[Nasze Zestawy AV] Moja przygoda z Klipsch RP

maciek8792

New member
Witam, w moim poście chciałem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami jeśli chodzi o Klipsche i Onkyo.

Początkowo byłem zdecydowany na zakup zestawu kolumn Bowersa z subwooferem PV1D. Jednak w ostatniej chwili zauważyłem Klipsche i zorientowałem się, że robią oni sprzęt typowo do kina. W dodatku wszyscy zachwalali, że Klipsche niby nie potrzebują tak dużej mocy, aby się napędzić. Dla mnie to miało duże znaczenie bo nie chciałem od razu inwestować we wzmacniacz.



Zdecydowałem się na zestaw Reference Premiere. Amplituner to Onkyo TXRZ830. W zestawie jest też projektor optomy oraz apple tv 4k i dekoder enki.





Zastosowałem dwa głośniki do dolby atmos. Widoczna na zdjęciu Optoma UHD300x ma naprawdę bardzo ładne kolory i obraz. Jej słabszą stroną jest kontrast, ale naprawdę nie ma z tym dramatu i jest to kwestia przyzwyczajenia. Używam kabla hdmi hybdrydowego HDMI 15MB - jest to połączenie optyka i zwykłego dźwiękowego kabla. Rozwiązał on całkowicie problemy z utratą sygnału 4K HDR przy niewielkich kosztach ok 300 zł za kabel.
Stosuje ekran avteca biały, nie szary - chciałem mieć wierniejsze kolory niż lepszą czerń.



Jak to wszystko gra? Otóż widoczne powyżej Onkyo ogarnia te Klipsche tak, że po prostu szczęka opada. Na początku szło mi słabo, wybierałem różne ustawienia itd. Jak wszystko ustawiłem i załączyłem tryb pass żeby nie modyfikował źródła, podpinając jako źródło APPLETV, jak to wszystko zagrało, to po prostu usiadłem z wrażenia. Koncert H, Zimmera - byłem na nim wcześniej, w salonie miałem takie wrażenia jakbym znowu tam był na żywo. Instrumenty słychać tak, jakby się tam po prostu było. Kolejny był koncert Depeche Mode z Berlina - miazga. Co do filmów to jakość robi również ogromne wrażenie. Incepcja, Blade runner - niesamowita czystość dźwięku, jest też taki niesamowice żywy, namacalny jakby instrument fizycznie był półtora metra ode mnie. Niedawno miałem epizod, że poszliśmy do kina z dziecikami na Krainę Lodu 2 w Cinemacity w Łodzi. Naprawdę nędznie wypadli przy tym jak zamiata Onkyo w połączeniu z tymi Klipschami, niepotrzebnie przepłąciłem tylko za ten popcorn, trzeba było poczekać aż wyjdzie na apple tv.



Tu widać tylne głośniki. Zdecydowałem się na ten model żeby mieć lepsze wrażenie tyłów. Nie jestem pewny czy dobrze zrobiłem, faktycznie z tyłu jest ściana dźwięku, ale nie czarujmy się - podejrzewam, że zwykłe głośniki też by dały taki efekt. W kinie one są często tylko efektowe. Ten model chyba bardziej się nadaje na surround boczny, a nie tylny. No ale kupiłem i są :) Podstawki to przerobione standy od Bowersa M-1 - tak blisko byłem zakupu bowers że zdążyłem kupić używane podstawki ;-)



Podsumowując, jeśli szukacie pewnego zestawu to mogę polecić setup Onkyo TXRZ830 + Klipsch RP 8000F.

Jedyne co rozczarowuje, to ewidentne problemy tego Onkyo z HDMI.
Po pierwsze, żeby włączyć tryb enhanced (pełne 4K) trzeba zastosować specjalną kombinację klawiszy, którą odkryłem na jakimś forum... Info o tym jest poza instrukcją obsługi! Brawo... Zdarzają się zwiechy, że Onkyo nie daje w ogóle dźwieku - rozłącza HDMI w jakiś sposób - i trzeba je wyłączać z prądu. Porażką jest też rozdzielenie sygnału HDMI. Niby ten model ma dwa HDMI OUT. Nie da się jednak wypuścić jednego kabla na TV, drugiego na projektor. Trzeba przełączać ręcznie z jednego na drugi - ręcznie w sensie w menu za każdym razem albo z przycisku na obudowie ampli, inaczej są schody i problemy - rwie połączenie itd.

Dla mnie nie ma to jednak dużego znaczenia, bo te wady jakoś ogarnąłem, TV nie oglądamy już zresztą w ogóle idzie sam projektor. Te niedociągnięcia rekompensuje jakość dźwięku która jest naprawdę bardzo wysoka.

Podsumowując, szczerze polecam ten zestaw.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
No, mam to samo :)
w tym budżecie trudno o lepszy zestaw do kina
tylko pomyśl o dywanie to jeszcze bedzie lepiej,
daj cos na scianę i akustyka sie polepszy i efekt lepszy :)
 

maciek8792

New member
Miałem zapytania jak włączyć tryb poszerzonego trybu HDMI.
Trzeba mieć oczywiście zaktualizowany firmware.

Aby przełączyć na tryb YCbCr4:2:2 (12bit) HDR należy przytrzymać na panelu onkyo z przodu BD/DVD i dwa razy przycisnąć ON/STANDBY żeby przełączyć HDMi z trybu "standard" na "enchanced" czyli rozszerzony.

Funkcji nie da się włączyć w menu , nie ma słowa o tym w instrukcji, trzeba znać sekretną kombinację klawiszy (delikatnie mówiąc głupie no ale cóż, z tego co wiem to wydali jakąś aktualizacje firmware które zmusza do podania tego kodu, dlatego nie ma o tym w instrukcji).
 

DrWredman

Active member
Witamy kolejnego w gronie zadowolonych K+O ;)

Ogromny ten Twój salon. Ile to ma metrów? Jaki ekran? ile cali?

Problem z HDMI MAIN+SUB niestety jest znany. U mnie to samo. Ale nauczyłem się niemal bezwzrokowo korzystać z przycisku Quick Menu. To chyba najszybsza droga do przełączenia wyjść MAIN+SUB.

Widać, że Optoma odbija dużo światła od ekranu i rozświetla salon. Niestety przy jasnych ścianach jest to nieuniknione. A i odległość projektora od ekranu też w tym nie pomaga.
Pozostaje Ci zatem częściej wchodzić na forum aż dojrzejesz do decyzji malowania ścian i sufitu na czarno. :)
 

maciek8792

New member
Witamy kolejnego w gronie zadowolonych K+O ;)

Ogromny ten Twój salon. Ile to ma metrów? Jaki ekran? ile cali?

Witam ekran ma ok 300cm szerokości. Nie wiem ile salon ma metrów generalnie jest to starszy dom który remontowaliśmy, w oryginale był kominek ale go skulismy własnie żebym miał strefę na ekran. Jest to AVTEK schowany w karton-gips , wysuwany pilotem, chyba jest model business electric albo cinema electric już nie pamiętam:)

Problem z HDMI MAIN+SUB niestety jest znany. U mnie to samo. Ale nauczyłem się niemal bezwzrokowo korzystać z przycisku Quick Menu. To chyba najszybsza droga do przełączenia wyjść MAIN+SUB.



U mnie się tak rozwiązał ten problem, że ogladamy tylko projektor a TV stał się dekoracją. Projektor jest dość jasny, z tyłu mam zasłony. Serio rozważam dokupienie 2 rolet na okna. Co ciekawe, wtedy w ogóle mogę nie potrzebować ekranu, ściana jest jasno szara.

Kiedyś wszystko opierało się na TV, teraz głównie ogląda się netflixa. Niedawno przedłużałem umowę z nc+ i skasowaliśmy wszystkie pakiety, nie ma sensu... Ja nawet newsów juz mało oglądam, wszystko mam na tel... Nie wiem czy tylko ja tak mam czy to ogólny trend ale chyba coś jest na rzeczy. W tej sytuacji naprawdę ten TV w salonie traci rację bytu, mamy tv w sypialni i tu już bardziej się przydaje.

Widać, że Optoma odbija dużo światła od ekranu i rozświetla salon. Niestety przy jasnych ścianach jest to nieuniknione. A i odległość projektora od ekranu też w tym nie pomaga.
Pozostaje Ci zatem częściej wchodzić na forum aż dojrzejesz do decyzji malowania ścian i sufitu na czarno. :)

Jest duży problem z żoną, w ogóle miałem problem z tymi kolumnami na wejściu bo stwierdziła, że "białe by lepiej pasowały w tym salonie i złoty jest tandetny", "wyglądają jak takie małe trumienki" itd Jak zobaczy mnie malującego sufit i ściany na czarno, nie wiem jak zareaguje, ale oczywiście myślę o tym.

Bardziej mnie interesuje jak w takich warunkach wypadnie tw9400 które jest znacznie lepszym modelem niż moja optoma. Bo np. przed tą optomą używałem służbowego projektora który służył mi do prezentacji w pracy. Był to starszy projektor z niższym kontrastem i obraz to był mydło. Na ile jakość projektora poprawi mi kontrast - to jest dla mnie pytanie za100 punkt.

Dlaczego odległość projektora od ekranu, ma wpływ Twoim zdaniem na odbijane światło czy na kontrast? A może chodzi Tobie o to, że wtedy słabiej to świeci?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bardzo ładnie to wszystko wygląda ;)
Pomyśl jeszcze o jakimś dywanie (lepsza akustyka i zniweluje te fatalne odbicia od podłogi), jak radzą koledzy oraz jak zamaskować kable od surround i będzie miód ;)
Z czasem zaczniejsz dopieszczać pokój (zaciemniać).
 
Ostatnia edycja:

Noisy

Member
Też posiadam RP8000f, spl100 i RP 404 C tylko napędzam to Onkyo 656. Brzmienie jest naprawdę super, skuteczność tych kolumn jest rewelacyjna. Stereo to słaba strona amplitunera, wiem że seria RZ to inna liga ;) Gratulacje pokoju, sprzętu i życzę wielu godzin spędzonych na odsłuchach i seansach.
PS czarny sufit przy projektorze to podstawa,niestety. U siebie pomalowałem na czarno i zmiana jest prze ogromną ;)
 
Do góry