[Nasze Zestawy AV] Mój kinowy salon

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Długi czas przeglądałem forum, czytałem, podziwiałem inne zestawy, wyciągałem wnioski. Przyszedł czas na zaprezentowanie mojego zestawu. Salon niecałe 30m2. Przepraszam za słabą jakość zdjęć - robione telefonem :)

















Kilka fotek z seansów:

















Obraz przy oświetlonym pokoju:
 

marstef

Member
Bez reklam
Całkiem sympatycznie, poprawnie. Trochę daleko do TV i projektor szumiący nad samą głową - nie przeszkadza?
I napisz jakim cudem te książki nad TV się nie przewracają ;)
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Właśnie miałem pytać jak to możliwe, że książki będące na końcu po prawej i lewej stronie jeszcze nie spadły, a na foto wyglądają jakby były przechylone:D
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Projektor jest w miarę cichy. Może nie tak cichy jak PT-AT6000, jednakże znacznie cichszy od Benq w1070. W normalnym oglądaniu nie przeszkadza.
Książki są zablokowane ogranicznikami (foto nr 3 - literka B) :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Fajnie, że masz pas rozbiegowy. Odpadają po części odbicia od sufitu.
Ile cali ekran i jaka odległość, na oko nie więcej jak 100"?
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Fajnie, że masz pas rozbiegowy. Odpadają po części odbicia od sufitu.
Ile cali ekran i jaka odległość, na oko nie więcej jak 100"?

Mimo białych ścian kontrast jest na zadziwiająco dobrym poziomie. Długi czas byłem sceptycznie nastawiony do projektora z uwagi na właśnie jasne ściany i sufit.
Pas rozbiegowy 75cm, gain ekranu na poziomie 0.8 i projektor zaprojektowany do pracy w niezaciemnionych pomieszczeniach (2800 lm + czujnik oświetlenia zewnętrznego) rozwiązują w większości ten problem.
Ekran niestety mały 82" - Pierwotnie miał być 100", lecz nie chciałoby mi się bawić za każdym razem w przestawianie kolumn na czas seansu więc zdecydowałem się na mniejszy. Póki co przesiadka z 55" powoduje banan na twarzy. Jak zacznie mi brakować cali to będę kombinował :)
Odległość ok 3,5m do ekranu.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tak jak spojrzałem na twój salon to wprowadził bym kilka zmian:
1. Po pierwsze dużo masz miejsca a sofe masz przy tylnej ścianie. Tylne kolumny są umieszczone prawidłowo tj. wyżej niż głowa oraz skierowane na miejsce odsłuchu ale masz je z boku głowy. Dźwięk przy tak umiejscowionych kolumnach tylnych jest ściśle kierunkowy a nie powinien być. Tylne kanały powinny mieć dźwięk rozpraszający a nie z określonego punktu, trudny do zlokalizowania. Można to osiągnąć wysuwając kanapę do przodu tak ok.1m. Widzę że masz już zrobiony ozdobny zagłówek za którym pewnie puściłeś kabel od proja ale włącz sobie film Transformers cz4. scena pościgu na autostradzie. Obejrzyj tak jak masz a następnie odsuń na ok.1m od ściany oraz skieruj kolumny na głowę. Usłyszysz że dźwięk nie dobiega od kolumny, nie jest punktowy tylko obszarowy.

2.Po drugie masz bardzo dużą ilość odsłoniętej podłogi co jest pierwszym i najgorszym kompanem poprawnej akustyki. Dywanik który masz pod stolikiem jest za mały do tak dużego pokoju. W miejscu odbicia się pierwszych fal od kolumn przednich zarówno bocznych jak i kolumny centralnej wypadało by aby był dywan. Najlepiej taki typu shaggy 40-50mm, zmniejszył by Ci się pogłos oraz poprawiła zdecydowanie akustyka. Usiądź na kanapie a druga osoba niech weźmie lusterko i przesuwa je po podłodze od sprzętu do sofy. W miejscu kiedy zobaczysz odbicie kolumny centralnej w lusterku powinien być dywan to samo dotyczy kolumn frontowych. Tą samą zasadę wykorzystujesz do odbić od bocznych ścian ale masz firany więc częściowo problem z głowy. Wprowadzenie dużego grubego dywanu nie dość że poprawia akustykę to tłumi drgania oraz wycisza pomieszczenie.

3. Po trzecie masz dużą możliwość zastosowania dużego ekranu poprzez rozsunięcie kolumn na boki. Zamień tylko suba z lewą kolumną i robi Ci się miejsce na zastosowanie ok. 10-20cm szerszego ekranu co jest bardzo odczuwalne. Masz 3.5m od ekranu i bez problemu powinieneś pójść w ekran min.110-120’’. Efekt pomiędzy tym co obecnie masz tj85 a 120 jest bardzo odczuwalny. Masz jeszcze miejsce na ścianie obok sofy z jej prawej strony gdzie można w razie czego postawić tą witrynę co stoi z prawej strony sprzętu. Robi Ci się naprawdę bardzo dużo miejsca na rozstawienie kolumn i zamontowanie dużego ekranu..;-)

4. Po czwarte nie wiem jak Cichy mógłby być projektor aby wisiał tak blisko mojej głowy, w cichych scenach mógłby być on dokuczliwy. Widzę że masz na środku pokoju żyrandol co pewnie jest powodem umiejscowienia obecnego projektora. Jeśli by się dało założyć płaski plafon to projektor bez problemu zawieszasz pod sufitem i zapominasz o szumie który jest wydobywany z proja. Na pewno nie jest on tak głośny jak u benqa ale jest.

Sorki za tyle uwag ale przerabiałem trochę ustawień zarówno takich jak ty masz i wiem że można dużo wyciągnąć z obecnego sprzętu i salonu w którym on stoi. Masz duży potencjał i możliwości gdzie niektórzy mogą tylko o nich pomarzyć a nie wykorzystujesz ich do końca…. ;-)
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
zochu91, luxior! :eek:k: Fajna kolorystyka, fazowa lampa ;-)
W gablotce sporo kielonków czyli rozumiem, że dużo gości gościsz na imprezach? ;-)
Najniższa półka bardzo sympatycznie :p
Uśmiechnąłem się jak spojrzałem na fotkę z tym "zagłówkiem" i projem wystającym nad głową :)
Jakoś tak śmiesznie to wygląda :-D Jednak najważniejsze, że zdaje egzamin ;-)
Mam w planach granity w podobnej konfiguracji jak Ty.
Jakie masz ich wymiary i ile Cię to kosztowało? Mnie by pasowały 100x50 (lewy front+sub) i 50x50 (prawy front).
Ogólnie bardzo fajnie. Gratuluję.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Podejrzewam, że żyrandol to raczej damski wymysł i nic nie da się z tym zrobić. Nie rozumiem sensu dawania go na środku salonu tak naprawde nad niczym.. A nad stołem ciemnia. Samochód pod tv graci już zagraconą pólkę centralnym. Ale kwestia gustu :D
Na barek znalazł bym na pewno inne miejsce żeby ściana była kinem a nie wystawą sklepową ;)
Poprzestawiaj jak można, pomyśl o tym co Bipo mówi
 

Henry

Active member
Bez reklam
@Zochu,
Po pierwsze gratulacje :)
Po drugie, przy najbliższym remoncie, myślę, że warto byłoby przynajmniej zastanowić się nad tym co Bipo pisał ;)

@Caparzo, już wiesz czemu Armani nie chce aktualnych zdjęć wrzucić....poza czajnikiem oczywiście :D
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mimo białych ścian kontrast jest na zadziwiająco dobrym poziomie. Długi czas byłem sceptycznie nastawiony do projektora z uwagi na właśnie jasne ściany i sufit.
Pas rozbiegowy 75cm, gain ekranu na poziomie 0.8 i projektor zaprojektowany do pracy w niezaciemnionych pomieszczeniach (2800 lm + czujnik oświetlenia zewnętrznego) rozwiązują w większości ten problem.
Ekran niestety mały 82" - Pierwotnie miał być 100", lecz nie chciałoby mi się bawić za każdym razem w przestawianie kolumn na czas seansu więc zdecydowałem się na mniejszy. Póki co przesiadka z 55" powoduje banan na twarzy. Jak zacznie mi brakować cali to będę kombinował :)
Odległość ok 3,5m do ekranu.

Czyli tyle co mój tv, a jak patrzę teraz na swój tv porównując do Twoich fotek, to tv wydaje się spoooro mniejszy ;)
Pomyśł w przyszłości o czymś większym.
Ja przy tej samej odległości mam 120" i jest w sam raz.
Jedynie do 21:9 przydałoby się więcej.
Miłych seansów.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Ja bym wywalił tą szafkę po prawej a po lewej stronie inaczej ustawił...
Jak dla mnie,to dałeś ciała z tą (tylko 80 - tką ) ;)
 

darekguma

New member
Bez reklam
Pokój z dużymi możliwościami, jak dla mnie bardzo fajny i przytulny, co do słupka, to mam taki sam problem a nawet dwa (dwa słupki), ciągle przekonuję żonę, że czas je zmienić (wywalić), odpowiedź zawsze taka sama, co zrobię z zastawą, wazonami i innymi pierdołami które tam zalegają:).
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak jak spojrzałem na twój salon to wprowadził bym kilka zmian:
1. Po pierwsze dużo masz miejsca a sofe masz przy tylnej ścianie. Tylne kolumny są umieszczone prawidłowo tj. wyżej niż głowa oraz skierowane na miejsce odsłuchu ale masz je z boku głowy. Dźwięk przy tak umiejscowionych kolumnach tylnych jest ściśle kierunkowy a nie powinien być. Tylne kanały powinny mieć dźwięk rozpraszający a nie z określonego punktu, trudny do zlokalizowania. Można to osiągnąć wysuwając kanapę do przodu tak ok.1m. Widzę że masz już zrobiony ozdobny zagłówek za którym pewnie puściłeś kabel od proja ale włącz sobie film Transformers cz4. scena pościgu na autostradzie. Obejrzyj tak jak masz a następnie odsuń na ok.1m od ściany oraz skieruj kolumny na głowę. Usłyszysz że dźwięk nie dobiega od kolumny, nie jest punktowy tylko obszarowy.

2.Po drugie masz bardzo dużą ilość odsłoniętej podłogi co jest pierwszym i najgorszym kompanem poprawnej akustyki. Dywanik który masz pod stolikiem jest za mały do tak dużego pokoju. W miejscu odbicia się pierwszych fal od kolumn przednich zarówno bocznych jak i kolumny centralnej wypadało by aby był dywan. Najlepiej taki typu shaggy 40-50mm, zmniejszył by Ci się pogłos oraz poprawiła zdecydowanie akustyka. Usiądź na kanapie a druga osoba niech weźmie lusterko i przesuwa je po podłodze od sprzętu do sofy. W miejscu kiedy zobaczysz odbicie kolumny centralnej w lusterku powinien być dywan to samo dotyczy kolumn frontowych. Tą samą zasadę wykorzystujesz do odbić od bocznych ścian ale masz firany więc częściowo problem z głowy. Wprowadzenie dużego grubego dywanu nie dość że poprawia akustykę to tłumi drgania oraz wycisza pomieszczenie.

3. Po trzecie masz dużą możliwość zastosowania dużego ekranu poprzez rozsunięcie kolumn na boki. Zamień tylko suba z lewą kolumną i robi Ci się miejsce na zastosowanie ok. 10-20cm szerszego ekranu co jest bardzo odczuwalne. Masz 3.5m od ekranu i bez problemu powinieneś pójść w ekran min.110-120’’. Efekt pomiędzy tym co obecnie masz tj85 a 120 jest bardzo odczuwalny. Masz jeszcze miejsce na ścianie obok sofy z jej prawej strony gdzie można w razie czego postawić tą witrynę co stoi z prawej strony sprzętu. Robi Ci się naprawdę bardzo dużo miejsca na rozstawienie kolumn i zamontowanie dużego ekranu..;-)

4. Po czwarte nie wiem jak Cichy mógłby być projektor aby wisiał tak blisko mojej głowy, w cichych scenach mógłby być on dokuczliwy. Widzę że masz na środku pokoju żyrandol co pewnie jest powodem umiejscowienia obecnego projektora. Jeśli by się dało założyć płaski plafon to projektor bez problemu zawieszasz pod sufitem i zapominasz o szumie który jest wydobywany z proja. Na pewno nie jest on tak głośny jak u benqa ale jest.

Sorki za tyle uwag ale przerabiałem trochę ustawień zarówno takich jak ty masz i wiem że można dużo wyciągnąć z obecnego sprzętu i salonu w którym on stoi. Masz duży potencjał i możliwości gdzie niektórzy mogą tylko o nich pomarzyć a nie wykorzystujesz ich do końca…. ;-)

Ad 1. Przesunięcie kanapy do przodu znacznie ogranicza korzystanie ze stołu, a właściwie krzeseł.
Ad 2. Większy dywan jest w planach, ewentualnie drugi taki sam :)
Ad 3. Gdy zamienię suba z lewą kolumną tracę mocno symetrię niestety.... Wierz mi, że obok sofy nie ma szans na zmieszczenie witrynki. przeszkadza zarówno kolumna tylna, jak i szafka stojąca przy ukośnej ścianie.
Ad 4. Dokładnie, powodem montażu projektora niżej jest właśnie żyrandol. Na chwilę obecną nie przewiduję rezygnacji z żyrandola, ponieważ.... nie :razz: Projektor wisi jakies 70cm nad głową, stoi na półce, więc słyszę jego cichy szum tylko gdy pojawiają się ciche sceny.

Prawda jest taka, że ekran kupiłem bardzo okazyjnie i podejmując decyzję dot. kupna liczyłem się z opcją zmiany za jakiś czas. Póki co jest efekt wow, a gdy zacznie pojawiać się niedosyt oraz najdzie mnie ochota na jakiś remont to polecę już po całości, zainstaluję podwieszany sufit, Atmosa, ekran 120" itd. Projektor przy tej odległości spokojnie da sobie radę ze 120".
Prawda jest taka, że wprowadzając się do mieszkania niecałe 3 lata temu nie planowałem instalacji kina domowego opartego na projektorze, a jedynie na TV. Ochota przyszła po obejrzeniu i zakochaniu się w galerii BIPO.
Póki co jestem zadowolony z osiągniętego efektu, nie mniej jednak jestem świadomy tego, że przyjdzie taki dzień, gdy zdecyduję się na pewne modyfikacje :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Hehe, tez jestem fanem pokoju Bipo, dzieki niemu mam tez kupione kolumny heco.

Kto wie moze kiedys zaprosi nas na seans do swojego kina ;P
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
zochu91, luxior! :eek:k: Fajna kolorystyka, fazowa lampa ;-)
W gablotce sporo kielonków czyli rozumiem, że dużo gości gościsz na imprezach? ;-)
Najniższa półka bardzo sympatycznie :p
Uśmiechnąłem się jak spojrzałem na fotkę z tym "zagłówkiem" i projem wystającym nad głową :)
Jakoś tak śmiesznie to wygląda :-D Jednak najważniejsze, że zdaje egzamin ;-)
Mam w planach granity w podobnej konfiguracji jak Ty.
Jakie masz ich wymiary i ile Cię to kosztowało? Mnie by pasowały 100x50 (lewy front+sub) i 50x50 (prawy front).
Ogólnie bardzo fajnie. Gratuluję.

Lobos, standy granitowe mają 40x45cm, celowo zamówiłem nieco większe, bo wiem, że przyjdzie niedługo ochota na zmianę kolumn, a te standy są dzięki swoim rozmiarom uniwersalne.
Polecam Ci jednak zamówienie 3 oddzielnych granitów 50x50 tak jak ja zrobiłem. Generalnie dogadałem się z okolicznym kamieniarzem, bo jak twierdził takie małe formatki wykonał z "odpadów" i policzył mnie jedynie za koszty robocizny, tj, cięcie, obróbka, fazowanie, polerowanie. Materiał to granit Star galaxy (koszt m2 to ponad 1000zł ) ja zapłaciłem za wszystkie nieco ponad 200zł. Niestety widzę, że jesteś z Małopolski, więc namiarów chyba nie będę podawał :)
Witrynka zawsze wyposażona w trunki, szkła u mnie również pod dostatkiem. Wiesz jak to jest.... Nie znasz dnia ani godziny kiedy ktoś zechce wprosić się na konsumpcję:D
 
Do góry