Dolby Atmos i DTS:X, 7,1 na PC - Windows

Kangur2

New member
Miło mi powitać odwiedzających.
Zastanawiam się czy jest możliwe uruchomienie dźwięku Dolby Atmos i DTS:X na głośnikach górnych w PC, Windows.
Karta muzyczna Realtek HD Audio 7,1. Windows 7.
Uruchomienie filmów testowych dźwięku ze źródła Dolby Atmos i DTS:X.
Wzmacniacz 7.1 analogowo podłączony do karty.
Program MPC-HC odtwarza "wszystkie kanały grają"
Próbowałem odtwarzać w innych programach, dźwięk nie działa.
Pytanie czy robi to prawidłowo.
W konfiguracji karty Realtek HD audio nie ma ustawienia głośników na suficie, tylko w koło.
Słyszałem że Dolby Atmos wchodzi dopiero w maju w Windows 10, jak to będzie wyglądać zobaczymy.

1. Proszę o pomoc w konfiguracji jeśli jest to możliwe.
2. Czy są filmiki testowe z puszczonym tylko jednym kanałem ,aby przetestować dany kanał?
Coś jak to, tylko dla Atmos/DTS : X w wersji do ściągnięcia:
https://www.youtube.com/watch?v=-TdLTe_yckY

Temat jest ciekawy dużo osób o niego pyta, ale nikt nic nie wie. :idea:
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Wszyscy wiedza, ze musisz uzyc HDMI oraz ustawic i skonfigurowac tryb bitstream. Jesli w zakladce obsugiwanych przez karte dzwiekowa formatow, widzisz dzwiek Dolby TrueHD, tzn ze "jestes w domu, bo dekodowaniem Dolby Atmos (i DTS:X) zajmuje sie amplituner. To tak w zarysie, bo w zaleznosxi od sprzetu i oprogramowania, bedziesz musial poczynic pewne specyficzne kroki. Uzyj funkcji Szukaj, a znajdiesz na forum sporo watkow na ten temat. Generalnie szukasz tematow zwiazanych z Bitstreamingiem HD-audio, ale w konstruowaniu kwerendy mozesz tez uzyc terminu "Lava filters", moze bedzie latwiej znalezc. Powodzenia
 

Kangur2

New member
Ok dzięki z info.
Obecnie mam amplituner starszego typu z wejściem analogowym: 7.1 gra super.
Podłączony analogowo - direct.
Nie mam jak podłączyć HDMI.
Dźwięk idzie z karty muzycznej. 7.1
W odtwarzaczu ustawiłem odtwarzanie dźwięku tak jak źródło pliku.
Wybieram ścieżkę dźwiękową Atmos.

Do testu poszukuje film testowy z Atmos lub DTS:X z odsłuchem pojedynczego kanału.
Taki jak np:
https://www.youtube.com/watch?v=gUv4SUS6LZE
W wersji do ściągnięcia.
Puszczam film np. Atmos i wszystkie głośniki grają.
Tylko czy dekodowanie odbywa się na 7.1 dookoła czy gra w konfiguracji 5.2.1 Atmos.
 
Ostatnia edycja:

Pakolo

Active member
Bez reklam
Jak masz starszy amplituner to nie obsługuje DTS-X ani ATMOSa.

Co do samego pc to instalujesz Klite Codec Pack przykładowo i tam wspomniany LAV czy ffdshow audio decoder, w których ustawiasz aby pc wypuszczał DTS HD, TRUE HD itd
 

Kangur2

New member
Amplituner służy tylko jako wzmacniacz.
OK właśnie tak ustawione, tylko czy dźwięk odtwarzany jest 7.1 czy 5.2.1
Do testu poszukuje film testowy z Atmos lub DTS:X z odsłuchem pojedynczego kanału.
Taki jak np:
https://www.youtube.com/watch?v=gUv4SUS6LZE
W wersji do ściągnięcia.
Wtedy bym wiedział czy działają prawidłowo kanały i do których przypisane są górne kolumny.
 
Ostatnia edycja:

Kangur2

New member
Mechanizm wygląda tak jak opisałem na początku:
Komputer generuje 8 ścieżek w analogu i przesyła do amplitunera.
Amplituner działa tylko jako wzmacniacz.
Karta dźwiękowa 8 kanałowa, odtwarza filmy w DTS:X i Atmosie.
Wszystkie kanały nadają.
Jest odczuwalny efekt przestrzeni. ( czy jest prawidłowy? )
Pytanie brzmi czy dekoduje sygnał prawidłowo, czy generuje konfigurację 7.1 czy 5.2.1. (2 dla górnych głośników)
W programie ustawiłem odtwarzanie dźwięku takie jak źródło pliku.

Plik z nagraną każdą ścieżką jest mi niezbędny do kalibracji i sprawdzenia czy prawidłowo ustawione są kolumny. Czy to działa.

Dzięki za link, temat dotyczy połączenia po HDMI a ja mam analog.
Jeżeli by się udało to wystarczy pc, karta 8 kanałowa i amplituner starego typu 7.1 i odtwarzasz wszytko co najnowsze. Ale jaki widzę mało prawdopodobne aby sie udało.
 
Ostatnia edycja:

matrixabc

Member
Tak jak byś chciał to się nie da ponieważ dodatkowe kanały w atmos lub dts:X nie są oddzielnymi kanałami tak jak to jest w przypadku konfiguracji 7.1 (czyli 8 ścieżek dźwiękowych). Też kiedyś tak robiłem i chciałem również wydobyć dodatkowe kanały jakie są tworzone dla atmos, dts:X ale raczej się nie da ponieważ tym się zajmuje sam amplituner, natomiast z poziomu PC nie słyszałem aby był program (np typu PowerDVD) który stworzyłby dodatkowe ścieżki górne (sufitowe).
W twoim przypadku jeżeli masz film źródłowy np atmos 5.1.2 (dwa górne głośniki) to przez PC obojętnie jakim programem to wyjście masz bez górnych czyli samo 5.1. Tak samo jest z 7.1.4 (4 górne głośniki) z PC otrzymasz najwyżej 7.1
Ten atmos lub dts:X to można w dużym uproszczeniu powiedzieć że jest podobny do czasów jak kiedyś ze stereo (2 kanałów) z kaset VHF poprzez wieżę która posiadała Dolby Pro Logic tworzyło się dźwięk przestrzenny 5.1 (psełdo 5.1) ponieważ nigdy to nie były oddzielne kanały a jedynie miksowane. To tak w skrócie i w uproszczeniu.
 

Kangur2

New member
Tak jak byś chciał to się nie da ponieważ dodatkowe kanały w atmos lub dts:X nie są oddzielnymi kanałami tak jak to jest w przypadku konfiguracji 7.1 (czyli 8 ścieżek dźwiękowych). Też kiedyś tak robiłem i chciałem również wydobyć dodatkowe kanały jakie są tworzone dla atmos, dts:X ale raczej się nie da ponieważ tym się zajmuje sam amplituner, natomiast z poziomu PC nie słyszałem aby był program (np typu PowerDVD) który stworzyłby dodatkowe ścieżki górne (sufitowe).
W twoim przypadku jeżeli masz film źródłowy np atmos 5.1.2 (dwa górne głośniki) to przez PC obojętnie jakim programem to wyjście masz bez górnych czyli samo 5.1. Tak samo jest z 7.1.4 (4 górne głośniki) z PC otrzymasz najwyżej 7.1
Ten atmos lub dts:X to można w dużym uproszczeniu powiedzieć że jest podobny do czasów jak kiedyś ze stereo (2 kanałów) z kaset VHF poprzez wieżę która posiadała Dolby Pro Logic tworzyło się dźwięk przestrzenny 5.1 (psełdo 5.1) ponieważ nigdy to nie były oddzielne kanały a jedynie miksowane. To tak w skrócie i w uproszczeniu.

Ok. Dzięki za wyjaśnienie.
Tak podejrzewałem że jest to emulacja do 7.1. Jak bym nie ustawił kolumn to nie słyszę efektu spadania deszczu od góry.
W kwietniu wychodzi obsługa Atmosa w Windows 10.
Ciekawe czy sterowniki do kart obsłużą dodatkowe kanały od góry.
Mimo wszytko poszukuje filmu testowego z każdym kanałem 5.2.1.
 
Ostatnia edycja:

Kangur2

New member
Pomocy. Coś jest nie tak.
Karta muzyczna Realtek HD Audio 7,1. Windows 7.
Test każdego kanału w karcie wychodzi prawidłowo. (każdy gra pojedynczo)
Na karcie ustawiłem odległości i wyrównałem poziomy dla każde kanału.
W grach wydaje się że jest ok.
W filmach jest porażka.

Zrobiłem testy na filmach 5.1 i 7.1 dla poszczególnego kanału.
Odtwarzacze: Allpayer i VLC.
Kodeki K-Lite full najnowsze.
W teście kanałów gra prawidłowo tylko lewy kanał. (Pojedynczo).
Jak sygnał wchodzi na centralny to gra centralny i prawy,
Jak sygnał idzie na tylne głośniki do grają i przednie.
Pomocy co zrobić aby choć prawidłowo grały 5.1.
PS. Możliwe że mam złe ścieżki filmowe.
 
Ostatnia edycja:

gzyrzdow

New member
Wie ktoś może czy coś się ruszyło w sprawie dekodowania atmosa i DTS:X na PC?
Przecież to tylko kwestia softu, który odpowiednio zdekoduje dźwięk w PC i rozłoży na kanały wyjściowe karty dźwiękowej. Dalej to już tylko kabel do jakiegokolwiek wzmacniacza 7.1, nawet DIY zrobionego na TDA. Nie potrzeba do tego ampli...
 

Kangur2

New member
Też tak uważam, jest możliwość odtworzenia Atmosa po zainstalowaniu pod Windows 10 poprawki. Niestety moja karta tego nie jest wykrywana jako odpowiednia mimo że jest 7,2.
Jak komuś się uda będę wdzięczny za info.
 

RAF1977

Banned
Tyle miesięcy a wy dalej nie rozumiecie o co chodzi.
Nigdy tak nie będzie jak piszecie, chyba że karty dźwiękowe będą 12 kanałowe.
Ale takich narazie nie ma.
 

LuckyS

New member
I zapewne nie będzie...
Też się łudziłem przez kilka miesięcy, że może coś się ruszy w tym temacie. Stanęło na nabyciu ampli z dekoderami; profilaktycznie wszystkimi trzema ;)
 
Do góry