Muzyka wielokanałowa, 5.1, 7.1, Atmos poszukiwania

donsalieri

Active member
Bez reklam
Ostatnio zainteresowałem się tematem muzyki w remasterowanych wersjach wielokanałowych.
Szukam wydań muzycznych w dobrej jakości, jeśli ktoś zetknął się, słyszał i może polecić to chętnie poznam opinie :)
Jaki rodzaj muzyki?- Każdy :)
Słucham i klasyki i rocka i elektronicznej czyli szeroki zakres zainteresowań.
Ostatnio zachwycałem się płytą Kitaro - Sacred Journey Of Ku-Kia, dobrze brzmią też remastery JM Jarrea, a nawet Dark Side of the Moon Pink Floydów.
Niestety na tym moje rozeznanie się kończy i dlatego szukam, a nuż ktoś cos poleci :)

PS. mam już płyty Lichtmonda czy Kraftwerk w Atmosie ale to już z wizją, a mi bardziej chodzi o wydania samej muzy.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
O super, Dzięki za info, to była pierwsza płyta CD zakupiona przeze mnie jeszcze bodaj w 87roku - za pół wypłaty w komisie muzycznym :) Odtwarzaną na CDku Fonica koledzy przychodzili obejrzeć jak to wlasciwie wygląda i gra taka płyta CD...
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Myślę, że tutaj będzie najlepiej o tym napisać. Przy okazji, odświeżę temat.
Jako, że jestem fanem i entuzjastą twórczości zespołu Tangerine Dream, szczególnie tego starszego okresu natrafiłem na coś, o czym warto wspomnieć. Otóż, znalazłem przypadkowo reedycje jednych z pierwszych płyt zespołu. Są to „Phaedra”, oraz „Ricochet”. Wyjątkowość tych wydawnictw polega na tym , że zostały one zremiksowane do formatu multichannel DTS-HD MA 5.1 i wydane jako Bluray Audio. Jeśli ktoś chciałby poszukać ich w Sieci, to od razu odradzam pliki w formacie *mkv. Są one tak „zrypane”(w przypadku „Ricochet” – „Phaedr’y” nie słyszałem), że nie można ich odtworzyć. Jeśli już, to pełny bluray.
Pozostaje żywić nadzieję, że niebawem dołączą kolejne tytuły. Byłoby pięknie gdyby był to np. „Poland”, uważany za jeden z najlepszych koncertów zespołu.
Co do samego dźwięku przestrzennego, to zupełnie inne doznania. To nie to, co słuchanie przez lata jedynie wydań stereo.



Video: MPEG-4 AVC Video / 14969 kbps / 1080p / 23.976 fps / 16:9 / High Profile 4.1
Audio: DTS-HD MA 5.1 / 96 kHz / 5977 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)
Audio: LPCM 5.1 / 96 kHz / 13824 kbps / 24-bit
Audio: LPCM 2.0 / 96 kHz / 4608 kbps / 24-bit
Time: 0:38:31
Full Size: 29.41 GB

A przy okazji płyty „Ricochet”.



Jest tu pewna techniczna „zagwozdka”. W dodatkach znajduje się 27mio min. fragment słynnego koncertu TD z 1976 r. z Katedry Coventry. Co zrozumiałe, jest to zapis stereo. W ramach testów, sprawdziłem ten filmik przez upmixery: Auro, Dolby i DTS. No i zonk. W przypadku DTS: Neural X, dźwięk został „przekierowany”/odtworzony jedynie przez kanał centralny! Lekki szok. Z DSU, było prawie tak samo. Prawie, ponieważ dźwięk pojawił się również w kanałach frontowych L i R. Lecz, aby się o tym przekonać, należało przyłożyć ucho do owych głośników. Natomiast Auro, nie miało z tym żadnych problemów. Dźwięk emitowały wszystkie głośniki systemu. Ciekawe.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Mixy zrobione bardzo dobrze, zdziwiłem się że można tyle wyciągnąć z tak starych taśm, niestety te wczesne płyty jakoś mnie nie zachwycają.
Mam nadzieję że Steven Wilson nie poprzestanie na tych albumach i zmiksuje kolejne, te kultowe - Stratosfear, Exit, Logos, Hyperborea no i oczywiście Poland
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zgadza się Krzysztof. To całkiem świeży temat. Ale ten nawinął mi się pierwszy, więc tu napisałem. Zresztą teraz miałbym dylemat, czy pisać tutaj, czy tam. :)

Kolego @donsalieri, te tytuły też lubię. Generalnie lata '70 i '80. Po tych latach, zaczęła się równia pochyła chodź przyznam, że z różnym skutkiem. Zdarzały się naprawdę udane tytuły. Jak choćby tzw. "Atomowy Sezon".
Z ostatnich produkcji mile zaskoczył mnie np. tytuł "Quantum Gate" z 2017 r. gdzie pobrzmiewają echa starego TD. Może i tobie przypadłby do gustu.
Ale największą profanacją dla mnie są miksy do nowych wersji starych kawałków. Jak można było je tak spi....lić! Niczym jakieś techno, disco. Hust wie. Po prostu nie mogę tego słuchać.

Nie wiem, czy to znasz.
Jest to zaledwie 30sto minutowy fragment (1/4 całości) właśnie koncertu "Poland", zarejestrowanego przez TVP. Prawdziwy unikat.
https://www.youtube.com/watch?v=fVjN9StzwxY
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
Dzięki za ten filmik, nie widziałem nigdy tego koncertu, super to zobaczyć po latach, mam nadzieję że jaki już trafię tam gdzie oni już są to zagrają coś razem ;)) (i powiem im wtedy ile stałem w kolejce jako młodziak po ich vinyl Poland i do tego wydając całą kasę na tę jedną płytę :) ... no dobra dość wspominek-
- A jako że jesteśmy w klimatach elektroniki to może wywołam do tablicy Kitaro- ostatnio zasłuchałem się w płycie Sacred journey of ku-kai
https://www.youtube.com/watch?v=oBy6bIHeJuA
z tym że w wersji 5.1 z upmixem do 7.2 i naprawdę muzyka robi wrażenie, Kitaro to mistrz szczegółu, słychać tam dopieszczony każdy dzwięk, naprawde polecam, choć dla niektórych może być to nudna muzyka, ale warto wysłuchać w skupieniu dzwoneczków nad głową i innych pięknych dzwięków mistrza.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście, Pan Kitaro również nie jest mi obcy. :) To bardziej muzyka kontemplacyjna. Ale. Powiadasz Kitaro. No to Kolego musisz posłuchać jego płyty w duecie z Marty Friedman'em, byłym, trashowym gitarzystą kapeli Megadeth. Niesamowite połączenie. Płyta nosi tytuł "Scenes". Spodoba Ci się. :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Od siebie polecam:
Roger Waters The Wall blu ray- obraz żyleta, dźwięk Dolby Atmos cudowny


Hans ZIMMER blu ray Dolby Atmos
Dźwięk genialny, obraz delikatnie zapiaszczony ale muzyka ekstra.


Michael Jackson This is it 5.1 DTS HD
Obraz i dźwięk bardzo dobry :
 
Ostatnia edycja:

donsalieri

Active member
Bez reklam
Super płyty, Watersa i Zimmera też mam na Bluray, natomiast Michaela na DVD, ale dzwiek daje rade:)
Bipo czy oglądałeś koncert Kraftwerk Catalogue3D? jeśli nie wypróbuj, Atmos referencyjny :)
 

padre4

New member
Potwierdzam Kraftwerk to referencja w atmosie. Idealnie pokazuje możliwości głośników sufitowych.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
No nareszcie coś nowego :) choć chłopcy z duetu Yello działają i bawią się razem już 40 lat to wydali coś świeżego, a mianowicie płytę Point i do tego z dźwiękiem Dolby Atmos, dziś już trzeci raz jej słucham no i wrażenia super, Boris to perfekcjonista i dba o detal, każdy dźwięk jest tu wypieszczony i umiejscowiony tam gdzie powinien - a to z przodu a to z tyłu albo nad głową, efekty super, poziom tej realizacji atmos bliski jakością do płyty Kraftwerk Catalogue3d
Oczywiście muzyka Yello nie wszystkim przypadnie do gustu ale warto posłuchać, bardzo polecam

PS. -posiadaczy subwooferów uprzedzam żeby je przyciszyć bo niskiego basu tu naprawdę sporo
[youtube]nN9DaTXV0b0[/youtube]
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Dzięki uprzejmości kolegi Przemka , mam wielką przyjemność poobcować z świetną muzyką i jej realizacją w Atmos

Perełki :)
 

Attachments

  • IMG_20230226_164546.jpg
    IMG_20230226_164546.jpg
    807,3 KB · Wyś: 48
  • IMG_20230226_164611.jpg
    IMG_20230226_164611.jpg
    1,1 MB · Wyś: 45

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Nowa perełka :)
Z autografem

Ktoś wybiera się na koncert ?
Drezno , Berlin ?
 

Attachments

  • IMG_20230313_112702.jpg
    IMG_20230313_112702.jpg
    678 KB · Wyś: 40
  • IMG_20230313_112842.jpg
    IMG_20230313_112842.jpg
    350,5 KB · Wyś: 43
  • IMG_20230313_112923.jpg
    IMG_20230313_112923.jpg
    903,2 KB · Wyś: 37

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Stare , ale jare :)
 

Attachments

  • IMG_20230507_171135.jpg
    IMG_20230507_171135.jpg
    478,5 KB · Wyś: 24
  • IMG_20230507_171153.jpg
    IMG_20230507_171153.jpg
    633,1 KB · Wyś: 24
Do góry