[Nasze Zestawy AV] Ambitny plan :)

Brutus

New member
Witam, czemu taki tytuł, efekt końcowy który mam w głowie trzymam chwilowo dla siebie , nie nakreślam go żonie ;) żeby zawału nie dostała.... ale do rzeczy. Pomieszczenie które chcę przeznaczyć na kino domowe ma wymiary 6,5 m /4 m /3,2 m wysokie na jednej długiej ścianie są dwa okna, rozmyślam czy je zamurować czy zostawić... ponieważ jestem budowlańcem, specjalizacja, wykończenia wnętrz (zawsze się śmieje że inwestorów ) będę robił wszystko sam. Z projektem ruszam na początku wiosny więc mam jeszcze trochę czasu żeby pomęczyć koleżanki i kolegów pytaniami.

Od strony technicznej raczej chwilowo nie mam pytań, ale od akustycznej wiele :)

-wełna.... no właśnie, przeglądając różne filmiki dostrzegłem, że jest ona w sumie jedynym skutecznym materiałem w tego typu pomieszczeniach i jest stosowana w różnych formach. czy jest sens oklejenia całego pomieszczenia wełną skałkową prasowaną w taki sam sposób jak robi się na elewacjach ? czyli wełna klej, siatka i kilka warstw kleju ? , czytałem, że zabezpiecza się wełnę przed pyleniem streczem lub pazłotkiem jakoś nie mogę tego ogarnąć że ten system "pochłania" dźwięk.

Muszę dodać, że oklejenie wełną tego pomieszczenia rozwiązałoby mi trochę temat ocieplenia ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Nie umarł ;)
To będzie typowy pokój pod kino czy także do słuchania muzyki?
Jeśli uniwersalny, to okna, przynajmniej jedno bym zostawił.
W poprzednim mieszkaniu miałem rolety zewnętrzne i dodatkowo wewnętrzne, gumowane i po zasłonięciu było całkowicie ciemno ;)

A co do samego projektu, to wrzuć może jakiś rysunek, co i jak planujesz rozmieścić, pewnie wtedy więcej osób podrzuci jakieś propozycje.

W kwestii wygłuszenia, to mój kumpel zrobił sobie w piwnicy swojego domu pokoik do grania na gitarze- wykorzystał do wygłuszenia wełnę rockwoola ( jest taka specjalna seria, nie pamiętam nazwy), a na koniec całość wyścielił wykładziną podłogową, łącznie ze ścianami.
Nie wiem jakby się to przełożyło na twoją instalację, ale u niego zdaje egzamin ;)
 

Brutus

New member
Dzięki za wsparcie ;) Trochę się pozmieniało... pojechałem dziś do znajomego w Toruniu ( patron ) i sobie porozmawialiśmy trochę. Na początek to, Ty jesteś w temacie... to odpadł Arcam 450 dowiedziałem się, że kupili go chinole i jest po arcamie, wstępnie padło na marantz AV7701 MM7055 zobaczymy jeszcze ;) Co do rysunku to programu nie mam żadnego, a ręcznie to raczej nie będę rysować :) Może powiem też o samej specyfikacji pomieszczenia, jest to dworek a w miejscu w którym chcę zbudować salę jest sala:) 12m/6,5m ściana 6,5m jest główną ścianą mojego kina, mogę sobie teraz dobrać szerokość i powiem szczerze, że 4m może z małym haczykiem to maks, wolę coś zabrać z długości jak robić sobie znowu duży pokój... Co do okien, to raczej je zostawię, dom jest ceglany, więc zbiję tynki i popracuje nad cegłą, będzie ona robić za dekorację i filtr akustyczny. No i koniecznie będę próbował zrobić gwiezdne niebo ;) uwielbiam patrzeć w gwiazdy... nie wiem czy to ( obciachowy) element sali czy nie ale mi się podoba :)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Odręczny wrzuć, łatwiej będzie sobie wyobrazić i niczym się nie przejmuj, to nie jest forum architektów a miłośników dobrych dźwięków ;)

A w systemach dzielonych Marantza kolega Armanig i krzysztofradio są bardziej oblatani, spróbuj do nich na priv też parę słów napisać, choć jak ich znam, to pewnie tutaj niebawem włączą się do dyskusji ;)

Niebo z gwiazdami fajna rzecz....widziałem coś takiego - granatowy sufit i małe diodowe żaróweczki :)
 

Brutus

New member
Co do 5 ścian ( jedna z dwoma oknami ) to łatwo to sobie wyobrazić :) a jaki chcę uzyskać efekt końcowy to jeszcze mam mętlik:) mi chodzi o akustykę takiego pomieszczenia np czy odkryte cegły będą ok, czy załamać wszystkie kąty, czy w takich cegłach wystarczy jak dodam kilka paneli, jakie błędy zrobili koledzy w trakcie budowy :) No to teraz idę po kredki i spróbuję coś narysować .
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli mogę coś dodać od siebie :

W zasadzie ociepleń nie wykonuje się od wewnątrz ,wyjątkiem mogą być obiekty zabytkowe jak choćby Wawel który był ocieplany od wewnątrz .Po takiej operacji trzeba się też liczyć z tym ,że zmniejszy się kubatura pomieszczenia .Jeżeli jedno okno zapewni właściwą wymianę powietrza to drugie można zamurować ,zwłaszcza,że powierzchnie szklane łatwo wpadają w rezonans ,więc jest to korzystne

Z punktu widzenia samej akustyki całkowite "owełnowanie"jest błędem ,ponieważ w prawidłowo zaaranżowanym pokoju powinny się znajdować zarówno materiały pochłaniające jak i odbijające dźwięk. Zbytnie wytłumienie sprawi, że dźwięk będzie martwy nie będzie naturalnego pogłosu ,co się szczególnie negatywnie odbije na stereofonii i lokalizacji pozornych źródeł dźwięku

Sprawa tego "gwiaździstego nieba" gdzieś na jakimś portalu amerykańskim widziałem coś takiego ,ale działało to na innej zasadzie .Był to taki jakby mały globus z narysowaną mapą nieba ,od środka był podświetlany .Wbudowany mechanizm powodował jego obrót - po włączeniu , na suficie była mapa nieba z widocznymi gwiazdozbiorami ,które się zmieniały w zależności od czasu
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mi też te gwiazdki się podobają. Ponoć dość proste do wykonania:
nawiercanie dowolnych otworów i :
a) wersja ekonomiczna nad sufitem pojedyncze źródło świtała
b) wersja pro - do każdej dziurki dioda led :)

Tak jak pisze przemko nie wygłuszaj całkowicie pomieszczenia. Jeśli chcsz posłuchać jak (nie)brzmi muzyka zapraszam do jednego z salonów w Katowicach - tam zastosowano wykładzinę zarówno na ścianach jak i nawet na suficie - zero muzykalności. Nie wiem, może to już zdjęli, ale jak byłem jakiś rok, pół roku temu to mieli to wzorowo zepsute ;)

NIe powiem na pewno, ale zastosowanie wełny W ścianie (niekoniecznie na zewnątrz ściany) i na to płyta jest bardzo popularnym rozwiązaniem ocieplenia wewnątrz budynków, i Ty jako budowlaniec na pewno o tym dobrze wiesz. Również Przemko napisał dlaczego, lecz wełnę zazwyczaj wciska się miedzy stelarze, a te ą kilka cm od pierwotnej ściany.
Takie rozwiązanie na pewno wygłuszy i zaizoluje akustycznie pomieszczenie od sąsiednich pokoi - nie będzie słychać (będzie sporo mniej słychać) co dzieje się w sali kinowej, więc inni będą mieli względny spokój podczas seansu, ale dzieła to w drugą stronę, czyli Ty jako widz nie będziesz obciążony podczas seansu zbędnymi odgłosami dobiegającymi z innych pomieszczeń.

Co do samej akustyki. Wełnę "przykrywa" się płytami G-K, też o tym wiesz. Płyta jest płaska, i doskonale odbije dźwięk. Coś tam pochłonie, ale bez przesady. W sieci można znaleźć odpowiednie współczynniki.

Cegła - hmm, tu temat trudny, bo cegła jako materiał jest bardzo kiepska akustycznie, wszystko przenosi, ale z drugiej strony jeśli będzie mocno nieregularny układ to na plus dla rozproszenia fali akustycznej.


Ja wygłuszyłbym wełną wszystkie ściany, na to płyta GK, jeśli chcesz to zostaw kilka pasków z cegieł, dla efektu wizualnego, bo to może teraz modne jest ;)
Jeśli będzie trzeba to bawiłbym się w "panele akustyczne" lub inne ustroje, nawet robione samemu dopiero potem. Możesz posiłkować się też fakatami z sieci, jest np. sporo filmów na YT - bardzo pomocne.


Co do systemów dzielnych. Jeśli dobrze rozumiem, albo chcesz przerobić dworek na kino - restaurację, albo dla siebie, ale pomieszczenie masz sporawe. System dzielony ma soje wady i zalety:


Zalety:
- dostarczy odpowiedniej mocy :) basik przy cichym słuchaniu, szczegółowość dźwięku, nie ma o czym mówić.
Wady - o ile sama końcówka to zakup na lata (nie ma to nawet żadnych przycisków) to przedwzmacniacz, procesor starzeje się tak samo szybko jak amplitunery a kosztuje dwukrotnie więcej. Ekonomicznie podążanie za nowinkami, czyli częsta wymiana procka jest mało uzasadniona.
U siebie mam końcówki podpięte do amplitunera przez RCA. Jego wymiana, np. co dwa lata nie uderzy tak po kieszeni. Armanig chyba też ma podobnie, chyba, że już poszedł wyżej ;)
Oczywiście jak nie chcesz iść na kompromisy to przedwzmacniacz i kable XLR, czyli znów koszty w górę ;)
Co do jakości audio MM7055 i SR vs MM7055 i AV to pytaj armaniga. On spędził wiele godzin na zagranicznych forach. Ponoć różnica w audio znikoma, niewspółmierna do kosztów.
 
Ostatnia edycja:

Brutus

New member
Słyszałem o jakiejś rewolucji która ma zaistnieć w amplitunerach więc poczekam
wstępnie myślałem o arcamie 450 który kosztuje 10000 i tego pułapu chcę się trzymać, jeśli chodzi o zestaw marantz to znajomy może mi sprzedać po testach powiedzmy w tej cenie z resztą na all też jest taki zestaw za dyszkę.

Krzysiek ja mieszkam w takim dworku i mam do dyspozycji sale 12/6,5 m i z tej sali chcę sobie wydzielić pomieszczenie na to kino ;)


Co do samego pomieszczenia to pokombinuję z tą cegłą, zobaczymy co z tego wyjdzie, powiedzcie mi jeszcze czy wymiary 4/6 m będą ok
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Optymalne proporcje pomieszczenia
Poszukaj jeszcze, w sieci, są dostępne wymiary również jeśli chodzi o idealną wysokość, co też ma znaczenie.
Generalnie wychodzi tak:
wysokość 1; szerokość 2.0, długość 2.6
czyli zakładając wysokość = 2.5 m, szerokość to 5 ma długość 6.5 metra czyli tyle i masz. Weź poprawkę na grubość wełny i stelarzy, czyli sufit jeszcze z 10 cm niżej, pokombinuj z tymi gwiazdkami ;)
WOW - budowa dedykowanego pomieszczenia od podstaw zgodnie z idealnym podziałem akustycznym - już zazdroszczę :) Rewelacja!!!
Szykuje się prawdziwa rewolucja, będziesz pierwszym na forum, który ma szanse od podstaw zrobić to jak należy. Gratuluję!
 
Ostatnia edycja:

Brutus

New member
Dzięki ;) z tym pierwszym na forum to raczej ciężki temat, wysokość pomieszczenia to 3,30 zdjąć dużo nie mogę bo z racji stylu budynku okna są wysokie...Nie chcę też znacznie przekraczać szerokości ( 4m ) myślałem nad zamurowaniem tych okien, tylko, że filmy to i tak będę oglądać wieczorem ;) a w dzień stereo :) Wiem, ze mam możliwość zrobienia od strony technicznej w miarę idealnie ten projekt, tylko, że to będzie się wiązało z dużymi wydatkami, a mam zamiar kupić fajny sprzęt ( bynajmniej tak myślę, że fajny ) Pomierzę jeszcze i spróbuję zrobić idealną kubaturę ;)
 

Murinio_86

Member
To aż takiego ognia nie przewiduje z tymi gwiazdami mi raczej chodzi o takie coś gwiezdne niebo sufit - Szukaj w Google lub gwiezdne niebo sufit - Szukaj w Google

Na all są takie zestawy.

Jęśli chcesz mieć super oryginalny i rzadko spotykany sufit to zainteresuj się gumowymi, napinanymi sufitami. To dopiero robi wrażenie i wygląd prawdziwego nieba. Na dodatek przy podmuch wiatru np. przy otwartym oknie potrafi falować.
zobacz np. Starry sky ceiling | SarosDesign.DE czy SAROS POLSKA - GWIEŹDZISTE NIEBO
Efekt zwala z nóg, widziałem na własne oczy wiele takich sufitów.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Tak jak pisze przemko nie wygłuszaj całkowicie pomieszczenia. Jeśli chcsz posłuchać jak (nie)brzmi muzyka zapraszam do jednego z salonów w Katowicach - tam zastosowano wykładzinę zarówno na ścianach jak i nawet na suficie - zero muzykalności. Nie wiem, może to już zdjęli, ale jak byłem jakiś rok, pół roku temu to mieli to wzorowo zepsute ;)
Z tymi wykładzinami to był jedynie przykład jednego ze sposobów wygłuszenia, a nie adaptacji pod KD :)
Jak napisałem, kumpel tak ma, ale w zupełnie innym celu, choć też audio -> piec+ gitary, gary...i jemu to pasuje, a i reszta rodzinki nie musi go słuchać
 

Brutus

New member
A jakby ładnie grała taka podłoga ;) wszystkie pomieszczenia w domu mają tą wysokość, z opałem nie jest tak źle, 10,000 na sezon :) Tak sobie rozmyślałem dziś o tych oknach i je chyba zamuruje, przeszkadzają tylko, uniemożliwiają mi obniżenie pomieszczenia, będą mnie kosztować trochę... nowe okna, parapety,rolety i żona pewnie wyląduje z kwiatem na parapecie :)

Co do podłogi to raczej tradycyjnie, pianomat 10mm i wykładzina.
 

Savron

Well-known member
Bez reklam
A jakby ładnie grała taka podłoga ;) wszystkie pomieszczenia w domu mają tą wysokość, z opałem nie jest tak źle, 10,000 na sezon :) Tak sobie rozmyślałem dziś o tych oknach i je chyba zamuruje, przeszkadzają tylko, uniemożliwiają mi obniżenie pomieszczenia, będą mnie kosztować trochę... nowe okna, parapety,rolety i żona pewnie wyląduje z kwiatem na parapecie :)

Co do podłogi to raczej tradycyjnie, pianomat 10mm i wykładzina.

Yes! Yes ! Yes!. Bardzo dobry pomysł. Tak naprawdę; dla czego w dedukowanym pomieszczeniu okna? Serio, bez sensu. Zamuruj , i to nie chyba, a na 1000%. Ściany na czarny kolor. Podświetlenie na niebieski i czerwony. Sufit tak jak chciałeś : gwiazdy na niebie. :)
Ja to na poważnie. Jak by ja miał taką możliwość , przysięgam moja dedukowana sala ( domek ) wyglądała by tak: tyko może trochę w mrocznym klimacie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry