[Nasze Zestawy AV] Buduje się jaskinia

sebex7

New member
Cześć wszystkim,
zaczynam temat chociaż jeszcze pokój nie jest zrobiony. Jednak robię to dlatego, że muszę o paru rzeczach zdecydować zanim pokój będzie gotowy.

Mam kilka koncepcji i ciężko mi wybrać w którą stronę iść a od tego zależeć będzie przeciąganie kabli, kolor danej ściany itd.

Krótko o pokoju: dosyć mały, bo ok 16 m2 ale "własny". Tak, to będzie mój pokój. Moja męska jaskinia gdzie kobiety i dzieci będą wchodzić a tym bardziej decydować co ma być w pokoju tylko jak je poproszę. :smile: To tak pół żartem, pół serio, bo wchodzić będą mogły zawsze ale decydować o wyglądzie i wyposażeniu już nie. :p

Do czego ma służyć? Do pracy i rozrywki. Będzie to zdecydowanie bardziej pokój technologiczny niż bar z bilardem. Zajmuje się montażem filmów i edycją zdjęć więc musi być biurko (duże) i na razie dwa monitory, dysk sieciowy, głośniki itd. drugie przeznaczenie to tv/projektor, sofa, konsola, netflix itd.
Pokój ma jeden minus przez co już teraz wrzucam post. Jest skos. Ścianka kolankowa ma 120 cm ale to już w jakimś stopniu ogranicza ustawność pokoju.



Mój artystyczny szkic skosu. ścianka kolankowa ma 120 cm i skos idzie mniej więcej aż do środka pokoju (niebieska ściana nr 2) gdzie jest już ok 265 cm i potem już jest płaski sufit. na tej niskiej ściance może ewentualnie stać sofa lub jakieś szafki czy komody.

Mam kilka pomysłów na pokój:








Wersja 1:
Mała sofa (ok 180 cm) więc na dwie osoby i blisko tv, bo od głowy do ekranu ok 150cm (przy tej odległości rzutnik odpada). W kalkulatorze 4k niby 65 cali jest okej z tej odległości ale co z meczami z jakiejś kablówki czy netflixem jak nie ma czegoś w 4k? Wydaje mi się, że te 65 cali będzie za duże na 150 cm odległości. Mam rację czy się mylę? Sofy cofnąć o pół metra (jak już to pod sama ścianę kolankową ale to wersja 2) nie mogę, bo nie będzie miejsca na krzesło przy biurku.
W tej wersji mogę też postawić dwa fotele i stolik i zrobić taki mały męski kąt z whiskey. :oops:
Obok biurka komoda na sprzęt, dyski, karty pamięci i całą elektronikę co nie ma być na wierzchu. No i samo biurko w każdej wersji takie samo 240x60 cm. Ewentualnie może być 180x60 cm.
Jaki sprzęt planuje w tej wersji? Na taką powierzchnię i odległość od ekranu nie ma co chyba iść w jakieś duże kolumny tylko pewnie jakaś belka pod tv z odłączanymi satelitkami (typu JBL bar 5.1), które będą na stojakach za sofą I do tego jakiś zestaw stereo: wzmacniacz + 2 kolumny podstawkowe.

Tutaj moje rozważania są takie czy sofa nie jest za blisko tv (65 cali) jeżeli nie będą tylko materiały 4k. Marzyłem o dolby atmos ale na takich powierzchniach nie ma to sensu.


Wersja 2
Sofa przy ściance kolankowej. Oddalona o tyle, żeby wsadzić za nią jakieś głośniki do zestawu 5.1. Biurko w tym samym miejscu i ewentualnie dwie pufy bliżej tv (typu worków sako, żeby je móc przesuwać jak nie będa używane) do oglądania czy grania w 4k lub po prostu dla dzieciaków. To daje możliwość zmiany w przyszłości na rzutnik i np. 120 cali ekran ale kosztem 4k, bo pewnie długo mnie na przyzwoity rzutnik 4k nie będzie stać. No i do czasu rzutnika tv 65 cali z odległości ok 4 metry lub leżąc na workach sako.
W tej wersji już chyba bym postawił na amplituner i jakieś większe głośniki 5.1 bez osobnego stereo.

Wersja 3
gdyby nie skos to wydaje się najlepsza. Jedna ściana na biurko do pracy a reszta na kino ale jest skos. Pół sofy by stała pod skosem. Nie wiem czy sufit ma takie znaczenie przy dźwięku 5.1 ale gdzieś czytałem, że to nie jest najlepsza opcja, bo z jednej strony fale dźwięku mają skos a z drugiej prosty, wyższy sufit. No i ograniczenie takie, że przez wysokość skosu 65 cali i raczej ani cala więcej w przyszłości.


Oczywiście między wersją 1 i 2 można zmieniać. Tak przygotować kable, że teraz zrobić opcję 1 a w przyszłości jakby mnie było stać na projektor 4k to cofnąć sofę a kącik do whiskey przesunąć lub się go pozbyć, bo na ma być raczej dekoracją i używany od święta :). Kąt z whiskey nie jest decydujący w tym konflikcie. Jest ewentualnie miłym dodatkiem.

Co myślicie? Czy jeszcze jakoś inaczej byście to rozplanowali?
 
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przedstaw najpierw jakim budżetem planujesz dysponować. Przy tym metrażu można spokojnie zrobić kino nawet 7.2.2 z projektorem 4K - kwestia zasobności portfela. Osobiście poszedłbym w układ przedstawiony na szkicu środkowy z drobnymi poprawkami. Sofę dałbym trochę do przodu (tak, aby był ok 1m przestrzeni pomiędzy plecami sofy a tylną ścianą). Biurko myślę że spokojnie jesteś w stanie wstawić węższe, np. 1,5 m szerokości. Wciśnij je możliwie blisko tylnej ściany tak, aby móc komfortowo pracować bez zahaczania o skos. Na ścianie frontowej (lewa ściana patrząc przez wejście do pokoju) zamontowałbym ekran ramowy rzędu 100-110 cali tak, aby zmieścić po bokach kolumny frontowe. Po bokach kanapy zamontowałbym kolumny surround, a na tylnej ścianie surround back. W miejscu łączenia sufitu płaskiego ze skosem aż prosi się o 2 głośniki Atmos. Gdzieś na skosie przymocowałbym wieszak do projektora (w zależności od modelu projektora i wielkości ekranu-do sprawdzenia w kalkulatorze projekcji) Co do kosztów ciężko mi się odnieść, bo wszystko zależy od tego co chcesz mieć, czy muszą być nowe elementy, czy używane, czy chcesz w miarę sensowne kino, czy raczej wolisz iść w półśrodki. O malowaniu całęgo pokoju czarną farbą matową i akustyce nawet nie wspominam, bo to w tego typu po mieszczeniu oczywista oczywistość :)
 

sebex7

New member
Co do budżetu to ciężko określić, bo projekt będzie robiony etapami ale teraz już muszę zaplanować, bo zaraz wstawiam tam sprzęt do pracy a przed tym czeka mnie malowanie, przeciąganie kabli itd. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, żeby komfortowo pracować w tym pomieszczeniu. Dlatego właśnie myślałem o TV a nie projektorze, żeby nie malować całości na czarno, bo wydaje mi się, że na dłuższą metę nie będę się czuł dobrze w takim pokoju a będę w nim spędzał długie godziny na pracy. Film, gra itd. to jak prawie u wszystkich: wieczory i weekendy. Mogę spokojnie założyć 40 godzin pracy przy kompie na 5 godzin rozrywki w tym pokoju.

Biurko z moich pomiarów to minimum 180 cm. Dwa monitory 21:9 plus głośniki. Nie ma opcji na mniejsze a nawet się skłaniam do tego 240 cm.

Tak jak pisałem, budżet ciężki do określenia. Nie mam ciśnienia, żeby był gotowy na tip top od razu. Mogę rozbudowywać go nawet przez 2-3 lata.
 

sebex7

New member
Zmiana planów, trochę musiałem namawiać ale się udało i się zamieniliśmy "gabinetami".
Plany się nie zmieniają ale pokój trochę tak. Po pierwsze: nie ma skosów. :bober:
Pokój ma ok 15 m2- 3,8x4 metry.
Założenia się nie zmieniają biurko do pracy + kino. Zaczynam już rozważać rownież czarne ściany i sufity chociaż dalej się bije z myślami tv vs projektor, bo raczej długo mnie nie będzie stać na projektor co dorówna jakości TV OLED 55 czy 65 cali. A i mam ekran 120 cali w salonie. Ale u mnie salon chce żeby był salonem (jasne ściany, otwarty na kuchnie) i nie będę walczył w nim o lepszą jakość obrazu czy dźwięku. Ma być do obejrzenia meczyku czy jakieś filmu z dekodera. Natomiast w mojej jaskini chcę mieć ten efekt, że kopara opada i chyba najrozsądniejszym wyborem byłby jakiś OLED + petarda dźwięk.
Mam 3 wersje "ułożenia" pokoju. Która będzie najlepsza jeżeli chodzi o dźwięk? Na każdej jest 5.0 ale w każdej będzie 5.1 (sub lekko w bok od tv, pod głośnikiem centralnym) lub 5.1.2. Wciąż mnie zastanawia czy na taki metraż jest sens. Nie chce zrobić "bałaganu w dźwięku".
(ten wymiar na żółtym to odległość głowy od ekranu)

Wersja 1


Dosyć blisko ekranu więc zostaje raczej tylko TV.

Wersja 2


Wydaje się sensowna. Sofa ok metr od ściany ale też dalej od ekrany. Można już myśleć o projektorze. Jedyny minus (nie wiem czy duży bo się nie znam aż tak) to ta część kinowa jest przesunięta w lewo względem środka pokoju. Nie wiem czy ma to wpływ na dźwięk.

Wersja 3


Trochę inny układ. Również przesunięty względem środka.

Która wersja najlepsza? Kolumny na taki metraż prawdopodobnie podstawkowe na stojakach. Na suficie też mogę dać "monitory". Nie muszą być wbudowane chociaż sufit jest podwieszany.
 
Ostatnia edycja:
Do góry