Rodzaje matryc LCD – którą wybrać i dlaczego ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Rodzaje matryc LCD – którą wybrać i dlaczego ?



Należy pamiętać o tym, że sercem każdego monitora jest matryca LCD. W zależności od konstrukcji, różnie będzie się kształtować jej charakterystyka barwna i zakres zastosowań.
W obecnej chwili na rynku są trzy rodzaje matryc LCD: TN – najpopularniejsza i najtańsza, ale delikatnie mówiąc „nie bez wad”. Technologia VA – to kompromis między ceną a jakością – matryce tego typu pozbawione są większości ułomności matrycy TN, a przy tym oferowane są zazwyczaj za „rozsądną” cenę. Najbardziej zaawansowaną konstrukcją jest matryca typu IPS. Matryce te stosowane są głównie w bardziej zaawansowanych konstrukcjach gdzie ważne jest poprawne odwzorowanie barw.
Matryca TN+FILM

Wyposażonych jest w nią około 90% obecnie produkowanych monitorów. Do zalet tego typu matryc można zaliczyć cenę i bardzo szybki czas reakcji. Jako wady należy wymienić bardzo słabe kąty widzenia zwłaszcza w pionie, brak stałości kolorów w czasie i jednorodności na całej powierzchni matrycy, raczej słabe przejścia tonalne i nierównomierność podświetlenia.
Monitory wyposażone w tego typu matryce przeznaczone są przede wszystkim dla osób korzystających z aplikacji biurowych (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, Internet, itp.). Osoby zajmujące się grafiką czy edycją wideo nie będą zadowolone z zakupu monitora z matrycą TN! Również graczom zdecydowanie odradzamy zakup tego typu panelu. Nie tylko szybki czas reakcji jest dla nich ważny. W wielu grach istotne jest zauważenie detali, szczególnie w ciemnych partiach obrazu, a tego matryce TN z całą pewnością nie zagwarantują.
Matryca VA

Matryce klasy VA są najbardziej wszechstronne. Nie posiadają większości wad cechujących matryce TN, a dodatkowym atutem jest ich przystępna cena. Gracze powinni jednak zwrócić uwagę na czas reakcji, niestety w przypadku klasycznych matryc VA jest on bardzo długi. Dlatego, by monitor nadawał się do grania, zazwyczaj są one wspierane przez elektronikę monitora. W przypadku matryc EIZO jest to tak zwany układ „Overdrive”. Pytanie, czy monitor wyposażony w taką matrycę będzie nadawał się do edycji wideo i grafiki? Do edycji wideo jak najbardziej, jednak zaawansowane prace graficzne wymagają bardziej zaawansowanych możliwości.
Inżynierowie EIZO cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, zwiększającymi możliwości matryc. Przykładowo, stosując opcję DUE zwiększono jednorodność kolorystyczną i wyrównano jasność na całej powierzchni panelu. 10-cio lub nawet 12-bitowa regulacja krzywej gamma daje płynne przejścia tonalne. Efektem tych prac było stworzenie monitorów serii „S” (S2243) i „SX” (SX2262) z możliwością sprzętowej kalibracji przy użyciu EIZO EasyPIX i dedykowanych do edycji foto i grafiki.
Matryca IPS

Ostatnią grupą matryc, które są obecnie dostępne na rynku są panele technologii IPS. Generalnie, do niedawna bardzo drogie, ostatnio wraz z wprowadzeniem nowych linii produkcyjnych paneli o proporcjach 16:9 cena ich znacząco spadła. Matryce tego typu cechują się bardzo szerokimi kątami widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie oraz lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, które działają w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE, stanowią idealne rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań.
Ostatnie miesiące, to coraz bardziej umacniający się trend wprowadzania na rynek nowych typów matryc IPS o proporcjach ekranu 16:9, w odróżnieniu od tych o proporcjach 16:10 i 4:3, bądź 5:4. To kolejny krok w upowszechnianiu się zaawansowanej technologii w bardziej przystępnych cenach.
Różnice w konstrukcji matryc LCD

Poniżej załączone są schematy poglądowe pokazujące działanie matryc. Można przyjąć, że każdy sub-piksel to tranzystor sterujący ułożeniem molekuły ciekłego kryształu. W matrycach klasy TN (Twisted Nematic) po przyłożeniu napięcia, następuje ich obrócenie i światło ze świetlówek nie przechodzi przez nie [pozycja (a)]. Gdy sygnał sterujący jest w pozycji „wyłączony”, molekuły układają się w taki sposób jak w pozycji (c), a światło z podświetlenia przechodzi bez problemu.
Następnym rodzajem matryc jest matryca VA (Vertical Aligment). Dzięki bardziej skomplikowanej budowie – jak widać na rysunku wielokierunkowemu ułożeniu molekuł ciekłego kryształu uzyskano matryce o dużo lepszych kątach widzenia niż matryce TN. I tu TRANZYSTOR steruje tak samo ruchem molekuł. Poprzez przyłożenie odpowiedniego napięcia sterujemy ułożeniem ich wewnątrz sub-piksela. Dla porządku należy dodać że na rynku występują matryce o nazwach PVA i MVA – działają one w taki sam sposób, różnica w nazwie bierze się stąd, że ich konstrukcję opracowywały różne firmy – i tak technologia PVA (patterned vertical alignment) należy do koncernu Samsung, natomiast MVA (multi-domain vertical alignment) do koncernów Au Optronics i Chi Mei Oprtonics.
Ostatnim rodzajem matryc do zastosowań najbardziej zaawansowanych jest matryca klasy IPS (in-plane switching). Matryca ta ma najlepsze kąty widzenia, charakteryzuje ją też stałość w czasie. Do wad tego typu paneli należy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę oraz długi czas reakcji, który jest znacznie dłuższy niż w przypadku paneli TN i VA. Sposób jej działania pokazany jest na rysunku.
Należy jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości matryca nie wystarczy, aby monitor generował poprawnie obraz. Kluczem jest elektronika sterująca. Dlatego EIZO zatrudnia ponad 700 inżynierów, który pracują nad ulepszaniem poszczególnych elementów monitorów, m.in. nad rozwojem układów sterujących.​
 

Maciej_S85

New member
Przesiadłem się z starawej TNki na IPSa w Eizo Foris FS2333 i różnica kolosalna. Amatorsko zajmuje się fotografią stąd wybór padł też na matryce 10 bitową i trochę grywam w gierki więc brak smużenie też był ważny. Ale czerń faktycznie jeszcze lepsza jest na VA.
 

binio1

New member
Ips :?: Tyle mogę o tym powiedzieć że jak nie posiadałem to się jarałem. Że wreszcie kąty wierność barw itp... (Takie suche teoretyczne dane na papierze bo praktyka to już inna historia)Teraz jako użytkownik tego typu matrycy wiem jedno. Stara VA mimo swoich wad jakością obrazu nie odstaje ba nawet przewyższa ten cały ips. Ja już dostałem nauczkę. Może nie chodzi o monitor a o tv ale wiem jedno NIGDY WIĘCEJ ips!!! A no i na ips nie ma czarnego! Gry to koszmar, filmy jeszcze gorzej.
Nie będę tu otwierał następnego wątku za i przeciw. Każdy ma prawo na swoje interpretacje.
Ja unikam ips jak ognia bo niema nic wspólnego z papierowymi parametrami. ips to koszmarek potencjalnych nowych nabywców a miało być tak pięknie.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To co ja mam w swoim IPS raczej czernią bym nie nazwał.

Ale zapewne jesteś zadowolony z innych rzeczy skoro kupiłeś ten a nie inny model... Miejmy nadzieję że powstanie taka matryca co zbierze plusy wszystkich matryc i będzie wtedy cacy :)
 
Ostatnia edycja:

Trinitron

New member
Przesiadłem się z starawej TNki na IPSa w Eizo Foris FS2333 i różnica kolosalna. Amatorsko zajmuje się fotografią stąd wybór padł też na matryce 10 bitową i trochę grywam w gierki więc brak smużenie też był ważny. Ale czerń faktycznie jeszcze lepsza jest na VA.

Ja mam też Eizo Foris ale ten z matrycą VA, FG2421. Rewelka do gier/filmów, świetna czerń i natywny kontrast ~4600:1 z kawałkiem. Tylko szkoda, że 23,5 cala. Nie pogniewałbym się na 27.

Następny 4k też będzie od Eizo, najchętniej 40 cali. Duże znaczenie ma dla mnie też 5 lat gwarancji door to door.
 
Ostatnia edycja:

3echo

Member
Bez reklam
Miałem monitor Samsunga z matryca TN i muszę powiedzieć,że obraz był rewelacyjny.Czerń,kontrast jak i kolory super.No cóz nic nie trwa wiecznie.Nastepny po nim to LG IPS.Jest to faktycznie inna matryca,która ma swoje zalety.Rewelacyjne kąty.Na Samsungu nie mogłem położyc się na łózku bo z obrazu robił sie negatyw.W LG, gdzie bym nie siadł to oglądanie jest naprawdę wygodne.Co do czerni to faktycznie Samsung miał lepsze,ale i na IPS też nie narzekam.Ustawiam obraz bardziej ciemniejszy.Ale przynajmniej jakieś szczegóły widać,bo w TN jak gostek w filmie miał czarny garniak to nic poza czarną płachtą nie było widać.Natomiast odwzorowanie barw i ich wierność zdecydowanie dla IPS.Lubię jak kolory zbyt nie odbiegają od rzeczywistości,a takie są na IPS.Zdjęcia które obrabiałem na TN,poprawiałem na IPS.
Może na tak małych przekątnych ta słaba czerń tak nie dokucza jak na większych.
 
Ostatnia edycja:

binio1

New member
też mi się tak wydaje . Zwoje niezadowolenie kreuję na podstawie tv na ips.
Monit o małej przekątnej może nie sprawia się tak źle jak tv.
 

bluray

Banned
Czarny występuje TYLKO na OLED WRGB LG.
Temat do zamknięcia.
Bez czarnej składowej kolory nie istnieją.
Jakieś lokalne wygaszanie to taki żart przy technologii OLED.
AMEN !
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
w TN jak gostek w filmie miał czarny garniak to nic poza czarną płachtą nie było widać.

Kiedyś już o tym pisałem.Na moim TV Direct Led,czerń jest zayebista,tylko co mi po niej,jak obraz traci szczegóły na ciemnych przedmiotach lub w ciemnych scenach...
Mam nadzieję że w tych nowych Oledach będzie inaczej,bo w moim telefonie Samsung OLED,pomimo dobrej czerni,szczegóły w ciemnych scenach również są gubione...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tak jak piszesz Piramida tez warto zobaczyć co niektóre testy tv pokazujące super czerń tylko właśnie co z tego jak nic nie widać albo nawet nie widać całego obrysu człowieka na tej super czerni.. 100% racji... dlatego też warto zrobić kalibrację obrazu to dużo poprawia...oczywiście tez na tyle ile pozwoli dana matryca i elektronika tv..
 

Trinitron

New member
Cała branża LCD nie będzie się już rozwijać, ba, z roku na rok się cofa w wielu przypadkach. Co nie zmienia faktu, że VA oferują najlepszą jakość obrazu wśród rodzajów matryc w tv LCD.
 

Trinitron

New member
Zapewne.

Oby ceny dużych przekątnych w tej technologii też były na poziomie Kowalskiego.

Swoją drogą dziwię się, że LG nie weszło jeszcze w monitory z Oledem. W Tv już 3 generacja idzie.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja mam zdanie takie że każdy ma to co mu pasuje Edi ma IPS i jest zadowolony, ja mam dwa tv z VA i też jestem, zadowolony i to chyba jest najważniejsze żeby każdy z nas był zadowolony z wyboru.
 
Do góry