Serwer NAS jaki ?

davero79

New member
Witam ma ktoś pomysł jaki fajny tani serwer kupić ? Zależy mi na wrzuceniu 2x3tb hdd i wpakowaniu tam kilkaset dvd, które mam na płytach. Muzykę tez wrzucę. W zasadzie chce tylko po przez niego słuchać muze i oglądać filmy w całym domu na różnych urządzeniach.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Polecam Ci WD My Book Live Duo. Mam taki, kupiłem go głównie dla RAID oraz że ma już dyski w komplecie, co wychodzi dużo taniej. Jak będziesz miał pytania to pisz.
 

davero79

New member
Polecam Ci WD My Book Live Duo. Mam taki, kupiłem go głównie dla RAID oraz że ma już dyski w komplecie, co wychodzi dużo taniej. Jak będziesz miał pytania to pisz.


Jakie masz transfery zapis/odczyt ?
jaki jest pobór prądu w spoczynku i przy pracy ?
Co się dzieje na przykład kiedy nie używam cały dzień jest możliwośc wyłączenia go przyciskiem on/off ?
Jego się wpina do rutera/modemu ? po lanie (sorki za smieszne pytania, ale nie miałem nigdy z tym do czynienia)
ruter/modem rozsyla sygnal po wi fi ? jeśli tak kiedy mam z prędkościa 54mbps czy nie za malo ?


coś takiego znalazłem na forum innym::

A ja jestem zawiedziony. Dysk nie obsługuje plików typu MKV czy też MP4. Mam tv samsunga i jak ten sam plik puszczam przez usb to dziala ale jak go strimuje przez twonky media to plik jest nie obslugiwany. A na specyfikacji pisze, że daje rade. TM jest w wersji 5.1 i szkoda, że nie da sie przez systemowe uaktualnienia tego zmienić na nowsze już dostępne wersje. Ktoś ma jakiąś wiedze na ten temat lub linki ??
--------------------------------------

Mam nadzieję, że tv, albo smartfon czy laptop jak zobaczy w otoczeniu pliki vob mkv itd da sobie radę
bo za bardzo nie rozumiem problemu z powyżej.
Tez tam czytałem, że urządzenie sie przegrzewa hmm, a jak jest u Ciebie ?

można do tego podpiąc po usb jeszcze dysk zewn 2.5t ?
Na raidzie mi nie zależy musiałbym wtedy 12gb miec hdd :).
Ma jeszcze jakieś funkcje poza opcją trzymania materiału?


z góry dzieki za pomoc
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Jakie masz transfery zapis/odczyt ?
jaki jest pobór prądu w spoczynku i przy pracy ?

No to mnie masz, nie wiem. Nigdy tego nie sprawdzałem, kiedy go kupowałem to opierałem się na testach. Na łączach gigabitowych były w skali porównawczej dla droższych modeli. W praktyce odpalam film 1080p bez problemów.

Co się dzieje na przykład kiedy nie używam cały dzień jest możliwośc wyłączenia go przyciskiem on/off ?

Jak nie używasz to system usypia dyski. Nie ma guzika on-off, zresztą dla systemu NAS taki dodatek jest zbędny, to ma działać 24h/dobę. Szczególnie że tutaj jest jeszcze chmura, czyli dostęp do danych z komórki, tabletu czy netu. NAS to nie dysk, który się wpina i wypina jak jest potrzeba. To taki mały serwerek, wyłaczanie natychmiastowe nie jest wskazane.

Jego się wpina do rutera/modemu ? po lanie (sorki za smieszne pytania, ale nie miałem nigdy z tym do czynienia) ruter/modem rozsyla sygnal po wi fi ? jeśli tak kiedy mam z prędkościa 54mbps czy nie za malo ?

To zależy do czego. Jak do kopiowania to mało i na pewno transfery będą słabe, ale ograniczeniem jest router oraz może być karta sieciowa ale do streamingu audio starczy. Do streamingu wideo już słabiej. Sam NAS to nie wszystko, router może mieć wpły na transfer oraz Twoja karta sieciowa w komputerze tak samo.

A ja jestem zawiedziony. Dysk nie obsługuje plików typu MKV czy też MP4. Mam tv samsunga i jak ten sam plik puszczam przez usb to dziala ale jak go strimuje przez twonky media to plik jest nie obslugiwany. A na specyfikacji pisze, że daje rade. TM jest w wersji 5.1 i szkoda, że nie da sie przez systemowe uaktualnienia tego zmienić na nowsze już dostępne wersje. Ktoś ma jakiąś wiedze na ten temat lub linki ??

Widzisz, tutaj kłania się brak wiedzy na temat DLNA oraz funkcjonalności NAS. To nie dysk odpowiada za obsługę formatów, tylko Klient (w tym wypadku TV), urządzenie, które będzie pobierać dane z dysku ma za zadanie rozpoznać plik i zdekodować. Jeśli tego nie potrafi to wina zawsze jest po stronie Klienta nie NAS'a.

Mam nadzieję, że tv, albo smartfon czy laptop jak zobaczy w otoczeniu pliki vob mkv itd da sobie radę
bo za bardzo nie rozumiem problemu z powyżej.

Pytanie czy teraz też dają? Zanim kupisz sprawdź. Dysk jest urządzeniem pasywnym, zapisuje dane i pozwala je odczytać, to Klient albo potrafi wyświetlić dane media, albo nie. Niektóre potrafią po LAN inne tylko po DLNA. Musisz sprawdzić swoich Klientów zanim kupisz NAS'a. Ja do kompletu mam WD TV Media Player, który odpala praktycznie każdy strumień danych.

Tez tam czytałem, że urządzenie sie przegrzewa hmm, a jak jest u Ciebie ?

Nie sprawdzam, urządzenie działa cały czas, tam są przeważnie montowane dyski o obniżonej emisji cieplnej oraz prądowej serii Green.

można do tego podpiąc po usb jeszcze dysk zewn 2.5t ?

Można tylko po co?

Ma jeszcze jakieś funkcje poza opcją trzymania materiału?

Bardzo ważna funkcja to RAID, mam go ustawiony w trybie zapisu jednoczesnego na oba dyski. Czyli mają 6TB dysk, powierzchnię do wykorzystania mama 3TB. DLNA działa bez problemu. Do tego dochodzi opcja dostępu do danych z dowolnego miejsca, przez webdav lub aplikację mobilną.
 

davero79

New member
Jak jest z wrzuceniem danych ? mogę wyciągnąc dyski wpiąć po sata i przegrać dane ?. Czy dyski są zabezpieczone coś jak zewn dysk wd 2.5t co mam. Obudowa jest nie rozkrencalna (dla mnie). Szczerze powiem nie wyobrażam sobie :) wrzucać inaczej niż przez kompa :).

Z tego co wyczytałem w stanie spoczynku serwer łyka 9w prądu.
Android spokojnie po przez file managera widzi pendrajwa wpiętego do rutera, widzi też udostepnienie przez lapa. Tak więc myśle, że tv laptop, tablet, smart itd tez zobaczą w otoczeniu. Tv mam zamiar zakupic lg 740 i podpiąć po kablu, nowe konsole też pewnie będa mieć dlna itd...

myśle, że to fajne urządzenie ...
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Jak jest z wrzuceniem danych ? mogę wyciągnąc dyski wpiąć po sata i przegrać dane ?. Czy dyski są zabezpieczone coś jak zewn dysk wd 2.5t co mam. Obudowa jest nie rozkrencalna (dla mnie). Szczerze powiem nie wyobrażam sobie :) wrzucać inaczej niż przez kompa :).

NAS jest po to aby nie żaglować z dyskiem. Kto wyciąga dyski z systemu spiętego RAID'em? Dyski możesz wyciągnąć, ale raczej w celu wymiany a nie kopiowania. Idea takiego dysku to aby wpiąć go do LAN i zapomnieć. Mapujesz na kompie sobie udział sieciowy, przypisujesz mu literę dysku i gotowe. Skoro masz tak duży dysk na USB, to może NAS nie jest Ci potrzebny?

Android spokojnie po przez file managera widzi pendrajwa wpiętego do rutera, widzi też udostepnienie przez lapa. Tak więc myśle, że tv laptop, tablet, smart itd tez zobaczą w otoczeniu. Tv mam zamiar zakupic lg 740 i podpiąć po kablu, nowe konsole też pewnie będa mieć dlna itd...

Sprawdź koniecznie! Potem możesz być rozczarowany. To bardzo prosto sprawdzić. Na komputerze udostępniasz folder i sprawdzasz, które urządzenia go widzą, podobnie z DLNA, najlepiej użyć Twonky, bo taki jest na WD.
 

davero79

New member
No ale chyba nie muszę mieć raid ? Chce mieć 6tb wolnej przestrzeni mam troche danych w formie vob mp3 mp4 mkv itd ... Chodzi mi o dane musze jakos te 6tb zapełnic najprościej podpiąc pod kompa i wrzucam tam dobrych pare godzin :)
 

davero79

New member
Jeżeli serwer DLNA w opisywanym urządzeniu to ten sam, który jest w moim (Twonky Media Server), to rzeczywiście kiepsko jest. MKV nie strumieniuje, FLACa też nie.

Dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie to w moim urządzeniu wygląda tak, że trzeba się zarejestrować w usłudze MioNet, zarejestrować tam również serwer NAS i już można przesyłać/odbierać dane. Tyle, że nie wszystkie rodzaje plików można przesyłać - na pewno pliki wideo są zablokowane, poza tym nie jestem pewien, czy aby nie ma limitu na wielkość przysyłanego tą drogą pliku.


nastepny cytat jakiegos uzytkownika. Hmm martwi brak strumieniowania tych plikow.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
No ale chyba nie muszę mieć raid ? Chce mieć 6tb wolnej przestrzeni mam troche danych w formie vob mp3 mp4 mkv itd ... Chodzi mi o dane musze jakos te 6tb zapełnic najprościej podpiąc pod kompa i wrzucam tam dobrych pare godzin :)

Jasne że nie musisz. Domyślnie dysk jest ustawiony na 6TB i tyle masz do dyspozycji. Jak masz LAN gigabitowy to transfer będziesz miał po sieci praktycznie taki jak z dysku.

Jeżeli serwer DLNA w opisywanym urządzeniu to ten sam, który jest w moim (Twonky Media Server), to rzeczywiście kiepsko jest. MKV nie strumieniuje, FLACa też nie.

Co ma serwer DLNA do FLAC i MKV, przecież to Klient odpowiada za odczyt a nie serwer. Ileż można to tłumaczyć? Ja mam w domu ten dysk WD i WD Player. Czyta wszystko jak leci od MKV po FLAC włącznie.

nastepny cytat jakiegos uzytkownika. Hmm martwi brak strumieniowania tych plikow.

Bzdura, WD nie ma z tym problemów.
 
Ostatnia edycja:

jurass

Banned
Co ma serwer DLNA do FLAC i MKV, przecież to Klient odpowiada za odczyt a nie serwer. Ileż można to tłumaczyć? Ja mam w domu ten dysk WD i WD Player. Czyta wszystko jak leci od MKV po FLAC włącznie.

Bzdura, WD nie ma z tym problemów.
Nie mylisz czasem strumieniowania z odczytem przez klienta po sambie? Tak jak pisze davero, serwery DLNA takie jak Twonky nie strumieniują wszystkich rodzajów plików.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Nie mylisz czasem strumieniowania z odczytem przez klienta po sambie? Tak jak pisze davero, serwery DLNA takie jak Twonky nie strumieniują wszystkich rodzajów plików.

Odczyt przez sambę także jest strumieniowaniem. Serwery DLNA strumieniują praktycznie wszystko, to Klienci (urządzenie docelowe) nie potrafią odczytać pewnych plików. Dla serwera DLNA to bez znaczenia, ma tylko udostępnić pliki nic więcej. Największa odpowiedzialność spoczywa na Kliencie.

Prosty przykład: NAS My Book Live z DLNA Twonky + WD TV Player. Właśnie odtwarzam FLAC po DLNA. Zero problemu. Co do MKV tak samo.
 

davero79

New member
Odczyt przez sambę także jest strumieniowaniem. Serwery DLNA strumieniują praktycznie wszystko, to Klienci (urządzenie docelowe) nie potrafią odczytać pewnych plików. Dla serwera DLNA to bez znaczenia, ma tylko udostępnić pliki nic więcej. Największa odpowiedzialność spoczywa na Kliencie.

Prosty przykład: NAS My Book Live z DLNA Twonky + WD TV Player. Właśnie odtwarzam FLAC po DLNA. Zero problemu. Co do MKV tak samo.

Heja kupiłem w końcu NAS Qnapa 212 jestem bardzo zadowolony. Tablet, smartfon ex manager super odtwarza wsio po lanie. Co prawda z FHD są problemy, ale tablecik 2 redzeniowy, ale nie wiem czu to nie problem słabych sieciówek w gadżetach. Lap radzi sobie bez problemu po wi fi nawet przy 2 3 kreskach.
Tu największy ból w zasadzie na laptopie mam sygnał w całym domu, na gadżetach dramat. Wystarczy ściana z pustaka i amen. W pionie daje radę. Kupiłem repater, ale tez bezsensu, żeby działał cały czas jak może użyje z gadzeta internet 2 3 razy w tygodniu. Preferuje Komputer do takich rzeczy.
 

jurass

Banned
Odczyt przez sambę także jest strumieniowaniem.
To chyba inaczej rozumiemy strumieniowanie. Co jest wg Ciebie serwerem strumieniującym w tym przypadku?

Serwery DLNA strumieniują praktycznie wszystko, to Klienci (urządzenie docelowe) nie potrafią odczytać pewnych plików. Dla serwera DLNA to bez znaczenia, ma tylko udostępnić pliki nic więcej. Największa odpowiedzialność spoczywa na Kliencie.

Oczywiście, że się mylisz. Jeśli byłoby inaczej, to w specyfikacji serwerów DLNA nie podawano by typów wspieranych plików. Oczywiście twórcy serwerów udoskonalają je ciągle i w kolejnych wersjach dodają kolejne wspierane formaty.

W odróżnieniu od serwerów DLNA po sambie odczytasz wszystko, a czy odtworzysz zależy jedynie od użytego klienta.
 

davero79

New member
To chyba inaczej rozumiemy strumieniowanie. Co jest wg Ciebie serwerem strumieniującym w tym przypadku?



Oczywiście, że się mylisz. Jeśli byłoby inaczej, to w specyfikacji serwerów DLNA nie podawano by typów wspieranych plików. Oczywiście twórcy serwerów udoskonalają je ciągle i w kolejnych wersjach dodają kolejne wspierane formaty.

W odróżnieniu od serwerów DLNA po sambie odczytasz wszystko, a czy odtworzysz zależy jedynie od użytego klienta.

Tak jest ja na tablecie odtworzyłem wszystko (poza dvd z ifo , voby czyta - byc moze jest jakis dvd player nie wiem) Druga sprawa jakośc no nie będzie to dźwiek jak z dvd mimo, że sciezka ac3 z gadźetu.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
To chyba inaczej rozumiemy strumieniowanie. Co jest wg Ciebie serwerem strumieniującym w tym przypadku?

W przypadku audio/video oznacza to, że można zacząć odtwarzanie bez konieczności czekania na ściągnięcie całego pliku z serwera.

Oczywiście, że się mylisz. Jeśli byłoby inaczej, to w specyfikacji serwerów DLNA nie podawano by typów wspieranych plików. Oczywiście twórcy serwerów udoskonalają je ciągle i w kolejnych wersjach dodają kolejne wspierane formaty.

Po pierwsze DLNA to nie serwer. Wiem że to jest uproszczenie i często się tak pisze, sam tak napisałem, ale tak naprawdę to tylko standard. Za dostarczenie i wyświetlanie treści odpowiedzialne są już urządzenia lub oprogramowanie, które działa w zgodzie ze standardem.

Digital Living Network Alliance - Wikipedia, the free encyclopedia

Ja osobiście nie natrafiłem jeszcze na taki serwer mediów, którzy działa w trybie DLNA i nie wyświetla danego pliku, który jest w specyfikacji standardu. Zawsze jak coś mi nie działa to sprawdzam na kilku Klientach, okazuje się wtedy że jednak to Klient daje ciała.

Ale skoro mowa byłą o Twonky, to proszę bardzo, oto wyciąg z takiej specyfikacji:

Supported formats:
Music: MP3, WMA, WAV, 3GP, M4A, MP4, LPCM, Ogg Vorbis, FLAC, MP2, AC3, MPA, MP1, AIF, MID, ISMA
Photo: JPEG, PNG, TIF, BMP
Video: MPEG1, MPEG2, MPEG2-TS, MPEG4, AVI, WMV, VOB, DivX, 3GP, VDR, ASF, MPE, DVR-MS, Xvid, M1V, M4V, WEBM, QT, F4V, ISMV, MKV, MOV

Rozumiem że czegoś brakuje na tej liście? @davero79 wyraźnie napisał że nie daje rady z FLAC i MKV. Odpaliłem na moim DLNA (Twonky) pliki, których podobno się nie da odpalić.

Ewidentnie wynika z tego doświadczenia że albo nie wie o czym pisze (a przecież wskazuje konkretny soft i konkretne pliki) albo jego Klient nie potrafił odpalić tych plików po sieci, co niestety też jest możliwe, niektóre pliki z USB ciągnie ale już po LANIE nie chce ciągnąć - taki wpisów na forach jest bez liku, oczywiście zawsze to wina serwera.

W odróżnieniu od serwerów DLNA po sambie odczytasz wszystko, a czy odtworzysz zależy jedynie od użytego klienta.

Owszem, ale czy ja napisałem że SAMBA jest zła? Nie! Sam z niej korzystam aby odpalać pliki z napisami. Oczywiście WD My Book Live Duo także wspiera sambę, to chyba robi każdy dobry NAS za to nie każdy Klient potrafi czytać tak udostępnione dane.

Trzeba nazywać rzeczy po imieniu, a nie tworzyć mitologię. Jeśli sami czegoś nie wiemy, to zawsze dobrze sprawdzić u źródła jak jest a nie jak się komuś wydaje, że jest.
 

felis

New member
WD My Book Live 3TB

Witam
NAS My Book Live z DLNA Twonky + WD TV Player. Właśnie odtwarzam FLAC po DLNA. Zero problemu. Co do MKV tak samo.
Przymierzam się do tego NAS-a konkretnie WD My Book Live 3TB. Mam odtwarzacz Yamaha CD-N500. I tu pytanie czy jeżeli w sieci znajdzie się My book live to z poziomu Yamahy będę mógł przeglądać zasoby plików flac, wybierać dowolny plik i słuchać (bez udziału komputera).
Pytam dlatego bo puściłem strumieniowanie w Windows i yamaha widzi wav, mp3, a flac-ów nie. Owszem mogę je puścić na yamahę, ale z poziomu windows (po dodaniu plugina dla WMP 12). Grają, ale nadal nie są widoczne w folderach z poziomu odtwarzacza.
Pozdrawiam
 

felis

New member
Witam
Moim zdaniem będzie to możliwe.
Potwierdzam Yamaha CD-N500 świetnie radzi sobie w wyświetlaniem zawartości My Book Live 3TB. Grają mp3, flac, wav. Więc pod tym względem to udany zakup.
Gorzej z TV Toshiba 40TL939. Nie wiem gdzie leży wina, ale widzi po DLNA wszelkie pliki video, ale odtwarza może tak ze 25% w tym zero MKV. Nie wiem czy problem leży po stronie My Book Live czy telewizora?
Ma ktoś jakąś radę by rozwiązać ten problem?
Pozdrawiam
 
Do góry