[Nasze Zestawy AV] Mój kinowy salon

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Drodzy Forumowicze,
Naszła mnie ostatnio chęć, aby rozbudować obecny system 5.1 do 7.1.
Zastanawiam się jednak czy w obecnym układzie pomieszczenia ma to jakikolwiek sens.
Poniżej zamieszczam kilka foto obrazujących planowaną lokalizację dodatkowych głośników bocznych:

upload image online

***************l

image hosting over 2mb

upload a picture


Jak widać na powyższych fotografiach, jedna z kolumien zostałaby umieszczona na szafce, a druga na parapecie.
Wszelkie sugestie mile widziane :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie jest to zgodne ze sztuką, ale jest jakieś rozwiązanie.
Musisz pamiętać, że dobre 5.1 będzie zawsze lepsze od byle jakiego 7.1
Nie twierdzę, że tak jest obecnie (to co przedstawiłeś), ale miej to na uwadze.
Nikt Ci tu nie da jednoznacznej odpowiedzi, czy będzie lepiej/gorzej.
Wypożycz parę skrzynek i oceń. Może się okazać, że będzie to wartość dodadnia do wrażeń, lub całkiem odwrotnie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
co to za mała skrzyneczka z czerwonymi przyciskami przymocowana do szafki? Domyślam się, że jakiś pilocik, ale za co odpowiada? ;)
 

lobos

New member
Bez reklam
Najgorzej z tym głośnikiem na parapecie. Jakoś tak nie pasuje do całości.
Nie wiem czy jest sens tak kombinować? Jeśli jednak dźwiękowo jest dużo lepiej to w sumie nikomu tam na parapecie chyba nie przeszkadza? ;-)
Z tego co widzę to zbyt dużo zieleni tam nie masz :p
Musisz przetestować i odpowiedź przyjdzie sama :)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ech, Panowie... Liczyłem bardziej na coś motywującego, typu: "Tak, śmiało, startuj z testami".... a Wy mnie tu kubeł zimnej wody na głowę wylewacie :D

Pilocik jest od sterowania ekranem.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Musisz sam sprobowac.

Patrzac z drugiej strony od tego jest system kalibracji w ampli aby takie ustawienia "niuanse" z lepszym lub gorszym efektem ustawil.

W 7.1 chodzi o to aby dwa glosniki byly z boku a dwa z tylu a u ciebie praktycznie wszystkie 4 glosniki beda po bokach.

Jak juz planujesz 7.1 to moze ciekawym pomyslem byloby z tylu zastosowanie glosnikow dipolowych? Cos jak klipsch. Wtedy dipola powiesilbys na tylnoej scianie a ze ma glosniki w boki to by nie chuczalo.
KLIPSCH RP-250s ZOBACZ NASZE 5 TYS ZESTAWÓW!? (6593699909) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

To nie jest rada, to tylko podsuniecie pomyslu !!!
 

Drunk

New member
Bez reklam
Ja przy takim układzie pomieszczenia (z jednej strony okno, a głośnik za firanką na parapecie to trochę mocny kompromis) pozostałbym przy 5.1 i zastosował porządne głośniki dipolarne, które umieściłbym na tylnej ścianie po obu stronach projektora. Dałoby to taki efekt, że dźwięk dochodziłby z boku i od tyłu. Najlepiej przetestuj różna rozwiązania i wybierz to co Ci najbardziej podpasuje.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla ułatwienia wrzucam rysowany na kolanie schematyczny plan pomieszczenia.

upload a gif

Od biedy jestem w stanie przenieść wylne surroundy, ale kucie ściany itp... średnio mi się to widzi :)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Przy takim ustawieniu SL i SR sofę ciut do przodu jeszcze żeby nie były w jednaj linii z głową, a odrobinę za nią.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeżeli rysunek ma proporcje, to ustawiania niemal idealne.
Przed finałem fizycznie pokombinuj jeszcze na odpowiednich materiałach (7,1) i będzie dobrze.
Najważniejsze, że masz odległość. To jest podstawa przy 7.1
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiem, że zdjęcia może tego nie oddają, ale pi razy oko właśnie tak to miałoby wyglądać.
Miałem gdzieś na komputerze plan mieszkania w AutoCad, ale nie mogę znaleźć.
Powiedzcie jeszcze, czy tylne głośniki tak szeroko rozstawione będą spełniały swoją rolę?
 

DrWredman

Active member
testuj, testuj, a sam się przekonasz czy warto. Ja też właśnie zamierzam przetestować 7.1 a możliwości dołożenia głośników mam chyba jeszcze gorsze niż ty. Na własnych testach najłatwiej się przekonać lub odpuścić planowane rozwiązanie.
Może spróbuj tylne głosniki postawić na czymś za kanapą. Kabelki przedłużysz na potrzeby testów i wio.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To jedyny sposób. Czasami zagra to fatalnie, innym razem tylne robią kupe roboty i fajnie uzupełniają dziurę za nami.
Pewne 7.1 jest tylko wtedy jeżeli mamy konkret warunki, a mało kto ma możliwość odsunięcia tylnej kanapy.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
100% zgody jak nie ma się odpowiedniego salonu (wielkość) tak żeby dźwięki z poszczególnych kolumn surrandowych nie nakładały się na siebie to szkoda kasy, chyba że ktoś na upartego chce, a do tego kupi tanie głośniki.. w przeciwnym wypadku wydana kasa nie odzwierciedla tego co się usłyszy.. choć na upartego kto komu zabroni :)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie, Kontrety... Czy w przypadku mojego salonu jest sens się w to bawić? Koszt raczej nieduży, gdyż kolumny są tanie :)
 
Do góry