[Nasze Zestawy AV] Kompromisowe kino domowe...

SebaK1205

New member
Bez reklam
Witam,
Dzięki temu forum - poradom szanownych kolegów - budowałem powoli swoje kino domowe. Początki sięgają 2005, kiedy kupiłem swój pierwszy amplituner - był to Pioneer VSX-916 + kolumny JBL E30. W planach była szybka budowa zestawu 5.1, ale plany planami... w 2009 r. przyszedł czas na zakup JBL ES 25C oraz JBL ES150P. Z tego zestawu byłem bardzo zadowolony (jak na tamtą wiedzę, osłuchanie oraz odczucia, to czego potrzebuje). Czekałem na nowe lokum - swoje "M", gdzie zacząłem budować pełne 5.1. I tak doszliśmy do roku 2013, gdzie zakupiłem pierwsze fronty - Monitor Audio BX5. Okazało się że charakter dźwieku Pioneer nie przypadł mi do gustu - i w 2014 zakupiłem Onkyo 828. Poszedłem za ciosem. Doszedł blu-ray Arcam-a, wymieniłem centrala na Monitor Audio BX Centre, a JBL E30 na BX2.
Minęły dwa lata, żona zmieniła wystrój części dziennej na biały kolor - wiec zdecydowałem się na wymianę BX2 na Silver 2, co widać na poniższych zdjęciach.
Tak jak wspomniałem jest to kino kompromisowe - pomiędzy tym czego oczekuje, a co zaakceptuje moja żona. Z racji tego, iż kino domowe stoi w pokoju dziennym, połączonym z jadalnią. Na noc pokój dzienny staje się sypialnią, więc jest dużo rzeczy do pogodzenia.
A teraz do sedna:
Dzisiaj podłączyłem Silver 2 na fronty i porównywałem je do BX5. Odsłuch na kablach Wireworld Luna (2x2,5) w Trybie Pure Audio na początek. Od samego początku Silver 2 grają bardzo szczegółowo - wiadomo potrzebują wygrzania. Bas niżej schodzi niż w BX5. Scena jest pełniejsza, dźwięk łagodny taki jak lubię. Ale... basu jest dla mnie za mało, dlatego zakupiłem REL T5 (nie był wogóle w planach). Teraz mam to czego oczekuje. Silver 2 gra tak jak podczas odsłuchu - mocno, REL T5 kontroluje ładnie bas. Podczas odsłuchów korzystałem ze wzmacniacza Onkyo 9050 i pokazał co tak naprawdę Silver 2 potrafią. U mnie na razie tego nie ma. Porównałem również kable 2x1 i obecne 2x2,5mm2. Decyzja: koniecznie bezdyskusyjnie muszę zakupić na surround kable 2x2,5mm2.
Miałem na początku roku wymienić BX5 na Silver 8, ale sądzę że w pierwszej kolejności dokupię wzmacniacz Onkyo 9070 lub coś podobnego.
Od strony wizualnej - BX5 przy Silver 2 wyglądają jak zabawki co widać na zdjęciach.



Wiem że może za dużo dodatków, ale tak jak wspomniałem - kompromis z żoną. Ona - dodatki - ja - kino domowe. Jutro ustawiam głośnik na surround i zamieszczam więcej zdjęć pokazujących całe kino domowe.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dziekuje. Wysokość standów to 73 cm, z kolcami - DIY. Dopasowana została do wysokości stołu, za którym będą stać surroundy... jutro wiecej zdjęć po całkowitym ustawieniu...

Dzięki. Pytałem bo wyglądały na dość wysokie , ale rozumiem że to pod tyły do kina. Jako fronty pewnie lepiej by było bliżej 60-65cm. Choć różnie producenci zalecają.
 

werf

Active member
Bez reklam
Kolumienki extra wyglądają,podstawki lekko nie pasują przydały by się bardziej mięsiste
Dywan z Liroy,chyba mam taki sam : )
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Białe jest piękne...;-)
Z czym porównywałeś?
Dywan chyba gdzieś już widziałem...;-)
 
Ostatnia edycja:

SebaK1205

New member
Bez reklam
Kolumienki extra wyglądają,podstawki lekko nie pasują przydały by się bardziej mięsiste
Dywan z Liroy,chyba mam taki sam : )
Podstawki DIY pod BX2, tutaj w planach wymiana. A dywan kupiony przez allegro...

Białe jest piękne...;-)
Z czym porównywałeś?
Dywan chyba gdzieś już widziałem...;-)
Porownanie z Heco Celan GT302, KEF Q300 i Focal Aria 906. Cena do jakosci wygraly Silvery.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Podstawki DIY pod BX2, tutaj w planach wymiana. A dywan kupiony przez allegro...


Porownanie z Heco Celan GT302, KEF Q300 i Focal Aria 906. Cena do jakosci wygraly Silvery.
A jeśli chodzi o porównanie pod wzgledem dźwięku? napisz coś wiecej bo jestem ciekaw jak poszczególne kolumny wypadły..:)
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
A jeśli chodzi o porównanie pod wzgledem dźwięku? napisz coś wiecej bo jestem ciekaw jak poszczególne kolumny wypadły..:)

HECO Celan GT302 i Focal Aria 906 są kolumnami, które bardzo dobrze grają dołem... tworząc bardzo dobrą scenę. Celan - bas bardziej w punkt, ukierunkowany i kontrolowany. Focal - bas rozmyty ciągnący się (dlatego nie spodobały mi się te kolumny)... natomiast Silver 2 z racji duże przetwornika niskotonowego są porównywalne basowo do Celanów, napewno bardziej miękki, ale średnie i wysokie dźwięki w Monitorach to "miód dla moich uszu" - wybrzmienie gitar, saksofonów to jest to co lubie. Perkusja brzmi tak jak powinna... KEF Q - słuchałem krótko, potwierdziła się opinia z forum, że niezbyt udana seria. Są to moje subiektywne odczucia.

Reasumując CELAN i FOCAL - dobre kolumny do muzyki typu rock, cięższe brzmienia. Silvery - to lekkiego rocka (chociaż pazur też potrafią pokazać), muzyka instrumentalna - w tej chwili brakuje mi tylko wzmacniacza który jeszcze bardziej pokaże charakter Silver'ów.
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Jestem po kolejnych odsłuchach... od rana Silvery 2 ustawione jako stereo i jestem trochę załamany. Będę musiał szybciej sięgnąć do kieszeni i kupić Silver 8. Silver 2 zostawiają w polu BX5 - pod każdym względem. Nawet bez wzmacniacza. Przy wzmacniaczu różnica będzie jeszcze większa. Teraz zabieram się za ustawienie odpowiednie kina domowego, chociaż robię to z żalem w stosunku do stereo.

Na ten moment przesiadka jak najbardziej na plus. Sądze iż mają komplet 5.0 Silverów będzie to dla mnie zestaw na dluższy okres czasu.
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Aktualizacja po rozstawieniu:
1) fronty w kinie i stereo z miejsca odsłuchowego

2) źródło dźwięku i amp (szkoda że występuje róznica odcieni)

3) surround z miejsca odsłuchowego

4) gwiazdy kina - dzieło mojej żony :)
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Obecnie przeglądam rynek wzmacniaczy z funkcją main in. W tej chwili mam na swojej liście:
ARCAM A38 - mogę mieć nowy za 4299 zł
Onkyo 9070 - używane w granicach 3-3,2k zł lub taniej Onkyo 9755...
Wiem że Pioneer A30 ma tą funkcję, używane chodzą za 650-700 zł. Pytanie czy warto? Nie miałem okazji go słuchać i jak wypada w stosunku do Onkyo 828? Gdyby było warto, na jakiś czas - póki nie uzbieram na lepszy wzmak, może warto by było kupić taki wzmacniacz...
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Seba, wygląda na to, że nie ma... chyba, że jest to inaczej rozwiązane.
Np. Creek ma tak, że przypisujesz jedną parę RCA i wtedy pracuje jako końcówka.
Musiałbyś w instrukcji poszukać...
 
Do góry