odtwarzanie przez dlna filmów na tv z dysku sieciowego

noel20

New member
Witam wszystkich serdecznie, mam sobie taki oto sprzęcik:
Jestem posiadaczem Tv Toshiba 46tl933,
routera tp-link mr3420,
oraz dysku sieciowego zyxel nsa-310.

Próbuję podłączyć i skonfigurować ten sprzęt by na TV, bez włączonego laptopa oglądać np. filmy.
Rozumiem, że trzeba to zrobić przez dlna.
Podłączyłem to przewodami sieciowymi, a router już jakiś czas posiadam i jest jako tako skonfigurowany. Jak wchodzę na odpowiednią jego zakładkę, to widzę, że przydziela odpowiednio adresy ip. Jak sprawdzam na stronie administratora w nas też jest adres ip przydzielony i tak samo w tv.
Nie wiem jednak co dalej. Gdy naciskam na piloci przycisk od media player mam jedynie dostęp do portu usb, pod którym aktualnie nie mam nic podpięte.
Nic więcej konkretnego w obsłudze tv nie znalazłem.
W dysku sieciowym natomiast jest uruchomiony serwer mediów (jakiś twonky się to zwie) i katalogi udostępnione są pod adresem 192.168.114:9001 i z poziomu komputera jest do nich dostęp. W routerze włączony jest upnp i w ogóle sporo innych opcji, ale obiło mi się o uszy, że jakieś przekierowanie portów trzeba ustawiać, a w tym jestem zielony.
Prosiłbym o pomoc, bo ogólnie wygląda, że nie powinno to być szczególnie skomplikowane, ale jak się nigdy czegoś podobnego nie robiło…
Pozdrawiam
 

unsecik

New member
W jednej podsieci nie musisz uruchamiać żadnego przekierowania portów. Routery i AP nie filtrują portów w segmencie jednej podsieci a na punkcie styku tam gdzie dochodzi do translacji NAT czyli tam gdzie ruch internetowy jest kierowany do LANu i w 2 stronę. Co do konfiguracji to polecam dokumentację (NASa, albo bezpośrednio usługi) - google Twoim przyjacielem:)

http://www.twonky.com/upfiles/TwonkyMediaServer_UserGuide_English.pdf
OpenLinksys - Forum dyskusyjne: iBOOD NAS Zyxel NSA310 za 164,95 zł
 

noel20

New member
Hej, dzięki za odpowiedź. Udało mi się wszystko skonfigurować, ale okazało się, że media serwer townky bardzo dużo formatów nie obsługuje, a napisów w ogóle. Choć nie do końca jestem pewien czy to wina media serwera czy tv. Chcę w każdym razie zainstalować na nas minidlna, ale kilka prób zakończyło się niepowodzeniem. Coś piszą żeby zainstalować debiana, ale to dla mnie czarna magie i chyba sobie odpuszczę. Dzięki i pozdrawiam
 

pawelll

Member
Włączę się do dyskusji bo właśnie zamierzam kupić jakiegoś NASa i analizuję temat. Specyfikacja DLNA nie przewiduje odczytu dodatkowych plików z napisami. To sytuacje gdy serwer (zazwyczaj w wersji na PCta) to umożliwia jest wyjątkiem. Szukam właśnie czy w którymś z tanich NASów (np. Zyxel nsa310, D-link DNS 320L) działają napisy. Nie ma jednoznacznej informacji. Ktoś napisał na jakimś forum, że na Zyxelu działają ale większość twierdzi, że nie
 

noel20

New member
Na tym zexelu napisu podobno działają jak zainstalujesz minidlna, albo całkiem zamiast oryginalnego firmware wrzucisz linuxa i minidlna na przykład. Ja jednak próbowałem to zrobić i za cienki jestem z linuxa. Poległem przy instalacji minidlna na ffp sticka.
 
Ja także zastanawiałem się nad jakimś nas'em, jednak po analizie zmieniłem routera na tp-link'a wdr4300 z dwoma portami usb, wrzuciłem na niego zamiast oryginalnego oprogramowania gargoyle (openwrt), podpinam dysk i wszystko śmiga także z napisami w osobnych plikach, polecam stronę eko.one.pl - start
 

noel20

New member
Mi sie na dysku sieciowym udało zainstalować minidlna na ffpstick i odtwarzam na tv teraz praktycznie wszystkie formaty przez dlna. Działa to ładnie i płynnie. Napisów wciąż jednak nie mam. Okazuje się, że tv musi do media servera wysłać "prośbę" o napisy, a moja toshiba tego nie robi. Jest jednak możliwość, żeby media server w czasie rzeczywistym nakładał na obraz napisy i da się to zrobić na tym zyxelu z minidlna, ale jeszcze się za to nie zabierałem. To temat na przyszłość, bo teraz trochę czasu mi brakuje.
Pozdrawiam
 

tomar76

New member
Witam
Mam serwer Zyxel nsa310 z dyskiem 3 tb podpięty do rutera netiaspot i do blu ray Samsung BD-D5300 , wszystko połączone kablem internetowym.
Problem stanowią pliki mkv które się nie odtwarzają po kablu, natomiast gdy podłączę dysk przenośny do usb samsunga te same pliki działają bez zastrzeżeń.Proszę o pomoc, co zrobić aby pliki mkv były odtwarzane z nsa310 i dlaczego nie działają?
Dodam że inne formaty działają bez zastrzeżeń.
 

pawelll

Member
Nie wdając się w szczegóły techniczne:
- przy odtwarzaniu z dysku USB plik jest odczytywany i dekodowany przez oprogramowanie BD
- przy odtwarzaniu z NAS (a w zasadzie serwer DLNA w NAS) plik jest odczytywany i dekodowany przez oprogramowanie w NAS
i stąd różnica.
W większości serwerów DLNA w NASach występują większe lub mniejsze ograniczenia funkcjonalności. U mnie (NSA310) nie we wszystkich filmach np. działa przewijanie.
 

pawelll

Member
Uściślę i skoryguję wcześniejszą odpowiedź. Okazuje się że praktycznie żaden z tańszych modeli NASów nie transkoduje pliku. Czyli jedyne co robi to strumieniuje oryginalny plik do odbiornika. Teoretycznie więc jeśli cos jest odtwarzane z USB powinno pójść przez DLNA. A tak nie jest. Mam identyczny zestaw i pliki mkv ktore idą z USB z DLNA nie chodzą.
 

patarek

Member
Panwie odkopię troszkę temat.

Chciałbym podłączyć dysk do routera poprzez USB i z routera kablem do TV - Samsunga.

Chciałbym odtwarzać filmy bezpośrednio z routera poprzez DLNA.

Czy możecie mi polecić jakiś router w granicy 200-250 PLN?

Takie coś mi przyszło na myśl. ASUS RT-N18U
 
Ostatnia edycja:

opozot

New member
Ja też odkopię. Chciałbym na TV odtwarzać wideo, które mam na dysku USB, który jest podłączony do routera.
Co mam:
Samsung H6200
Asus RT N56U
Seagate Expansion.

TV widzi serwery w postaci PC i AV.

Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam
 
Do góry