router z dyskiem czy serwer sieciowy NAS

Witam. W pierwszej kolejności chciałbym kupić router bo mój stary już nie daje rady. Jaki polecacie? Obecnie cały sprzęt mam podpięty po LAN (komputer stacjonarny, amplituner i dekoder NC+) i z wifi nie korzystam (pewnie w jakiejś dalekiej przyszłości dojdzie jakiś laptop). Ponadto mieszkam w mieszkaniu w bloku więc na jakimś super mocnym sygnale wifi mi nie zależy. Zależy mi aby pod router podpiąć dysk, który będzie mi udostępniał pliki z muzyką do amplitunera. I pytanie czy potrzebuję aby router był zgodny (obsługiwał) DLNA? Druga rzecz czy warto dopłacać do USB 3,0? I teraz kolejna sprawa w przyszłości chciałbym kupić jakiś odtwarzacz i dysk miałby również udostępniać filmy. Więc czy router z podpiętym dyskiem przez port usb2,0/3,0 będzie miał wystarczającą prędkość udostępniania plików z filmami o wysokiej rozdzielczości, czy tutaj już jest potrzebny serwer NAS? Obecnie nie mam odpowiedniej ilości gotówki na wszystko, więc będę kupował pojedynczo. Tak jak pisałem na początku w pierwszej kolejności muszę kupić router i chciałbym aby spełniał wszystkie moje wymagania w przyszłości gdy już skompletuję resztę sprzętu. Proszę o poradę jaki kupić router, potem czy kupić do niego dysk czy zainwestować w serwer NAS. I ostatnia sprawa co polecacie do odtwarzania filmów. Obecnie filmy puszczam na tv z komputera, ale jest to trochę niekomfortowe. Dodam ,że płyt raczej nie używam. No i zależy mi na tym żeby nie było problemów z odtwarzaniem napisów. Większość filmów oglądam bez lektora. Z góry dziękuję za pomoc.
 
Witam. Mój post pozostał bez odpowiedzi, ale ponieważ temat budzi pewne zainteresowanie (ponad 1000 odsłon) postanowiłem udzielić odpowiedzi niejako sam sobie na zadane przeze mnie pytania :). Mam nadzieję, że komuś się te informację przydadzą.
Więc router kupiłem Asusa model RT-AC56U. Tani nie jest, ale myślę że wart swojej ceny. Posiada port USB 3,0 do którego podłączyłem dysk zewnętrzny 2,5 cala Toshiba 1TB posiadający również port USB 3,0. Transfer przy kopiowaniu przez sieć LAN z PC-ta na ów dysk podpięty do routera dochodzi do ok 30 MB/s jak dla mnie całkiem przyzwoicie i wystarczająco (przy kopiowaniu bezpośrednio z komputera na dysk prędkość nawet dochodzi do 150MB/s). Do tego kupiłem budżetowy odtwarzacz multimedialny Philipsa HMP5000. Na nim odtwarzam filmy również przez LAN z dysku podpiętego pod router. Obecnie jestem na etapie testowania, ale jak do tej pory mieli wszystko co mu wrzucę, łącznie z napisami (napisy jednak muszą być w formacie srt. - ale to raczej niewielki problem). Z dysku podpiętego bezpośrednio po USB do odtwarzacza z tego co kojarzę łyka wszystko. Muzykę odtwarzam z dysku po LAN-ie bezpośrednio na amplitunerze.
Myślę, że zestaw taki spełni oczekiwania mało czy średnio wymagających użytkowników. Dysk i odtwarzacz należy raczej do tańszych w swojej kategorii, a router można na pewno zastąpić jakimś tańszym modelem, który sprawdzi się w swojej roli.
Pewnie znalazł by się zestaw tańszy i lepszy, ale ja wertując dłuższy czas fora w tym temacie nie uzyskałem czy też nie znalazłem takowego rozwiązania.
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Mam ASUS RT-AC68U z podpiętym dyskiem 2,5' USB 3.0 i oglądam filmy na TV po sieci DLNA. Jedynie MKV nie idą ale tu problem rozwiązuje USB w TV do którego wsadzam Pena z plikiem .mkv po zmianie rozszerzenia na .mp4

Co do napisów to wystarczy je wmuxować i po problemie.
 

krishd

New member
@misiek1980 Żaden router nie zastąpi NAS. Kup do tego zestawu serwer synology i zobaczysz różnice, jakość i możliwości sprzętu. Router kupiłeś dobry (nie zawsze drogi oznacza dobry ;) ), zmień w nim oprogramowanie wtedy zwiększysz jego możliwości jak nie kupisz NAS.
 
Dzięki za poradę, ale obecne rozwiązanie w zupełności mi wystarcza. W ostatnich miesiącach wydałem masę kasy na sprzęt: kino domowe, router, dysk, odtwarzacz multimedialny i inne drobniejsze rzeczy. Zatem na razie koniec z wydawaniem pieniędzy na tego typu przedmioty. Nie wątpię, że NAS byłby lepszy, ale taki zakup spokojnie mogę odłożyć na dalszą przyszłość.
 

dante78

Member
Męczyły mnie te same pytania, w sieci nie znalazłem jednak za wiele informacji. Zasugerowano mi właśnie ten model co zakupiłeś oraz znacznie tańszy:

Asus RT-N18U - jeżeli nie potrzebujesz pasma 5GHz
Asus RT-AC56U - jeżeli chcesz router dwuzakresowy z AC

Szczególnie, przez możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania. Niby DLNA to standard, jednak jak piszą, producenci dostali specyfikacje pisaną w różnych językach. Czemu? Z prostego powodu by mieć w razie czego możliwość serwera DLNA, jeżeli ten wbudowany w oryginalny soft nie będzie współdziałał poprawnie z twoim sprzętem.

Mi troszkę kasa się rozeszła i zdecydowałem się na dużo tańszego, ASUS AC-51u, zakup na chwilę obecną około 160-170zł. Pod niego podpiąłem dysk Toshibe. Z telewizorem, nie wiem z przed 4-5 lat, lg lm670s, przez wifi czyta mi z podpiętego do routera wszystkie chyba formaty na 5ghz czy 2ghz. Nie klatkuje na materiałach ponad 20gb. Poza aktualizacją folderów na dysku, z tym jeszcze mam czasem problem po wgraniu nowego materialu, tv nie widzi folderów, po czasie raz ustawiony, wyświetla bez problemu. Myślę że zmiana w sofcie pewnie coś poprawi. Niestety router na sofcie asusa, nie ma alternatywy. Jednak na chwilę obecną jestem zadowolony, na tv dysk działa prawie tak samo, gbyby był podpięty pod usb, jak i na laptopach mam wgląd cały czas do niego.
 
Ostatnia edycja:

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Co do aktualizacji plików na dysku po dodaniu z kompa to też tak miałem.
Nie pamiętam czy to jest wina oprogramowania czy włączenia czegoś w menu routera.
Włącz i sprawdź:
Aplikacje USB - Udostępnianie miejsca sieciowego / Cloud Disk
Włącz udostępnianie ON

Oczywiście serwer multimediów DLNA też na ON
 

zookid

New member
NAS to fajna rzecz i warto go mieć ale trzeba uważać na najtańsze rozwiązania.
Niedawno kupiłem używkę Synology 110j i okazało się ze dla materiałów 3D w iso urządzenie jest za słabe. Niektóre filmy czasami przycinają i dźwięk sie gubi.
Zrobilem kilka testów (inny dysk, inny router) ale wszystko w tym obciążenie procesora NAS'a wskazuje, że to właśnie on nie wyrabia.
 
NAS to fajna rzecz i warto go mieć ale trzeba uważać na najtańsze rozwiązania.
Niedawno kupiłem używkę Synology 110j i okazało się ze dla materiałów 3D w iso urządzenie jest za słabe. Niektóre filmy czasami przycinają i dźwięk sie gubi.
Zrobilem kilka testów (inny dysk, inny router) ale wszystko w tym obciążenie procesora NAS'a wskazuje, że to właśnie on nie wyrabia.

Bzdury piszesz kolego, jeszcze nie spotkałem Synology które by nie wyrabiało.
Miałem model 110,213 teraz mam 1512+ plus dx513 ,mam w domu Dune Base 3D
i 303 3D. Prawie wszystkie moje filmu do pełne kopie bluray 1:1. Jeszcze ani razu nic mi
się nie przycięło , po twoim poście odpaliłem filmy na dwóch odtwarzaczach plus dwóch
komputerach ,Synology nawet nie się nie zająknęło . Problem masz pewnie taki jak mój szwagier,
player i synology masz podłączone bezpośrednio do routera, transfer tak dużych plików zabije prawie każdy router. Mam w domu Drayteka 2960 i takie połączenie go zabija,wystarczy postawić gigabitowy switch i do niego podłączyć Synology i player i to załatwia temat.
Szwagier tak zrobił i nic mu już nie zacina.
 

zookid

New member
Mam oba urządzenia podpięte pod gigabitowy router, zapas transferu jest spory. Nie wiem czemu transfer dużego pliku miałby "zabić" router.
 

JLF

New member
Witam.

Mam AC56U z 4TB dyskiem 3,5" i działa bez zarzutu. To jakie pikli widzi TV zależy tylko od niego, ktoś piszę, że ma problem z *.MKV - bzdura, działają też zewnętrze napisy *.SRT w moim przypadku.
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
U mnie pomaga zmiana rozszerzenia pliku z MKV na MP4 i dopiero wtedy działa więc to nie bzdura, a możliwości TV.
 
Do góry