylko nadzieje, ze w kwesti programowej kanaly nie zmiena sie tak jak np. MTV, ktore z porzadnej stacji muzycznej stalo sie kanalem dla idiotow.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
MTV jest bardzo dobrym przykładem ktoś inny tym zarządza i wyszedł program dla... co do 50 - cio latków nie chodzi mi że to wiesz jacyś starzy ludzie ale na pewno wzrok takich ludzi jest znacznie gorszy od wzroku u 40 czy 30 latka. I jak taki jegomość miałby kanały cyfrowe w jakości dzisiejszych filmów z BR to myślę że większość osób nawet młodszą byłaby zadowolona. A tv się zmieniła patrząc na tą sprzed 20 laty i na pewno będzie inna za 20 lat...
 

eedviking

Banned
Wiesz spierać nie ma co się :) dyskutować zawsze można jedno jest pewne skoro na zachodzie czy też na świecie jakość kanałów w tv jest lepsza jak u nas to znaczy że można i również ludziom to pasuje i być może wystarcza . Ipla , Vod itp. to dla mnie żenada (jakość słabiutka nawet na 55 calach a co mówić o 65 czy większym tv), czekam z utęsknieniem kiedy włączę tv i jakość kanałów cyfrowych będzie taka jak jest na filmach BR i to dla mnie wystarczy .. tym bardziej że za powiedzmy 10 lat jak się do tego doczekam to będę miał 50 la,t a wtedy i wzrok słabszy niż teraz więc to dla takiego Pana w tym wieku już wystarczy :) A ze wszystkich statystyk wynika jasno jeśli nic się nie zmieni w RP to społeczeństwo będzie się w szybkim tempie starzeć więc dla wielu ludzi jakość kanałów jaka jest obecnie na filmach z BR wystarczy... a jak ktoś będzie chciał lepszy zapoda sobie film w 4k czy 8k z odtwarzacza i wszyscy są zadowoleni..

Oj nie obrażaj.:x:mrgreen:
Szkoda tylko, że najważniejsza jest pełna kasa korporacyjna, a człowiek staje się narzędziem do łykania rzeczy, wmawianych, że są niezbędne i nabijania kabzy. My się prześcigamy, spieramy, a właściciele korporacji zacierają ręce idąc do banku. :p;)
Co się z nami dzieje?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A w życiu :) ja tylko piszę że dla mnie (bo nie wierzę że będzie lepiej) byłoby luksusem jakby kanały cyfrowe miały jakość obecnych filmów na BR ... :) 4k a docelowo 8k na pewno jest i będzie lepszą jakością ( oczywiście zachowując pewne parametry oglądania jak to Kiki pisze) ale nie osiągalną w takim kraju jak RP przy nadawaniu kanałów cyfrowych - choć tak jak pisałem wielokrotnie chciałbym się mylić...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Właśnie trafiłem na relacje live zaprzysiężenia A.Dudy, jakość sygnału (z sejmu) jest tak żenująca, że aż ciśnie się pakiet niecenzuralnych słów.
Prawnie powinni zakazać używania skrótu "HD" przy logo stacji.
Tyle lat, a my dalej musimy oglądać taką żenadę.
 
Ostatnia edycja:

psiaja

Member
Telewizji oglądam mało, ale i nawet dla tego mało, chciałem kupić przynajmniej SmartHD+, by to co podstawowe, oglądało się bez bolączki oczu.. Tylko co z tego, skoro HD większości stacji, to tylko znaczek.. Przeraziłem się, jak u brata na CP zobaczyłem HBO HD - paskudztwo.. W MUX-8 idą na kanały z kolejnymi powtórki i bez mózgowymi programami, zamiast w HD..
Z niecierpliwością czekam na zadomowienie się MPEG4 i ruch platform - czy pójdą w polepszenie obrazu, czy w powiększenie oferowanej sieczki..
Osobiście, dla nadawanej treści telewizyjnej, wystarczyłby mi bardzo dobry obraz 720p.
Mocno rozbudowany Streaming 4k w necie spowoduje bardzo duże obciążenie sieci (jak nie jej zapchanie) więc TV ma jeszcze jakąś szansę ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Właśnie trafiłem na relacje live zaprzysiężenia A.Dudy, jakość sygnału (z sejmu) jest tak żenująca, że aż ciśnie się pakiet niecenzuralnych słów.
Prawnie powinni zakazać używania skrótu "HD" przy logo stacji.
Tyle lat, a my dalej musimy oglądać taką żenadę.
Dlatego ja nie rozumiem tego zachwytu nad 4K w Polsce, skoro nie ma nawet FHD.
 
Do góry