[Nasze Zestawy AV] akustyka w zwykłym domu

sihborx

New member
Witam.

Jestem właśnie na etapie wykańczania salonu, w którym oczywiście będzie też moja aparatura.
Oczywiście nie muszę Wam mówić, że jako głowa rodziny i prawdziwy facet- w kwestii aranżacji "mojego" salonu, mojego kącika AV mam pełną swobodę działania ..... chyba, że małżonka stwierdzi inaczej ( §2.ust.5):-D:-D:-D

W tym wątku chciałby się Was poradzić w takim temacie jakim jest akustyka...... wróć to za duże słowo. Raczej chodzi mi o adaptację salonu w taki sposób aby spełnił moje oczekiwania w/s akustyki oraz oczekiwania małżonki w/s wyglądu.
Mój salon będzie wyglądał jak w fotka w załączniku.

Na chwilę obecną plan jest taki aby na ścianę frontową -gdzie będzie TV i sprzęt oraz na ścianę przeciwległą będzie położony kamień dekoracyjny - jak w zamieszczonym linku.

http://www.homebook.pl/produkty/100...jny - zdjęcia, pomysły, inspiracje - Homebook

Ewentualnie ściana frontowa może pozostać tylko w gładzi.

1. Pytanie - jak te płytki/ kamień sprawdzi się jako naturalny ustrój akustyczny, który będzie swojego rodzaju podstawą / bazą do dalszej , subtelnej, najlepiej niewidocznej aranżacji akustycznej?

Jako uzupełnienie pod uwagę biorę panele akustyczne Woodequalizer,
Adaptacja akustyczna - Wood Equalizer

które mogą też spełniać rolę dekoracyjną i na dodatek spotkały się z aprobatą Wielkiego Imperatora. :-D

Tylko mam wątpliwości czy taki panel lepiej zainstalować na czystej ścianie (gładź), czy też można go zawiesić na ścianie wykończoną wspomnianym wcześniej kamieniem?
 

Attachments

  • salon.jpg
    salon.jpg
    13,9 KB · Wyś: 190
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Kamień dekoracyjny to bardzo dobry pomysł. Jego nierównomierna powierzchnia sprawia że dźwięk jest rozpraszany.

Panele znowu świetnie nadadzą się na ścianach bocznych.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Masz dokładnie taki sam rozkład salonu jak ja. Moim zdaniem te panele nie zdadzą ci sie na nic, bo dasz je tylko po lewej stronie, ale tam masz drzwi balkonowe, bedzie wisieć zapewne jakaś firanka. A na ścianach obok drzwi? Nic nie da jak naprzeciwko tych ścian 10 m przestrzeni... Więc kamien dekoracyjny za tv i na przeciwko, ale osobiście odradził bym ten wzór,jest okropny, widać łączenia płytek, takie kreski na ścianie przed którą sprzęt zakupe forsy.... Zobacz jaką ja położyłem płytke
http://www.hdtv.com.pl/forum/o-wszy...erialy-budowlane-itp-pytania-i-porady-16.html

Wybierz z tego rodzaju, tak chowasz łączenia i ciekawiej to wygląda.

Ps. Co do projektu domu... Nie kumam montowania kominka.na środku salonu z kuchnią... Kompletny bezsens. Zerknij na projekt zoja lux g2 ;) można było pomyśleć ;p
 
Ostatnia edycja:

Brutus

New member
Nie mylić gipsu z kamieniem ;) a jak chcesz mieć piękną prawdziwą kamienną ścianę to na skład i kup łupka, ostatnio robiłem taką ścianę w salonie wygląda fajnie.

Caparzo Ty się musisz za budowlankę zabrać ;)
 

sihborx

New member
Dzięki Panowie za porady

Heh. Te białe cegły też braliśmy pod uwagę ale gdzieś wyczytałem, że tamte z powodu większej nieregularności faktury mają "troszkę" lepsze walory akustyczne... troszkę .....
Na chwilę obecną w finale są te płytki.

CAIRO / STEGU - kamień dekoracyjny, płytki cegłopodobne, dekory | Wyroby z kamienia STEGU
Na nich łączeń aż tak nie widać.


Na ścianie z oknem tarasowym będę zasłony ( to już mi się udało wybłagać). Ścina z TV jest dłuższa o jakieś 1,5 m czyli ma 4,5m a tylna ściana za sofą ma 3m. Długość salonu to 5m.
Pomyślałem, że coś po bokach TV można by było powiesić. Tak samo na tylnej ścianie pomiędzy tylnymi głośnikami ( które będą wisieć ). Tam też jest miejsce na jakiś ustrój.
Dlatego na chwilę obecną najbardziej pasują mi wspomniane panele akustyczne Woodequalizer.
Drugi element na, który mam zielone światło to coś takiego
Lightwalltrap
można na nie nałożyć dowolny nadruk więc będą wyglądały jak obraz....

Najbardziej martwi mnie ta "otwarta ściana" a raczej jej brak......

ps- kominka nie będzie ;););) tylko filar i półka.....
ps- Brutus a pamiętasz jak to cenowo wychodziło?
 

jk_seeker

New member
Każda nierówność spowoduje rozproszenie dźwięku, natomiast widzę zdecydowanie poważniejszy problem - nie uzyskasz prawidłowo zdefiniowanej sceny przy takim ustawieniu. Po lewej stronie masz ścianę, po prawej mnóstwo wolnej przestrzeni. Dodatkowo, otoczenie kolumn będzie diametralnie różne. Lewa wręcz udusi się z dźwiękiem w rogu, prawa "odpłynie". Koniec końców, punkt odsłuchowy będzie cierpiał z podobnych przyczyn (rozjazd sceny) + dodatkowo nienaturalne nałożenie się niskich częstotliwości spowodowanych bliskością tylnej i lewej ściany. W takim wypadku zastanawiam się, czy jakiekolwiek manipulacje, mające wpłynąć na akustykę, mają sens, ponieważ brak jest fundamentów.
 

sihborx

New member
Rozumiem, też mam obawy z tego powodu niemniej chyba nie jestem jedyny, który stoi przed takim wyzwaniem. Nie tylko ja mam taki lub podobny układ w salonie i na pewno coś da się zrobić, Przynajmniej trzeba spróbować.
Pytanie co gdzie i jak powiesić


Do głowy mi przyszło jeszcze wykorzystanie mobilnego ustroju. Jakiś parawan- tak aby na czas seansu filmowego czy słuchania muzyki postawić go w odpowiednim miejscu a po sesji będę chował w gabinecie obok .....;);)

Taki półśrodek ale może wart rozważenia...
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Budując dom bez kominka ? z całym szacunkiem ale możesz tego żałować..

Mówiąc o jakiś stratach akustycznych mógłbyś mówić w zamkniętym pomieszczeniu, a zakładam, że nikt nie odczuje różnicy w kamieniu za tv czy taki czy taki. To nie salon odsłuchowy tylko mieszkalny z dobrym sprzętem.
Te panele ci nic nie dadzą, tak jak kolega wyżej napisał, masz ścianę a naprzeciwko ? kuchnia i garki w odległości 10 m. niepotrzebnie wydasz kase na coś co nie zadziała, lepiej dołóż do tv 60 cali minimum, bo na 46 calach to można dzieciom reksia puszczać ;)

Ty a nie możesz jakiegoś pokoju zabrać na swoją pasje ??? I jakie ty chcesz wieszać głośniki koło tv ???
 
Ostatnia edycja:

sihborx

New member
O wpływ na akustykę takich i czy innych cegiełek nie będę się spierał - pewnie jest jak napisałeś.
Ja przytoczyłem tylko opinię z jaką się spotkałem, do tego dochodzą jeszcze właściwości dekoracyjne i preferencje.......

TV planuje 60" może 65" jeśli starczy kasy i raczej w 4kwięc mniejszy to trochę bez sensu - ale to temat na inny czas .
Po bokach TV to ja miałem na myśli - powieszenie ustrojów a nie głośników. Głośniki będą powieszone na tylnej ścianie - tzn surroundy. Fronty standardowo- na podłodze ;) i dwa w suficie....... to na teraz.

Na dzień dzisiejszy o zagarnięciu extra pokoju nie mam mowy. Może na starość. Salki kinowej na razie będę robił bo jak już to chciałbym to zrobić porządnie a na to trzeba kasy. Może na emeryturze - jak już nie będzie sił na wyjście do prawdziwego kina :lol:
W domu jest miejsce tylko na jeden living room i dzisiejszym wyzwaniem jest maksymalne zaadaptowanie salonu aby był dla każdego......



ps- ściślej mówiąc instalacja pod kominek jest, także jeśli w przyszłości zmienię zdanie wystarczy wykuć kawałek ścianki i zamontować wkład. Na razie zdecydowaliśmy się na opcję bez.
Analizowaliśmy fakty i mity nt. kominów zrobiłem wywiad u swoich znajomych, którzy zawsze marzyli i mają kominek - okazało się, że żaden i tak z niego nie korzysta. Ale to są już prywatne preferencje. My wciąż mamy możliwość.......
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Kamień dekoracyjny wpływa na dźwięk ale odczujesz go minimalnie raczej będziesz miał efekt większy jako dekoracja niż by CI się diametralnie np. pogłos zmniejszył. Ja u siebie mam całą ścianę z kamienia za kolumnami i w stosunku do gołej ściany zmniejszył się minimalnie pogłos, ale to nie jest aż tak wielka różnica tylko drobna. To co wpłynęło bardzo na dźwięk to:
- gruby dywan najlepiej min. 40-60mm włos,
- grube zasłony wzdłuż salonu po obu stronach (5,5m długość)
- gruba zasłona na ścianie za kanapą, na wprost do kolumn.
Ww. rzeczy diametrialnie zmniejszyły pogłos i wygłuszyły pomieszczenie, różnica jest kolosalna w stosunku do tego co jest w przypadku do gołych ścian.
Zasada jest taka aby stosować rozpraszacze, pochłaniacze itd. w miejscach pierwszych odbić dźwięku wydobywających się z kolumn. Ważne aby w miejscach pierwszych odbić nie było pustej powierzchni od której dźwięk może się odbić. U mnie np. po prawej mam krzesła i stół natomiast po prawej kwiaty w donicach i biokominek na ścianie. Przed kolumnami jest gruby dywan typu Sheggy, natomiast na wprost wysoka i puszysta sofa z wysokim oparciem. Ponadt Jeśli kolumny mają bas refleks z tyłu i jest podbicie w basie stosuje się np. kwadratowe ustroje akustyczne za kolumną oraz odsuwa się ja od ściany min.0,5-1,0m. Można zastosować pułapki basowe w rogach na ścianie na której stoją kolumny np. półwalce. Następnie bardzo ważne aby w miejscu pierwszych odbić dźwięku wydobywającego się z kolumn nie mieć gołej ściany lub podłogi. Takie miejsca wychwytujemy poprzez pomoc drugiej osoby która z lusterkiem wędruje od kolumn po ścianie do sofy na której siedzimy. Jeśli w lusterku zobaczymy kolumnę w tym miejscu stawiamy, wieszamy cokolwiek aby nie było gołej ściany. To samo robimy z podłogą, przesuwamy lusterkiem od kolumny centralnej do sofy i w miejscu kiedy zobaczymy kolumnę powinien być już dywan a nie pusta podłoga. Jeśli ktoś da radę tą samą zasadę stosuję się na suficie. Odnośnie tylnej ściany ważne aby nie była pusta. Możną powiesić obraz, półkę z książkami itd. Są to główne punkty pierwszych odbić, które wpływają diametrialnie na dźwięk z naszych kolumn...;-)

Jeśli to nie jest dedykowane pomieszczenie akustyczne do odsłuchu można stosować ustroje codziennego użytku np:
- półki z książkami, płytami itd.
- kwiaty, dywany, grube zasłony itd.
ps. mam ten kamień stegu u siebie..;-) wieczorem podświetlony daje fajna ozdobę salonu zobacz sobie u mnie w galerii..;-)
 
Ostatnia edycja:

sihborx

New member
Dzięki z porady.

@Bipo Twoją galerią przejrzałem wielokrotnie ;) Super.
Jeśli chodzi o kamień dekoracyjny to (żona już wybrała). Będzie podobnie ja u Ciebie, Tylko u mnie będzie po obu stronach.
(http://www.stegu.pl/karta-produktu/art,96,cairo.html )

Z tzw "naturalnymi ustrojami" nie powinno być problemów. Firany i zasłony będą. Dywan, stolik, może kwiaty, też powinny znaleźć miejsce.
Na załączonym obrazku (tylko mi się nie śmiać) zaznaczyłem mniej więcej pozycję poszczególnych mebli. Proporcje nie są zachowane ale orientacyjna pozycja.....

Jak widzicie- na różowo zaznaczyłem pięć potencjalnych miejsc na jakiś ustrój.
Będzie miejsce za frontowymi głośnikami (np. na taki panel woodequalizer albo obraz akustyczny)
Podobnie na tylnej ścianie pomiędzy surroundami jest miejsce na duży obraz typu,
(Lightwalltrap)
Myśłem o półkach z książkami ale nie będą pasowały. Tam się aż prosi o obraz/ustrój z linka powyżej i dodatkowo go czymś podświetlić..
Miejsce na regał z książkami jest na prawo od TV/ przy wejściu do salonu ale to już jest za "cienką czerwoną linią" wyznaczający część telewizyjną salonu.


Pytanie czy ogólnie dobrze rozumuję ;)


view
 

Attachments

  • salon symulacja.jpg
    salon symulacja.jpg
    208,1 KB · Wyś: 128
Ostatnia edycja:
Do góry