[Nasze Zestawy AV] Projekt budżetowego kina

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zastanawia mnie to ,dlaczego producenci zazwyczaj robią białe kasety? Wydaje mi się, że jeśli już ktoś kupuje ekran, to również wie, że sufit powinien być najlepiej czarny.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak reguluje, jak zaprogramuję. Zapisuje do 10 pozycji ustawień obrazu, dwa z tych 10ciu są na szybko na pilocie pod klawiszami.

fdaa4bfec00beef7c27b1fdbdc574cb4.jpg

Tak idą prace nad kasetą.


To ekstra funkcja, no ale cena ponad 10k za projektor.

Obklejaj obklejaj, kaseta nie bedzie ci swiecic.

Ja musze pomyslec nad bocznymi scianami (skosami) jakies zaslony. Tylko nie wiem jak. U gory na szynie a na dole i na wysokosci metra kolejna szyna musi byc. Albo zrobie cos na stale bo w sumie nie musze miec rozsowanych zaslon.

Najprosciej byloby pomalowac sciany, ale....

Mysle nad rozwiazaniem aby szybko szlo to posciagac i nie bylo sladu.


Zastanawia mnie to ,dlaczego producenci zazwyczaj robią białe kasety? Wydaje mi się, że jeśli już ktoś kupuje ekran, to również wie, że sufit powinien być najlepiej czarny.

Bo praktycznie w kazdym domu masz bialy sufit?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wiem, ale jeśli choć trochę się tym interesujesz i inwestujesz w ekran to nie zrobisz w domu ekranu z białym sufitem. Prędzej czy później zastosujesz jakieś zaciemnienie. Biała kaseta w tym nie pomaga. Jaka trudność np. zastosowania dwóch opcji kolorystycznych kasety?
 

raf7705

Banned
Zdobione. To format kinowy.
7fa572be46dcf2cd682a732c9347b257.jpg


A 16:9 jest opuszczone na dół, prawie do stolika ze sprzętem.

Adeo na stronie podaje, że kaseta może być czarna ale czy w sklepie była taka opcja to nie pamiętam.
Bo, jak czarny będzie taki błyszczący jak ten biały, to i tak będzie błyszczał.
A ta taśma, raczej piszą że to czarna papa 😀, takie by było bezpośrednie tłumaczenie.
Jest czarna jak smoła i ma fakturę materiału.
Bonusik.
b5ed79e0d921cd35315700fb597b6ced.jpg

Central też dostał czapkę czarną ale to dla oglądania TV.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam inne ustawienia soczewki do 16:9 i do 21:9.
Tak można powiedzieć, to jest ręczny multiformat.
Do 21:9 daję obraz na max szerokości i prawnie na max do góry.
Ekran rozwijam do dolnej krawędzi obrazu, poniżej jest czarny materiał na całą szerokość ekranu.
Do 16:9 opuszczam ekran niżej a obraz trochę zmniejszam, tak do 125" w 16:9, bo bez zmniejszania to by było 131" chyba.
Dziś będę robił mała modernizację, to może dam fotkę.
Oklejanie kasety i belki ekranu na czarny Velvet.

No właśnie. Czyli tak jak u mnie.
Znam zasadę działania, ale chciałem się upewnić co masz na myśli.
Dlatego ideałem do szczęścia jest tutaj właśnie ekran multiformat.
Wklejałem wielokrtotnie filmy które o tym traktują.
Ty już masz projektor który to umożliwia, ale to nie jest to o czym piszę.

Jeżeli dajesz wizje 16:9 na ekran 16:9 to masz naturalnie cały wypełniony obrazem i ok.
Jeżeli zmieniasz format obrazu (takie żródło filmu) na 21:9, to również masz lewą i prawą stronę wizji na styku kończącego się ekranu po bokach, tyle, że zostaje nie wypełniona góra i dół.
Ja też podnoszę pilotem ekran do góry, tak żeby dół był idealnie odcięty prawdziwą czernią, a góra zostaje normalnie - dlatego tutaj muszę dorobić border który mi zjedzie i odetnie (można na pilota lub ręcznie).
Koledzy tak mają i jest to znane rozwiązanie, tyle, że w tym przypadku żródło 21:9 musimy zmieścić na ekranie 16:9, co nam daje mniejszą powierzchnie.

Więc u mnie jest dokładnie tak jak u Ciebie.


Zastanawia mnie to ,dlaczego producenci zazwyczaj robią białe kasety? Wydaje mi się, że jeśli już ktoś kupuje ekran, to również wie, że sufit powinien być najlepiej czarny.

No nie? To jest pierwsza myśl jak przychodzi do głowy.
Druga to brak pasa rozbiegowego (który załatwia kupe dolegliwości) i na własne życzenie odbicia od sufitu, trzecia i chyba dla mnie najważniejsza to zbyt bliska odległość pola wizyjnego od sufitu - raz, że wspomniane odbicia, dwa, że głowa za wysoko.

Zdobione. To format kinowy.
A 16:9 jest opuszczone na dół, prawie do stolika ze sprzętem.

Ekran multiformat (taki w pełnej krasie) to jest ten poniżej z filmiku, wręcz stworzony do takiego projektora jak masz
Link: https://www.youtube.com/watch?v=Sen7SjEmpZ4

Jeżeli faktycznie bez specjalnej soczewki taki projektor potrafi wyświetlić tak obraz.
Tego mój projektor (czy większość budżetowych) nie zrobi, no chyba, że bym za każdym razem podchodził i kręcił obiektywem powiekszając wizje.

Widz polega na tym, że jeżeli dobieramy wielkość ekranu (przekątnej) bazując na formacie 16:9, to na tym samym ekranie oglądając materiały 21:9, wizja jest za mała i aż się prosi o większą.
Dlatego takie projektory jak Twój (z tego co piszesz, ja znam z innych rozwiązania na soczewce zmiennej automatycznie), stworzony jest do deko innego rozwiązania.
Boczne bordery tu są istotne, a nie górne/dolne, bo te mogę załatwić w prosty sposób u siebie.

Poniższy film to wyjaśnia, możesz tak zrobić u siebie?:
[youtube]jzgqvTP5338[/youtube]
 
Ostatnia edycja:

raf7705

Banned
Nie, nie. Mój nie ma soczewki amorficznej, czy jak tam się nazywa.
Armanig, jak widzisz u mnie ekran jest tak szeroki jak się dało. Mam około 125" w formacie kinowym i to był priorytet wyboru. 16:9 jest tylko dodatkiem. Ja właśnie lubię mieć obraz pod sufitem, bo odchylam oparcie fotela i bardzo wygodnie się ogląda.
Zaciemnienie sufitu i ścian, też mam opracowane, na odległość 1.5m od ekranu.
Teraz moim borderem górnym będzie kaseta ekranu.
Tylko to było mi do pełni szczęścia potrzebne (oklejenie kasety).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, u Ciebie ten 21:9 i tak będzie duży - ściany i tak ograniczają.
Widzę właśnie, że tutaj skoncentrowałeś się na 21:9, a te 16:9 jest dodatkiem. No i dobrze, 21:9 to podstawa w KD.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Moze glupie pytanie, ale jakiego programu uzywac na PC do odtwarzania filmow 3D ?

SBS - to jeszcze sie da wlaczyc w vlc - w filtrach opcja 3D ale Projektor pisze ze nie widzi sciezki 3D

OU 3D (obraz nad obrazem) z tym juz nawet vlc chyba sobie nie radzi.

Standardowo uzywam MPC ale on chyba nie ma wsparcia dla 3D??
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Używam KMPlayer. Nie trzeba kodeków i prosty w obsłudze.


Co za badziewie....

Nie dość że reklam pełno, skrypty z google analityc to jeszcze filmy do 10GB łyka, ale płyte bluray to się ścina.



Projektor mi ciągle wypisuje że źródło nie nadaje w 3d i nie moze odczytać filmu w 3d. Jedynie działa opcja konwersji z 2D na 3D wtedy niby jest 3d. Ale chyba coś jest nie tak bo Dokotor Strange grafika wygląda bardzo źle.


Już temat rozwiązany Media Player Classic ogarnął temat.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Moze glupie pytanie, ale jakiego programu uzywac na PC do odtwarzania filmow 3D ?

SBS - to jeszcze sie da wlaczyc w vlc - w filtrach opcja 3D ale Projektor pisze ze nie widzi sciezki 3D

OU 3D (obraz nad obrazem) z tym juz nawet vlc chyba sobie nie radzi.

Standardowo uzywam MPC ale on chyba nie ma wsparcia dla 3D??

Sprawdzałeś gom player lub vlc ?

Gadanie że to oglądania filmów nie trzeba kodeków jest jak gadanie, że do jeżdżenia autem nie trzeba paliwa... Instaluje sie program, instalują się kodeki
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Odtwarzam, normalnie film 3d w MPC hc, a nakladke robi dopiero projektor. Ale chyba sztucznie to naklada w trybie 2d-3D. W trybie 3D pisze ze nie ma sygnalu 3D.

Probowalem obejzec Dr stranga w 3d ale mi sie jakos to nie podobalo i szczerze jeszcze ani jednego filma w 3d nie ogladalem, nawet testow nie porobilem czy jest glebia.

Kolejny problem to napisy. Jak sciagne film w 3d i sciagne napisy napiprojectem to nie ma jak ich odtworzyc w 3D. Wiec jestem narazie skazany na filmy ktore maja lektora/dubbling lub plyty 3D ktore oryginalnie posiadaja w sobie napisy 3D.

Narazie z 3D dalem sobie spokoj, jakos nie ciagnie mnie do tego 3D.
 

rabit

Active member
Bez reklam
To taki skrót myślowy. Chodziło mi o to, że nie trzeba dodatkowo ściągać kodeków. Co do ograniczenia do 10Gb nic takiego nie stwierdziłem. Transformers_Age_of_Extinction_3D.1080p, 24Gb z napisami śmiga bez zacięć. Oglądam wszystkie filmy w pracy w tym programie i jeszcze nie miałem problemu. Co do reklam, to nic mi się nie wyświetla. Mam wersję 3.6.0.87 KMP Plus.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Zegnajcie mile wieczorne seanse....
Denon bedzie smutny, marantz sie na mnie pogniewa a swiecace Heco - chyba przestana sie swiecic i sie zakurza.

i-pampers-premium-care-1-newborn-88-szt-2-5-kg-value-pack.jpg
 
Do góry