[Nasze Zestawy AV] Pakolo buduje

Pakolo

Active member
Bez reklam
Po długich miesiącach męczarni na budowie nadszedł w końcu czas na ostatni etap - wykończenie salonu kinowego:)

Tutaj pojawia się pytanie do Szanownych forumowiczów o wskazówki dotyczące przygotowania instalacji pod głośniki sufitowe do Atmos w systemie 7.1.4

Poniżej zamieszczam rzut salonu zrobiony w Paint z małym objaśnieniem:

Kolorem czerwonym zaznaczono wyspę, której szerokość to 320cm, a długość 631cm

Wymiary salonu 400cm x 631cm

Kanapa odsunięta od ściany z tv o 360cm



Tak to wygląda obecnie
post images

Pytanie w jakiej odległości od miejsca odsłuchu najlepiej umieścić głośniki sufitowe. Fronty będą rozstawione 300cm od siebie i sufitowe montować w jednej linii z nimi?

Sufitowe planuję Klipsch Reference PRO-160RPC lub model wyższy.

Jak się ma montaż 3kg głośników do płyty z karton gipsu i pytanie czy robić skrzynki z osb i pianki akustycznej. Na kanale youtube dreamedia home theater pakują je prosto w sufit bez skrzynek.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
- Psiknij pianką montażową na łączenia profili nośnych z poprzecznymi.
- będziesz miał tv i projektor ? jeśli tak, moja rada , zrób dwa kanały a nie jeden

kupisz tv co będzie miał wejścia z lewej, a za rok kupi i będzie miał z prawej i będziesz kupował dłuższe kable żeby w koryto weszły

- zrób skrzynki na atmos jak henry, popatrz w jego temacie

- na skrajnych końcach profilach daj profil U, żebyś miał jak regispa kręcić

- na ścianie też daj profil U jak tam przykręcisz regips ? profil nośny musi być w profilu U !


daj więcej zdjęć sufitu, bo potem będziesz płakał że ci sufit trzeszczy, albo że drga i jest rezonans profili
 

donsalieri

Active member
Bez reklam

Attachments

  • 7.1.4.jpg
    7.1.4.jpg
    31,6 KB · Wyś: 52

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Atmosowe mniej wiecej powinny byc pod katem 45° przednie spokojnie zmiescisz. Ale tylnie atmosy jakbdasz pod katem 45 to moga byc za blisko tylnich surround. Wiec rozmiesc ro w miare logicznie.

Atmosy w twoim przypadku najlepiej tak jak zaleca dolby czyli w lini frontow. Masz duzo miejsca wiec bedzie git.

Przeciagnij sobie rure lub peszel na okablowanie do projektora, potem bedziesz plakal ze nie masz.

Zwykly regips bedziesz kladl? Czy wupelnisz pustke welna i regips "akustyczny" perforowany?
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedzi, sufit robi mi ekipa i o piance wspominali, profile u mają już przygotowane na skrajne końce cd 60, sufit dopiero co zaczęli, jutro porobię więcej fotek na budowie.

Lolo2
Myślałem o zwykłym regipsie i nie brałem pod uwagę wełny na całą zabudowę bo właśnie goście o piance wspominali.

Myślę też o projektorze, kabel zasilajacy mam wypuszczony, na hdmi i do każdego głośnika chce puścić okrągłe rurki instalacyjne.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
To jest dom czy mieszkanie? Nad toba lub pod toba ktos bedzie mieszkal spal? Moze warto zrobic lepsza izolacje akustyczna, tak jak ma Bipo.

Ja troche zaluje ale zrywac paneli i wstawiac mat wygluszajacych mnie sie nie chce :)
 

Caparzo

New member
Bez reklam
zwykły regips daj a nie cuda na kiju :lol: czy wypełnisz środek wełną moim zdaniem nic to nie da , bo i tak masz wyspę więc jeśli u góry ktoś mieszka wełna nic nie da. Jak usztywnisz pianką, to i tak nie będzie rezonansować bo to nie sufit gra w środku
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
To jest dom, hałasem się nie martwię.

Pytanie czy skrzynki z osb z pianką mogę zostawić bez dolnej płyty z okrągłym otworem, dojechać nimi do samego regipsu bo jeszcze nie wiem jakie na 100% kupię głośniki i nie chce się walnąć z otworem.

Pytanie czy Montowaliście głośniki uchwytami bezpośrednio do regipsu czy skrzynek?

donsalieri
Instrukcję dolby studiowałem natomiast wolałem zapytać na forum bo sporo osób ma Atmosa i każdy ma swoje spostrzeżenia, rady.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
większość do regipsu i większość nie ma skrzynek i to też nie przeszkadza, bo u góry nie jest dudnienie basem tylko działa juk surround z tyłu czy z boku
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
No tak ale te głośniki są ciężkie i trzeba je dość solidnie zamocować.
A co do atmosow to lepiej je trochę zbliżyć ku sobie do środka wtedy efekt góry jest wyrazniejszy
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Głośniki do atmosa są dosyć specyficzne. I moim zdaniem tylko suby gorzej się ustawia. Ja robiłem cztery konfiguracje pod atmos zanim wkułem kable w dane miejsce na stałe. Tylko ja będę mieć 5.2.4. Wcale nie umiejscowiłem ich w lini frontów. Bardziej skupiłem się nad miejscem odsłuchowym. Zresztą fronty bardzo często są szeroko rozstawione i skierowane pod skosem na miejsce odsłuchowe. Wpuszczane w sufit podwieszany skrzynki bym zrobił. I wygłuszył. Cały sufit nie ma sensu. Styki metalowe można pianką psiknąć ( jak kolega wyżej pisał) ale można przykleić piankę z rolki samoprzylepną. Aby oddzielić metale od siebie. Tak samo jak stelaż montuje się do podłogi. Tam też ją się stosuje. Ale to akurat fachowcy wiedzą. Kable przygotuj dłuższe, otworów na razie też bym nie wiercił. Może być też tak że nie będziesz zadowolony z umiejscowienia atmosów za pierwszym razem. Dlatego jak jest możliwość to się upewnić wieszając luźno na suficie. I zobaczyć czy dać bardzie do przodu czy do tyłu np. Czy może na boki.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Stelvio właśnie dlatego wrzuciłem temat na forum bo wytyczne dolby czy innych producentów z reguły mają się słabo do realiów.

W całym domu mam sufity podwieszane i wszystkie profile stykające się ze ścianami były obklejane pianką akustyczną i łączenia krzyżowe piankowane, chociaż nie miałem okazji tego zobaczyć bo znajoma ekipa poleciała szybko z tematem, a ja jak na złość chorowałem. W każdym razie salon mam pod pełną kontrolą i muszę go dopieścić.

Jutro spróbuje Henrego telefonicznie podpytać o to jak przygotował skrzynki i jak się sprawują.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zrób sobie stelaż tymczasowy na sufitowe, podepnij pod ampli bez wykorzystywania innych skrzynek i w miejscu odsłuchowym sprawdż jakość dochodzącego sygnału. 20cm w prawo/lewo robi różnicę, dochodzi jeszcze kwestia kierunków. Wygłuszenie, to jedno, a rozstaw drugie ; )

Chcesz robić skrzynki na dedykowane sufitowe?
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Armanig
Problem w tym, że nie chcę teraz już kupować ampli i sufitowych, a gdzieś dopiero koło maja/czerwca.

Na sufit planuję dać Klipsch Reference PRO-160RPC lub większego brata i oglądając kanał dreamedia home theater na youtube widziałem, że oni je ładują w sufit bez żadnych skrzynek.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Zrób sobie stelaż tymczasowy na sufitowe, podepnij pod ampli bez wykorzystywania innych skrzynek i w miejscu odsłuchowym sprawdż jakość dochodzącego sygnału. 20cm w prawo/lewo robi różnicę, dochodzi jeszcze kwestia kierunków. Wygłuszenie, to jedno, a rozstaw drugie ; )

Chcesz robić skrzynki na dedykowane sufitowe?

Ma ladny duzy salon. Watpie aby 20cm w ta czy w ta robilo jakas robote. Zrobi w linii frontow i bedzie git.
 

DrWredman

Active member
Pakolo, sam już zauważyłeś, że głośniki sufitowe są dość ciężkie. Te klipsche ważą ponad 3 kg. Bałbym się powiesić je tylko na płycie GK. U siebie zrobiłem skrzynki i wygłuszyłem pianką. W skrzynkach zrobiłem otwory montażowe wg. załączonego schematu do odrysowania. Przykręciłem je z czterech stron do sufitu, a potem obudowałem płytami GK. Następnie wyciąłem otwór w płycie GK. Uchwyty trzymają głośnik od spodu za płytę a od góry za skrzynkę. Warto wczesniej zakupic głośniki abyś wiedział jaki zakres ma uchwyt montażowy. Jeśli będzie za mały, a ty zrobisz pełne skrzynki i wytniesz otwór to potem już go nie powiększysz mając przyklejoną płytę GK, a jeśli już będziesz musiał to łatwo nie będzie.

Moja rada. Kup głośniki zanim zrobisz sufit. Skrzynki to żaden koszt w porównaniu z całym remontem. Jeśli nie możesz zrobić testów to zainstaluj zgodnie z zaleceniami Dolby.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armanig
Problem w tym, że nie chcę teraz już kupować ampli i sufitowych, a gdzieś dopiero koło maja/czerwca.
Na sufit planuję dać Klipsch Reference PRO-160RPC lub większego brata i oglądając kanał dreamedia home theater na youtube widziałem, że oni je ładują w sufit bez żadnych skrzynek.

Dokładnie, tak robią. Zresztą oni 99% instalacji opierają na Klipschu. Sporo też na instalacyjnych.
Pomiar, dziura, kalibracja i gotowe.
Wiadomo, że na forach będą doradcy i rozpisywanie się.
Jest jeszcze kilku z podobnymi kanałami. Wspólas z Dreammedia poszedł w SVS, ale nie istotne.

Z doświadczenia i pewnie gdzieś kiedyś w przyszłości, sam bym szedł w skrzynki fabryczne - pod warunkiem, że będzie miejsce, a u Klipscha nie ma nic płaskiego w skrzyni.
Jedynie instalacyjne/ścienne/sufitowe, no i jednak trzeba im zapewnić warunki.

Może zostaw sobie więcej tego kabla (4x) i jak już będziesz miał sufitowe w ręce, zrobisz jakąś prowizorkę do testów i dopiero zamontujesz w wybranym miejscu?


Ma ladny duzy salon. Watpie aby 20cm w ta czy w ta robilo jakas robote. Zrobi w linii frontow i bedzie git.

Weż sobie jakiś dowolnym głośnik, podwieś na suficie i stań pod nim, potem przesuwaj się po kroku, zobaczysz, a raczej usłyszysz o czym mówie. Dochodzą jeszcze instalacyjne kierunkowe.
20cm nie zrobi różnicy, jak się wstrzeli w złoty punkt, ale jak będzie już na granicy i przesunie o następne 20cm, to już będzie 30-40cm i lepiej na pewno nie będzie.
Te 20cm, to umowne, chodzi o to, że prostym sposobem można idealnie się wstrzelić.
Jak odpalisz film na całym zestawie po robocie, to już nigdy nie będziesz wiedział, czy można było lepiej.
Co nie znaczy, że będzie żle.

Pakolo, Ty i tak pozamiatasz 7.1, czyli skrzynkami SBL/SBR.
Te tylne zrobią niesamowitą robotę, kwintesencja kina.
 
Ostatnia edycja:

Pakolo

Active member
Bez reklam
Armanig
Mógłbym tak zrobić, ale gdy już będę miał głośniki w rękach, a sufit będzie gotowy to nie dam rady wrzucić tam skrzynek. Kable mógłbym wypuścić długie, aż do końca pokoju i później odnalazłbym je pod warunkiem, że będą w lini z frontami.

Co do 7.1 wychodzi u mnie tylko jedna lipa, mianowicie lewy surround wypada na nieruchomej części okna.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Zgadzam się z @armanig 20 cm robi dużą różnicę. Wiem po sobie.
Także @donsalieri dobrze radzi z tym przysunięciem głośników do siebie na szerokość. U mnie też lepiej tak brzmiało. Zrobiło lepszą scenę nad sofą. A o to w tym chodzi. Dlatego miejsce odsłuchowe jest najważniejsze. Nie sugerować się wcale frontami. A cztery atmosy potrafią zrobić swoje. Jak na koniec wyjdą w linii to po prostu przypadek. Jeszcze dobrze dobrać odległość od przednich i tylnych. Dlatego mówię to wcale nie jest takie proste. Paru z nas tu się na sprawdzało zanim znalazło tzw kompromis. Ale pomieszczenie masz idealne. Trochę zazdroszczę.
 
Do góry