[Nasze Zestawy AV] Tannoy + Onkyo

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
3. Jak poprowadzić kable : w podłodze czy w ścianie i czy uzywac do tego gniazd czy puścić sam kabel bezposrednio do głośnika ?

5. Będę robił sufit z podswietleniem i pytanie czy ktos ma z tym doswiadczenie jak budowac taki sufit - przyznam ze nigdy tego nie robiłem.

Kable przeprowadz tak, aby było jak najkrócej i najłatwiej.
Nie komplikuj sobie, bo nie ku temu powodów.
Ja się zastanawiałem nad kilkoma wariantami, ale poleciało od sprzętu po podłodze, następnie po narożniku w korytku i do sufitu, a dalej prosto do głośników.

Co do podświetlania, sam robisz zabudowę, czy fachowiec?
Ja sam przeprowadzałem instalacje led, nic trudnego.
Pytanie czy u Ciebie będzie coś skomplikowanego, strefy itp.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Co do kabli to mysle od sprzetu na ukos do glosnikow bocznych a sufitowe po scianie i na sufit.

Co do zabudowy sufitu czyli i podswietlenia LED , chce sam zrobic ale na tą chwile nie wiem czy sprostam zadaniu.

poki co musze kupic kabel bo moze w przyszłym tygodniu pod koniec będe kładł wszytskie kable w pokoju wiec musze miec komplet : Antenowy, Głośnikowy, elektryczny itp.

a jakie korytka polecasz?

u mnie stref nie bedzie , proste 5.1.2 plus sufit LED.
 

DrWredman

Active member
Z kablami tak jak pisze Armani, im krócej tym lepiej. Z racji, że u mnie parkiet już był, poleciałem kablami od sprzętu do góry i po suficie i tak naprawdę to była najkrótsza droga. Plus jest taki, że kable są symetryczne przy każdej parze głośników. Jeśli zabudowujesz sufit to nawet nie musisz ich chować w tynku. Wystarczy przymocować do sufitu.
Jeśli chodzi o rodzaj kabla do atmosa i Surround, zastosowałem kabel głośnikowy Helusound 400 2x1,5mm. Jest tużo tańszy bo w granicach 5-6 zł za metr. Zależy ile masz metrów do okablowania. Są też inne grubości tego kabla. Wg mnie nie ma co przesadzać. Kabel jest bardzo elastyczny i dobrze ekranowany. Na fronty i centrala oczywiście mam coś grubszego 2x4mm.
I jeszcze jedno. Okabluj pokój pod system 7.1.4. Będziesz miał otwartą drogę do rozszerzenia Atmosa w przyszłości.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak jak Lipet pisze, dodatkowo odmierz równe odcinki do głośników sufitowych.
Nie tnij ich względem odległości od ampli, zostaw wszystkie równe. Czyli takie, jakie będą od najdalej położonego głośnika.
Kable koniecznie również pod 7.1.4.
Jak Ci się w przyszłości urodzi pomysł na rozbudowę, będziesz miał z głowy, a koszt puszczenia dodatkowych przewodów znikomy.

Jak nie masz kompletnie doświadczenia z sufitem podwieszanym, to zanim się zabierzesz dobrze rozeznaj temat.
Tego nie da się w kilku zdaniach wytłumaczyć, a sufit musi być bezpieczny.
Może weż lepiej fachowca?
Przy prostej instalacji led, paski wrzucasz pod zabudowę.
Pamiętaj o wyprowadzeniu gniazdek (w dogodnym miejscu) pod zasilanie ledów. Dużo by pisać. Weż jakiś tutorial na YT chociażby, da Ci to wstępny pogląd.
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
QED z pewnością będzie droższy. Szpula 100 m to koszt 1000 zł. Jak badałem temat to do okablowania 30 m2 wystarczyłby przekrój 1mm. Dlatego wziąłem poprawkę na ewentualne uszkodzenia i utlenienia. 2mm średnicy to świat i ludzie ale dużo mniejszy opór przewodu. Pytanie, czy w głośnikach Surround i Atmos w naszych salonach da się usłyszeć różnice. Osobiście - wątpię.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Rozkład mojego pokoju - czy ten uklad przedstawiony jest ok?

wydaje mi sie ze tylko akustyka od strony okna moze troche dostac po tylku ..

picture sharing


Czekam na wasze spostrzezenia i pomysly :)

Dzieki
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Abdul jak zrobisz w ten sposób tylne boczne będzie ok, pod warunkiem że zrobisz jeszcze dodatkowo tylne kolumny za zaroznikiem tak aby powstał 7.1 Jeśli zrobisz tak jak narysowałes w systemie 5.1 tylne kolumny to będziesz miał beznadziejne efekty z tylnych kolumn. Ponieważ one będą z boku a powinny być z tyłu i tego żadna kalibracja Ci nie sprostają. To jest karygodne błąd którego od radzą każdemu kto tak chce zrobić. Miałem tak przez ładnych parę lat i to była d...a anie efekty surround... ;-)
 

abdul0412

New member
Bez reklam
To tak tylko przypomne :)

ja chce 5.1.2 czyli sufitowe zamiast tylne.

"2. Chce zbudowac system 5.1.2 : i tu pytanie jakie głośniki sufitowe - nie chce wydawac na nie duzych pieniedzy ale zeby efekt byl zadowalajacy , tzn taki ze poczuje róznice.

3. Jak poprowadzić kable : w podłodze czy w ścianie i czy uzywac do tego gniazd czy puścić sam kabel bezposrednio do głośnika ?

4. Jak ustawic fronty : dopiero po tym jak wkleje wymiary pomieszczenia

5. Będę robił sufit z podswietleniem i pytanie czy ktos ma z tym doswiadczenie jak budowac taki sufit - przyznam ze nigdy tego nie robiłem."
 
Do góry