Karta 8GB - zajęte 730mb, a wolne tylko 70mb?

Lobit

Member
Witam. Jak w temacie. Zakupiłem raspberry z kartą 8gb i z wgranym systemem, chcąc zgrać program do ledów ambilight bo w tym celu był zakupiony ten mini pc pokazuje mi brak miejsca dlaczego?
Karta posiada 8GB w właściwościach pokazuje się całkowita pojemności 812mb system zajmuje 739mb i pozostałe wolne miejsce 73mb? a co z resztą ? program do ledów ma 65mb? Powie mi ktoś o co tu chodzi? czy karta oszukana i ma np 1bg?

przepraszam za zły dział ale nie wiem gdzie to umieścić i jeśli to nie problem to mod niech przeniesie w odpowiedni.
 
Ostatnia edycja:
Kartę pewnie włożyłeś do Windowsa, niby jakim cudem windows ma widzieć pliki linuxowe. Odpal Gparted z płyty a zobaczysz że wszystko jest ok.
 

Lobit

Member
Kartę pewnie włożyłeś do Windowsa, niby jakim cudem windows ma widzieć pliki linuxowe. Odpal Gparted z płyty a zobaczysz że wszystko jest ok.
Właśnie że system windows widzi pliki lecz są to nie obsługiwane formaty, ale zainstalowałem ten program co podałeś gparted i wszystko się zgadza te same pili są widoczne i tyle samo zajmują.
Robiąc np formatowanie pokazuje się 812mb dostępna pamięć :/ nie mam pojęcia o co chodzi.
A mam takie pytanie do ciebie, można skopiować zawartość karty np na dysk i zrobić formata karty i zgrać te zawartość z powrotem? będzie to działać czy musi być instalowane na rapsberry? to wtedy bym miał pewność ile ta karta faktycznie ma pojemności?
 

Lobit

Member
Typ plików fat32 i taki powinien być do systemu rapsberry - tak wyczytałem i internecie.
812mb to jest partycja recovery a jest jeszcze inna 6.5gb więc jednak jest 8gb :D tak jak wiesiek pisał ukryta partycja, albo nie ukryta ale nie widoczna dla windowsa.
ale problem polega na tym że chciałem program do ledów wrzucic na karte z poziomu windowsa i poźniej karte włozyć do pc rapsberry i tam uruchomić instalacje ale pokazuje ze nie ma miejsca na sc ,czy musze to zrobić na systemie rapsberry i tam na tym mini pc wrzucić ten program? Czy tak czy siak powinno być widoczne mijesce na tej karcie?
h0p51j8ssjqh.jpg
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
A jaki jest system plików partycji 6,59 ? Wygląda, że żaden i pewne dlatego jej nie widać. Jeżeli partycja jest bez plików może sformatuj ją do FAT32..... I zastanawiam się co to za partycja 32Mb ?
Może połącz partycje 2 i 3 w jedną i sformatuj do FAT32....
To tylko moje przypuszczenia....
 
Ostatnia edycja:

Lobit

Member
Już jest wszystko ok, ta partycja została utworzona dla pi i po odpaleniu mini pc te 6.5gb jest do użytku. Jedno uwikłane to i problemy dalej są, okazało się że diody rgb ws2812b które zakupiłem nie współpracują z raspberry i potrzebny jest dodatkowo arduino bo ledy te pracują na 800mhz, po mimo tego i tak taniej wyjdzie zakupić zestaw ws2812b+arduino niż same ledy ws2801. Czekam na moduł arduino i działam dalej. Pozdro.
 
Do góry