[Nasze Zestawy AV] Dolby Atmos 5.1.2 by DrWredman

Bipo

Active member
Bez reklam
Mario 76 to jest wątek naszego kolegi Lipet wiec nie zaśmiecać mu wątku ...Jest osobny dział na takie pytania: Kino domowe, Amplitunery itd...

Odnośnie kamienia dekoracyjnego i kurzenia to ja u siebie raz na jakiś czas biorę odkurzacz ze szczotką i 10 minut roboty... ;-) Ponadto jak jest dobrze zaimpregrowany to nie kurzy się tak bardzo.
.
 

DrWredman

Active member
Takie płytki dwa razy do roku wystarczy przelecieć szczotką lub odkurzaczem z miękką końcówką i po sprawie, a jak się kolor znudzi to można pomalować na inny. ;)
 

DrWredman

Active member
Caparzo, jeśli chodzi o tylne głośniki surround, prawy dodatkowo odbija dźwięk od bocznej ściany, a druga strona lewego gra do kotleta przy stole :).
Ale poważnie mówiąc, co pisałem już wcześniej, te głośniki swietnie rozpraszają dźwięk na całej tylnej scenie. Początkowo sam nie wiedziałem czy to dobry pomysł, ale czasem lubię zaryzykować i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ze grają tak dobrze.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Czy ty mówisz serio?! :spam:
Tak, i sam to zauważyłem że nie muszę go często odkurzać. Zresztą sam producent o tym napisał:

,,Sama impregnacja wewnątrz mieszkania ma na celu łatwiejsze utrzymanie***go w czystości,***
kurz nie osiada się tak mocno na zaimpregnowanym kamieniu"
:) co mnie bardzo cieszy... ;-)
Ps. Chyba, że to złudzenie bo na jasnym mniej kurzu widać.... ;-)
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
DTS HD MA 5.1 vs 7.1 vs Atmos 5.1.2 vs Neutral:X --- konfrontacja

---> DTS HD MA 5.1 vs 7.1 vs Atmos 5.1.2 vs Neutral:X <--- konfrontacja

Na razie to tylko zapowiedź, ale jestem po wszystkich testach we własnych warunkach domowych.
Sporo czasu mi to zajęło, bo testowałem różne głośniki surround w różnym układzie, czyli takim który byłbym w stanie stworzyć w swoim salonie biorąc pod uwagę ograniczenia domowe.

Spróbuję wieczorkiem to opisać, tak aby było jak najmniej pytań ze strony zainteresowanych.
 

DrWredman

Active member
TEST-1 – 7.1 vs Dolby Atmos 5.1.2 – wstęp

W poniższym opisie będę opisywał systemy 5.1, 7.1 i 5.1.2. Co prawda nie posiadam jeszcze subwoofera, ale w moim teście nie ma on znaczenia, a opis typu 5.0, 7.0 czy 5.0.2 wprowadzałby tylko zamieszanie. Postaram się odpowiedzieć na pytanie jaki system głośników zagra lepiej: 7.1 czy 5.1.2. Zainteresowanych proszę o przeczytanie całości testu bo wybór wcale nie jest prosty, biorąc pod uwagę ograniczenia naszych domowych salonów.
Podzieliłem test na kilka postów bo opis jest dość długi. Sam się kiedyś dziwiłem jak inni piszą takie długie posty, a tu masz – wyszło prawie 14 tys znaków. ;)

Opis sytuacji

Kupując Amplituner Onkyo TX-NR 646 brałem pod uwagę tylko wykorzystanie drugiej strefy i systemu 5.1. Gdy amplituner stanął w salonie i zaczął grać pierwsze filmy, zapragnąłem sprawdzić jak sprawuje się Dolby Atmos. Moje nowe Onkyo (jak też wiele innych podstawowych amplitunerów) może zagrać tylko z dwoma głośnikami sufitowymi i wykreować maksymalną konfiguruję Dolby Atmos 5.1.2. Ponieważ jestem w posiadaniu dodatkowych monitorów, zbudowałem roboczy system Dolby Enabled ustawiając na kolumnach frontowych owe monitory kierując ich dźwięk w sufit aby uzyskać odbicie. Ponieważ było to moje pierwsze zetknięcie z nowym systemem od razu był efekt wow gdy oglądałem San Andreas. Dziś już wiemy, że taki Atmos to namiastka tego co potrafi pokazać konfiguracja 7.1.4 ale to wystarczyło abym podjął decyzję o instalacji głośników sufitowych. Wszyscy też wiemy, że jeśli mamy tylko dwa głośniki sufitowe to najlepiej zamontować je tuż przed miejscem odsłuchu, jak zalecają twórcy systemu bo wtedy dźwięk najskuteczniej dociera do słuchacza. W moim salonie instalacja głośników sufitowych nie bardzo może być wykonana zgodnie ze sztuką gdyż nie chciałem obniżać całego sufitu. Poprzeczna belka z głośnikami nie sprawiła, że całe pomieszczenie jest dużo niższe, a zainstalowana przy tylnej ścianie w ogóle nie przyciąga uwagi. Gdybym chciał zrobić tę belkę przed miejscem odsłuchu musiałbym ją zakończyć albo na szerokości pokoju, albo iść dalej we wnękę ze stołem aż do okna. Przyznacie, że mogłoby to głupio wyglądać. Drogą różnych przemyśleń i pertraktacji z żoną sufitowce zostały zamontowane przy tylnej ścianie wraz z oświetleniem. Przez kolejnych kilka miesięcy cieszyłem się z tego co mam i powiększałem kolekcję filmów rozkoszując się efektami kina domowego siedząc w miejscu A.
Śledząc forum sami wiecie jak człowiek się nakręca na lepsze rzeczy, ale porównując ustawienia różnych kin domowych i coraz bardziej zagłębiając się w ich systemy przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Przecież mój amplituner może zagrać w systemie 7.1. Do tej pory byłem przekonany, że instalacja 7.1 wymaga ustawienia głośników takiego jak poniżej, a przy moim ustawieniu kanapy nie jest to możliwe bo nie chcę jej odsuwać od ściany.

7-1_speaker.jpg


Po bliższym zapoznaniu się z długością kabli jakie mi zostały doszedłem do wniosku, że sam na sobie przetestuję konfigurację 7.1 w swoich możliwościach. Przecież nikt mi tego nie zabroni, a wiem, że zapytując o taki układ na forum pojawiłoby się mnóstwo komentarzy, że to bez sensu i że niezgodne ze sztuką, złe miejsce odsłuchu itd. Pomyślałem, że jeśli testy wypadną pozytywnie i tylko zalecana konfiguracja będzie miała sens, zakupię lekki fotel i będę zasiadał centralnie w miejscu B, o ile film będę oglądał sam :(.

Poniżej fotki mojego testowego salonu

salon_1.jpg

salon_2.jpg

salon_3.jpg

salon_4.jpg

salon_5.jpg

salon_6.jpg


W teście wzięły udział 3 rodzaje głośników surround:
- Taga Harmony V.2 S-100
- Canton Nestor 352
- Klipsch R14-M

Na froncie grały Cantony LE 107 i Cental LE 105.

Foto surroundów poniżej. Zwróćcie uwagę na wielkości głośników, o czym będę jeszcze wspominał. Celowo zrobiłem im wspólne zdjęcie aby można było porównać gabaryty.

Monitory_600px.jpg


Podczas testu odtwarzałem m.in. materiały zakodowane w systemach:
- Dolby Digital HD Master Audio 5.1 (Wyścig)
- Dolby Digital HD Master Audio 7.1 (Prometeusz, Terminator Genisis, Deadpool)
- Dolby Atmos (Wojownicze żółwie Ninja, Transformers)

Kalibrację zrobiłem tylko dwa razy dla 7.1 oraz dla Dolby Atmos choć zmieniałem miejsca odsłuchu na A i B, korygowałem tylko odległości i poprawiałem na ucho test szumowy.
 

DrWredman

Active member
TEST-2 – 7.1 – układ głośników nr. 1, miejsce odsłuchu B

cz_2_B.jpg

Początkowo w tym układzie zasiadłem w miejscu B, w którym wydawałoby się, że powinno być najlepiej. Niestety tylne głośniki Taga gubiły dźwięk musiałem wytężać słuch aby usłyszeć, że coś zagrały. Gdyby nie to, że wiedziałem kiedy i gdzie spodziewać się dźwięków, mógłbym rzec, że prawie wcale nie grają i są zbędne. Całą rolę tylnych surround przejęły boczne głośniki Canton.
 

DrWredman

Active member
TEST-3 – 7.1 – układ głośników nr. 1, miejsce odsłuchu A

cz_3_A.jpg


Następnie przesiadłem się na kanapę w miejsce A. Poprawiłem odległości i głośność na teście szumowym. Ku mojemu zaskoczeniu usłyszałem dźwięk ze wszystkich głośników. Taga zagrała tyłem ładnie oddając efekty za plecami. Cantony świetnie uzupełniły przestrzeń pośrodku salonu, gdzie do tej pory w układzie 5.1 czasami dało się słyszeć dziurę, szczególnie gdy w poprzek pokoju przelatywał jakiś pocisk. Środkowe Cantony najlepiej uzupełniały dźwięk w scenach, gdzie bohaterowie znajdują się w jaskiniach, a ich głosy tworzą echo (jak w Prometeuszu) lub tam gdzie w poprzek pokoju po przekątnej przelatuje pocisk (np. Deadpool gdzie bohater przestrzeliwuje 3 głowy naraz). I mówiąc językiem wojskowym tor lotu pocisku był od lewego przedniego głośnika do miejsca pomiędzy prawym surround a prawym tylnym głośnikiem
W Prometeuszu najbardziej podobały mi się sondy, które skanowały tunele tworząc mapę 3D. Scena, gdy bohaterowie badają szczątki przed zamkniętą bramą, a David stara się ją otworzyć. Słyszymy (ale nie widzimy) nadlatującą sondę. Przylatuje z prawego tyłu za naszą głową na lewą stronę, przelatuje do przodu i zatrzymuje się tuż przed zamkniętą bramą, ale nadal jej nie widzimy. Dopiero w następnym ujęciu kamery, gdy brama się otwiera widać sondę, która czeka na pełne otwarcie bramy i wlatuje do środka. Niedługo potem wylatuje i przecina pokój po przekątnej odlatując do tyłu. Oglądałem tę scenę chyba ze 20 razy. Testowałem dźwięk na wszystkich systemach, ale podsumuję to na końcu.
Boczne głośniki surround świetnie uzupełniają też przestrzeń gdy oglądamy burze. Również w Prometeuszu podczas burzy dało się słyszeć poszczególne uderzenia odłamków w różnych częściach salonu.
 

DrWredman

Active member
TEST-4 – 7.1 – układ głośników nr. 2, miejsce odsłuchu B

cz_4_B.jpg


Tym razem na tylnej ścianie wylądowały głośniki Klipsch, czyli małe monitory. Na poprzednim zdjęciu widzieliście jak gabarytowo różnią się od Cantonów i Tagi. Na co dzień te klipsche grają z drugiej strefy na moim biurku i jestem z nich bardzo zadowolony. Spodziewałem się od nich jeszcze lepszej jakości dźwięku w kinie domowym, niż oferują Cantony i Taga. Przecież mają dużo lepszą skuteczność od obecnych testowych konkurentów. Już test szumowy pokazał mi, że musiałem podciągnąć ich głośność aż o 10db. Faktem jest, że są to głośniki 8 ohmowe więc mają większe zapotrzebowanie na moc i stąd zapewne ta różnica. Jednak jakość dźwięku szumowego była zupełnie inna jakby przytłumiona w stosunku Cantonów i Tagi. Niby nieduża różnica gabarytowa ale jednak bardzo odczuwalna.

Uruchomiłem te same filmy i te same sceny.

W miejscu odsłuchu B było już dużo lepiej. Więcej tylnych dźwięków docierało do moich uszu. Nawet w większości scen nie przeszkadzał mi inny rodzaj dźwięku, ale sami wiecie jak to jest. Wystarczy, że raz ten sam dźwięk usłyszymy w innej tonacji w drugim głośniku i potem tylko czekamy, aby wyłapać inne różniące się dźwięki aby stwierdzić, że ten głośnik gra zupełnie inaczej i nie pasuje do zestawu.
 

DrWredman

Active member
TEST-5 – 7.1 – układ głośników nr. 3, miejsce odsłuchu A

cz_5_A.jpg


Następnie zasiadłem w miejscu A. Głośniki Surround Back skierowałem pod lekkim kątem wprost w stronę słuchacza. Po dość krótkim czasie uznałem, że coś jest nie tak. Dźwięk był zbyt idealnie skierowany w moje uszy. Ustawiłem więc klipsche równolegle do ściany. Takie ustawienie znacznie poprawiło efekty i fajnie budowało tylną scenę. A jednak, to nie było to, co wcześniej oferowała na tyłach Taga.
 

DrWredman

Active member
TEST-6 – 7.1 – układ głośników nr. 4, miejsce odsłuchu A

cz_6_A.jpg


W tym teście szczególnie zależało mi na porównaniu czy tam gdzie mogę umieścić Surround Left/ Right, lepiej sprawdzą się głośniki skierowane w stronę słuchacza jak Canton lub Klipsch, czy jednak lepiej wypadną głośniki dipolowe Taga.

Odpuściłem więc miejsce odsłuchu B bo już poprzednie testy utwierdziły mnie w przekonaniu, że stawianie dodatkowego fotela na środku salonu nie doda mi lepszych efektów dźwiękowych.
Zasiadłem w miejscu odsłuchu A i wsłuchiwałem się w dźwięki płynące z lewej i prawej strony środka salonu, wyłapując każdy efekt jaki wydobyły z siebie głośniki Taga. To był strzał w 10. Dźwięki środka jeszcze bardziej wypełniły przestrzeń i rozszerzyły się na długość salonu. Z tyłu równolegle do ściany grały nadal Klipsche, ale gdybym i tam mógł zawiesić dipole byłoby to najlepsze rozwiązanie 7.1 na jakie mogę sobie pozwolić. Jednym słowem wszystko grało tak jak trzeba.
 

DrWredman

Active member
TEST-7 – podsumowanie układów 7.1 – najlepszy układ

cz_7.jpg


Myślę, że takie ustawienie głośników dipolowych surround ma sens tylko przy prostokątnych pomieszczeniach i miejscu odsłuchu jak u mnie, gdzie ekran mamy na krótszej ścianie, a siedzimy przy przeciwległej ścianie. Jeśli kiedykolwiek będę rozbudowywał system to z pewnością zainwestuję w kolejne dipole surround Taga, albo wymienię cały zestaw na Klipsch, ale o większych gabarytach. Akurat Klipsch ma do wyboru 3 wielkości tych głośników.

Nowe amplitunery z systemem DTS Neutral: X bardzo dobrze upmiksują dźwięk zakodowany tylko w DD 5.1. W zależności od tego ile mamy głośników, każdy z nich jest wykorzystany, a upmix nadrabia to czego nie ma 5.1. Jeśli mamy głośniki w systemie Dolby Atmos, efekt upmixu jest jeszcze lepszy.

Większa liczba głośników pozwala lepiej odseparować poszczególne dźwięki. W moim układzie dało się słyszeć dźwięki, które dochodziły z miejsc w których nie było głośników. Najczęściej na podłodze w 1/3 odległości przed ekranem, po prawej lub lewej stronie, upadały łuski po pociskach albo wybuchały granaty. Nie da się tego uzyskać w konfiguracji 5.1.
Upmiksując dźwięk zakodowany w 7.1 do DTS Neutral:X nie zaobserwowałem znacznej różnicy poza jedną. Akurat w tym przypadku dźwięki 7.1 miały więcej dynamiki, niż te same dźwięki po upmiksie do DTS. Mogłem to wychwycić tylko kilkukrotnie odsłuchując te same sceny pod rząd zmieniając systemy. Kierunkowość efektów jest bez zarzutu w obu przypadkach.

Dolby Atmos na 7.1

Odniosłem wrażenie, że filmy zakodowane w Dolby Atmos, te które nie mają ścieżki DTS HD MA 7.1 a są odtwarzane kodekiem Atmos na systemie 7.1 nie brzmiały najlepiej. Boczne głośniki surround zdawały się grać, ale jakoś tak bez efektu. Sprawiały wrażenie niepotrzebnych. Dopiero przełączenie na system DTS HD MA poprawiało dźwięki całej przestrzeni. Już nie pamiętam czy w tym przypadku DTS Neutral:X zagrał lepiej czy gorzej. Chyba za dużo było tych testów na jeden raz.
 

DrWredman

Active member
TEST-8 – Powrót do Dolby Atmos 5.1.2

cz_8.jpg


Na koniec skonfigurowałem swój obecny układ Dolby Atmos 5.1.2, a właściwie 5.0.2. Głośniki do Atmosa mam ustawione jako sufitowe tylne. Są lekko z tyłu i takie ustawienie w amplitunerze najlepiej się u mnie sprawdza.

Cóż mogę powiedzieć. Oczywiście sceny burzy lub echa jaskiń są zajeb…ste. W porównaniu do 7.1 grzmot jest słyszalny z sufitu, a echo jaskini lub dźwięk sondy z Prometeusza świetnie się rozpływają po całym salonie (mogę tylko sobie westchnąć i wyobrazić co dają cztery głośniki sufitowe). Ale dźwięki środka to już nie to samo. Mając w głowie wcześniejsze dźwięki surround left/right czegoś mi teraz brakuje.

Zrodziło się trudne pytanie: Jaki system wybrać, biorąc pod uwagę maksymalne możliwości amplitunera 7.2? Czy Dolby Atmos 5.1.2 czy rozstaw 7.1?
Dolby Atmos jest nowością i szkoda byłoby z niego rezygnować. Czułbym niedosyt pozostając tylko przy 7.1. Z drugiej strony, myślę, że gdybym chciał mieć 7.1, wszystkie głośniki surround zamontowałbym nieco wyżej ok. 1.5 m nad podłogą. Pozwoliłoby to uzyskać efekty zbliżone do Atmosa ponad naszymi głowami.

Czy będę coś zmieniał?

Na razie zostaję przy 5.0.2. W pierwszej kolejności chyba dojdzie subwoofer, aczkolwiek mam tyle basu, że więcej nie potrzebuję. Jednak korci mnie aby spróbować, a do tej pory mnie miałem w życiu okazji zasmakować suba w salonie. Spodziewam się nowych dźwięków, za które pewnie częściej będę słyszał od żony ŚCISZ TO DUDNIENIE. ;) Żartowałem, raczej spodziewam się tego, że bas będzie bardziej kontrolowany, a nie czasami dudniący. Głośniki frontowe też powinny zyskać na szczegółowości i jakości brzmienia.
Dołożenie kolejnych głośników do 7.1 albo 7.1.4 wymaga zmiany amplitunera i pociągnięciu nowych kabli. O ile z lewej strony kabel da się schować, to z prawej trzeba niestety omijać drzwi. Najprościej będzie poczekać kilka lat (może max 2) na kolejne malowanie i wtedy dołożyć kolejną belkę na przednie sufitowe, boczne surround i wymienić amplituner, a kableki schować w ścianach. Spodziewam się też, że pojawią się systemy 7.1.6 bo przecież Atmos nie kończy się na 4-ech głośnikach, a producenci muszą nęcić nowinkami. Co wtedy? Nie wiem. Na razie nie ma co myśleć o czymś czego jeszcze nie ma. ;) Trzecia belka sufitowa to już chyba przegięcie. :D
Projektor i ekran też mnie korci bo, … wszyscy już mają, a ja nie :D W moich warunkach mógłbym uzyskać 120 cali więc jest potencjał.

Jednak jest jeszcze rodzina i kredyt do spłacenia więc priorytety są inne. Skupiam się wiec na powiększaniu kolekcji filmowej. Średnio przybywa jeden film tygodniowo, to całkiem sporo. Trzeba zejść na ziemię i przestać gonić króliczka, cieszyć się tym co się ma, a co przyniesie przyszłość zobaczymy.

Mam nadzieję, że ten długi test pomoże komuś w wyborze własnego systemu kina domowego. Sam się cieszę, że go zrobiłem choć było to bardzo czasochłonne. Jeśli macie jakieś pytania – śmiało, ale proszę o dokładne przeczytanie testu bo starałem się aby wszystko było zawarte w powyższej treści.
 
Do góry