[Nasze Zestawy AV] Dedykowany pokój do KD - projekt 2017

Bonaventura

New member
Powoli rok dobiega końca i pora przymierzyć się do nowych projektów. Na 2017 rok zaplanowałem wykonanie pokoiku kinowego w jednym z pomieszczeń mieszkania. Chciałbym Was prosić o wszelkie rady, sugestie, opinie itd.

Pokój będzie służył tylko i wyłącznie do kina i gier na konsoli, zero muzyki. System jaki chcę w nim zmieścić to 7.2 w systemie Dolby Digital IIz zbudowany w oparciu o h/k HKTS 35BQ. Wszystkie ściany planuję pomalować na czarno (znacie jakąś dobrą farbę?), okno będzie całkowicie zakryte roletami silikonowymi nie przepuszczającymi światła oraz przykryte grubymi czarnymi zasłonami - także ciemniej jak w jaskini. Na całej podłodze planuje położyć czarną wykładzinę w stylu shaggy (czy jakoś tak). Co tam jeszcze, kable oczywiście schowane w tynku. Ekran chciałbym ramowy, wiszący z regulowanymi borderami (pytanie gdzie taki dostać) a odległość ekranu od widza pewnie wyniesie ok. 2,9m. Rozmiar ekranu dobiorę już chyba po zakupie projektora. A sam projektor przewiduję Benq W1070+ ewentualnie coś zbliżonego. W narożnikach planuje wstawić pułapki basowe (ćwierćwałki z pianki) a na ścianach zawiesić panele akustyczne.
Pytanie czym to napędzić? Myślałem nad czymś od Onkyo, Marantz, może Anthem? W każdym bądź razie będzie to coś w granicach 2500zł.
Wstępne rozlokowanie wszystkiego na załączonych grafikach.



 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Najpierw lektura w dziale nasze zestawy:

Moj Wielofunkcyjny Pokoj temat Bipa - tam masz jakie farby, jakie odleglosci itp itd.

Mozesz poczytac moj temat:
Projekt Budzetowego Kina - tam mam ekran, jak zbudowany, bordery na haczykach.

Oraz 3 tematy w dziale ekrany projekcyjne. Tam masz info o ekranach I budowie borderow.

Bardzo duzo ci sie rozjasni.

Jezeli chodzi o amplitunery najlepiej cenowo wyjda ci:
Onkyo 656 - nowka z wszystkimi najnowszymi bajerami.

Uzywany Marantz 7009 gdzies okazjonalnie dostac - to juz bys mial sprzet z bardzo wysokiej polki.
 

DrWredman

Active member
Skoro robisz pokój od 0 to przygotuj okablowanie dla Dolby Atmos 7.2.4 bo Szkoła potem ryć Ściany po dwóch latach. Na razie mozesz zaoszczędzić i kupić tańszy amplituner pod 7.2 a z czasem dołożyć sufitowe i wymienić ampli aby je obsłużył.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @Bonaventura. To, co przedstawiają plany, odnoście konfiguracji głośników, to nie jest 7.2. Jest to układ 5.2 z dwoma, dodatkowymi głośnikami Górnymi Przednimi. Wykorzystywane są one np. przez Audyssey-DSX, lub Auro-3D. ;)
 

Bonaventura

New member
Dzięki za odzew.

Najpierw lektura w dziale nasze zestawy:

Moj Wielofunkcyjny Pokoj temat Bipa - tam masz jakie farby, jakie odleglosci itp itd.

Mozesz poczytac moj temat:
Projekt Budzetowego Kina - tam mam ekran, jak zbudowany, bordery na haczykach.

Oraz 3 tematy w dziale ekrany projekcyjne. Tam masz info o ekranach I budowie borderow.

Bardzo duzo ci sie rozjasni.

Jezeli chodzi o amplitunery najlepiej cenowo wyjda ci:
Onkyo 656 - nowka z wszystkimi najnowszymi bajerami.

Uzywany Marantz 7009 gdzies okazjonalnie dostac - to juz bys mial sprzet z bardzo wysokiej polki.

Tematy śledzę na bieżąco.

  • Jeśli chodzi o farby to wiem już o istnieniu Tikurilla Optivia 3 super mat czy Flugger 2s. Myślałem, że może są tacy co to przetestowali/porównywali oraz praktykowali. A jeśli tak to jaka ściana, czy gładź czy może robić jakąś fakturkę?

  • Co do ekranu z Twojego tematu, to nie interesuje mnie takie rozwiązanie. Myślałem o czymś w takim stylu: https://www.youtube.com/watch?v=FDu7JsT8lQA
    Od 42 sekundy zaczyna sie pokaz, w 1:03 widać o co chodzi. Chciałbym taką regulację abym mógł przeskakiwać między 16:9 a 21:9. Pytanie czy takowy dostanę nawet za te powiedzmy ok. 3500zł.
  • Z ampli m.in. te właśnie Onkyo biorę pod uwagę, ale niewykluczone, że będę też wybierał wśród używek.
  • Odległości, kąty itd. dopasuje do swojego pomieszczenia wedle wskazań na stronkach dolby itp.

    Skoro robisz pokój od 0 to przygotuj okablowanie dla Dolby Atmos 7.2.4 bo Szkoła potem ryć Ściany po dwóch latach. Na razie mozesz zaoszczędzić i kupić tańszy amplituner pod 7.2 a z czasem dołożyć sufitowe i wymienić ampli aby je obsłużył.

    Dolby Atmos mnie nie interesuje. Raz, że amplitunery są koszmarnie drogie (w wersji na 4 sufitowce) a dwa, że filmów jest jak na lekarstwo. Osobiście mam tylko jedną płytę The Wall Pink Floyd i Piksele.

    Kolego @Bonaventura. To, co przedstawiają plany, odnoście konfiguracji głośników, to nie jest 7.2. Jest to układ 5.2 z dwoma, dodatkowymi głośnikami Górnymi Przednimi. Wykorzystywane są one np. przez Audyssey-DSX, lub Auro-3D. :wink:

    Na stronie dolby.com taki układ jest opisany jako 7.1 Front-Height
    Także tego się w nazewnictwie trzymałem.

    87_1258303097.jpg


    W Audyssey DSX również opisane jako 7.1

    audyssey_dsx71a.gif


    Lub Yamaha presents speakers.

    Tego nie znałem, zgłębię temat.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Myślałem o czymś w takim stylu: https://www.youtube.com/watch?v=FDu7JsT8lQA
Od 42 sekundy zaczyna sie pokaz, w 1:03 widać o co chodzi. Chciałbym taką regulację abym mógł przeskakiwać między 16:9 a 21:9. Pytanie czy takowy dostanę nawet za te powiedzmy ok. 3500zł.

Cieszę się, że linki które wrzucałem się przydały, ale rozwiązań jest dużo więcej. Też wrzucałem.
Nie kupisz takiego za 3.5k, zapomnij, za to zrobisz sam z powodzeniem.

Dolby Atmos mnie nie interesuje. Raz, że amplitunery są koszmarnie drogie (w wersji na 4 sufitowce) a dwa, że filmów jest jak na lekarstwo. Osobiście mam tylko jedną płytę The Wall Pink Floyd i Piksele.

No i tutaj poważny błąd.
Dla sufitowego systemu nie musisz mieć żadnego filmu w Atmosie.
Wystarczy dowolny, a całą robotę zrobi DSU. Efekty? Często zadziwiająco dobre.
Pisałem o tym bazując na wielu przykładach bardzo obszernie w wątku atmosowym.
Natomiast filmy tak czy inaczej się pojawiają i to dla nich naturalnie najlepsze środowisko, ale nawet gdybyś ich nie miał, to i tak warto.

Ty naturalnie nie musisz, ale wątek czytają inni i dobrze aby mieli świadomość.
 

Bonaventura

New member
Cieszę się, że linki które wrzucałem się przydały, ale rozwiązań jest dużo więcej. Też wrzucałem.
Nie kupisz takiego za 3.5k, zapomnij, za to zrobisz sam z powodzeniem.

Staram się śledzić na bieżąco wszystkie wasze wątki :wink: Ale jest tego tyle, że sporo może mi też umknąć. Ten z linku jak dla mnie rewelacja, ale jeśli szanse zakupu podobnego w takiej kwocie są niemożliwe to nie jest dobrze. Nie chcę bawić się w robótki ręczne i jakieś patenty, wolałbym skorzystać z gotowego rozwiązania.


No i tutaj poważny błąd.
Dla sufitowego systemu nie musisz mieć żadnego filmu w Atmosie.
Wystarczy dowolny, a całą robotę zrobi DSU. Efekty? Często zadziwiająco dobre.
Pisałem o tym bazując na wielu przykładach bardzo obszernie w wątku atmosowym.
Natomiast filmy tak czy inaczej się pojawiają i to dla nich naturalnie najlepsze środowisko, ale nawet gdybyś ich nie miał, to i tak warto.

Ty naturalnie nie musisz, ale wątek czytają inni i dobrze aby mieli świadomość.

Hmmmm faktycznie było wspominane o Terminatorze i chodzeniu po dachu autobusu, o Transformersach itd. :wink:
Ale niestety nadal ampli z dodatkowymi wzmakami (nie mówiąc o 11 kanałowcach) na Atmosa są poza moim zasięgiem cenowym to jedno, a drugie - w przypadku Atmosa musiałbym chyba zrezygnować z przednich górnych? Jeśli tak, to może od razu na dzień dobry z nich zrezygnować i te dwie kolumienki dać na sufit. Tylko trzeba by pomyśleć jak je tam zamontować.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Po co ci dwa suby ? po co ci te głośniki nad tv ?? zamiast tego dołóż do ampli albo do tego atmosa. Osobiscie uważam, że jak zaczynasz dopiero przygodę to idź w 7.1 a potem jak będzie kasa to zrobisz sufit. Montowanie jest zależne co tam masz, czy regipsy na profilach czy lany beton a jeśli tak to czy będziesz podwieszał sufit.
 

RAF1977

Banned
Możesz mieć Atmos z przednimi górnymi. To chyba nawet bardziej uniwersalne rozwiązanie.
A jak chcesz na suficie, to trzeba by tak bliżej miejsca odsłuchu.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Wyjasnij mi jedno, chcesz wydac nawet 3500za ekran z sowakami a zal ci doplacic maksymalnie do 1000zl do "twoich" 2500zl aby kupic wypasiony ampli?
Za calym szacunkiem, ale dla mnie to glupota.

(Oczywiscie zakup 656 za 2k I zrobienia na nim kina tez jest super, ale wydanie na ekran 3500zl a na ampli 2500 to jest dla mnie nie racjonalne)

Tak samo malowanie wszystkich scian drogimi farbami.
Wolkol ekranu moze I warto uzyc drogiej farby ale reszta scian bez sensu. Mozesz spokojnie jakims kolorem pomalowac ciemnym bez polysku. Nie popadajmy w paranoje.

Co do atmosa, nie wiem jaki masz sufit, ale jezeli zamiezasz kuc czy chowac kable to moim zdaniem obowiazkowo kup kable miedziane (nawet juz niekoniecznie ofc) aby nie przeplacac I wypusc pod cztery glosniki. Ja, majac zamiar budowania salki napewno tak bym zrobil. Koszt maly a duze ulatwienie na przyszlosc.

Powyzsze opinie sa na podstawie moich wlasnych planow. Czyli to co ja sam osobiscie bym zrobil na ten moment.
 

Bonaventura

New member
Po co ci dwa suby ? po co ci te głośniki nad tv ?? zamiast tego dołóż do ampli albo do tego atmosa. Osobiscie uważam, że jak zaczynasz dopiero przygodę to idź w 7.1 a potem jak będzie kasa to zrobisz sufit. Montowanie jest zależne co tam masz, czy regipsy na profilach czy lany beton a jeśli tak to czy będziesz podwieszał sufit.

Tam zamiast TV będzie ekran do projektora. Subwofery planuję dać da gdyż takowe już mi zalegają w pudłach, także zamiast się kurzyć to bym je wykorzystał. Przygoda moja z audio trwa już dobrą dekadę. W pozostałych pomieszczeniach mam już:
JBL Balboa 5.1 + Anthem MRX 300 + Popcorn Hour C300 + TV65",
w kolejnym: Infinity Oreus 7.1 + Pioneer VSX-923 + Dune HD Lite +TV46".
Sufit obecnie jest "betonowy", podwieszanego robić nie będę.

Wyjasnij mi jedno, chcesz wydac nawet 3500za ekran z sowakami a zal ci doplacic maksymalnie do 1000zl do "twoich" 2500zl aby kupic wypasiony ampli?
Za calym szacunkiem, ale dla mnie to glupota.

(Oczywiscie zakup 656 za 2k I zrobienia na nim kina tez jest super, ale wydanie na ekran 3500zl a na ampli 2500 to jest dla mnie nie racjonalne)

Tak samo malowanie wszystkich scian drogimi farbami.
Wolkol ekranu moze I warto uzyc drogiej farby ale reszta scian bez sensu. Mozesz spokojnie jakims kolorem pomalowac ciemnym bez polysku. Nie popadajmy w paranoje.

Co do atmosa, nie wiem jaki masz sufit, ale jezeli zamiezasz kuc czy chowac kable to moim zdaniem obowiazkowo kup kable miedziane (nawet juz niekoniecznie ofc) aby nie przeplacac I wypusc pod cztery glosniki. Ja, majac zamiar budowania salki napewno tak bym zrobil. Koszt maly a duze ulatwienie na przyszlosc.

Powyzsze opinie sa na podstawie moich wlasnych planow. Czyli to co ja sam osobiscie bym zrobil na ten moment.

Byłem gotów wydać więcej na dobry ekran bo ten kupuje sie raz na dłuuuuugi czas, a ampli można zmieniać i co pół roku. Jeśli nie dostanę takiego ekranu jaki chcę w tej kwocie to możliwe, żę kupię tańszy a wtedy różnicę dołożę do ampli - no problemo.
Co do malowania to po sprawdzeniu cen podanych wcześniej farb jest to koszt naprawdę groszowy w porównaniu do pozostałych kosztów, także już wolę machnąć całość jak zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych - podobnie jak w przypadku ekranu robi się to raz na kilka lat.
Sufit mam jak wyżej wspomniałem "betonowy" - KG robić nie będę, jedynie co to wkuje się w tynk, położę kable, na to pewnie gładź i wsio. Kable już mam upatrzone, zawsze kupuję jak najczystsze a najchętniej te 6N ;-)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Jak ma to być dedykowany pokój pod kino to rozważ dwie opcje docelowe, a mianowicie: Auro 3D lub Dolby Atmos i wykonaj pod jedną z nich instalację kabli. Nie spiesz się z tym i staraj sięwykonać wszystko zgodnie z sztuką, żeby nie robić kroku naprzód a później trzech w tył. Masz tu w "naszych zestawach" spore pole do czerpania inspiracji. Powodzenia ;)
 

Bonaventura

New member
Zaczynam brać Atmosa pod uwagę. Ampli z niższych półek są w moim budżecie osiągalne. Ale jego wykonanie będzie zależało od tego czy fabryczne uchwyty na HKTS'y utrzymają owe kolumny w poziomie. Trochę szkoda by było gdyby zleciały komuś na głowę :neutral:
 

Bonaventura

New member
Sprawdziłem właśnie jak by wyglądał montaż HKTS na suficie. Fabryczne uchwyty niby coś tam trzymają, ale czuć i widać już delikatne ich ugięcie (są plastikowe) pod ciężarem kolumienki. Ale po przeciwnej stronie jakby udało się sprytnie wykombinować jakąś przezroczystą żyłkę to mogłoby to zdać egzamin. Co prawda nadal istniałoby ryzyko, że podczas jakichś wibracji mogłaby się osunąć. Ale załóżmy, że zdałoby to egzamin. To teraz pytanie, czy zrezygnować z FH i dać te dwie na sufit? Czy zostawić FH a dokupić dwie kolejne na sufit? A może przenieść FH na sufit i dokupić kolejne dwa do układu 5.2.4? No i czym to wtedy napędzić.
 
Do góry