[Nasze Zestawy AV] Moja ewolucja audio

Michal07

New member
Witam! Forum czytam już dłuższy czas, dziś postanowiłem pokazać Wam swój zestaw Nad 326 + Monitor audio bx5. Pokój 16m2, zestaw służy przede wszystkim do nagłośnienia TV, filmów z internetu oraz płyt, radia (póki co z dekodera sat.). Nie jest to typowy pokój odsłuchowy a zwykły pokój dzienny.

Zaczęło się chyba jak u większości z nas, od mini wieży...
1-WP-20161130-005.jpg


Po pewnym czasie był pomysł z małym kinem domowym, plastikowym oczywiście, lecz nawet nie będę tego pokazywał, jakość słabiutka. Był pomysł na pełne kino 5.0 oparte na Zensor 7, lecz pokój zbyt mały i odpuściłem, zostałem przy stereo. Przeszedł pomysł o projektorze...

5-IMG-20180703-211922.jpg


... i wiem że do tego pomysłu wrócę

Nadszedł czas na poważniejsze stereo, wybór padł na monitory studyjne, aktywne JBL LSR308

3-IMG-20181227-201821.jpg


4-IMG-20181227-123602.jpg


Byłem z tego zestawu zadowolony, grały u mnie pół roku, w muzyce genialne, do filmów już nie koniecznie. Przekonałem się wtedy że TV to faktycznie nie najlepsze źródło dźwięku. Sprzedałem i zacząłem szukać czegoś bardziej do filmów (głównie z TV i internetu). Był pomysł z soundbarem JBL Bar 3.1, lecz zawsze marzyłem o kolumnach podłogowych, więc zacząłem szukać Nad 326 + Zensor 7 (ewentualnie Zensor 3) lub Heco MS 500. Ciężko było znaleźć używany zestaw w okolicy żeby odsłuchać. Wzmacniacz kupiłem używany blisko siebie, odsłuchałem na Dali 6006, bardzo mi się podobało to połączenie. Czekając na ciekawą ofertę z Zensorami trafiłem przypadkowo na Monitor audio BX5, w zestawie granity, kable... Zakup trochę w ciemno, ale nie żałuję. Fajna stereofonia, do filmów lepiej pasują niż LSR308. Jedynie w kwestii basu JBL bardziej mi odpowiadał, ale wiadomo 8 cali vs 5 1/2...

Plany:
Zaczynam dopiero przygodę z poważniejszym audio (o ile można tak nazwać używany zestaw za ok. 2tys), nie jest to zestaw ostateczny, za jakiś czas celował będę w Tannoy xt 6f / Heco MS 500/ Zensor 7. Chciałbym wypróbować kilka marek zanim wydam większe pieniądze na ostateczne stereo, no i doradzić się Was aby nie powielać błędów młodości (jak z 5.1 za 500zł). Chciałbym też dokupić DAC, myślałem o wymianie obecnego Fiio d3 d03k na CA dacmagic 100, tylko czy ma to sens przy tym sprzęcie? Myślałem również o Chromecast audio/ iEAST Audiocast M5, co polecacie?
Z czasem chciałbym do pełni szczęścia Epson 5300/ 5600…

Obecnie tak to wygląda:
Wzmacniacz: Nad 326bee
Kolumny: Monitor Audio BX5
Kable: Alphard sl-10 da vinci 2x4.0mm / Prolink Exclusive
TV: Samsung 55KS7000
PS4
DELL 7560 jako tymczasowe źródło do słuchania płyt CD (PS4 nie czyta CD)
Sennheiser HD 202

1-IMG-20191104-145435.jpg


2-IMG-20191104-144812.jpg


3-IMG-20191104-144915.jpg


6-IMG-20191104-144936.jpg


7-IMG-20191104-150926.jpg


8-IMG-20191104-150951.jpg


9-IMG-20191104-150014.jpg


99-IMG-20191104-145558.jpg


Zapraszam do komentowania i podzielenia się własnymi doświadczeniami z DAC i Chromecast. Pozdrawiam!
 

Noisy

Member
Bardzo fajny zestaw, widze ze kolumny na granicie stoją więc juz zboczenie na punkcie audio jest. Jeżeli moge cos napisać o dacmagic 100. Miałem przez tydzień i zwróciłem do sklepu. Kompletnie nic nie wniósł do mojego zestawu.
Porównywałem tego daca w różnych konfiguracjach na obu setach jakie jam w mieszkaniu. Nic a nic różnicy nie widziałem, w sensie nie słyszałem :D
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Ja wpielem dac magica do mojego ampli i roznica jest znaczącą. Jak porownywalem dac magic vs cyrus one hd to dac na pokladzie tego wzmaka byl marnej jakosci mimo ze trzeba doplacic 1000zl.... Mysle teraz nad dwoma rozwiązaniami. Jedno to kupic oppo 203 i dwie koncowki mocy czy wzmacniacz np creek 50 a.


Pzdr
 

Michal07

New member
Dzięki Panowie za odpowiedzi. Noisy, rozumiem że wpinałeś do onkyo 656 i klipsch f2 tak? Być może przy trochę lepszym zestawie niż mój, Dac magic pokazał by co potrafi. Ale z ciekawości wezmę na testy i zobaczymy, najwyżej oddam tak jak Ty, jeśli nie będzie wyraźniej różnicy od Fiio d03k. A z chromecast/ audiocast m5 masz jakieś doświadczenia? Czy jednak lepiej zainwestować w prawdziwego sieciowca?
 

Noisy

Member
Sprawdzałem na onkyo 656 i klipsch F2 oraz w drugim pokoju gdzie mam monitory studyjne alesis m1mk2 zkoncowka mocy alesis ra150. Ani na jedyn, jak i na drugim nie słyszałem jakiejś różnicy w brzmieniu. Możliwe że jak by był wzmacniacz stereo i lepsze kolumny to był by inny efekt.
Co do Chromecast tonie używam, mam mini pc wpięty do amplitunera i on służy mi jako centrum multimedialne. Muzyka, filmy, internet, wszystko z poziomu Gigabyte brix.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Podejdz do jakiegos salonu audio i zobaczysz jaki wplyw ma na dzwiek. Jestem pewien ze np arcam irdac bedzie lepiej ale na ta chwile dacmagic mi wystarczy. Pamietaj ze wazne jest źródło.
 

Michal07

New member
Dziś do zestawu dołączył Chromecast audio

IMG-20191128-174231.jpg


I przyszedł czas na pierwsze testy. Porównywałem radio z takich źródeł i w takich konfiguracjach:
1) Chromecast audio --> mini jack 3.5 --> Nad 326
2) Dekoder HD5000 --> Prolink 2xRCA --> Nad 326
3) Dekoder HD5000 --> HDMI --> TV Samsung 55KS7000 --> optyk --> DAC Fioo d03 --> Prolink 2xRCA --> Nad 326

Zaznaczę, że radio z dekodera na tyle mnie zadowala, że nie myślę póki co o tunerze FM. Chyba że nie wiem co tracę, to proszę mnie poprawić...

Test miał na celu porównanie, czy DAC Fioo coś daje pozytywnego w tym zestawieniu. O ile dźwięk między opcją 1 i 2 zbyt się nie różnił, o tyle opcje 2 i 3 znacząco. Radio bez wykorzystania DAC grało 2x głośniej niż puszczone przez DAC (na marginesie- wytłumaczy mi ktoś czemu tak jest? ), więc ciężko było mi porównać jakość dźwięku ze względu na kręcenie gałką od głośności... Ale myślę że bez DAC jest delikatnie lepszy. Pozostaje mi tylko przetestować DacMagic 100 o którym wspominałem...

A jakie są Wasze doświadczenia z radiem?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Mam miłe wspomnienia po kolumnach Monitor Audio :) ,to ciekawe kolumny o dość wciągającym dźwięku

Tak się patrzę na zdjęcie i jeżeli się nie mylę to ,to wzmacniacz zasilasz bezpośrednio z gniazdka w ścianie .Ogólnie nie jest wskazane podłączenie tego typu , kup listwę sieciową ,nawet prostszy model
 

Michal07

New member
Przemko77, słuszna uwaga, dzięki. Niby podzieliłem: z jednego gniazdka wzmacniacz, z drugiego (w listwie) tv, dekoder, Ps4, chromecast, drukarka... Niby przed burzą i dłuższymi wyjazdami wyciągam wtyczkę od wzmacniacza z gniazdka... Ale faktycznie listwa nie zaszkodzi. Powiedz tylko, czy jak w gniazdku nie ma bolca od uziemienia, to listwa zda swój egzamin? Bo na prądzie i elektryce to nie koniecznie się znam.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam gdzieś tego Chromecasta Audio, dobrze, że przypomniałeś, bo wpadł mi za szafkę jakiś czas temu i zapomniałem o nim. Trzeba go wygrzebać ; )
Pisałem gdzieś chyba krótką recenzję, ale już nie pamiętam szczegółów.
 

Michal07

New member
Panowie, od dłuższego czasu zastanawiam się żeby wymienić Fiio d3 na DacMagic 100, lecz dziś wpadł mi pomysł, czy zamiast NAD c326+ DacMagic lepiej nie zdecydować się na Cambridge CXA60, który ma w sobie daca? Z tym że CXA60 jest na Wolfsonie WM8740, a dac magic 100 na Wolfsonie WM8742. Z drugiej strony CXA60 nie ma (chyba) takich problemów z zasilaczem jak magic 100. Którą opcję byście wybrali? Wydaje mi się że CXA60 byłby większym krokiem do przodu, ale ciekawią mnie opinie tych, którzy takiego cxa mieli. Doradźcie mniej doświadczonemu koledze...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Dac magic 100 ma jakies problemy z zasilaczem?? Nie zauwazylem.

U mnie to gra z raspberry - Moodeaudio.
 

Michal07

New member
Może źle to ująłem, nie tyle problem, co wiele osób decyduje się na wymianę zasilacza od tomanka, żeby wykrzesać pełnię możliwości z dac magic.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Panowie, od dłuższego czasu zastanawiam się żeby wymienić Fiio d3 na DacMagic 100, lecz dziś wpadł mi pomysł, czy zamiast NAD c326+ DacMagic lepiej nie zdecydować się na Cambridge CXA60, który ma w sobie daca? Z tym że CXA60 jest na Wolfsonie WM8740, a dac magic 100 na Wolfsonie WM8742. Z drugiej strony CXA60 nie ma (chyba) takich problemów z zasilaczem jak magic 100. Którą opcję byście wybrali? Wydaje mi się że CXA60 byłby większym krokiem do przodu, ale ciekawią mnie opinie tych, którzy takiego cxa mieli. Doradźcie mniej doświadczonemu koledze...

To już lepiej Cambridge CXA80,mocy nigdy za wiele nie jest.
 

Michal07

New member
A więc czas na małe zmiany...
Zastanawiałem się nad nowym wzmacniaczem, lecz wydaje mi się, że jakość dźwięku w większej mierze zależy od kolumn, a że w BX5 bardzo brakowało mi podstawy basowej zdecydowałem się na...

bx5vs900.jpg


Heco Music Style 900. Szukałem MS500, które bardziej by pasowały do mojego metrażu (17m2), lecz niestety nie było żadnej oferty przez dłuższy czas, a 900 były 80km ode mnie, w kolorze brązu (takich szukałem). Obawiałem się, że będą za duże, lecz po odsłuchu w swoim pokoju postanowiłem że zostaną ze mną na dłużej. Bardzo trafiają w mój gust, nie męczą, chce się ich słuchać więcej i więcej. Nie słucham muzyki głośno, a przy umiarkowanych poziomach głośności bas jest fantastyczny (w porównaniu z BX5). Oczywiście im bardziej gałką w prawą stronę, tym jest jeszcze lepiej.
W filmach 900 spisują się idealnie, wybuchy, dynamiczne akcje, zdecydowanie warto mieć trochę większą kolumnę z większymi głośnikami. To jest to, czego mi brakowało w poprzednich kolumnach.

Czemu nie nowsze Aurora 700? Music Style dużo bardziej podobają mi się wizualnie, a różnica w odsłuchu nie jest aż tak ogromna jak dla mnie...

Cały czas zastanawiałem się pomiędzy dacmagic 100 do obecnego NADa 326, lub Cambridge CXA60 z wbudowanym DAC. Wybór padł na...

cxa60.jpg


Jestem z niego bardzo zadowolony.
Wisienką na torcie były kable Melodika MDC2250 w kolorze Gunmetal (dla wygody z bananami), listwa przeciwprzepięciowa Brennenstuhl oraz kilka innych Prolinków Exclusive

kable.jpg


i tak to stworzyłem zestaw na nowo

0.jpg


1.jpg


2.jpg


Z racji, że kolumny były (mało, ale jednak) używane, należało im się lekkie odświeżenie...

detail2.png


detail1.png


Jeszcze wcześniej do zestawu dołączył
-projektor Epson eh-tw 5300 lecz zrezygnowałem z opcji kina,
-stare DVD jako transport do CD (chwilowa opcja)
-tuner Denon TU-1510, ale teraz już nie bardzo pasuje i pewnie niedługo wyląduje na znanym portalu aukcyjnym. Chromecast audio po optyku wraz z Hi-Fi Cast daje radę do grania w tle.
Zapraszam do komentowania i podpowiadania, co jeszcze można poprawić :)
 
Ostatnia edycja:

Michal07

New member
Panowie, kolumny zmienione, wzmacniacz zmieniony, chromecast połączony optykiem, wykupiony Tidal master i... chromecast odtwarza tylko w hifi. Na co warto wymienić chromecast żeby muzyka szła w jakości master? A może różnice nie są odczuwalne między hifi a master? Testował ktoś u siebie czy różnice są odczuwalne?
 

kristof11

Member
Panowie, kolumny zmienione, wzmacniacz zmieniony, chromecast połączony optykiem, wykupiony Tidal master i... chromecast odtwarza tylko w hifi. Na co warto wymienić chromecast żeby muzyka szła w jakości master? A może różnice nie są odczuwalne między hifi a master? Testował ktoś u siebie czy różnice są odczuwalne?


Tidala Master uzyskuję przez himedię q10pro + kupiona apka USB AUDIO PLAYER podłączone do Dac Magic100 kabelkiem usb.
 
Do góry