[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
Trzeba dzwonić i się zapytać czy nie podjadą..... ;-) i jeszcze jedno:
Niektórzy z Was w tym ja pewnie używał plansz testowych i plyt kalibracyjnych do kalibracji swoich urządzeń i myśli że jak ustawiłem 3-5 suwakami podstawowe parametry wg. planszy będzie ok. Niestety nie jest tak różowo, parametry którymi na ogół poruszamy tj. gamma, kolor, kontrast czy ostrość są ustawione w fabryce na ogół bardzo dobrze. W trakcie kalibracji przestawiane są suwaki o których nawet nie mamy pojęcia że są niekiedy nawet ok 70szt.
Każdy suwaczek tworzy składową finalnego obrazu, wiec wytłumaczenie mi proszę jak można skalibrować na oko obraz skoro ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć poruszania pojedynczego suwaczek w trakcie kalibracji tylko jest to mierzone za pomocą aparatury pomiarowej... ;-) Najlepsze jest to że każdy z nas jakby wziął płytę to iten sam wyświetlacz oraz zaczął kalibrowac ten sam obraz pod siebie to za każdym razem byśmy otrzymali inny obraz. Ponieważ każdy z nas inaczej widzi. Gdybyśmy następnie ustawiony obraz zmierzyli to okazalo by sie, że ustawiliśmy każdy odcień pod siebie bo wydawało nam się ze jest ok. Ba nawet jakbyśmy robili dwie kalibracje rano i wieczorem to zgadnijcie czy otrzymali byśmy dwa identyczne obrazy... ;-) (oczy wypoczęty i zmęczone. .).
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Trzeba dzwonić i się zapytać czy nie podjadą..... ;-) i jeszcze jedno:
Niektórzy z Was w tym ja pewnie używał plansz testowych i plyt kalibracyjnych do kalibracji swoich urządzeń i myśli że jak ustawiłem 3-5 suwakami podstawowe parametry wg. planszy będzie ok. Niestety nie jest tak różowo, parametry którymi na ogół poruszamy tj. gamma, kolor, kontrast czy ostrość są ustawione w fabryce na ogół bardzo dobrze. W trakcie kalibracji przestawiane są suwaki o których nawet nie mamy pojęcia że są niekiedy nawet ok 70szt.
Każdy suwaczek tworzy składową finalnego obrazu, wiec wytłumaczenie mi proszę jak można skalibrować na oko obraz skoro ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć poruszania pojedynczego suwaczek w trakcie kalibracji tylko jest to mierzone za pomocą aparatury pomiarowej... ;-) Najlepsze jest to że każdy z nas jakby wziął płytę to iten sam wyświetlacz oraz zaczął kalibrowac ten sam obraz pod siebie to za każdym razem byśmy otrzymali inny obraz. Ponieważ każdy z nas inaczej widzi. Gdybyśmy następnie ustawiony obraz zmierzyli to okazalo by sie, że ustawiliśmy każdy odcień pod siebie bo wydawało nam się ze jest ok. Ba nawet jakbyśmy robili dwie kalibracje rano i wieczorem to zgadnijcie czy otrzymali byśmy dwa identyczne obrazy... ;-) (oczy wypoczęty i zmęczone. .).

No wlasnie. Skoro kazdy z nas widzi inaczej to jaki sens ma kalibracja? Mam na sile przekonywac sie do obrazu ktory mi sie nie podoba?
 

artiz_

New member
Bez reklam
Kalibracje sie robi przede wszystkim po to aby obraz był najblizszy temu ktore rejeetruje nasze oczy. Ma byc naturalny.Jesli ktos lubi podbarwiac kolory to kalibracja nie dla niego.
 

enocyl

Banned
No wlasnie. Skoro kazdy z nas widzi inaczej to jaki sens ma kalibracja? Mam na sile przekonywac sie do obrazu ktory mi sie nie podoba?
Po to aby uzyskać obraz najbardziej zbliżony do tego który chciał przekazać reżyser. Pomijając osobiste preferencje możesz zyskać mnóstwo szczegółów np. "czarne niebo w tle" po kalibracji okaże się górami i lasami w oddali na tle ciemnego nieba. Wcześniej widziałeś tylko zlaną plamę. Mowa tu o prawdziwej kalibracji jaką miał Bipo, a nie wpisaniu ustawień, które podaje mr Ki na maila.
 

collider

New member
Bez reklam
Po to aby uzyskać obraz najbardziej zbliżony do tego który chciał przekazać reżyser. Pomijając osobiste preferencje możesz zyskać mnóstwo szczegółów np. "czarne niebo w tle" po kalibracji okaże się górami i lasami w oddali na tle ciemnego nieba. Wcześniej widziałeś tylko zlaną plamę. Mowa tu o prawdziwej kalibracji jaką miał Bipo, a nie wpisaniu ustawień, które podaje mr Ki na maila.

Do podbicia szczegolow obrazu nie potrzeba profesjonalnej kalibracji a wystarczy zabawa kontrastem, podswietleniem, gamma czyli podstawowymi ustawieniami. Po drugie, jak dla mnie, baza kalibracji czyli temperatura barwy (sugerowane 6500k) jest dla mnie nie do przyjecia. Nie lubie takiego ustawienia. Po wtore obraz ma podobac sie mi.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To samo możesz napisać o kalibracji audio.
Tobie ma się podobać i owszem, nikt tego nie neguje.
Tyle, że albo słuchamy zgodnie z referencją (a ta moim zdaniem brzmi najlepiej), albo majstrujemy zgodnie z naszymi preferencjami, co w konsekwencji nijak się może mieć do założeń pana "rezysera".
 

collider

New member
Bez reklam
To samo możesz napisać o kalibracji audio.
Tobie ma się podobać i owszem, nikt tego nie neguje.
Tyle, że albo słuchamy zgodnie z referencją (a ta moim zdaniem brzmi najlepiej), albo majstrujemy zgodnie z naszymi preferencjami, co w konsekwencji nijak się może mieć do założeń pana "rezysera".

Kalibracja audio sluzy glownie po to by dostosowac zestaw do miejsca odsluchowego. Stad pomiary odlegosci, odbic itd.
I jeszcze jedno. Kalibracja KD nie generuje dodatkowych kosztow ;).
Zreszta by uzyskac efekt rezysera trzeba by korzystac z identycznego monitora, tv co on.
Ja wole jednak wlasne preferencje.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kalibracja video, to ustawienia do wzorca, a te są używane w studiach.
To co Ty sobie ustawiasz na "oko", nie ma nic wspólnego z tym co autor chce Ci pokazać.
Mówiąc wprost, to preferencje. Tyle, że preferencja jak sama nazwa wskazuje mogą być różne.
Można o nich pisać bez końca, ale one dla postronne osoby nic nie znaczą, a w przypadku audio wprowadzają w błąd.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Aby nie drążyć tematu, proponuję zobaczyć efekt przed kalibracją i po kalibracji, mowa oczywiście o takiej jak Bipo miał u siebie.

Ja widziałem co prawda jedynie na TV skalibrowanym (65'') i różnica była kolosalna w obrębie ciemnych i jasnych barw, przez to ilości detali- na korzyść ekranu z skalibrowanego.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Dlatego osoby lubiące sztuczne podbarwienia i kolory odbiegające od naturalnych nie kiedy mogą po kalibracji być nie zadowolone. I to zrozumiałe tak samo z kinem czy stereo, osoba sluchajaca muzyki w ukladzie v-ki nie zaakceptuje trybu direct i to samo w kinie osoba lubiąca jak sub trzęsie całym pokojem i nie kiedy domem nie zaakceptuje referencyjnego poziomu 75db bo będzie dla niej bez basu... ;-)
 

collider

New member
Bez reklam
Aby nie drążyć tematu, proponuję zobaczyć efekt przed kalibracją i po kalibracji, mowa oczywiście o takiej jak Bipo miał u siebie.

Ja widziałem co prawda jedynie na TV skalibrowanym (65'') i różnica była kolosalna w obrębie ciemnych i jasnych barw, przez to ilości detali- na korzyść ekranu z skalibrowanego.

Juz pisalem, szczegoly mozna wyostrzyc prostymi zabiegami bez profesjonalnej kalibracji. Prosze sprawdzic samemu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A co do kalibracji audio, to i owszem jest bezpłatna jeżeli posiłkujemy się mikrofonem z zestawu, ale warto pamiętać, że są też płatne kalibracje.
Może też zaopatrzyć się w Audyssey Kit, a ten już nie jest darmowy.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Collider, jasne, że tak ;)
Ja tez po wstawieniu TV ładnych kilka godzin spędziłem testując różne ustawienia, które i tak po kilku dniach zmieniałem.... i tak do momentu, kiedy uznałem, że wg. mnie jest ok.
Piszę natomiast o profesjonalnej kalibracji, którą Bipo miał... to po prostu trzeba zobaczyć aby się przekonać, w innym razie jest to dyskusja o naszych przyzwyczajeniach i preferencjach.

Tak jak któryś z kolegów wcześniej napisał, bardzo dużo detali/odcieni dochodzi w ciemnych i jasnych barwach, te najtrudniej dobrze dopasować, bo czerwienie czy zielenie, to już często są nasze upodobania.
 

collider

New member
Bez reklam
Nieprawda. Możesz dwa różne ekrany skalibrować w taki sposób aby obraz na nich był nie do odróżnienia (nie chcę używać słowa identyczny).

Nie zgodze sie z tym gdyz kazda matryca nawet z tej samej serii moze wyswietlac inaczej i miec nieco inne parametry. Kalibracja mozna sie zblizyc do wzorcowych parametrow, ale nie koniecznie takich samych. Wiec watpie, ze dwa rozne telewizory beda wyswietlac obraz identycznie.
 

enocyl

Banned
Nie zgodze sie z tym gdyz kazda matryca nawet z tej samej serii moze wyswietlac inaczej i miec nieco inne parametry.

Po to właśnie się kalibruje, aby z różnych typów matryc zbliżyć się do referencji... Użyłem słów "nie do odróżnienia" i tak pewnie będzie ;) Jeżeli postawisz obok siebie TN i OLED to wiadome, że będą różnic się kontrastem, ale odwzorowanie kolorów będzie takie samo. Polecam profil na FB od firmy znajomego, który kalibrował projektor u Bipo. Jest tam dużo przykładów kalibracji np. MacBook'a i Eizo czy monitora studyjnego i plazmy ;)
 
Do góry