Sony będzie produkować mniej telewizorów i więcej gier PlayStation.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sony będzie produkować mniej telewizorów i więcej gier PlayStation.

Trudno liczyć w sprzedaży telewizorów na zysk, więc w ciągu najbliższych trzech lat Sony będzie zmniejszać liczbę modeli telewizorów w swojej ofercie. Zamiast tego, Sony chce skupić się na konsoli PlayStation i nowych usługach.

Mniej modeli telewizorów

Sony produkuje telewizory od dziesięcioleci, ale odkąd pojawiły się płaskie telewizory pojawił się problem i Sony traci pieniądze w dziale TV prawie co kwartał. Sony już zmniejszyło liczbę modeli telewizorów w ostatnich latach, ale widocznie nie wystarczająco dużo.

Na konferencji, Hiroki Tokoti z Sony wydał oświadczenie, że w ciągu najbliższych trzech lat Sony znacznie zmniejszy ilość telewizorów i smartfonów.
Sony już wcześniej powiedziało, że tylko telewizory 4K Ultra HD będą produkowane, bo pozwolą ponownie aby podział TV był opłacalny. Tokoti powiedział również, że Sony przestanie gonić udział w rynku, w sprzedaży telewizorów i skoncentruje się na produkcji telewizorów opłacalnych, nawet jeśli takie działania pociągną za sobą spadek przychodów o 30 procent.

Sony będzie koncentrować się na kilku głośnych telewizorach z najwyższej półki.

Od 2015 roku, Sony podobnie jak Philips zacznie korzystać z systemu Android w swoich telewizorach. Android TV to nowa platforma Google która opiera się na koncepcji aplikacji.
Będzie to także platforma dla gier konsolowych na ekranie telewizora.
Oprócz Philipsa i Sony również Sharp podpisał umowę w sprawie Android TV w 2015r.


I więcej PlayStation

Z drugiej strony, Sony zwiększy swoje inwestycje w PlayStation. Sony będzie produkować więcej gier, ale również skupić się na filmach, muzyce i usługach z tym związanych.
Sony oferuje obecnie tzw PlayStation Now - serwis gier do przesyłania strumieniowego w wersji beta. Z PlayStation Now możesz grać w gry strumieniowo bezpośrednio z telewizora lub tabletu - nie jest wymagane PlayStation.

Sony również niedawno ogłosiło PlayStation Vue, czyli usługi subskrypcji kanałów telewizyjnych przesyłanych strumieniowo przez Internet. Wreszcie, Sony toczy rozmowy w sprawie serwisu filmów 4K przy pomocy PlayStation 4.
Sony ma nadzieję na zwiększenie przychodów PlayStation o 25 procent.

Dodatkowo, japoński producent zmniejszy liczbę modeli smartfonów i zwiększy swoją działalność jako dostawca sensorów które dostarcza dla kilku innych producentów telefonów.

Sony zaprezentuje nowy TV line-up na targach CES 2015.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla mnie Sony może produkować 3,4 modele, nie będę płakał, ale niech to będą modele w konkurencyjnej cenie, tak aby znowu nie poniosła ich fantazja z aspiracjami na coś wyjątkowego.
Co do treści, w tym gier, miło słyszeć. PS4 to był falstart, konsola powinna się ukazać dopiero teraz, z mocnymi pozycjami. GTA5, WatchDogs, TheLastOfUs, DriveClub itp. a jak było każdy wie.
 

collider

New member
Bez reklam
To kolejny cios dla wyznawcow FHD z tego forum. Sony skupi sie tylko na UHD oraz swojej konsoli w ktorej waznym elementem ma byc serwis filmow 4K.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To kolejny cios dla wyznawcow FHD z tego forum. Sony skupi sie tylko na UHD oraz swojej konsoli w ktorej waznym elementem ma byc serwis filmow 4K.

Kolego ale o tym było już mówione dawno jak tylko zaczęło się mówić o problemach firmy Sony że najprawdopodobniej zajmie się tylko tv 4k. Nie opłaca się im robić tv w cenach które dają sprzedaż bo w tym samym momencie jest duża starta na jakości obrazu... i to ludzie widzą...
Pisałem już kiedys bardzo dobry tv hx 850 wszystkich w tej klasie miał pod sobą i bardzo dobra cena była na niego i pomimo że sprzedawał się fenomenalnie to zysk z tych tv był bardzo mały dla Sonego i niestety przestało to im się opłacać. Dobry tv , dobry samochód itp. musi kosztować...
Ja jestem zdania jak Armanig dla mnie Sony może robić 4 modele tv tylko raz żeby były to dobre tv, a dwa w dobrej cenie... patrząc na obecne tv 4k sa dobrymi tv i w cenach porównywalnych do konkurencji (oczywiście nie we wszystkich przypadkach), problem się robi w tv 4k w rozmiarach od 75 cali w górę tam Sony z ceną przegrywa i to sromotnie.. To nie są ceny na taki kraj jak Polska, bo w Polsce za taka cenę 75 calowego 4k tv to jeżdżą ludzie samochodami i to nie wszyscy..
Do tego dochodzą wytwórnie filmowe i muzyczne Sonego co też niestety nie przynosi zysków o jakich myśleli, bo w dzisiejszych czasach jest to trudny chleb, a jak się słyszy jeszcze o tym że np wyciekło 5 filmów do sieci z Sony Pictures za którym stoi najprawdopodobniej Korea Północna, a właściwie hakerzy z tego państwa to różowo nie jest. Ale ja jestem dobrej myśli i trzymam kciuki za firmy japońskie z tej branży.
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
To skad takie ceny u Sony, nieadekwatne do mozliwosci rynku. Skad biora panele i gdzie produkuja, ze koszty nie pozwalaja im byc konkurencyjnym? Mysle, ze im zaszkodzila chciwosc ksiegowych bo potencjal mieli i maja olbrzymi.
 

firekage

New member
Bez reklam
Kolego ale o tym było już mówione dawno jak tylko zaczęło się mówić o problemach firmy Sony że najprawdopodobniej zajmie się tylko tv 4k. Nie opłaca się im robić tv w cenach które dają sprzedaż bo w tym samym momencie jest duża starta na jakości obrazu... i to ludzie widzą...

Raczysz chyba żartować. Przykładem Panasonic 40AS640, który kosztuje około 1800 zł, ma 120Hz panel VA, 3D, wifi, smart, wysoki poziom kontrastu i dobrą czerń. Jest to jedna z najlepszych propozycji. Sony samo sobie jest winne, że jego "golasy", na matrycach 50Hz, kosztują albo podobnie, jak ten Panas, albo drożej, przez co nie są w stanie konkurować z produktami konkurencji. Dla ludzi właśnie liczy się coraz bardziej jakość, dodatkowe elementy i klient jest wreszcie świadomy, a nie podąża jedynie drogą "logo Sony - biorę, bo super".

Celowo nie komentuję reszty, nie dotyczy to jedynie rynku polskiego, a zachodniego również! Klient w tym segmencie cenowym, jak i każdym, może przebierać dowolnie. Skoro Sony nie jest w stanie niczego zaoferować, ich problem. Mnie już dawno logo producenta przestało interesować.

Produktom Sony nie można odmówić obecnie tylko jednego - input lag pod ich konsole.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Też nie rozumiem polityki cenowej Sony, ale ten temat już wałkujemy od lat.
TV zmieniałem co roku, zawsze na szczycie listy była marka Sony, po analizie za/przeciw kończyła gdzieś dużo niżej, z bólem, ale też nie zamierzałem płacić za znaczek naście procent więcej, szczególnie, że konkurencji mają sporo.
To samo było z polityką cenową wielu innych produktów, w tym laptopów.
 

Rafal7

Banned
Jasne, wszystkim się opłaca tylko nie im, padną jak muchy ze swoimi cenami, cenią się jak ekskluzywna wiecie kto, a szału nie ma tak jak napisał kolega Firekage.
 

pawelk452

New member
Raczysz chyba żartować. Przykładem Panasonic 40AS640, który kosztuje około 1800 zł, ma 120Hz panel VA, 3D, wifi, smart, wysoki poziom kontrastu i dobrą czerń. Jest to jedna z najlepszych propozycji. Sony samo sobie jest winne, że jego "golasy", na matrycach 50Hz, kosztują albo podobnie, jak ten Panas, albo drożej, przez co nie są w stanie konkurować z produktami konkurencji. Dla ludzi właśnie liczy się coraz bardziej jakość, dodatkowe elementy i klient jest wreszcie świadomy, a nie podąża jedynie drogą "logo Sony - biorę, bo super".

Celowo nie komentuję reszty, nie dotyczy to jedynie rynku polskiego, a zachodniego również! Klient w tym segmencie cenowym, jak i każdym, może przebierać dowolnie. Skoro Sony nie jest w stanie niczego zaoferować, ich problem. Mnie już dawno logo producenta przestało interesować.

Produktom Sony nie można odmówić obecnie tylko jednego - input lag pod ich konsole.

Tak,tylko zapomniałeś że kiedyś, tą jakoś wyznaczało sony,wraz z innymi japońskimi producentami... Przez tą świadomość współczesnego klienta wyznaczona została nowa jakoś, made in china... :p
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To skad takie ceny u Sony, nieadekwatne do mozliwosci rynku. Skad biora panele i gdzie produkuja, ze koszty nie pozwalaja im byc konkurencyjnym? Mysle, ze im zaszkodzila chciwosc ksiegowych bo potencjal mieli i maja olbrzymi.

Skąd takie ceny to trzeba sie ich pytać, natomiast co do pensji to niewątpliwie płacą więcej na pewno niż firmy koreańskie.. I Rząd nie dopłaca do firmy Sony tak jak to po cichu mówi się o firmach koreańskich.

Raczysz chyba żartować. Przykładem Panasonic 40AS640, który kosztuje około 1800 zł, ma 120Hz panel VA, 3D, wifi, smart, wysoki poziom kontrastu i dobrą czerń. Jest to jedna z najlepszych propozycji. Sony samo sobie jest winne, że jego "golasy", na matrycach 50Hz, kosztują albo podobnie, jak ten Panas, albo drożej, przez co nie są w stanie konkurować z produktami konkurencji. Dla ludzi właśnie liczy się coraz bardziej jakość, dodatkowe elementy i klient jest wreszcie świadomy, a nie podąża jedynie drogą "logo Sony - biorę, bo super".

Celowo nie komentuję reszty, nie dotyczy to jedynie rynku polskiego, a zachodniego również! Klient w tym segmencie cenowym, jak i każdym, może przebierać dowolnie. Skoro Sony nie jest w stanie niczego zaoferować, ich problem. Mnie już dawno logo producenta przestało interesować.

Produktom Sony nie można odmówić obecnie tylko jednego - input lag pod ich konsole.

Kolego raz jeszcze przeczytaj to co napisalem i zobacz o jakie tv mi chodziło ... Tak ciężko zrozumieć jest, że mi chodzi o tv wyłącznie ponad 10 tys i tylko mam na myśli tv 4k
Dlatego raz jeszcze napiszę, że dla mnie mogą robić 4 modele i wyłącznie 4k tylko te żeby były dobre i w dobrej cenie w stosunku do konkurencji ( jak na razie oba te parametry spełniają tv 4k ) niestety tylko do wielkości 65 cali dla 75 i wyżej - samsung i lg jest tańszy..
 
Ostatnia edycja:

firekage

New member
Bez reklam
Skoro celowo wspominasz o modelach od 10k to ponownie - obecnie OLED LG kosztuje mniej więcej tyle...Sony znowu nie ma nic w tym przedziale...a z tego co pamiętam to LG produkuje OLEDy na białych diodach, przez co ma dużą***żywotność...

Sony musi zrozumieć do kogo kieruje swoje produkty:
-do bardzo zamożnej grupy docelowej
-do segmentu klasy średniej
-w kierunku low endu

Mam wrażenie, że nie do końca sami wiedzą bo technologicznie telewizory w kwocie około 2000 zł, to totalny imho low end, gdy konkurencji dają w tej cenie produkt o klasę, jeśli nie kilka, wyżej i podobnie jest z całym przedziałem...stąd czytam o grach i konsolach - lol. Wracamy do punktu wyjścia - płacimy za logo, czy wreszcie za to, co odbiornik sobą reprezentuje (matryca, dodatkowe elementy, jakość obrazu, aplikacje typu smart, internet, wifi, 3d)?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Skoro celowo wspominasz o modelach od 10k to ponownie - obecnie OLED LG kosztuje mniej więcej tyle...Sony znowu nie ma nic w tym przedziale...a z tego co pamiętam to LG produkuje OLEDy na białych diodach, przez co ma dużą***żywotność...

Sony musi zrozumieć do kogo kieruje swoje produkty:
-do bardzo zamożnej grupy docelowej
-do segmentu klasy średniej
-w kierunku low endu

Mam wrażenie, że nie do końca sami wiedzą bo technologicznie telewizory w kwocie około 2000 zł, to totalny imho low end, gdy konkurencji dają w tej cenie produkt o klasę, jeśli nie kilka, wyżej i podobnie jest z całym przedziałem...stąd czytam o grach i konsolach - lol. Wracamy do punktu wyjścia - płacimy za logo, czy wreszcie za to, co odbiornik sobą reprezentuje (matryca, dodatkowe elementy, jakość obrazu, aplikacje typu smart, internet, wifi, 3d)?

Raz jeszcze czytaj ze zrozumieniem - Kolego nie mieszaj technologii tylko patrz topowy model 4k Sony z topowym tv Samsunga 4k czy to w 55 calach czy w 65 calach jest podobnie i oba świetnie wychodzą w testach polskich jak i zagranicznych.
Co do Oledow trzymam kciuki i mam nadzieję że kiedyś technologia zostanie dopracowana na maxa, na chwilę obcną nikt nie chce podać informacji z Lg o trwałości tych matryc a w necie można wyczytać co się dzieje z tymi tv po pół roku czy roku użytkowania... zapewne nei w każdym przypadku ale osobiście nie mam chęci wydać powiedzmy 10 tys i zobaczyć po roku wyblakłe kolory a tak się dzieje z oledami.. plus wypalone piksele.. Do tego dochodzi że największy model to 55 cali ,dopiero teraz będą 65 calowe ale za nim trafia do nas też chwila upłynie i cena taka jak za tv 4k 75 -80 cali - więc różnica jest duża..
Wracając do Sony i ich niskich modeli na ich miejscu w diabły bym wycofał bo i tak ludzie kupią tanie Samsungi i Lg. Więc po co robić skoro i tak ich mało kto kupi. A skoncentrować się na najwyższych modelach, które również w przypadku Samsunga swoje takie tv kosztują..
 
Ostatnia edycja:

firekage

New member
Bez reklam
Raz jeszcze czytaj ze zrozumieniem - Kolego nie mieszaj technologii tylko patrz topowy model 4k Sony z topowym tv Samsunga 4k czy to w 55 calach czy w 65 calach jest podobnie i oba świetnie wychodzą w testach polskich jak i zagranicznych.

Czytam...z uwagą. Imho oceniasz temat przez pryzmat 1 modelu, czy też klasy modelu, co jest bzdurą, stąd takie, a nie inne wnioski, gdy spektrum produkowanego sprzętu, jest bardzo szerokie i w tym problem...

Ps - o żywotności oledów nie mam zamiaru polemizować bo zakrzywiłeś rzeczywistość. Problem Sony sprowadza się mniej więcej do cen względem konkurentów. W temacie 10k masz oleda....od LG, a Sony ma? Nie, właśnie w tym problem. Nie wiadomo komu i co. Konkurencja rynku koreańskiego jest tak silna, że widocznie niektórzy "czują to już na swoich plecach" - w ten sposób kilka innych firm przespało okres na zarobek w innych dziedzinach gospodarki (ot, Android dzięki Google, a właścicielem mógł być z tego co pamiętam, Samsung. Identycznie Nokia ze smartfonami i konkurencja produktów z Chin od producentów typu ZTE itd...).

Jednym problemem jest po prostu cena ich produktów. Ty na siłe chcesz ukazać problem na przykładzie najdroższego ew. modelu...tak, jakby tylko on był produkowany. Ich problemy nie wynikają z racji produktów tej klasy, bo to zawsze ułamek całości, a całej reszty...Jeśli mam wybierać, jak wspomniałem, "golasa" za 2000, to poszukam gdzie indziej. Identycznie było z moim 48AS640. Sony w tym przedziale ponownie nie miało nic...a to kwoty rzędu 3000, przy czym ten odbiornik na necie można mieć nawet i w cenie 2400-2500 zł, czyli absolutna rewelacja i pewnie mógłbym takich przykładów znaleźć masę..

Z mojej strony koniec dywagacji.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Czytam...z uwagą. Imho oceniasz temat przez pryzmat 1 modelu, czy też klasy modelu, co jest bzdurą, stąd takie, a nie inne wnioski, gdy spektrum produkowanego sprzętu, jest bardzo szerokie i w tym problem...

Ps - o żywotności oledów nie mam zamiaru polemizować bo zakrzywiłeś rzeczywistość. Problem Sony sprowadza się mniej więcej do cen względem konkurentów. W temacie 10k masz oleda....od LG, a Sony ma? Nie, właśnie w tym problem. Nie wiadomo komu i co. Konkurencja rynku koreańskiego jest tak silna, że widocznie niektórzy "czują to już na swoich plecach" - w ten sposób kilka innych firm przespało okres na zarobek w innych dziedzinach gospodarki (ot, Android dzięki Google, a właścicielem mógł być z tego co pamiętam, Samsung. Identycznie Nokia ze smartfonami i konkurencja produktów z Chin od producentów typu ZTE itd...).

Jednym problemem jest po prostu cena ich produktów. Ty na siłe chcesz ukazać problem na przykładzie najdroższego ew. modelu...tak, jakby tylko on był produkowany. Ich problemy nie wynikają z racji produktów tej klasy, bo to zawsze ułamek całości, a całej reszty...Jeśli mam wybierać, jak wspomniałem, "golasa" za 2000, to poszukam gdzie indziej. Identycznie było z moim 48AS640. Sony w tym przedziale ponownie nie miało nic...a to kwoty rzędu 3000, przy czym ten odbiornik na necie można mieć nawet i w cenie 2400-2500 zł, czyli absolutna rewelacja i pewnie mógłbym takich przykładów znaleźć masę..

Z mojej strony koniec dywagacji.

Jak na razie oficjalnie poza Lg nikt nie ma Oledów wiec bez sensu pisanie że sony nie ma.. po drugie stać Ciebie kupić tv oled za powiedzmy 10-12 tys 55 cali i żeby po roku czasu kolory były wyblakłe i kilkanaście pikseli się wypaliło - myślę że nie bardzo...
Do tego największy model to 55 cali a w 65 calach będzie tyle kosztował co wysokiej klasy tv 4k 75-80 cali...
Kolejna sprawa ja nic na siłę nie pisze a napisalem co wg mnie powinno zrobić Sony a co zrobi albo czego nie zrobi to totalnie mnie to nie interesuje , niech martwią się sami zainteresowani. Ja tylko piszę żeby porównać wysokie modele tv 4k a tam są ceny porównywalne i tyle.. Inna sprawa jest to że kibicuje firmom takim jak Sony, Panasonic czy Sharp bo nie mam ochoty zostać wyłącznie wśród LG i ich awaryjnych tv..
Nie wiem jak jest z niskimi modelami bo nigdy się nimi nie interesowałem i mam nadzieję że sytuacja życiowa nigdy do tego mnie nie zmusi dlatego napisalem co dla mnie byłoby najlepsze.I to co kiedyś przeczytam że myślą o pozostawieniu tylko wysokich modeli. A z tego co piszesz wychodzi to co napisalem wczesniej, że najlepiej byłoby jakby Sony pozbyło się modeli z niskiej półki a zostawiło tylko 4k i może jeden dwa modele wyższe z FHD..
Bo Koreańczycy dołożą po smartfonie i ludzie tak kupią lg czy samsunga za te 2-3 tys razem z tel. Firm japońskich na takie cuda nie stać ale im również Państwo nie dokłada ....
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Mają na co zapracowali. Po prostu zbierają żniwo tego co posiali.
Jak się ma klienta w głębokim poważaniu, łamie się jego prawa, to w dobie internetu trzeba być słabo rozgarniętym, żeby się nie domyślić, że ta opinia dotrze do wielu. Klientami Sony były zazwyczaj osoby które szukały ponadprzeciętnej jakości wyrobów i takiego też traktowania klientów.
W końcu nawet wieloletni klienci tej firmy zauważyli, że płacą więcej niż u konkurencji, nie otrzymując w zamian żadnej wartości dodanej. Często nawet otrzymywali technologicznie sporo mniej.
Czy to się kiedyś zmieni? Czas pokaże. Niewątpliwie roztrwonili przewagę technologiczną i renomę, markę którą mieli jeszcze 5-10 lat temu. I ciężko to teraz będzie nadrobić, zwłaszcza jak się jest na finasowym dnie.
 
P

PlayStation

Guest
Dobrze gadasz HQ 150.
Niestety, o klienta to trzeba dbać.

Ale ja mam jedno, ale.....do Rockstar Games :(
Dlaczego GTA V na " PlayStation 4 " nie chodzi w 60 klatkach:cry:
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja do żadnego ze swoich tv nie dostalem ani telefonu aniu tableta, wiec skąd takie wnioski?

W Warszawie co jakiś czas można taki tv kupić z tego typu promocją. Kolejny przykład , kilka dni temu na stronie AGD RTV kilka tv było z takimi promocjami w szczególności tv LG. Tylko najpierw trzeba kupić było później rejestracja i odbiór smartfona..
I ostatni przykład że ludzie kupią tv lg albo samsunga ( mam na myśli modele te niskie) w 98% w naszych marketach jak klient się pyta o tani dobry tv to sprzedawcy mówią o dwóch firmach Lg i Samsung i nie ma opcji żeby wymienili inne firmy jak np Sony, Panasonic, Sharp...

Mają na co zapracowali. Po prostu zbierają żniwo tego co posiali.
Jak się ma klienta w głębokim poważaniu, łamie się jego prawa, to w dobie internetu trzeba być słabo rozgarniętym, żeby się nie domyślić, że ta opinia dotrze do wielu. Klientami Sony były zazwyczaj osoby które szukały ponadprzeciętnej jakości wyrobów i takiego też traktowania klientów.
W końcu nawet wieloletni klienci tej firmy zauważyli, że płacą więcej niż u konkurencji, nie otrzymując w zamian żadnej wartości dodanej. Często nawet otrzymywali technologicznie sporo mniej.
Czy to się kiedyś zmieni? Czas pokaże. Niewątpliwie roztrwonili przewagę technologiczną i renomę, markę którą mieli jeszcze 5-10 lat temu. I ciężko to teraz będzie nadrobić, zwłaszcza jak się jest na finasowym dnie.

I tu się z Tobą zgadzam, ale tez nie można wrzucać wszystkiego do jednego wora bo np w moim przykładzie i zresztą nie tylko moim ja kupiłem topowy tv Sonego z pięcioletnią gwarancją do tego dali 2 m kabel hdmi za 119 zl ( nie używam go bo mam lepsze ale... do tego przywieźli mi tv w cenie złożyli, podłączyli, sprawdzili - wszystko w cenie tv) za cenę prawie taką samą jak tv innych marek które to modele były znacznie gorsze, a nawet niższa jakbym chciał wtedy dokupić gwarancję na 5 lat np na tv samsunga czy panasonica.
Co nie zmienia faktu że jesli chodzi o tv i te niskie modele są ciency ( bo tną jak mogą koszta) i dlatego uważam że całkowicie z tego typu tv powinni się wycofać.
A prawda tez jest taka że w dużej cześć sobie na to zasłużyli poprzez kupowanie pięknych biur itp rzeczy gdzie powinni kasę wkładać na co innego niż na biurowce.
Trzeba również pamiętać o jednej rzeczy bo Sony to nie tylko tv, kamery itp... to również Sony Pictures i Sony Music i tu jest pies pogrzebany bo te dwie "działalności" przynoszą ogromne straty i tak jak z pół roku temu czytałem to około 50% strat to własnie z tego tytułu Sony ma... i ja osobiście nie potrafię zrozumieć dlaczego oni tego nie chcą sprzedać. Rozumiem że to kawał kasy jest w to włożone ale skoro w dobie internetu ludzie ściągają na maksa to może warto byłoby się nad tym pochylić.
Czas pokaże co to będzie ja generalnie tak jak napisałem trzymam kciuki za wszystkie japońskie firmy i mam nadzieję że dadzą radę utrzymać się na rynku.
 
Ostatnia edycja:
Do góry